שר התקשורת שם ברקס למיזוג הגדול של שוק הסלולר

יועז הנדל שלח את אנשי המשרד לבצע השלמות נוספות לפני ההחלטה בנושא מיזוג סלקום וגולן טלקום • זאת לאחר שבכירים במשרד מחו על כך שהמנכ"ל היוצא נתי כהן הזדרז להמליץ על אישור העסקה, בניגוד להמלצות של חלק מהבכירים שחשבו שצריך לקבוע תנאים לאישורה

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת יועז הנדל עצר את הדיונים באישור עסקת סלקום-גולן טלקום. זאת לאחר שהובא לידיעתו שההמלצה לאישור העסקה, שהוגשה לו על ידי המנכ"ל היוצא נתי כהן, התקבלה בניגוד להמלצות של חלק מהנהלת המשרד שחשבו שיש מקום לקבוע תנאים לאישור העסקה. עקב כך שלח הנדל את אנשי המשרד לבצע השלמות בעבודה.

ההמלצה לאישור העסקה עברה דרך סמנכ"ל כלכלה עופר רז-דרור והיועצת המשפטית דנה נויפלד, אך לא נבחנה על ידי דרגים נוספים מקרב הנהלת המשרד.

ל"גלובס" נודע שבכירים במשרד הביעו ביקורת על כך שההמלצה לאישור העסקה של רכישת גולן טלקום על ידי סלקום, הואצה על ידי כהן, שהבטיח להנדל שיעביר לו המלצה בנושא בטרם יסיים את עבודתו. אותם בכירים חשו שקולם לא נשמע ושההמלצה לאשר את העסקה חייבת להיות מלווה בתנאים מסויימים. חלק מאנשי צמרת המשרד טענו שיש לעשות שימוע ולקבל עמדות מהציבור ומהמפעילים ובעיקר לשמוע גם את עמדת אקספון, שחולקת רשת עם סלקום וגולן טלקום, וכעת תחלוק רשת עם סלקום בלבד על כל המשמעויות בכך.

הנדל לא מוכן להיות חותמת גומי

עוד נודע ל"גלובס" שחלק מצמרת המשרד רצו להבטיח שסלקום תשמור על לקוחות גולן טלקום לתקופה מסוימת ולהבטיח שלא ייפגעו כתוצאה מהעסקה. בנוסף, הנדל הטיל על מימון שמילה, המשנה למנכ"ל, להציג בפניו "איפכא מסתברא", כלומר להציג בפניו את הסכנות שבאישור העסקה. בכך מראה הנדל שהוא אינו מוכן להיות חותמת גומי ולאשר המלצות של הדרג המקצועי ללא ביקורת.

נזכיר כי רשות התחרות אישרה את העסקה ללא תנאים וללא עוררין, ואגף התקציבים הביע תמיכה חד משמעית גם כן. עם זאת, חשוב לציין כי גם במשרד התקשורת תומכים באישור העסקה אך רוצים לקבוע לה תנאים בעיקר בהיבט הצרכני של הגנה על הלקוחות ואי פגיעה באקספון, שנחשבת לשחקנית הקטנה בשוק.

במסגרת העסקה רוכשת סלקום את גולן טלקום בתמורה לכ-750 מיליון שקל. העסקה מותירה את התחרות בשוק עם 5 מפעילים סלולריים. אקספון נתפסת כמחוללת תחרות בשוק וכזו שתופסת את מקומה של גולן טלקום, שלמעשה הפסיקה להיות המחוללת של התחרות בשוק.

תגובת שר התקשורת יועז הנדל: "השר מינה צוות חשיבה הפוכה לבחון את כל הצדדים בעסקה והבקשה לאישורה נמצאת בשלב הדיונים".

מלובי 99 נמסר:  "אנחנו שמחים שהשר נעתר לפנייתנו לשקול לא לאשר את המיזוג. כארגון היחיד שהגיש התנגדות מפורטת ומנומקת הן לרשות התחרות והן למשרד התקשורת, אנחנו מחויבים להתריע כי מיזוג בין סלקום לגולן טלקום יעמיד באיום מוחשי את הישגי רפורמת הסלולר, אחת הרפורמות הכלכליות המוצלחות ביותר, ויוביל לפגיעה בתחרות ולהעלאת מחירים. מרגע שהמיזוג יאושר כבר לא תהיה דרך חזרה, ולכן המינימום שניתן לעשות הוא לאשרו בתנאים - התחייבות להשקעה בתשתיות ולאי-העלאת מחירים במשך 3 שנים".