היורש, ההשקעה המסתורית, והדרך ל־50% תשואה בשנה: התובנות מהכנס הגדול של האורקל מאומהה

וורן באפט, המשקיע הפרטי הגדול והמפורסם בעולם עמד בסוף השבוע בפעם ה־51 על הבמה באומהה והשיב לשאלות משקיעיו במשך חמש שעות • מדוע הקטין את ההחזקות שלו באפל, מה הוא חושב על מהפכת ה־AI, למה הוא מגדיל את קופת המזומנים שלו במקום להשקיע אותה, ומה היה עושה לו חזר לגיל 20

וורן באפט נואם באסיפה השנתית של ברקשייר האת'ווי
וורן באפט נואם באסיפה השנתית של ברקשייר האת'ווי

זו הייתה הפעם ה־51 שבה מתכנסים משקיעי ברקשייר האת'וויי באומהה שבנברסקה. עשרות אלפי אנשים עשו את דרכם לעיירה בצפון מערב ארה"ב, עוד כרבע מיליון איש צפו מרחוק, כולם צמאים לשמוע את המשקיע האגדי וורן באפט, האורקל מאומהה. מבט על המזכרות הממותגות שנמכרו באולם יכול לתעתע בצופה מן הצד, כאילו כלום לא השתנה. בובות ומזכרות הנושאים את פניהם של הצמד וורן באפט וצ'ארלי מאנגר מילאו את החלל. אבל השנה, לראשונה, מאנגר שנפטר לפני מספר חודשים בגיל 99, לא ישב לצידו של באפט.

WSJ | באפט הפך את ברקשייר למכשיר השקעה שלא היה כמותו, וזה השתלם 
וורן באפט מציג רווחי שיא והר מזומנים. למה הוא מוכר מניות אפל?

1התזכורת שהאורקל מאומהה בן תמותה

הכנס נפתח ביום שבת עם סרטון מחווה לזכרו של מאנגר. "כשאתה מקבל אנשים כאלה ישרים בחיים שלך אתה מוקיר אותם ושוכח מכל השאר", אמר באפט על מאנגר.

במידה רבה נראה היה שלכתו של מאנגר הזכירה למשקיעי ברקשייר האת'וויי, וגם לבאפט עצמו, שהאורקל מאומהה הינו בן תמותה. "אני מקווה שלא רק אתם תגיעו לכאן בשנה הבאה, אלא גם אני", אמר וצחק. הקהל באולם הגיב במחיאות כפיים סוערות במשך דקה ארוכה, ואף נעמד לכבוד המשקיע האגדי בן ה־93.

וורן באפט מגיע לאסיפה השנתית של ברקשייר הת'אוויי בנברסקה, ארה''ב / צילום: Reuters, Scott Morgan
 וורן באפט מגיע לאסיפה השנתית של ברקשייר הת'אוויי בנברסקה, ארה''ב / צילום: Reuters, Scott Morgan

באפט הביע אמון ביורש שלו, גרג אייבל בן ה־61, ישב לצידו של באפט במהלך האירוע והשיב על שאלות. "נראה איך ההנהלה הבאה תשחק את המשחק של ברקשייר, אבל למרבה המזל אתם לא תצטרכו לחכות יותר מדי זמן", התלוצץ באפט על העברת המושכות עם לכתו לאייבל. "אני מרגיש בסדר אבל אני קצת מבין בטבלאות אקטואריות (טבלאות תוחלת חיים שמשמות חברות ביטוח, נ"א) "לא כדאי שאקח חוזי עבודה ל־4 שנים".

באפט עם שותפו המנוח צ'ארלי מאנגר בשנים קודמות / צילום: Reuters, SCOTT MORGAN
 באפט עם שותפו המנוח צ'ארלי מאנגר בשנים קודמות / צילום: Reuters, SCOTT MORGAN

2צמצום ההחזקות באפל: נמשיך להיות הבעלים

רגע לפני הכנס פורסמו הדוחות הכספיים של קונצרן ההשקעות הגדול בעולם, שנסחר לפי שווי של 865 מיליארד דולר. הרווח התפעולי זינק בכמעט 40%, לשיא של 11.2 מיליארד דולר בזכות עסקי הביטוח; הרווח הנקי ירד משמעותית בגלל רבעון מקביל רווחי במיוחד; וקופת המזומנים תפחה לגודל חסר תקדים של כמעט 190 מיליארד דולר (אליה נחזור בהמשך). אבל את אור הזרקורים תפסה אפל. באפט חתך את ההחזקות שלו ביצרנית האייפונים המכונה "היהלום של ברקשייר" ב־13%. מה שריכז לא מעט תשומת לב סביב אחד האורחים החשובים בכנס - טים קוק, מנכ"ל אפל.

הפרשנות המתבקשת הייתה כי מדובר בתוצאה של חולשה במכירות האייפונים, הצרות בסין או התשואה הנמוכה יחסית של המניה מתחילת השנה (1.2%-). אבל באפט הבהיר - מכרנו מניות אפל משיקולי מס. להערכתו, בזמן שכולם מדברים על הריבית של הבנק המרכזי, הבעיה האמיתית של המשק האמריקאי היא הגירעון ולכן צפויות העלאות מסים בקרוב בארה"ב. לכן, ברקשייר מכרה מניות של ההחזקה הכי גדולה שלה, שהניבה לה רווחים גדולים ב־8 השנים האחרונות. "אנחנו הבעלים של קוקה קולה ואמריקן אקספרס שהן עסקים נפלאים", אמר באפט, "ואנחנו הבעלים של אפל שהיא עסק עוד יותר טוב. אלא אם באמת יקרה משהו יוצא דופן נמשיך להיות הבעלים שלהן".

מנכ''ל אפל טים קוק בכנס / צילום: Reuters, Matthew Putney
 מנכ''ל אפל טים קוק בכנס / צילום: Reuters, Matthew Putney

3בינה מלאכותית: פוטנציאל ענק להונאות

באפט התייחס גם לטרנד הבינה המלאכותית שמלהיב את וול סטריט בשנה החולפת. באפט הודה כי אינו מבין בתחום, והזהיר מפני האפשרויות לביצוע הונאות באמצעות הטכנולוגיות החדשות. "אם הייתי מעוניין בהשקעה בהונאות, זו תהיה התעשייה הצומחת ביותר בכל הזמנים, ובמידה מסוימת היא מופעלת על ידי AI", אמר באפט והסתייג, "ל־AI יש גם פוטנציאל לדברים טובים. אין לי עצה לגבי זה. אנחנו לא יודעים איך לנהל את ה'שד הגרעיני בבקבוק' (Nuclear Genie)". מנגד, יורשו של באפט, אייבל, נשמע אופטימי יותר לגבי התחום וסימן הזדמנויות השקעה (ראו תיבה).

להשקיע בנגזרות של המהפכות: מייסד קרן הגידור מספר על הלקחים שלו מהכנס באומהה

בין עשרות אלפי הנוכחים בכנס באומהה, נכחה משלחת ישראלית של קרן הגידור קאי קפיטל. המייסד תמיר גלוסקה, שוחח עם גלובס וסיפר על מאחורי הקלעים של הכנס, והלקחים שלו ממנו.

"זו השעה הרביעית שאני מגיע לוועדה", מספר גלוסקה. "כל שנה טובה יותר מהקודמת, אנחנו מפיקים המון ערך מהנסיעה הזאת... הכנס הזה הוא אירוע הנטוורקינג הכי גדול של עולם ההשקעות. כשאני נשאל איך צוות של כמה ישראלים מתל אביב יכול להשקיע בחברות, התשובה שלי מתחילה באומהה. אנחנו חוזרים עם עשרות רעיונות השקעה שהצוות יבדוק. יש לנו יותר מ־100 מנהלי השקעות מגופים גדולים וקטנים שנרצה להתייעץ איתם בהמשך. מגיעים לכאן מנכ"לי חברות כמו טים קוק מאפל, ומייסדים כמו ביל גייסט ממייקרוסופט. כל המוסדיים הגדולים בעולם ומנהלי ההשקעות הבכירים מגיעים. זו לא הפרזה להגיד שחצי מכספי המשקיעים שמנוהלים בעולם מנוהל על ידי אנשים שנמצאים כעת באומהה".

תמיר גלוסקה ויותם אבגר מקרן קאי קפיטל
 תמיר גלוסקה ויותם אבגר מקרן קאי קפיטל
 

נקודה למחשבה על ההשקעות העתידיות של הקרן, קיבל גלוסקה דווקא מהיורש של באפט, גרג אייבל, שצפוי לקבל את כיסא המנכ"ל אחרי לכתו של המשקיע האגדי. "גרג אייבל העלה בדיונים נקודה מעניינת לגבי הבינה המלאכותית. הוא אמר שכולם רוצים להשקיע בדברים אופנתיים כמו יצרנית השבבים אנבידיה, אבל הפנה את תשומת הלב לנגזרות של האירוע הזה. למשל, ברקשייר מחזיקה בהרבה תחנות כח בארה"ב. בגלל הדאטה סנטרים והצרכים של מערכות הבינה המלאכותית הביקוש לחשמל באזורים מסוימים בארה"ב יוכפל ב־15 השנים הקרובות. כלומר, מה שלקח לאמריקאים 100 שנה לבנות, הם יצטרכו להקים באותה תפוקה ב־15 השנים הקרובות. אלה יהיו השקעות משוגעות שברקשייר הת'אוויי תוכל לעשות.

"לי זה הזכיר את הבהלה לזהב - כשכולם באו לחפש בקליפרוניה זהב במאה ה־19. בסוף מי שהרויח הכי הרבה היה מי שמכר למחפשים את אתי החפירה. קשה מאוד לדעת מי יהיו המנצחים ב־AI. לפעמים יותר קל לדעת מי יהיו אלה שימכרו להן את אתי החפירה - או במקרה שלהן - החשמל. בקאי קפיטל כשאנחנו מסתכלים על חברות יותר מסורתיות, זה הכיוון שיותר מעניין אותנו. נשקיע בציוד ובמי שבונה את הרשתות".

 חזי שטרנליכט 

4ההשקעה הסודית מגיעה מקנדה?

לפני מספר חודשים ברקשייר הת'וואי קיבלה אישור מרשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC) להסתיר השקעה חדשה שהיא בונה. תקופה ארוכה שבשוק מחכים במתח לחשיפת ההשקעה הזו, ובכנס האחרון באפט רמז כי ייתכן שמדובר בהשקעה בקנדה "אנחנו מסתכלים שם על דבר מסוים", אמר האורקל מאומהה, אך לא חשף במה מדובר.

באפט גם ציין כי החברה מסתכלת על תחום האנרגיה המתחדשת אך אמר כי מדובר בתחום שעוד צריך להתפתח והעריך שלעולם הוא לא יהיה מקור החשמל היחיד. "יש דברים שפשוט לוקחים זמן. הבת שלי שונאת שאני משתמש בדוגמה הזו, אבל זה באמת נכון שאי אפשר ליצור תינוק תוך חודש אחד באמצעות הכנסת תשע נשים להריון".

דמויות קרטון של באפט ומאנגר לאורחי האירוע / צילום: ap, Josh Funk
 דמויות קרטון של באפט ומאנגר לאורחי האירוע / צילום: ap, Josh Funk

5כשבאפט לא יודע: שאלת ה־190 מיליארד דולר

קופת המזומנים העצומה של ברקשייר, כך התברר מהדוחות הכספיים שלה כאמור, ממשיכה לתפוח ועמדה נכון לרבעון הראשון על 189 מיליארד דולר, לעומת כ־167 מיליארד דולר בסוף שנת 2023. מה באפט מתכנן לעשות עם ערימת המזומנים הגדולה הזו, וחלק מהמשקיעים אף הביעו ביקורת על חוסר השימוש בכסף הזה. באפט עצמו הודה שהחברה לא ממש יודעת מה לעשות עם הכסף, ולכן מעדיפה כרגע לקבל עליו תשואה יפה של 5.4% באג"ח של ממשלת ארה"ב. באפט התלוצץ כי גם אם התשואה הייתה 1% הם היו עושים אותו הדבר, "אבל אל תגלו לפד".

"אני לא חושב שלאף אחד שיושב מסביב לשולחן הזה יש איזשהו מושג איך להשתמש בכסף הזה ביעילות, לכן אנחנו לא משתמשים בו", אמר באפט. "אנחנו פועלים רק במגרש שאנחנו אוהבים. זה לא שיש לי שביתת רעב או משהו כזה, פשוט דברים (החברות בשוק ההון) לא אטרקטיביים ויש דרכים שזה יכול להשתנות. אנחנו נראה אם וכאשר דברים ישתנו. אני חושב שזו הנחה סבירה להגיד שיהיו לנו 200 מיליארד דולר בסוף הרבעון הזה.

"נשתמש בכסף הזה רק אם נחשוב שיש משהו עם מעט מאוד סיכון שיכול להרוויח לנו הרבה כסף".

מרצ'נדייס של באפט ומאנגר שנמכרו בכנס / צילום: ap, Matthew Putney/AP Images for Jazwares
 מרצ'נדייס של באפט ומאנגר שנמכרו בכנס / צילום: ap, Matthew Putney/AP Images for Jazwares

6איך צוברים הון בלי נסים? התמדה

השיחה של באפט עם המשקיעים ארכה חמש שעות. במסגרתה הוא השיב לעשרות רבות של שאלות. בחלק ניכר מהן ניתן היה לאסוף דבר או שניים ממשנתו של המשקיע המפורסם בעולם. כך למשל, בשמירת קופת המזומנים שלו, באפט מעביר שלושה מסרים למשקיעים: 1. אל תהיו חמדניים, אם יש הזדמנות תשקיעו ואם אין אז לא. 2. אל תצטערו על השקעות שלא ביצעתם. ו־3. ניתן לצבור הון עצום רק בעזרת התמדה: "חיסכון לטווח ארוך, באמת בלי אף נס".

7"תאהבו את ההשקעה עצמה יותר מאת הכסף"

אחד המשקיעים באולם שאל את באפט מה הוא היה עושה היום כדי להשיג תשואה שנתית של 50%, אילו הוא היה שוב בחור צעיר, ללא התדמית של וורן באפט האגדי, והיה לו פחות ממיליון דולר. באפט השיב כי הדרך היחידה היא לבחור תחום ספציפי שאוהבים במיוחד, לקרוא על כל החברות בו בקדחתנות. "כשהייתי בן 20 קראתי 20 אלף עמודים על חברות רכבות שאף אחד לא שמע עליהן, ואהבתי לקרוא על כל אחת מהן", סיפר באפט. "אילו הייתי חוזר לנקודה הזאת הייתה עושה את זה. קורא ויודע הכל. אבל בשביל זה צריך לאהוב את תחום ההשקעה יותר מאת הכסף".