אין אנבידיה בתיק שלכם? 'הלך עליכם'

המניה הממוצעת במדד S&P 500 מפגרת אחרי המדד בפער הגדול ביותר מאז 1990 לפחות

בניין אנבידיה בישראל / צילום: אנבידיה
בניין אנבידיה בישראל / צילום: אנבידיה

בשוק השורי השנה יש שחקני בינה מלאכותית (AI) כמו אנבידיה  - ואז יש את כל האחרים. עם תחילת המחצית השנייה של השנה, המשקיעים תוהים אם נדרש שינוי.

ההתלהבות מיצרנית השבבים, שמוצריה נתפסים כחיוניים ליישומי טכנולוגיית AI, ניכרה גם ברבעון השני השנה, כשאנבידיה דיווחה על מכירות ורווחים בחודש מאי שעברו בקלות את הציפיות של וול סטריט זה הרבעון החמישי ברציפות. מנייתה עלתה ב-37% ברבעון השני וב-149% מתחילת השנה.

מנהל ההשקעות שממליץ לשמור כעת על כסף נזיל 
אנבידיה מסתבכת בצרפת: ענקית השבבים תואשם בפגיעה בתחרות?

חלק גדול מיתר המניות במדד דעכו. המניה הממוצעת ב-S&P 500 עלתה השנה ב-4.1%, בעוד שהמדד בכללותו עלה ב-14.5%. אלו הביצועים הנמוכים ביותר מאז 1990 לפחות, על פי נתוני השוק של דאו ג'ונס. שישה מתוך 11 המגזרים במדד ירדו ברבעון השני, לרבות פיננסים, אנרגיה ותעשייה.

ישנם משקיעי ערך שמרימים ידיים לנוכח הפער הזה. "אנחנו לא יכולים לעמוד בקצב כי אנחנו לא מחזיקים אנבידיה", אמר מקס וסרמן, מייסד שותף ומנהל תיקים בכיר ב-Miramar Capital. "אם אין לך את המניה הזו בתיק, זה באמת כואב. כל יום מרגיש כמו טיפול שורש בלי הרדמה".

המשקיעים בשוק המניות האמריקאי מתכוננים לתנודתיות במחצית השנייה של השנה. הם ממשיכים לצפות שהפד יוריד ריבית עוד לפני סוף 2024, וכי המניות עלולות לרדת אם יתברר שזו תקווה מוקדמת מדי. העובדה שמתקיימות השנה בחירות לנשיאות משמעה שמדיניות הממשל בסוגיות מפתח כמו מסים ואנרגיה, אינה ודאית. נוסף על כך, ציפיות האנליסטים בוול סטריט לצמיחה חזקה ברווחי החברות עלולות שלא להתממש.

מצטופפים במוקדי ה-AI

אנבידיה הייתה המרוויחה הגדולה ביותר ב-S&P 500 בשנה שעברה, וערכה גדל ביותר מפי שלושה במהלך 12 החודשים האחרונים. שווי השוק שלה הגיע ל-3 טריליון דולר ביוני, פחות מארבעה חודשים לאחר שהגיע ל-2 טריליון דולר.

קבוצת מניות הטכנולוגיה הגדולות הידועות בשם "שבע המופלאות" - אנבידיה, מיקרוסופט , אפל , אמזון.קום , מטא פלטפורמס (פייסבוק) , אלפאבית (גוגל)  וטסלה  - אחראית ל-60% מן התשואה הכוללת של המדד השנה עד יום רביעי האחרון, לפי נתוני S&P ודאו ג'ונס.

המשקיעים נהרו למניות ביג טק, בין השאר משום שהן מגדילות את הרווחים שלהם מהר יותר מאשר שאר השוק. "נראה לי הגיוני שאנחנו מצטופפים בהרבה מזירות הבינה המלאכותית האלה, כי זה המקום שבו אנשים מרגישים שיש צמיחה מתמשכת", אמרה ג'ולי בייל, אסטרטגית שוק ראשית בחברת ההשקעות Kayne Anderson Rudnick. "גם אם אתה עושה עבודה מצוינת בשאר התיק, אם אתה לא מושקע משמעותית במקום הזה, פשוט הלך עליך".

פערי מכפיל וצמיחה

אנליסטים בוול סטריט צופים שחברות במגזר טכנולוגיית המידע של S&P 500 יגדילו את הרווחים ב-16% ברבעון השני לעומת השנה הקודמת, על פי FactSet, בעוד שהרווחים בקבוצת שירותי התקשורת - ביתם של אלפאבית ומטא - צפויים לגדול ב-19%. למדד כולו, מפי האנליסטים מדבר על צמיחה כוללת של פחות מ-9% ברבעון.

תחזית כלכלית מעורפלת היא אחת הסיבות לכך שרוב המניות נוהגות באיפוק, אמרה בייל.

מדד הדאו ג'ונס עלה ב-3.8% השנה. מדד הדאו ג'ונס לתחבורה, העוקב אחר 20 חברות גדולות בארה"ב בתעשיות כמו משאיות ורכבות, ירד ב-3%. מדד ראסל 2000 המורכב מחברות קטנות ובינוניות השתנה רק במעט.

האינפלציה הייתה עקבית יותר ממה שקיוו רוב המשקיעים בתחילת השנה. הפד שמר על ריבית יציבה עד כה; כשהחלה השנה, ציפו רבים בוול סטריט שהפד יוריד את הריבית עד שש פעמים.

אך המחירים עלו בקצב איטי יותר לאחרונה, והעלו את התקוות בוול סטריט שהורדות הריבית יוכלו להתממש סופסוף. מד האינפלציה המועדף על הפד לא השתנה בחודש מאי לעומת החודש הקודם, לדברי משרד המסחר ביום שישי.

יש לאנבידיה מעט מקום לטעויות

אף שהעלייה החדה של אנבידיה העלתה זיכרונות מתקופת הדוט.קום, אמרו כמה משקיעים שהפעם לא נוצרת בועה בשוק.

"הייתה הבחנה מסוימת מצד משקיעים", אמר ג'יימס הגרטי, מנכ"ל Bartlett Wealth Management. "חלק מהמניות ספגו מכה קשה מאוד כשהרווחים היו טובים מאוד, אבל לא עמדו בדיוק בציפיות".

מניית נייקי  ירדה ב-20% ביום שישי, לאחר שיצרנית ההלבשה חתכה את תחזית ההכנסות שלה. יצרנית השבבים מיקרון טכנולוג'י  ירדה ביום חמישי ב-7.2%, לאחר שחשפה תחזית מכירות שאכזבה את המשקיעים.

המניות של שבע המופלאות נסחרות בממוצע של פי 37 מהרווחים הצפויים שלהן במהלך 12 החודשים הבאים, לפי FactSet. מדד S&P 500 נסחר בממוצע של פי 21.

המשקיעים אמרו שאנבידיה יכולה להמשיך לנסוק כל עוד המכירות והרווחים ממשיכים לעלות על הציפיות. אך הערכות שווי גבוהות הותירו את יצרנית השבבים עם מעט מקום לטעויות.

"הניחוש שלי הוא שכאשר אנבידיה תחזור לכדור הארץ, זה יקרה במהירות", אמר בריאן ג'יימס, שותף-מנהל ומנהל ההשקעות ב-Ullmann Wealth Partners.