ת"א ננעלה ביציבות: מניית מעברות זינקה ב-20%, גבעות ב-7%

ביהמ"ש המחוזי דחה את עתירתן של ישראמקו ותמר פטרוליום נגד בחירת הצעת השותפות ב"לווייתן" במכרז הגז של חברת החשמל • מעברות קפצה על רקע הצעת רכש מלאה שפרסם הקיבוץ • מחר: הודעת הריבית של בנק ישראל

הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל ביציבות, וללא שינוי מהותי במדדים המובילים. מדד ת"א-35  איבד 0.16%, ת"א-90  השיל 0.3% ומדד הבנקים ירד ב-0.38%. 

מנייתה של אנרג'יאן  קפצה בעוד 4.6%, גבעות  זינקה ב-7% ומנייתה של מעברות  טסה ב-20% על רקע הצעת רכש מלאה שפרסם הקיבוץ להחזקות הציבור. 

תמר פטרוליום  איבדה 4%, ישראמקו  ירדה ב-2% ודלק קידוחים יהש  ירדה 3.2%. 

מחזור המסחר הסתכם ב-496 מיליון שקל בלבד.

15:15

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בנטייה שלילית מתונה, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. אחרי שאת המחצית הראשונה של השנה סיכמה הבורסה בחיוב, עם טיפוס של כ-9% במדד ת"א 35, השבוע הראשון של המחצית השנייה של 2019 המשיך את המגמה החיובית, ובסיכום שבוע המסחר הראשון של יולי טיפס מדד הדגל של הבורסה בתל-אביב בקרוב ל-2%. בצד החיובי בולט בסיכום שבועי מדד הטק-עילית, שקופץ בכ-3.5%, ולעומתו מדד הנפט והגז שנחלש בכ-0.5%.

מדד הנדל"ן, שהוביל את התשואות במחצית הראשונה של השנה, עם עלייה של יותר מ-30%, רושם עלייה קלה של פחות מ-0.5% בסיכום השבוע האחרון.

מדד תשתיות אנרגיה, שהושק בתחילת יולי, סיכם את השבוע שעבר בירידה של כ-1%, והיום עולה בכ-0.5%.

בצד השלילי במדד ת"א-35  היום, יחידות ההשתתפות של ישראמקו יהש  ודלק קידוחים נחלשות בכ-2%-2.5%. מדד הנפט והגז בולט גם היום בצד השלילי, עם ירידה של כ-0.5%-1% ובין מניות המדד תמר פטרוליום  צונחת בכ-5% ויחידות ההשתתפות של רציו פטרוליום  יורדות כ-4%.

ברקע למסחר, היום נודע כי ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב החליט לדחות את עתירתן של ישראמקו ותמר פטרוליום, המחזיקות בקידוח "תמר", נגד בחירת הצעת השותפות ב"לווייתן" במכרז הגז של חברת החשמל.

בצד החיובי של ת"א 35 ושל מדד הנפט והגז, מניית אנרג'יאן  ממשיכה לטפס, והיום מוסיפה לערכה כ-7% במחזור מסחר ער, בהמשך לקפיצה של 19% שרשמה ביום חמישי. זאת לאחר שהחברה עדכנה על רכישת חברת אדיסון תמורת כ-750 מיליון דולר, ו-100 מיליון דולר מותנים, לצד הקצאת מניות למוסדיים בהיקף של 265 מיליון דולר.

מניית ארפורט סיטי  מרכזת מחזור מסחר ער יחסית, בו נחלשת בכ-0.5%-1% ומניית שופרסל  מרכזת גם היא מחזור מסחר גדול מהרגיל בו מתחזקת בכ-0.5%.

עוד במסחר, מניית מעברות  קופצת בכ-20% אחרי שהחברה פרסמה הצעת רכש למניות הציבור שהגיש בעל השליטה בה, קיבוץ מעברות.

מניית אלקטרה נדלן  מטפסת בכ-6% על רקע הודעת החברה אודות סיום שלב הגיוס לקרן שנייה להשקעות בתחום מקבצי דיור בארה"ב.

מניית רקח  צוללת בכ-15% אחרי זינוק של כ-17% שרשמה ביום חמישי, ללא דיווח מצד החברה.

יחידות ההשתתפות של גבעות מטפסות בכ-6% בהמשך לזינוק של כ-34% ביום חמישי, ואחרי צלילה של כ-17% ביום רביעי. זאת על רקע עדכוני השותפות בנוגע להחלטות משרד האנרגיה והממונה על ענייני הנפט בקשר לעסקיה, ובהמשך לכך עדכון להוראת המשקיע בפעילות להתחלת שינוע מגדל הקידוח לאתר "מגד 8".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

בגזרת החוב, מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו ארבע הנפקות בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקל, מתוכם כ-700 מיליון שקל על-ידי שלוש חברות נדל"ן ועוד כחצי מיליארד שקל על-ידי חברת הליסינג אלבר.

14:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל ביציבות, כאשר המדדים המובילים נסחרים סביב רמת הפתיחה. מניית אנרג'יאן ממשיכה במומנום החיובי לאחר רכישת אדיסון האיטלקית, ומזנקת ב-7%, בהמשך לזינוק של 20% בחמישי האחרון. גבעות ממשיכה גם היא בתיקון מעלה, ומזנקת ביותר מ-6%.

בנק ישראל חזר להתערב בשוק המט"ח גם ביוני, כאשר רכש 6 מיליון דולר בשוק. 

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-350 מיליון שקל בלבד.

12:00

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים ביציבות, עם נטייה לירידות קלות, ובמחזור מסחר של 190 מיליון של בלבד בשעה זו.

יחידות ההשתתפות של  ישראמקו ותמר פטרוליום יורדות במסחר בתל אביב ב-5.6% ו-2.4% בהתאמה, לאחר דחיית העתירה שהגישו נגד מכרז הגז של חברת החשמל. ביהמ"ש קבע כי החלטת חברת החשמל להעדיף את מאגר "לוויתן" כספק הגז שלה על פני מאגר "תמר" הייתה "סבירה ולטובת הצרכן", וזאת לאור "נסיבות תמוהות" שנוצרו כששני המאגרים הגישו הצעה כספית זהה בהליך התחרותי שניהלה החברה.

09:48

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות, בהמשך לסגירה השלילית בניו יורק ביום שישי האחרון, וזאת ברקע לדוח התעסוקה החיובי שפורסם, והפחית את הסיכויים להורדת ריבית כפולה בארה"ב.

מדד ת"א-35  מאבד 0.15%, ת"א-90  ב-0.3% ומדד הבנקים משיל 0.4%. 

מניית טבע  יורדת בכ-1% לאחר שחזרה עם פער ארביטראז' שלילי, מניית איידיאו  עולה על רקע הערכת שווי שפורסמה לחברה המוחזקת, ADP, הפועלת בברלין.

מנייתה מעברות  מזנקת על רקע הצעת רכש המלאה מטעם קיבוץ מעברות לפי מחיר של 40 שקל למניה. מדובר במחיר למניה הנמוך בכ-5.34% לעומת המחיר הממוצע של מניית החברה בששת החודשים הראשונים של 2019.

06:30

המסחר בבורסה ייפתח היום (א') על רקע הסגירה השלילית שנרשמה ביום שישי האחרון בוול סטריט לאחר פרסום דוח התעסוקה החיובי, שהצביע על התחזקות שוק העבודה האמריקאי, ומה שמרחיק את הורדת הריבית לפי הערכות. 

המדדים דאו ג'ונס וה-S&P 500 השילו כ-0.16% כל אחד, והנאסד"ק איבד 0.1%, ובכך נסוגו מרמת שיא כל הזמנים. הדולר אינדקס טיפס ב-0.5%, והזהב צנח בכ-1.2% ל-1,400 דולר לאונקייה.

התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים עלתה מעל 2%, והדולר אינדקס טיפס, כאשר הסיכוי להורדת ריבית כפולה של 50 נקודות ביולי כעת נראה בלתי אפשרי אחרי פרסום דוח התעסוקה לחודש יוני שעלה על התחזיות.

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב ננעל ביציבות עם נטייה לעליות קלות. בסיכום שבועי עלה מדד ת"א 35 ב-1.7%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-1.3% והשלים זינוק של 18.3% מתחילת השנה.

אנרג'יאן תמשיך לרכז עניין לאחר שזינקה בכ-20% ביום המסחר האחרון במחזור הגבוה בשוק בעקבות רכישת אדיסון. גם יחידות ההשתתפות של גבעות ימשיכו לעמוד במוקד לאחר שזינקו בכ-34% ביום המסחר האחרון על רקע תחילת קידוח בשדה מגד.

בית שמש רשמה ביום המסחר האחרון זינוק של 5% לשיא כל הזמנים ובכך השלימה זינוק של 30% בחודש האחרון.

ביום חמישי פורסם כי עדי עזרא, מבעלי השליטה בקבוצת המזון נטו, התפטר מתפקידו כיו"ר הקבוצה ויוחלף על-ידי אביו, דודי עזרא. עזרא הבן שימש כיו"ר הקבוצה במשך תשע השנים האחרונות, והוא יסיים את תפקידו היום הן בקבוצה האם נטו החזקות והן בחברה-הבת נטו מלינדה.

טבע חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 1.86%, פריגו עם פער שלילי קל של 0.1%, ואופקו עם פער חיובי של 0.3%.

אנלייט דיווחה הבוקר על חתימת הסכמי שיתוף פעולה לפיתוח מקבצים של פרויקטי אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית בספרד בהספק פוטנציאלי מצרפי של כ-300-600 מגה-וואט.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988