תוך פחות משנה ועם רייטינג מדשדש: אור צלקובניק עוזב את חדשות 13

צלקובניק הוא המנכ"ל הרביעי שעוזב את חברת החדשות בחמש שנים • המהלך נובע ככל הנראה בשל חוסר הסכמתו לבצע קיצוצים בכוח־האדם ובשל פערים גדולים בינו לבין כתבים בחברה

אור צלקובניק / צילום: עדי לם
אור צלקובניק / צילום: עדי לם

פחות משנה לאחר שנכנס לתפקיד מנכ"ל חדשות 13, אור צלקובניק הודיע ליו"ר חברת החדשות ולמנכ"ל רשת 13 על רצונו לסיים את תפקידו. על־פי הודעת רשת 13, הפרישה באה על רקע "התוכנית המתגבשת לשינויים במודל פעילותה של חברת החדשות".

"שליחות חדשה": צבי יחזקאלי עוזב את רשת 13 ומצטרף ל־i24NEWS
האיום עשה את שלו? שרון גל יישאר בערוץ 14
להיות מספר שתיים: המאבק בין הערוצים 13 ו־14 עולה הילוך

צלקובניק מונה לתפקיד בתקופה קשה לערוץ מבחינת הרייטינג, ולכך נוסף הקושי של ניהול מערכת מורכבת מאז פרוץ המלחמה. בחודשים האחרונים הקושי להגדיל את הרייטינג ניכר. לשם המחשה, מהדורת החדשות המרכזית של חדשות 13 מאבדת לא פעם את המקום השני מבין ארבע המהדורות לטובת חדשות 14 - וזאת לצד נתוני רייטינג מדשדשים של רשת 13 ככלל.

טענות על הניהול

גורמים בחדשות 13 מספרים לגלובס כי השנה האחרונה הייתה "לא פשוטה, עם בלגן וחוסר ניהול". ההחלטה של צלקובניק על המהלך ככל הנראה נבעה הן מחוסר הסכמתו להוביל מהלך קיצוץ משמעותי, והן בשל פערים גדולים בינו לבין כתבים בחברת החדשות.

בפגישה שנערכה בין הכתבים להנהלה לפני כשלושה שבועות עלו טענות לגבי אופן הניהול, חוסר סדר ועוד. הביקורת שנשמעה על צלקובניק עסקה בהיעדר תשומת־לב לשימור עובדים שעזבו, לצד חוסר היכרות עם מערכות אקטואליה טלוויזיוניות, כמי שמגיע מעולם הרדיו. נזכיר כי חברת החדשות של רשת 13 עברה קיצוץ משמעותי ב־2020, וקיצוץ נוסף של מיליוני שקלים עלול להשפיע על תפעולה ותפקודה.

זמן קצר לאחר אותה פגישה דווח על שורת מהלכים שתכנן צלקובניק לבצע בחטיבת החדשות, ובהם קיצוץ מהדורת שישי לשעה בלבד. המהלך אומנם נותר על כנו, אך לא ברור מה יקרה בהמשך.

בנוסף, ברשת 13 נערכים לסבב פיטורים, שיכול להגיע גם לחדשות 13 - מה שמוביל לשאלה האם צלקובניק התפטר כי לא היה מוכן לבצע את הקיצוצים, ואותת להנהלה על כך.

כעת עלולה להיווצר סיטואציה שבה ינוהל מהלך קיצוצים בלי מנכ"ל חזק מול ההנהלה - עניין דרמטי לחדשות 13. מה שבטוח הוא שוועד העובדים יצטרך לנהל מאבק קשה יותר.

על הרקע הזה, בחברה עומדים מול קושי משמעותי בגיוס עיתונאי בכיר שיעמוד בראש חברת החדשות - ויצטרך להוביל קיצוץ משמעותי שהעובדים מתנגדים לו. אם רשת תמנה מנכ"ל מטעמה שייתפס כעושה דברה, יהיה קשה לו להוביל את המהלך עם העיתונאים, שעלולים לאיים בעיצומים. נכון לעכשיו, בשל חוסר הסכמות של רשת 13 עם חברת החדשות, הקיצוץ עדיין לא הוצג ולא התגבש.

מצד שני, אם לא ימונה מנכ"ל בקרוב, ניתן להניח כי עובדי חברת החדשות יתקשו לקבל את המצב. עם זאת, הם ינסו למצות את ההליכים המקובלים לפני הכרזה על סכסוך עבודה. נזכיר כי בשנה האחרונה עזבו לא מעט אנשים בחדשות 13, בהם שמות מוכרים כמו צבי יחזקאלי, שעזב ל־i24news.

"תקופה אינטנסיבית"

צלקובניק הוא המנכ"ל הרביעי שמונה לחברת חדשות 13 מאז המיזוג עם חדשות 10 בינואר 2019. לפניו כיהנו בתפקיד אבירם אלעד, ישראל טויטו (כיום עומד בראש i24News בעברית) וגולן יוכפז (כיום מנכ"ל התאגיד).

קודם לכהונתו בחדשות 13 שימש צלקובניק במשך כשמונה שנים כמנכ"ל תחנת הרדיו 103FM, וקודם לכן כסמנכ"ל הפיתוח של רדיו אקו 99FM וכעורך הראשי של גלגלצ. לפני כשנתיים הוא נבחר לתפקיד מפקד גלי צה"ל על־ידי ועדת האיתור, ובשל עניינים פוליטיים ההליך לא הושלם.

בהודעה לעובדי חדשות 13 כתב צלקובניק כי "התקופה שלי כמנכ"ל הערוץ בשנה האחרונה הייתה אינטנסיבית ומשמעותית, ברמה הלאומית וברמת האישית עבורי... אני סמוך ובטוח שחדשות 13 תמשיך לייצר עיתונות מצוינת וטלוויזיה לא מתפשרת". בנוסף הוא הודה לבעלי התפקידים הבכירים "על מתן האמון בניהול חברת החדשות, בשנה האחרונה ובזמן מלחמה".

אמיליאנו קלמזוק, מנכ"ל רשת 13, מסר בתגובה: "אני מבקש להודות לאור על המסירות האדירה והמחויבות לחברת החדשות בשנה האחרונה, שהייתה רוויית אתגרים, ומאחל לו הצלחה רבה".

נדב טופולסקי, יו"ר רשת 13, כתב בהודעה: "אני מודה לאור על העשייה האינטנסיבית ועל הובלת חברת החדשות בתקופה מאתגרת למדינה כולה. אין לי ספק שכישוריו ויכולותיו יהוו נכס לכל מקום אליו יגיע, ואני מעריך ומוקיר את שיתוף־הפעולה ההדוק ואת מסירותו הרבה לחברת החדשות של רשת 13".

תגובתו של אור צלקובניק לא התקבלה.