חשד: עובדים בעיריית ירושלים משכו כספי פנסיה בעודם עובדים

רשות המסים ומשטרת ישראל חוקרים הונאת פנסיה של עשרות עובדים בעיריית ירושלים • ארבעה חשודים נעצרו • מהחקירה עולה, כי החשודים תיווכו, זייפו ואף גבו עמלות בגין ניפוק מסמכים מזויפים אודות פיטורים לצורך משיכת כספי הפנסיה של עשרות עובדי הרשות המקומית בעודם מועסקים בפועל

בניין עיריית ירושלים / צילום: Deror avi, wikimedia
בניין עיריית ירושלים / צילום: Deror avi, wikimedia

רשות המסים ומשטרת ישראל חוקרים הונאת פנסיה בעיריית ירושלים. במסגרת חקירה משותפת של משטרת ישראל ורשות המסים נעצרו היום (א') ארבעה חשודים בחשד כי פיתחו מנגנון פלילי למשיכת כספי פנסיה לעובדים בעיריית ירושלים במרמה, זיוף ומצג שווא. על פי החשד, הארבעה יצרו מנגנון שבאמצעותו משכו עשרות עובדים כספי פנסיה בעודם עובדים בעירייה ובניגוד לחוק.

● תשלום בשחור וריהוט בנפרד: השיטות של בעלי דירות להתחמק ממס
● הזדמנות או סכנה? הפנסיה שלכם מושקעת ברכבת ההרים של וול סטריט

ראשיתה של החקירה בשנה שעברה, לאחר שהתקבלה במשטרת מחוז ירושלים תלונה מעיריית ירושלים, שעניינה אינדיקציות שעלו אודות עובדים מאחד מאגפי הרשות המקומית, הנוגעים למשיכת כספי הפנסיה שלהם במרמה ובמועד שאינם זכאים להם, בעודם עובדים בעירייה בפועל.

בהתאם להוראות החוק, משיכת כספי פנסיה של עובד מותרת רק בהגעה לגיל פרישה או בתנאים הקבועים בחוק (למשל: בעת סיום העסקה).

בעקבות התלונה, נפתחה חקירה סמויה ביחידת ההונאה של ימ"ר ירושלים יחד עם פקיד שומה חקירות ירושלים והדרום. במהלך החודשים האחרונים נגבו עדויות ונאספו ראיות במטרה לחשוף ולהתחקות אחר השיטה והחשודים בביצוע מעשי המרמה והזיוף.

מהחקירה עד כה עולה החשד, כי החשודים תיווכו, זייפו ואף גבו עמלות בגין ניפוק מסמכים מזויפים אודות פיטורים לצורך משיכת כספי הפנסיה של עשרות עובדי הרשות המקומית בעודם מועסקים בפועל. זאת, באמצעות הגשתם לחברות הביטוח הפנסיוני וקבלת הכסף במרמה, ותוך מצג שווא כאילו פוטרו מעבודתם.

בין המסמכים החשודים כי זויפו לצורך משיכת הכספים שלא כדין: מסמכים של הרשות המקומית אודות הפסקת עבודה, טפסי 106, טפסים של רשות המסים וצווי הפטר של בימ"ש. כל זאת על מנת שעובדים ימשכו כספי פנסיה שלהם במועד שהם אינם זכאים לו, תוך התחמקות מתשלום מסים ובניגוד לחוק.

מחקירת חוקרי ההונאה של ימ"ר ירושלים עולה עוד, כי שניים מהחשודים המרכזיים שנעצרו - שני אחים, שאחד מהם עבד בעצמו בעבר בעירייה - ביצעו את העבירות במהלך השנתיים האחרונות בעשרות מקרים שונים.

הבוקר, עם מעבר החקירה לשלב הגלוי, עצרו בלשי היחידה המרכזית במחוז ירושלים את ארבעת החשודים המרכזיים במעשי ההונאה (שלושה תושבי ירושלים ותושב מרכז הארץ).

החשודים נחקרים במשטרה בחשד לקשירת קשר להונאות, מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמכים, שימוש במסמכים מזויפים ועבירות מס.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה:

"לפני כשנה וחצי אותרו מספר עובדים, שפדו במרמה את כספי הפנסיה שלהם, תוך זיוף מסמכי עירייה ומס הכנסה. העירייה פנתה באופן מיידי למשטרת ישראל. עיריית ירושלים תפעל ע"פ ממצאי משטרת ישראל והמלצותיה".

* חזקת חפות: החקירה נגד החשודים בראשיתה, הם לא הורשעו, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988