ביג מתרחבת במזרח אירופה עם שלוש עסקאות ב-117 מיליון אירו

ביג דיווחה בשבוע האחרון של שתי השקעות ראשונות בתחום הנדל"ן המסחרי בפולין, וכן על השקעה בתחום האנרגיה המתחדשת במקדוניה • במקביל, ממשיכה לממש השקעותיה במרכזי קניות בארה"ב

חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות
חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

חברת הנדל"ן המניב ביג מרכזי קניות  מרחיבה את פעילותה הפרטית במדינות מזרח אירופה, במקביל להחזקתה בחברת אפי נכסים שגם היא פועלת במזרח אירופה. בשבוע האחרון דיווחה ביג על שתי השקעות ראשונות בתחום הנדל"ן המסחרי בפולין ועל השקעה ראשונה בתחום האנרגיה המתחדשת בצפון מקדוניה.

ביג, שבשליטת יהודה ורוני נפתלי, הולכת ומרחיבה כיום את פעילותה בתחום הנדל"ן במדינו מזרח אירופה, על חשבון מימוש השקעותיה במרכזי קניות בארה"ב. בנוסף, החלה החברה לפעול באזור גיאוגרפי זה גם בתחום האנרגיה המתחדשת, כאשר שלוש השקעותיה האחרונות מסתכמות לסך של כ-117 מיליון אירו.

היום דיווחה ביג, כי חתמה על הסכם לרכישת מרכז מסחרי פתוח בעיר לובין, במערב פולין. המרכז המסחרי כולל שטח להשכרה (GLA) של כ-13.3 אלף מ"ר וצפוי להיפתח לציבור במהלך ספטמבר 2022 בתפוסה מלאה.

שווי הנכס בעסקה נקבע על 24.3 מיליון אירו והוא צפוי להניב NOI (הכנסה נטו מפעילות השכרה) של 1.822 מיליון אירו בשנה. לדברי ביג, בכוונתה לממן את תשלום התמורה באמצעות מקורותיה העצמיים.

לדברי חי גאליס מנכ"ל ביג, מדובר ברכישת הנכס השני של החברה בפולין המצטרף לרכישת מרכז מסחרי פתוח פעיל בעיר אנדריכוב, כאשר שתי רכישות אלו תומכות באסרטגיית החברה לפיתוח פעילותה במדינות מזרח אירופה בכלל, ובפולין בפרט. "אנו רואים בפולין פוטניציאל פיתוח גדול מאד בתחום שהוא ליבת העסקים שלנו, מרכזי הקניות הפתוחים, בו יש לנו ניסיון רב ויתרון משמעותי שיתמוך בשאיפות הצמיחה שלנו במדינות מזרח אירופה, כפי שהצהרנו עליהן בשנים האחרונות", הדגיש גאליס.

"רואים בפולין פוטנציאל פיתוח גדול מאוד"

קודם לכן דיווחה ביג בשבוע שעבר על רכישת מרכז קניות ראשון בפולין לפי שווי נכס של כ 40 מיליון אירו. מדובר על מרכז מסחרי פתוח ופעיל בעיר אנדריכוב, הממוקמת בדרום פולין.

המרכז המסחרי כולל שטח להשכרה (GLA) של כ-23 אלף מ"ר בתפוסה מלאה, ומניב NOI של 2.8 מיליון אירו בשנה. מדובר במתחם בסגנון פאוור סנטר פתוח, כדוגמת מרכזי ביג הפתוחים, שמשרת אוכלוסייה אזורית של כ-200 אלף איש.

מרכז מסחרי זה גם נרכש עם קרקע נוספת, שבאפשרות החברה לבנות ולהרחיב את המתחם בעוד כ-1,500 מ"ר נוספים. המנכ"ל גאליס הדגיש לאחר רכישה זו, כי מדובר בכניסה ראשונה למדינה גדולה, חזקה ועוצמתית כמו פולין. "אנו בהחלט רואים בפולין פוטנציאל פיתוח גדול מאוד בתחום שהוא ליבת העסקים שלנו, מרכזי הקניות הפתוחים, בו יש לנו ניסיון רב ויתרון משמעותי שיתמוך בשאיפות ההתפתחות שלנו במדינות מזרח אירופה, כפי שהצהרנו עליהן בשנים האחרונות", אמר אז גאליס. לדבריו, בכוונת ביג להמשיך ולאתר הזדמנויות נוספות להשקעה באירופה.

התקדמות גם בתחום האנרגיה המתחדשת

בנוסף, מתקדמת ביג גם בפיתוח תחום האנרגיה, כאשר במסגרת זו היא התקשרה החודש בהסכם לרכישת חברות פרויקט מקדוניות, המחזיקות בפרויקט סולארי בצפון מקדוניה, המצוי בשלבי פיתוח מתקדמים. הפרויקט קיבל את אישור רשות החשמל לחיבורו לרשת החשמל, להקמת שתי חוות סולאריות על קרקע במחוז Probshtip בצפון מקדוניה.

הפרויקט מתוכנן להיבנות על קרקע בהיקף של 885 אלף מטר מ"ר ו-70 מגה וואט וצפוי לייצר כ- 114 גיגה וואט שעה לשנה. בנוסף, החברה מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת חטיבת קרקע נוספת בצמידות לפרויקט בהיקף מצרפי של 394 אלף מטר נוספים וצופה שתוספת קרקע זו תאפשר בניה של 35 מגה וואט נוספים כך שהיקף הפרויקט יגדל ל- 105 מגה וואט סה"כ.

רכישת מניות חברת הפרויקט כאמור, תתבצע בשלבים ובכפוף להתקיימות אבני דרך ומספר תנאים מתלים. עבור רכישת המניות ופיתוח הפרויקט עד קבלת היתרי הבנייה הנדרשים להקמתו, תשלם ביג 12.6 מיליון אירו. עלות הקמת הפרויקט כולו (כולל התשלום עבור המניות) צפויה להסתכם בב-53 מיליון אירו.

בהתאם לכושר היצור החזוי של הפרויקט, החברה מעריכה כי ההכנסות ברוטו מתקבולי מכירת חשמל, צפויות לעמוד על כ-7.9 מיליון אירו לשנת ההפעלה הראשונה לאחר תשלומי איזון (Balancing) לרשת החשמל (בהתבסס על מחיר מכירה של 70 אירו למגה וואט שעה נטו), לתקופת הפרויקט אשר לא תפחת מ-25 שנה. סך ה-EBITDA מהפרויקט צפוי לעמוד על כ-7.2 מיליון אירו לשנה.

עסקת מקדוניה מצטרפת לפרויקט טורבינות הרוח על קרקע במחוז Tulca ברומניה שעליה דיווחה החברה לפני מספר שבועות, ולפרויקט הרוח URLEASCA שברומניה, בהיקף של 102 מגה-וואט, שרכשה החברה בסוף השנה שעברה. לדברי גאליס, "בכוונתנו להמשיך, לדחוף ולפתח את זרוע האנרגיה ולהפכה לחברה משמעותית בתחום האנרגיות המתחדשות. תוצאות פעילות זרוע האנרגיה יתרמו בשנים הקרובות באופן משמעותי להמשך הצמיחה וההתפתחות של הפרמטרים העסקיים של ביג".

ביג נסחרת בבורסה לפי שווי של 11.8 מיליארד שקל. מלבד פעילותה הפרטית, מחזיקה ביג גם ב-85% ממניות חברת הנדל"ן אפי נכסים, שנסחרת בבורסה לפי שווי של 6.6 מיליארד שקל.