סגירה בבורסה: ת"א 90 מזנק ב-1%, טבע איבדה 3.3%

מדד ת"א 35 השיל 0.1%, מדד ת"א בנקים איבד 0.4% • בורסות וול סטריט נסחרות בעליות על רקע הציפייה לפגישת טראמפ וסגן נשיא סין מחר בבית הלבן

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בתל אביב ננעל בנטייה לעליות על רקע הסנטימנט בוול סטריט, שם המדדים עולים על רקע ציוץ של הנשיא טראמפ, שכתב כי מחר הוא צפוי להיפגש עם סגן נשיא סין בבית הלבן.

מדד ת"א 90 קפץ ב-1%, ת"א 35 צמצם את הירידות ואיבד 0.1% בנעילה, מדד הבנקים ירד ב-0.4%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.16 מיליארד שקל.

16:20

המסחר בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת כאשר מדד ת"א 35 מאבד 0.4% ומנגד ת"א 90 עולה ב-0.5%. 

מניית טבע  נופלת בכ-6% בהמשך לחזרתה מוול סטריט עם פער שלילי, שיכון ובינוי  קופצת בכ-4.8%, נייס עולה ב-2.3%.

בשעה זו החוזים העתידיים בניו יורק מאותתים על יציבות בפתיחה.

13:45

יום המסחר האחרון לשבוע מתנהל בנטייה שלילית, עם ירידות מתונות יחסית בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם, וזאת כשהמשקיעים ממתינים לסבב שיחות נוסף בין ארה"ב ובין סין בנוגע למלחמת הסחר הנמשכת בין הצדדים כבר זמן רב.

בזירה המקומית, בשל חופשות חגי תשרי, שבועות המסחר בתקופה הקרובה קצרים מהרגיל, והשבוע, בשל יום כיפור, כלל שלושה ימים, אחרי שבשבוע שעבר כלל יומיים בלבד, בשל חופשת ראש השנה. בשל חג סוכות, גם שבוע המסחר הבא יהיה קצר מהרגיל, ויכלול שלושה ימים, שגם הם יסתיימו מוקדם מהרגיל.

בין מניות מדד ת"א-35 , בצד השלילי ממשיכות לבלוט המניות הדואליות, ובראשן זו של אופקו   שצוללת בכ-8%, אחרי ירידות חדות שרשמה המניה במסחר בארה"ב. עוד בין הדואליות, מניית טבע   צונחת בכ-6%-5%, ומניות טאואר  , איי.אפ.אפ   ופריגו   מאבדות כ-4%-2%.

ברקע לירידות האחרונות בטבע עומדים שוב ההליכים המשפטיים בתחום משככי הכאבים האופיואידיים הממכרים, שטבע היא אחת החברות שנתבעות בהם. שלשום דווח כי מדינת אריזונה הסירה את תמיכתה מהסדר הפשרה עם חברת Purdue Pharma, מהלך שיכול להוביל להתמוטטות ההסדר כולו. לכך יש השפעה גם על טבע, משום שלפי דיווחים קודמים, טבע ומספר חברות אחרות היו עשויות להשתלב בהליך הפשרה על-ידי הזרמת כסף לקופה של Purdue פושטת הרגל, בתמורה לסיום כל ההליכים נגדן.

בצד החיובי של ת"א-35, מניית שיכון ובינוי  מטפסת בכ-4%-3%. ברקע למסחר, החברה דיווחה כי סולל בונה ארצות חוץ (הנמצאת בבעלות מלאה של שיכון ובינוי) זכתה במכרז להקמת כביש בדרום מזרח ניגריה בהיקף של כ-310 מיליון דולר. תחילת העבודות, שצפויות להימשך כארבע שנים, צפויה בחצי השני של 2020. טרם נחתם חוזה מחייב בין החברה לממשלת ניגריה.

עוד במסחר, מניית אל על  שוב בולטת לחיוב, עם טיפוס של כ-6%-5% במחזור מסחר ער, אחרי שבתחילת השבוע קפצה בכ-14%, ללא דיווח מצד החברה. קרן ההשקעות בנדל"ן מניבים ריט  דיווחה על "מו"מ לרכישת כמה מתחמים בצפון הארץ תמורת 635 מיליון שקל", ומנייתה מטפסת בכ-4%.

בצד השלילי, מניית אנלייבקס   ממשיכה לצלול, והיום היא יורדת בכ-13%, אחרי ירידות חדות שרשמה בארה"ב ובהמשך לצלילות דו-ספרתיות חדות שרשמה בימים האחרונים גם בבורסה המקומית.

בין המניות הקטנות, חברת אסטיגי  דיווחה כי חברה בת "קיבלה מלקוח מוביל הזמנות בהיקף מהותי של כ-23 מיליון שקל", ומנייתה קופצת בכ-20% במחזור מסחר לא גדול. מניית כן פייט   מזנקת בכ-10%, אחרי שהחברה דיווחה על הסכם פשרה עם קפיטל פוינט.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית. אג"ח סטרווד ווסט  יורדת בכ-2%, כשברקע למסחר החברה עדכנה כי נאמן האג"ח "הגיש לביהמ"ש המרצת פתיחה נגד החברה בסעדים שונים". במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

10:55

הירידות בת"א מתחזקות ומדד ת"א-35 מאבד כ-0.6%. מניית אופקו   נחתכת ביותר מ-8% ומניית טבע   מאבדת קרוב ל-6%. טאואר   ואיי.אפ.אפ  , שחזרו אף הן עם פערים שליליים גדולים מהמסחר בארה"ב, מאבדות 4% ו-3%, בהתאמה. מניית פריגו   מאבדת כ-2.5%. 

בצד החיובי בולטות מניות נייס ושיכון ובינוי, שמתחזקות בכ-2% כל אחת. מניית אמות  עולה ב-1.5% על רקע העסקה עם טבע. 

10:00

ירידות נרשמות בבורסת ת"א בפתיחת המסחר. המדדים המובילים יורדים בכ-0.4%. מניות טבע   ואופקו   חזרו עם פער שלילי גדול מהמסחר בארה"ב והן נסחרות בירידות של 8%-7%. מניית אמות  מטפסת בכ-2% בעקבות עסקת רכישת המרכז הלוגיסטי של טבע.   

07:25

יום המסחר האחרון לשבוע המסחר המקוצר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בלחץ המניות הדואליות שחוזרות עם פערי ארביטרז' שליליים על מדד ת"א 35, וזאת למרות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. מדד הנאסד"ק הוביל את עליות השערים וטיפס בלמעלה מ-1%, מדד S&P 500 הוסיף כ-0.9% לערכו, ומדד הדאו ג'ונס עלה בכ-0.7%. 

המדדים בוול סטריט עלו אמש לקראת חידוש שיחות הסחר בין סין לארה"ב היום, אם כי העליות התמתנו לקראת הסגירה על רקע הציפיות הנמוכות שהפגינו הסינים בנוגע להסכם. השיחות בדרג המשני של סין וארה"ב לא מראות התקדמות. מוקדם יותר השבוע הביעו הסינים נכונות לחתום על הסכם סחר על נושאים שעליהם אין מחלוקת. 

המניות הדואליות כאמור חוזרות מוול סטריט עם פערים שליליים. מניית טבע  חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-6.7%, איי.אפ.אפ   עם פער שלילי של 3.2%, פריגו   עם פער שלילי של 2.4%, טאואר   עם מינוס 4.4% ואופקו   חוזרת עם פער שלילי ענק של 8.5%.

ביום המסחר האחרון בתל אביב החליטה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25%, בהתאם לתחזיות. כמו כן, תוואי הריבית עודכן כלפי מטה והתחזית לצמיחת התמ"ג ב-2020 עודכנה מטה ב-0.5% ל-3%.

מניית אמות השקעות  צפויה לרכז עניין היום, לאחר שהודיעה כי היא רוכשת את המרכז הלוגיסטי של טבע בשוהם תמורת 445 מיליון שקל.

חברת לפידות קפיטל היא הזוכה בהתמחרות על רכישת אפריקה ישראל, שתיעשה במסגרת הסדר חוב כולל ובחסות בית המשפט. 81% ממחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראל נתנו את תמיכתם להצעה של לפידות קפיטל , בעוד שההצעה המתחרה של חברת י.ח. דמרי  זכתה לתמיכה של 19% בלבד ממחזיקי האג"ח. במסגרת הסדר חוב יימחקו ויתבטלו כל מניותיה הקיימות של אפריקה ישראל, המוחזקות כיום בידי לב לבייב וציבור המשקיעים, והחברה תעבור לבעלותה המלאה של הרוכשת החדשה, שתיבחר בידי מחזיקי האג"ח. 

גינדי החזקות מכרה את שרונה מרקט ב-160 מיליון שקל לחברות ביג  ומגה אור , כך מסרה שלשום בהודעה לתקשורת חברת גינדי החזקות. לפי ההודעה, העסקה כוללת רק את מתחם הקמעונות והאוכל, וללא החניון הציבורי הצמוד המוערך ב-240 מיליון שקל. בשלב זה יישאר החניון במתחם בבעלות גינדי החזקות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988