היועמ"שית: התנהלות הממשלה בנושא גיוס החרדים - המשך הרפורמה המשפטית

בהרב-מיארה שלחה מכתב חריף למזכיר הממשלה, בו נכתב כי בהתנהלות בעניין גיוס בני הישיבות "יש משום המשך של הניסיון, שהוא חלק ממה שכונה 'הרפורמה המשפטית', להחליש את מעמד הייעוץ המשפטי לממשלה ולעקוף אותו" • בתוך כך, היועמ"שית הגישה תשובה משלימה לבג"ץ בעניין חוק הגיוס, בה צוין כי במהלך דצמבר 2023 החלו במשרד הביטחון ובצה"ל בגיבוש תוכנית לגיוס בני החברה החרדית

היועצת המשפטית לממשלה, עו''ד גלי בהרב-מיארה / צילום: יונתן זינדל - פלאש 90
היועצת המשפטית לממשלה, עו''ד גלי בהרב-מיארה / צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב-מיארה, שלחה היום (ד') מכתב חריף, באמצעות המשנה עו"ד גיל לימון, למזכיר הממשלה עו"ד יוסי פוקס, בנוגע להתנהלות בעניין גיוס בני הישיבות. במכתב כתב לימון כי בהתנהלות "יש משום המשך של הניסיון, שהוא חלק ממה שכונה 'הרפורמה המשפטית', להחליש את מעמד הייעוץ המשפטי לממשלה, לעקוף אותו ולפגוע באפשרותו לשמור על אינטרס הציבור ושלטון החוק". הדברים נכתבו על רקע עמדת הממשלה לפיה ניתן להמשיך ולהימנע מגיוס בני הישיבות ולהמשיך לשלם כספי תמיכות, עמדה שתוגש לבג"ץ באמצעות עורך דין פרטי.

"מוכרחים להבין את גודל השעה": ראיון חג עם השר הכי לא שגרתי שיש 
בג"ץ הגיוס: היועמ"שית אישרה ייצוג נפרד לממשלה בשל פערי העמדות
מהתקציבים שייעצרו ועד לדיוני החירום באוצר: כל מה שכדאי לדעת על הצו הדרמטי בנוגע לחוק הגיוס

לימון מציין כי היועמ"שית הבהירה כי אין בסיס לעמדה של הממשלה, וגם לא להצעה "לעקוף" את צו הביניים של בג"ץ, האוסר לשלם תמיכות באמצעות הגדלת "ערך הנקודה" המשולם לתלמידי ישיבות שלא חייבים בגיוס.

עו"ד לימון מוסיף כי עמדת הממשלה, לפיה הייצוג הנפרד כולל גם את משרד הביטחון, צה"ל ומשרד החינוך (ולא רק את הממשלה-נ.ש.), משמעותה מתן היתר לגופים אלו לפעול בהתאם לעמדת הממשלה - כלומר, להימנע מלפעול לגיוסם של בני הישיבות ולהמשיך לשלם כספי תמיכות.

"בהחלטתה האמורה, ביקשה הממשלה - מבלי שניתנה לה הסמכות לכך - לשנות את מהות הייצוג הנפרד, כפי שאושר על־ידי היועמ"שית. נושא זה נוסף לסדר היום דקות ספורות לפני ישיבת הממשלה, מבלי שיכלו לשקף לממשלה כי מדובר בהחלטה המנוגדת לדין". דרך פעולה זו, על־פי היועמ"שית, עוקפת את הייעוץ המשפטי ופוגעת בשלטון החוק.

בתוך כך, היועמ"שית הגישה היום תשובה משלימה לבג"ץ בעניין גיוס בני הישיבות. בתגובה צוין כי במהלך דצמבר 2023 וטרם ההתפתחויות המשפטיות האחרונות, החלו במשרד הביטחון ובצה"ל בעבודת מטה לשם קידום שילובם של בני הציבור החרדי. "עבודת המטה נמשכת גם בימים אלה במטרה לגבש תוכניות פעולה על-ידי הגופים בצה"ל ובמערכת הביטחון למימוש גיוס חרדים בטווח הזמן המיידי, ופעולות שתשפענה גם על גיוס בטווחים ארוכים", נכתב.

בתגובה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אבי מילקובסקי וסיגל אבנון סוויצקי ממחלקת הבג"צים, צוין כי לאחר שפקעה החלטת הממשלה המאפשרת שלא לגייס את בני הישיבות, התקיימו בראשות שר הביטחון, הרמטכ"ל ובדרגי הפיקוד במשרד הביטחון דיונים בנושא גיוס בני הישיבות. "בדיונים נבחנו חלופות להיערכות מערכת הביטחון לגיוס בני הציבור החרדי, בהתחשב במורכבויות השונות הנוגעות לגודל האוכלוסייה, מאפייני וצורכי המלחמה המתנהלת".

עוד דווח לבג"ץ כי עבודת המטה הראשונית לגיבוש התוכנית צפויה להסתיים בתוך מספר שבועות, וכי מי שאישר את הפרטים הוא רמ"ט שר הביטחון, שחר כץ. 

סאגה מתמשכת 

העתירות הוגשו לאחר שביוני 2023 פקע סופית חוק הגיוס שבוטל בהחלטת בג"ץ בשנת 2017 לאחר שנקבע כי הוא לא שוויוני. הממשלה הגישה שורת בקשות דחייה, עד שפקע החוק ופקעה החלטת ממשלה המאריכה את מתן הפטור.

העותרים הם התנועה לאיכות השלטון, "אחים לנשק" ו-240 אזרחים. לעתירת התנועה לאיכות השלטון הצטרפו קרוב ל-400 בכירי צה"ל, המוסד, המשטרה והשב"כ. הדיון כולל גם שתי עתירות המבקשות למנוע תקציב למוסדות תורניים שתלמידיהם לא מתגייסים לצה"ל.

העותרים מבקשים לבטל את החלטת הממשלה שקבעה כי לא יינקטו הליכים לגיוס תלמידי הישיבות לאחר שהמועד לחוק הגיוס פקע. ביוני 2023 החליטה הממשלה על הוראת שעה שממשיכה את הסדר הפטור הקיים עד לסוף מרץ 2024. העותרים טוענים כי החלטת הממשלה להאריך את הפטור מגיוס מנוגדת לחוק שירות הביטחון המבטיח שוויון בגיוס אזרחי ישראל, ויוצרת הסדר פטור בחוסר סמכות. בנוסף נטען כי ההחלטה פוגעת בעיקרון השוויון ומנוגדת לפסיקת בית המשפט העליון. 

ייצוג פרטי 

 הדיון בבג"ץ על חוק הגיוס נקבע ל-2 ביוני בהרכב של תשעה שופטים. הממשלה ביקשה להיות מיוצגת בדיון באופן פרטי, והיועמ"שית אישרה את הייצוג, כאשר יש מחלוקת האם משרד הביטחון וצה"ל יהיו מיוצגים באופן פרטי - להבדיל מראש הממשלה. 

אתמול (ג') פנה מזכיר הממשלה, עו"ד יוסי פוקס, למשנה ליועמ"שית, עו"ד ד"ר גיל לימון, והבהיר כי הייצוג הנפרד נדרש גם לצה"ל ולמשרד הביטחון, שהם גופי ביצוע של הממשלה, ולא רק לממשלה. הוא ביקש שעו"ד לימון יבהיר כי הייצוג הנפרד מייצג את כלל משרדי הממשלה. 

מארגון "ישראל חופשית" נמסר: "היום הועברו סכומים נכבדים לחשבונות הבנק של משרתי המילואים. אמירת תודה חשובה אך לא מספיקה. מי שחושב שאפשר למרוח אותנו, הנושאים בנטל, בהצגת מתווים בזויים להשתמטות בני הישיבות ובניסיונות להמשיך באפליה בין דם לדם, צריך לכוון את השעון מחדש. אנחנו לא ב-6 באוקטובר יותר. כולנו ישראלים, כולנו משרתים. הגיע הזמן לשוויון מלא ואמיתי".