וורן באפט מציג רווחי שיא והר מזומנים. למה הוא מוכר מניות אפל?

ברקשייר האת'ווי, בהובלת המשקיע האגדי וורן באפט, דיווחה על זינוק מרשים ברווח התפעולי ברבעון הראשון של השנה • במקביל חברת האחזקות הודיעה על הקטנת פוזיציה בענקית הטכנולוגיה אפל בכ-13%

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik
וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

ברקשייר הת'וואיי , חברת ההחזקות של וורן באפט, הציגה תוצאות מרשימות ברבעון הראשון של 2024. החברה דיווחה היום (ש') על זינוק של 39% ברווח התפעולי, שהסתכם בכ-11.22 מיליארד דולר. העלייה הושפעה בעיקר מגידול חד ברווחי חיתום הביטוח ובהכנסות מהשקעות ביטוח.

ניתוח|מכירות האייפונים צנחו, אז למה המשקיעים מרוצים? 
ניתוח|התשואה באפריל נחתכה, אז למה מנהלי ההשקעות בטוחים שבקרוב שוק המניות ישוב לעלות? 

למרות ירידה קלה ברווחים בתחום הרכבות, מגזר האנרגיה של ברקשייר כמעט הכפיל את רווחיו. הרווח הנקי ירד משמעותית ברבעון, אך זאת בעיקר בשל רווחים גדולים בתיק המניות של החברה בתחילת 2023, שבאפט מתייחס אליהם כחסרי משמעות.

עוד נקודה בולטת היא העלייה ביתרות המזומנים של ברקשייר לשיא של כמעט 189 מיליארד דולר, לעומת 167.6 מיליארד דולר ברבעון הקודם. הצבירה העצומה עלולה לרמז על כך שבאפט מתקשה למצוא הזדמנויות השקעה ראויות בקנה מידה גדול, נושא עליו הוא הביע תסכול בשנים האחרונות.

הדוח מגיע ערב אסיפת בעלי המניות השנתית המפורסמת של ברקשייר, בה באפט צפוי לענות על מגוון רחב של נושאים. זו גם האסיפה הראשונה מאז פטירת סגן היו"ר צ'ארלי מאנגר, מי שהיה יד ימינו של באפט והלך לעולמו בגיל 99.

במשך עשרות שנים, התענגו המשתתפים בכינוס השנתי של ענקית ההשקעות וההחזקות באומהה, נברסקה, על ההאזנה לוורן באפט ומאנגר, החבר הקרוב ביותר ושותף הסוד של וורן באפט במשך 60 שנה, שכיהן כסגן יושב-הראש של ברקשייר הת'אוויי. באפט ומאנגר נהגו לדבר במשך שעות על השקעות, עסקים ועל החיים באסיפות השנתיות.

מאנגר היה בן 99 כשעלה לבמה באסיפה השנתית האחרונה שלו במאי שעבר ועבור משתתפים רבים, היעדרותו של מאנגר תהיה משמעותית - ולחלקם זה אולי יגרום להרהר לגבי היום שבו באפט כבר לא יעמוד בראש ברקשייר האת'וויי.

"זה סוג של מעבר לעידן חדש", אמר ג'רי בייקי, אנליסט השקעות בכיר ב-Scharf Investments שהשתתף ברוב האסיפות השנתיות של ברקשייר מאז 1983. "אנשים צריכים להכיר טוב יותר את הדור הבא שמקבל לידיו את השליטה".

הקטינה פוזיציה באפל

אחת הבשורות הדרמטיות בדוח היא שברקשייר האת'ווי הקטינה משמעותית את אחזקותיה במניות אפל  ברבעון הראשון של השנה.

למרות שאפל עדיין מהווה את ההשקעה הגדולה ביותר של ברקשייר, באפט, המכונה ה"אורקל מאומהה", המשיך במגמת צמצום ההשקעה בענקית הטכנולוגיה זה רבעון שני ברצף.

על פי דוח הרבעוני, שווי אחזקות ברקשייר באפל עמד על 135.4 מיליארד דולר, המשקף ירידה של כ-13% במספר המניות לכ-790 מיליון. זוהי הפעם השנייה ברציפות שבאפט מוכר חלק מהאחזקה באפל, לאחר שברבעון הקודם מכר כ-1% (10 מיליון מניות). הדיווח מרמז כי הפעם נמכרו כ-116 מיליון מניות.

באפט, שנחשב למשקיע על, הפך למעריץ נלהב של אפל בעקבות המלצת אחד ממנהלי ההשקעות שלו, ואף ציין בעבר שאפל היא העסק החשוב השני עבור ברקשייר, אחרי חברות הביטוח שבבעלותה. אולם כעת, רבים מעריכים שבאפט בן ה-93 החליט להקטין את ההשקעה המועדפת עקב חששות מהערכת שווי גבוהה מדי.

מניית אפל זינקה בכ-48% ב-2023, כחלק ממגמת עליות בענקיות הטכנולוגיה, והגיעה לשיא של 50% מתיק ההשקעות של ברקשייר. המניה נסחרת כיום במכפיל רווח של מעל 27.

בשבוע החולף, אפל הודיעה על תוכנית הרכישה העצמית הגדולה בתולדותיה בהיקף של 110 מיליארד דולר, מה שתרם לזינוק נוסף במניה. מנגד, החברה דיווחה על ירידה במכירות הכוללות ובמכירות האייפון, והמניה ירדה בכ-4% מתחילת השנה על רקע דאגות בנוגע לצמיחה העתידית.

למרות המכירות האחרונות, ברקשייר עדיין נותרה בעלת המניות הגדולה ביותר באפל, מלבד תעודות סל. באפט ציין בעבר שמכירת מניות אפל ברבעון הרביעי של 2020 הייתה "כנראה טעות", אך מנגד אין זה נדיר שבאפט מקטין פוזיציה שגדלה בצורה משמעותית כל כך, כמו זו של אפל.

בדרך למועדון טריליון הדולר

ברקשייר הת'וואיי נמצאת במרחק פסיעה מלשבור שיא בשווי השוק שלה ולהצטרף למועדון הנחשק של חברות בעלות שווי שוק של טריליון דולר.

שווי השוק של ברקשייר עומד כיום על כ-862 מיליארד דולר ובחודש שעבר אף הגיע לכ-901.9 מיליארד דולר. יש אנליסטים בשוק שצופים כי השיא צפוי להישבר כבר השנה. מתחילת 2024, מניות ברקשייר Class A ו-Class B רשמו עליות דו-ספרתיות, של לפחות 11% בעוד מדד ה-S&P 500 עלה בכ-8%.

ומעבר לכך, ישנם אנליסטים שאף צופים כי ברקשייר האת'וויי צפויה להחליף את טסלה בקבוצת "שבע המופלאות". שווי השוק של טסלה עומד כיום על כ-563 מיליארד דולר, הנמוך ביותר מבין שאר ששת המופלאות והיא גם החברה שנחשבת ל"הכי פחות טכנולוגית". אומנם החברה של באפט הקטינה אחזקות באפל אך האחזקה העליונה בתיק ההשקעות שלה היא עדיין ענקית טכנולוגיה.

לצד זאת, ברקשייר האת'וויי מחזיקה בסביבות 1.8 מיליארד דולר במניות אמזון, 970 מיליון דולר במניות סנופלק, 2.3 מיליארד דולר בוויזה, 1.9 מיליארד דולר במאסטרקארד, 685 מיליון דולר במניות HP ו-1.3 מיליארד דולר במניות Nu Holdings.

בדיווח ההחזקות האחרון מחודש פברואר, ברקשייר קיבלה את אישור ה-SEC (רשות ניירות הערך של ארה"ב) לא לדווח על החזקות באחת החברות בהן היא בונה פוזיציה.