קערות בריאות מתפקעות מכל טוב וברוסקטה עונתית בעגלת הקפה שבכרמל

מתחם יצירה ואמנות באווירת קופנגן, ארוחות בוקר לא שגרתיות במבנה שהיה פעם נשקייה ומיזם קולינרי קהילתי על פי המסורת היקית • יום ביישובי חוף הכרמל

מנת אנטי פסטי בברוש / צילום: אוראל אלוש
מנת אנטי פסטי בברוש / צילום: אוראל אלוש

עשרות פעמים נסעתי בכביש החולף על פני יישובי הכרמל, כשמטעי הבננות והרכסים המוריקים משמשים לי תפאורה טבעית. בשנים האחרונות, כך התברר לי, התהוותה לה בתוככי המושבים והקיבוצים שם סצנה קולינרית-אמנותית שהצמיחה מיזמים קטנים וכמעט חתרניים.

לחמים כמו בהולנד ויין כמו בבורדו: היישוב שירגיש לכם כמו קפיצה לחו"ל 
עוד אספרסו למי שזקוק: טרנד בתי הקפה הסולידריים
בית הקפה בחיפה שמגיש מאפים מושחתים בבניין בן 100 שנה

כמו כל תייר המבקש לגלות את המקומות האמיתיים שבהם יושבים המקומיים הייתי זקוקה למורת נבוכים. אנה דבלמן, חברתי משכבר הימים, עברה מתל אביב לכרמל, וכגששית מיומנת, שתרה אחר מנעמי החיים שהתרגלה להם בעיר הגדולה, חשפה ברגישות ובאיטיות סודות ותופינים של יישובי החוף.

10:00 | משהו לאכול: מאפים מלוחים ומתוקים לבוקר

נכנסנו בשער הצהוב של מושב עין איילה והגענו לרחבת דשא ירוקה, שעליה התגודדו בשלווה עגלות, אמהות ואבות בשגרת הבוקר שלהם. הברוש, בית הקפה ועגלת הקפה של המושב, שוכן במבנה ששימש פעם כנשקייה ואחריו כפאב. את השלט "נשקייה" השאירו הבעלים הגר ועומר, זוג צעיר שמתגורר במושב.

הם התחילו בעגלה, שעדיין ממוקמת במתחם, ובהמשך התפתחו לבית קפה של ממש שמגיש ארוחות בוקר לא שגרתיות, בהן מנות ברוסקטה נהדרות שמתחלפות לפי הגידולים של החקלאים המקומיים, מאפים מלוחים ומתוקים לפי החשקים של הגר וקערות בריאות שצופנות כל טוב של פירות ותוספות.
הברוש, עין איילה. סגור בשבת

12:00 | משהו לעשות: סדנת קרמיקה וקינוח בצד

היה קשה להתנתק מהשלווה שנסך בנו הברוש, אבל אנה רמזה לנו שסודות נוספים ממתינים לנו בין היישובים. חמש דקות נסיעה אל קיבוץ נחשולים, הליכה קצרה בינות הבתים, ואנחנו נפעמים אל מול סצנה שנראה שנלקחה מבית קפה בקופנגן. שוב עגלות, עוללים ומקומיים ישובים בחצר מקסימה, מרושלת כמו בכוונה תחילה.

כלי קרמיקה בביו סטודיו גלריה / צילום: חגית אברון
 כלי קרמיקה בביו סטודיו גלריה / צילום: חגית אברון

נכנסנו פנימה אל תוככי מה שהיה פעם המוסך של הקיבוץ, והפך תחת ידיהן של שתי אימהות למרחב משגע של יצירה, בית קפה וחנות לממכר פריטים יפים. ענתי זלמנוביץ ולנה שנטל, האחראיות ליופיו של החלל, יצרו ברוח התקופה את ביו סטודיו גלריה, חנות אמנות, בית קפה ומרחב יצירה, מקום שהוא גם וגם, חמקמק מהגדרה ברורה.

זה המקום לתפוס פינה ועוד קורטוב של שלווה, להתמסר לסדנה של קרמיקה באווירה א־לה קופנגן שנוסך המקום, לשמוע את אוושת הגלים לא רחוק משם ולנגוס מעת לעת באחד הקינוחים המופלאים שמייצר עבור הסטודיו הקונדיטור מור יצחקי.

פיצ'פקס משמחים בביו סטודיו גלריה / צילום: חגית אברון
 פיצ'פקס משמחים בביו סטודיו גלריה / צילום: חגית אברון

מלבד סדנאות שמקיימים במקום אפשר גם כאן לשבת לקפה ולנגוס דבר מה טעים ולשוטט בחנות שמציעה אמנות, צמחים, קרמיקה שמייצרת ענת, מוצרי טיפוח של יצרנים קטנים ועוד כל מיני פי'צפקס משמחים.
ביו סטודיו גלריה, קיבוץ נחשולים. בתיאום מראש

14:00 | משהו לנשמה: גלים מקציפים וצלילות טורקיז

בחוץ צייצו הציפורים על החיים ואנחנו לגמנו עוד כוס קפה לפני שעזבנו את חצר המוסך היפה. ניצלנו את מיקומו של נחשולים, קו ראשון למים, ופסענו על מרחבי הדשא לכיוון אחד החופים היפים של הים התיכון. בימים אלה של סוף החורף הים בירך את פנינו בצלילות של טורקיז ובגלים קטנים ומקציפים.

קצת שתקנו לטובת רחש המים והרוח, בולעות בעיניים את מראות המפרצים התכולים, מפרש קטן לבן באופק, דייג שפרס את רשתו. השמש גמלה לנו במחול קרניים שפיזזו על מפרצוני התכלת, ואנחנו המשכנו עוד זמן מה לשוטט יחפות על רצועת החוף הלבנה, אוספות צדפים, משכשכות רגליים בלגונות התכולות, גומעות אוויר מלוח וקורטוב של תקווה.
חוף נחשולים

תוצרת הארץ | דודה ברטה

לחמים של דודה ברטה / צילום: חגית אברון
 לחמים של דודה ברטה / צילום: חגית אברון

חמש דקות נסיעה מקו החוף נמצאת חנות המפעל של דודה ברטה - מיזם קולינרי של בני קהילת בית אל, קהילה גרמנית המונה כ-800 איש שעלו לארץ בשנות השישים. בחנות ניתן למצוא לחמים, עוגיות ועוגות, כאלה שמעלות געגוע בקרב מי שגדל על המסורת היקית. יש גם שמן זית, ריבות ואפילו טקסטיל.
זיכרון יעקב, סגור בשבת ובחגים