תל אביב ננעלה בעליות: מדד הבנקים קפץ 2.5%, פריון טסה 25%

פריון העלתה את התחזיות השנתיות וצופה צמיחה של כ-14% לעומת ההכנסות ב-2020 • אלביט מערכות זכתה בחוזה בסך כ-300 מיליון דולר ממדינה באסיה • עלייה של 29% בתמלוגים מלוויתן ב-2020 • אורמת מגיבה להאשמות בדבר שחיתות בינלאומית

בניין הבורסה , תל אביב / צילום: תמר מצפי
בניין הבורסה , תל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים  

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בנטייה לעליות. מדד ת"א 35 התחזק ב-0.3%, מדד ת"א 125 התקדם ב-0.2% ומדד ת"א 90 ננעל ביציבות, מהצד השלילי. מדד הבנקים בלט בקפיצה של 2.5%. עוד מבין המדדים הענפיים, מדד פיננסים התחזק ב-1.2% ומדד נפט וגז נחלש ב-0.5%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

16:40

הפתיחה בניו יורק לא משנה את תמונת המסחר בתל אביב. הבנקים רושמים עליות נאות של מעל 2% בהובלת לאומי, למעט מזרחי־טפחות שמסתפק בעלייה של כ-1.8%.

15:40

המסחר מתנהל במגמה מעורבת עם נטייה לעליות, מדד ת"א 35 מתחזק ב-0.3%, ת"א 125 מוסיף 0.2% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.2%. מבין המדדים הענפיים מדד הבנקים בולט בעלייה של 2%.

13:49

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בנטייה לעליות שערים קלות. המדדים המובילים מטפסים בעד 0.2%, מלבד מדד הבנקים שקופץ ב-1.3%. 

פריון מזנקת ב-6% לאחר שהעלתה תחזיות במעמד פרסום הדוחות הכספיים

פורסייט בולטת בזינוק של 15%, אלוט עולה ב-5%, אירודרום מטפסת בשיעור דומה, נקסט ג'ן מזנקת ב-7%. 

ועדת הריכוזיות במשרד האוצר החליטה לראשונה להכניס את חברת שפיר הנדסה  שבשליטת משפחת שפירא לרשימת הגורמים הריכוזיים במשק.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-650 מיליון שקל בלבד.

12:50

חברת אלוט , המספקת פתרונות לספקיות תקשורת, הודיעה היום כי חברת שירותי האינטרנט האוסטרלית Exetel השיקה שירותי סייבר ושליטה בתוכן ללא התערבות משתמש ללקוחותיה באמצעות פתרון של אלוט.

11:00

מגמה מעורבת עם נטייה לירידות בבורסה. מדד ת"א 35 יורד כעת בכ-0.1% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.2%. 

עליות בולטות רושמות מניות פורסייט , נקסט ג'ן , אקסיליון  ואירודרום.

מרב פישר-שרוני, אנליסטית בכירה בלאומי פרטנרס, מגיבה לפרסום תוצאות פריגו  ל-2020 וההודעה מאתמול על מכירת חטיבת תרופות המרשם בכ-1.55 מיליארד דולר ומציינת כי "אנו מעריכים כי פריגו תמשיך להציג צמיחה בפעילות, ושיפור הדרגתי ברווחיות, הנובע מפעילות נרכשות ומהתייעלות אורגנית. סביר כי לאחר מכירת עסקי תרופות המרשם פריגו "תזכה" למכפיל גבוה יותר, אשר יביא לעלייה בשווי השוק, על בסיס תוצאותיה, אך קשה להעריך באיזו מידה. לאור זאת, ולאור הפער בין השווי הכלכלי לשווי השוק, אנו מעלים את המלצת ההשקעה לקנייה במחיר יעד של 48 דולר למניה".

בשוק המט"ח, הדולר נחלש בכ-0.1% לרמה של כ-3.30 שקלים והאירו נחלש בכ-0.5% ונסחר סביב 3.96 שקלים.

10:00

המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 משיל 0.2%, ת"א 90 מאבד 0.1% ומדד הבנקים עולה קלות.

אלביט מערכות  זכתה בחוזה בסך 300 מיליון דולר לספק מערכות מטוסים ללא טייס מסוג הרמס 900 למדינה באסיה. החוזה יבוצע במהלך תקופה של חמש שנים.

אורמת טכנולוגיות  הגיבה להאשמות מצד גוף המחקר הינדנבורג בדבר שחיתות בינלאומית, כי רווית ברניב, חברת דירקטוריון, וחזי קטן, היועץ המשפטי של החברה וקצין ציות ראשי, שלפני עבודתם בחברה עבדו בחברת שיכון ובינוי, הואשמו לאחרונה על ידי הפרקליטות בעבירות שוחד בשניים משווקי המפתח של אורמת. "החברה מודעת לטענות הנחקרות בישראל ביחס לרווית ברניב, חברת דירקטוריון אורמת, וחזי קטן, היועץ המשפטי של החברה וקצין ציות ראשי. התביעות קשורות לעבודתם של גב' ברניב ומר קטן בחברה אחרת, טרם הצטרפותם לאורמת וטענות אלה נותרו כפופות לשימוע ואורמת עוקבת אחרי התהליך מקרוב", כתבו באורמת.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. המסחר בת"א ייפתח בסימן המשך פתיחת ההגבלות

אתמול בערב אושר בממשלה מתווה הפתיחה שלב שלישי של המשק החל מהשבוע הבא, לרבות כיתות ז'-י', מסעדות ובתי קפה בהתאם לכללי התו הסגול. מחוסנים ומחלימים יוכלו לשבת גם בתוך בתי קפה ומסעדות. התו הירוק יאפשר גם פעילות מלאה של בתי המלון, גני אירועים, אטרקציות וכנסים. מגבלת ההקלות עומדת על 20 אנשים בפנים ו-50 אנשים בחוץ. בערים אדומות תישאר המגלה של 10 בפנים ו-20 בחוץ. ההחלטה על פתיחת השמיים נדחתה.

2. העליות החדות בוול סטריט יספקו רוח גבית לת"א

אמש בניו יורק נרשמו עליות חדות בוול סטריט על רקע התפוגגות החשש מהמשך עליית התשואות על האג"ח האמריקאיות, לצד נתוני מאקרו חיוביים. מדד S&P 500 עלה ב-2.4%, מדד דאו ג’ונס הוסיף כ-2% לערכו, ומדד הנסאד״ק זינק בכ-3%.

3. עלייה של 29% בתמלוגים מלוויתן ב-2020

בשנת 2020 נרשמו לראשונה הכנסות מעל מיליארד שקל, בגובה של 1.105 מיליארד שקל, מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים. מדובר בסכום נמוך מהצפי, בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בשל משבר הקורונה. החלק העיקרי מההכנסות הגיע מתמלוגי הגז הטבעי, אשר הסתכמו בכ-1.09 מיליארד שקל - עלייה של 29.6% לעומת שנת 2019. העלייה נובעת מגידול של 48.4% בסך ההפקה של הגז הטבעי מהמאגרים הגדולים בישראל, כתוצאה מתחילת ההפקה ממאגר "לוויתן" בדצמבר 2019. 

4. הקריפטו מתאושש ובגולדמן זאקס קופצים על העגלה

גולדמן זאקס הפעיל מחדש את דסק הקריפטו שלו, כל לפי דיווח ברויטרס. הדסק יאפשר ללקוחות לסחור בחוזים עתידיים בביטקוין ובפרוורדים שאינם ניתנים למסירה החל משבוע הבא. נזכיר כי בשנת 2018 הבנק ביטל תוכניות לדסק מסחר בקריפטו.

5. מאחורי הירידות באורמת: האשמה בפרשת שחיתות

מנייתה אורמת השלימה אתמול ירידה של יותר מ-33% מאז ה-10 לפברואר. אתמול פרסם Hindenburg Research (הינדנבורג), בית השקעות שמתמחה במכירה בחסר של מניות, כי פרשת שחיתות של אורמת בפרויקטים חשמליים בקניה, גואטמלה והונדורס תרמה ל-70% מהרווח הנקי של החברה בשנת 2020. "גילינו עדויות שקושרות את אורמת לשחיתות עם בכירים בממשל בעסקים הבינלאומיים שתרמו לרווחיים האלה", כתבו בהינדנבורג.

לטענת אורמת: "הנקודות שבדו"ח מכירת החסר של הינדנבורג הן לא מדויקות, מטעות ושקריות. החברה מודעת לטענות הנחקרות בישראל ביחס לרווית ברניב, חברת דירקטוריון אורמת, וחזי קטן, היועץ המשפטי של החברה וקצין ציות ראשי. התביעות קשורות לעבודתם של גב' ברניב ומר קטן בחברה אחרת, טרם הצטרפותם לאורמת וטענות אלה נותרו כפופות לשימוע ואורמת עוקבת אחרי התהליך מקרוב. ב-24 בפברואר 2021, דירקטוריון החברה החליט שנכון יהיה להעביר ממר קטן את האחריות של קצין ציות ראשי לחבר הנהלה אחר עד שהדברים יתבהרו".

צרו איתנו קשר *5988