נעילה שלילית בבורסה בת"א; וונטייז זינקה ב-80%

הלילה הוחלפו בני משפחת אלוביץ בדירקטוריון בזק ■ מגמה שלילית בוול סטריט ■ בנק דיסקונט פרסם תוצאות חזקות לשנת 2017

הבורסה בתל-אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל-אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה בתל-אביב ננעל היום (ד') בירידות שערים, על רקע המגמה השלילית בוול סטריט.

 

אמש אמנם נרשמו עליות בוול סטריט, אך לאחר סיום המסחר נודע על התפטרותו של היועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא טראמפ, גרי קוהן, על רקע כוונת הנשיא להטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב, החלטה שעלולה להצית מלחמת סחר - נתון שלא טוב לכלכלה העולמית.

כדי להבין עד כמה הטלת מכסים בארה"ב תעשה לא טוב לכלכלה האמריקאית, הרי שאתמול ערכו אנליסטים חישובים על העלות של צרכניות הפלדה והאלומיניום הגדולות במקרה שמכסים יוטלו. על-פי החישובים הללו, פורד וג'נרל מוטורוס ייאלצו לשלם מדי שנה מיליארד דולר נוספים כתוצאה מעליית מחירים מלאכותית זו.

עלייה בהוצאות של צרכניות הפלדה והאלומיניום לא תוכל להתגלגל לצרכנים שנהנים מתחרות, ולכן היצרניות יאלצו לצמצם עלויות במקומות אחרים, מה שעלול להתגלגל מהר מאוד לפיטורי עובדים וכן הלאה.

חברת הדירוג מדרוג מעריכה כי הציפיות לאינפלציה משוק ההון לטווח של 12 חודשים קדימה עלו בתקופה האחרונה אולם נותרו נמוכות ועמדו החודש על רמה של 0.7%, כאשר בטווח הזמן הבינוני-ארוך ציפיות האינפלציה נותרו ללא שינוי משמעותי ביחס לחודש הקודם והן מעוגנות בתוך טווח היעד של בנק ישראל.

מרווחי החובות הנחותים (אג"ח Coco's) של הבנקים (אגוד, לאומי, הבינלאומי, דיסקונט) אופיינו החודש בהיפוך מגמה ובפתיחת פער שלילי בינם לבין המרווח החציוני של הדירוג שבו דורגו ביחס לחודש הקודם (למעט בלאומי), הנובעת בעיקר כתוצאה מעוצמת פתיחת מרווחים חציוניים (בממוצע חודשי) משמעותית יותר של הדירוג שבו דורגו. המרווחים של ני"ע אלו משקפים פרמיית סיכון שנעה בטווח שבין 1.0%-1.6% באותה התקופה.

בתל-אביב בסך-הכול השוק הופך להיות קשה יותר על רקע חוסר הוודאות הפוליטית. בשונה מבעבר, נראה כי ההסתבכות החדשה של ראש הממשלה בנימין, נתניהו לאחר שיועצו הקרוב ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה, עלולה להיות הזרז להקדמת הבחירות שתייצר חוסר ודאות - חוסר ודאות אף פעם לא טוב לעסקים. גם המשבר עם המפלגות החרדיות על רקע חוק הגיוס, יחד עם אי-הוודאות באשר לאישור תקציב המדינה, עלולים להביא להקדמת הבחירות. 

אולפן סרטים אמריקאי עומד בפני רכישת השליטה בחברת וונטייז , העוסקת באספקת שירותי תוכן על פי דרישה למכשירי מובייל וטלוויזיות חכמות. החברה דיווחה היום לבורסה, כי בעלי השליטה בה - המנכ"ל, נועם יוספידיס (מחזיק כ-29% מההון), סמנכ"ל הטכנולוגיות, אורן לוי (10.2%), ודין סלומון (13.5%) - קיבלו הצעה, הכוללת מזכר עקרונות חתום מאולפן הסרטים הפועל בלוס אנג'לס, שלפיו הוא מבקש להצטרף לקבוצת השליטה בחברה, ואף לרכוש בעתיד את השליטה המלאה בה. (לסיפור המלא)

הלילה עשתה בזק  צעד נוסף להיפרדות ממשפחת אלוביץ, לאחר ששלמה רודב ודורון תורג'מן נבחרו לדירקטוריון החברה במקום שאול ואור אלוביץ. בסך-הכול בשוק ההון מעריכים כי היפרדות של האלוביצ'ים מבזק תעשה טוב לחברה, שתחזור להתנהל רחוק מעיני חוקרי המשטרה ותעשה את מה שהיא יודעת - לספק שירותי תקשורת.

בנק דיסקונט  פרסם הבוקר תוצאות חזקות לשנת 2017. הרווח הנקי של הבנק, בניהולה של לילך אשר טופילסקי , הסתכם בשנת 2017 ב-1,259 מיליון שקל, לעומת 905 מיליון שקל בשנת 2016, עליה בשיעור של 39.1% [לידיעה המלאה].

אתמול פורסמו דוחות הבנקים לאומי  ובינלאומי , דוחות שהיו טובים. לאחרונה פתחו בנקים זרים פוזיציה על מניית לאומי, פוזיציה שמוכיחה את עצמה. לאומי הודיע, בנוסף לדיבידנד שהוא משלם, על תוכנית רכישה עצמית של מניות - תוכנית שהמשקיעים אוהבים.

איזי כהן הודיע על התפטרותו מכלל ביטוח  ויסיים את כהונתו במהלך יוני 2018. כהן הודיע על כך ליו"ר החברה, דני נווה.

רבל  מרכזת עניין לאחר שהחבה דיווחה הבוקר כי בחודש האחרון התקשרו חברות הקבוצה בהסכמי מסגרת חדשים לאספקת מוצרים ותבניות בהיקף כולל של כ-85.7 מיליון אירו. מתוך סכום זה, כ-50.1 מיליון אירו הינם הסכמים לאספקת מכלולים ושסתומים בתחום מערכות הרכב, וכ-35.6 מיליון אירו הם הסכמים בתחומים החלקים המבניים לרכב (פעילות חברת ארקל).

במועד פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי של 2017 הסתכם צבר ההזמנות של החברה בכ-1.47 מיליארד אירו; ב-6 בפברואר דיווחה רבל כי בתקופה שחלפה ממועד פרסום התוצאות ועד לתאריך זה, התקשרו חברות הקבוצה בהסכמי מסגרת חדשים בהיקף של כ-78.1 מיליון אירו. מתוך סכום זה כ-67.2 מיליון אירו הינם הסכמים לאספקת מכלולים ושסתומים בתחום מערכות הרכב, וכ-10.9 מיליון אירו הינם הסכמים בתחום החלקים המבניים לרכב.

לאחר ההתקשרויות עליהן דיווחה החברה בחודש פברואר והיום, מסתכם צבר ההזמנות של החברה בכ-1.61 מיליארד אירו, כאשר מועדי המימוש של ההזמנות נפרסים עד שנת 2030.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988