נעילה חיובית בבורסה בת"א: גזית גלוב איבדה 4%, אופקו צללה

אופקו הלת' צנחה בצל הנפקת מניות בדיסקאונט על מחיר השוק • סומוטו פרסמה תוצאות ראשוניות לרבעון שלישי ולפיהן ההכנסות צנחו ב-40% לעומת הרבעון המקביל • שופרסל ירדה ב-3.5% במחזור הגבוה בשוק

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה הירוקה, בהובלת מדד ת"א טכנולוגיה שעלה בכ-1.5%. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3%, ת"א 90 הוסיף 0.96% לערכו ומדד הבנקים טיפס ב-0.8%. 

מניית שופרסל  איבדה 3.5% במחזור הגבוה בשוק. אופקו הלת'  צללה בכ-18%. 

מניית הקנאביס אינטרקיור  זינקה ב-12.6%, פארמוקן זינקה בכ-5% ושיח מדיקל  זינקה ב-11.5%.

נורסטאר  איבדה כ-5%, ומנייתה של גזית גלוב  איבדה יותר מ-4% בצל הכישלון לרכוש את מניות המיעוט בחברה הבת אטריום. 

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-536 מיליון שקל.

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בנטייה חיובית, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

בזירה המקומית, לאחר כמה שבועות מסחר מקוצרים בשל חופשות חגי תשרי, כעת חוזרים לשגרה עם שבוע מסחר מלא. כמדי יום ראשון, גם היום מחזור המסחר היה נמוך למדי.

בסיכום שבוע המסחר הקודם, שכלל שלושה ימי מסחר, בלט לשלילה מדד הנפט והגז שאיבד יותר מ-1% משוויו, ולעומתו מדד הבנקים התחזק בכ-2%. מדד ת"א 35 רשם בסיכום שבוע המסחר המקוצר האחרון עליות קלות.

במבט קדימה, בבית ההשקעות פסגות ציינו כי "במהלך השבוע הקרוב ארה"ב תהיה במוקד עם פרסומם של מספר נתוני מפתח", וזאת נוסף להחלטת הריבית של הבנק המרכזי שם, "שעל פי ההערכות בשווקים, צפוי להפחית פעם נוספת את הריבית".

בפסגות הזכירו כי "החלטת הריבית האחרונה הייתה שנויה במחלוקת בקרב חברי הפד", וכן כי "בהחלטות הריבית האחרונות בפד ציינו את המתחים הגיאופוליטיים, ההאטה הגלובלית ואת ציפיות האינפלציה הנמוכות כסיבות המרכזיות להפחתות הריבית תוך שהם מכירים בסיכונים שהתפתחויות אלה מהוות לצמיחה".

עוד ציינו בבית ההשקעות, כי "מבחינת הנתונים הכלכליים, החודש האחרון המשיך לאשר את ההערכות כי ארה"ב נמצאת בהאטה וכאמור, בשבוע הקרוב נקבל שטף של נתוני מפתח שישפכו אור על איך נראה הרבעון השלישי ואיך נפתח הרביעי".

כן ציינו בפסגות בהתייחס למצב הכלכלה הגלובלי, כי "כאשר עוברים על הודעות הריבית של הבנקים המרכזיים השונים בעולם מתקבלת תמונה ברורה של האטה בפעילות הכלכלית ועליה בסיכונים הן בשל הסיכונים הגיאופוליטיים אך גם בשל אינפלציה נמוכה וחולשה בביקושים המקומיים".

בצד החיובי במדד ת"א 35 בולטות כמה מניות דואליות, בהן לייבפרסון  ונייס  שטיפסו בכ-3%, וטבע  שעלתה בכ-1.5%.

בצד השלילי במדד ת"א 35, מניית אופקו הלת'  צוללת בכ-18%, אחרי ירידות חדות שרשמה בסוף השבוע במסחר בארה"ב על רקע הנפקת מניות שהיא מקדמת בהנחה ניכרת על מחיר השוק.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניית גזית גלוב  מאבדת כ-4%, על רקע הודעתה מסוף השבוע ולפיה לא הושג הרוב הנדרש להצעתה לרכישת מניות חברת אטריום שבידי הציבור. מניית נורסטאר, בעלת השליטה בגזית גלוב, נחלשה בכ-5%.

מניית שופרסל  מרכזת עניין וירדה בכ-3%, כשברקע למסחר פרסומים ולפיהם בכוונת אדוארדו אלשטיין, בעל המניות הגדול ברשת קמעונות המזון, להיפרד מהחזקותיו בחברה.

עוד במסחר, מניית ביג  מרכזת מחזור מסחר ער, בו התחזקה בכ-2%, ללא דיווח מצד החברה. מניית או.פי.סי אנרגיה מטפסת בכ-3% על רקע פרסום דוחות כספיים חיוביים לרבעון השלישי של השנה.

בין מניות הקנאביס, זו של שיח מדיקל  מטפסת בכ-12%. ברקע למסחר, החברה פרסמה הבוקר מצגת למשקיעים, בה הציגה בין היתר צפי להכנסותיה עד סוף השנה הנוכחית.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

12:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, כאשר מדד ת"א 35 מטפס ב-0.2%, ת"א 90 עולה ב-0.4% ומדד הבנקים עולה ב-0.7%. 

אופקו הלת'  צונחת בכ-18% בצל הנפקת מניות בדיסקאונט. שופרסל  יורדת ב-2.7% במחזור הגבוה בשוק. 

גזית גלוב  צונחת ב-4% בצל הניסיון הכושל לרכוש את מניות המיעוט בחברה הבת אטריום. 

אלוט  מדווחת על מינוי זיו לייטמן לתפקיד סמנכ"ל הכספים החדש של החברה.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-190 מיליון שקל.

09:52

המסחר בתל אביב נפתח בעליות לאחר "פתיחה אנגלית" כפולה בשל תנודה באופקו הלת'  שצוללת בכ-20% בפתיחה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.4%, ת"א 90 מטפס ב-0.1% ומדד הבנקים עולה ב-0.4%.

מניית גזית גלוב  צונחת ב-3.7% בצל הכישלון לרכוש את מניות המיעוט בחברה הבת אטריום.

סומוטו  פרסמה תוצאות מקדמיות לא מבוקרות ולא סקורות לרבעון השלישי של שנת 2019 ולפיהן החברה תסיים את הרבעון עם הכנסות של 8.9-8.4 מיליון דולר, מה שמהווה ירידה של כ-40% לעומת ההכנסות ברבעון השלישי אשתקד. להערכתה, הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות (EBITDA) יסתכם ברבעון השלישי בטווח שבין 2-2.3 מיליון דולר, מה שמשף ירידה של 45.3% לעומת הרבעון השלישי של 2018.

09:49

פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב מתעכבת ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל תנודה חדה במניית אופקו הלת' שחוזרת מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של 20% בצל הנפקת מניות בדיסקאונט.

מניית גזית גלוב תרכז עניין על רקע הכישלון בניסיון לרכוש את מניות המיעוט בחברת אטריום.

06:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') על רקע העליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, שם מדד S&P 500 טיפס ב-0.4% לרמת שיא כל הזמנים, הנאסד"ק עלה ב-0.7%, והדאו ג'ונס טיפס ב-0.6%. 

המניות הדואליות צפויות לספק תמיכה בפתיחת המסחר בשוק המקומי. מניית איי.אפ.אפ חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 0.76%, נייס עם פער חיובי של 3.3%, טבע עם פער חיובי של 1.95%, אלביט מערכות עם פער חיובי של 1.3%, לייבפרסון עם פער חיובי של 3.66%, קנון עם פער חיובי של 2.2% ופריגו עם פער חיובי של 0.9%. מנגד, אופקו הלת' חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' שלילי של 19.75% על רקע כוונתה לגייס 100 מיליון דולר בדיסקאונט על מחיר השוק. 

בסוף השבוע האחרון דווח על כישלון לחברת הנדל"ן המסחרי גזית גלוב בניסיונה לרכוש את החזקות המיעוט בחברה הבת, אטריום, שפועלת במזרח אירופה. באסיפת בעלי מניות אטריום שהתכנסה בשישי האחרון, לא זכתה הצעת הרכישה של גזית גלוב ברוב הדרוש מקרב בעלי מניות המיעוט של אטריום.

יום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב ננעל בעליות בהובלת מניות הבנקים לאומי ופועלים שעלו בכ-1% וכ-2% בהתאמה. 

אחרי סוף שבוע דרמטי בשוק המטבעות הדיגיטליים, הביטקוין ירד בכ-5% ביממה האחרונה ופותח את השבוע במחיר ממוצע של כ-9,150 דולר, על-פי נתוני אתר CoinMarketCap הבוקר. בשבת בבוקר זינק שער הביטקוין מעל ל-10,000 דולר - מחירו הגבוה מאז 22 בספטמבר - אחרי שהשלים זינוק חריג של יותר מ-30% ביממה. זוהי העלייה היומית בשיעור הגבוה ביותר שרשם הביטקוין מאז 2011. ההצהרה של נשיא סין, שי ג'ינפינג, ביום שישי האחרון שלפיה מדינתו רוצה להוביל את פיתוח טכנולוגיית הבלוקצ'יין הקפיצה את שוק הקריפטו. הצהרה זו עשויה לרמז על השקתו הקרובה של יואן דיגיטלי על-ידי הבנק המרכזי של סין, שבשנים האחרונות מקדם פיתוח של מטבע דיגיטלי ריבוני. 

בוול סטריט עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת, כאשר ביום שני של השבוע תדווח ענקית הטכנולוגיה גוגל על תוצאותיה הכספיות, מה שעשוי לייצר תנודות במדדים. 

בתוך כך, עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפד שצפוי להוריד ביום רביעי את הריבית בהתאם לתחזיות בשוק.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988