בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה ירוקה בוול סטריט; מניות השבבים קפצו

הנאסד"ק עלה בכ-1.2% • בורסות אירופה ננעלו בעליות • אייל הררי יחליף את ארז ענתבי כמנכ"ל אלוט • אלון מאסק ממליץ לוורן באפט איזו מניה לקנות • IBI בית השקעות: הירידה באינפלציה תאפשר ל-ECB להפחית את הריבית ביוני • וורן באפט מכר מניות אפל ונראה שהוא פוזל להודו, "יש שם המון הזדמנויות" • בבנק אוף אמריקה דווקא ממליצים על אפל באפסייד של 33% • באופנהיימר ממליצים על מניות הבנקים הגדולים בארה"ב, "נסחרות בתמחור חסר עמוק"

וול סטריט / צילום: Unsplash, Chenyu Guan
וול סטריט / צילום: Unsplash, Chenyu Guan

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

23:00

המדדים המרכזיים בוול סטריט ננעלו בעליות שערים על רקע האופטימיות בנוגע להפסקת האש בין ישראל וחמאס: מדד הנאסד"ק קפץ בכ-1.2%, ה-S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף לערכו כ-0.5%.

21:53

בשוק הקריפטו, מחיר הביטקוין יורד בכ-1% בשעה זו ונסחר סביב 63,420 דולרים.

במקביל, מניית חברת המסחר למטבעות דיגיטליים, קוינבייס גלובל , נסחרת במגמה חיובית לאחר שבברקליס העלו את מחיר היעד של המניה בעקבות הדוח הרבעוני החזק שהציגה החברה בשבוע שעבר, בו עקפה את תחזיות האנליסטים בשורת הרווח וההכנסות.

21:17

העליות בוול סטריט מתחזקות בעקבות הדיווחים ברחבי העולם על הסכמת חמאס למתווה להפסקת האש. הנאסד"ק קופץ בכ-0.9%, ה-S&P 500 עולה ב-0.8% והדאו ג'ונס מוסיף לערכו 0.4%. 

20:36

המגמה החיובית בוול סטריט נמשכת בהובלת מניות השבבים.

במסגרת עונת הדוחות, מניית ספיריט איירליינס צוללת בחדות לאחר שרשמה הפסד של 1.46 סנט למניה ברבעון הראשון, כשהאנליסטים ציפו להפסד של 1.45 דולר למניה. הכנסות החברה תאמו את הצפי המוקדם. עם זאת, החברה פרסמה את תחזית ההכנסות שלה לרבעון השני של השנה שהסתכמו בטווח של 1.2-1.34 מיליארד דולרים, מתחת  להערכת FactSet שעמדה על 1.46 מיליארד דולר. 

מנגד מניית יצרנית הפלדה, יונייטד סטייטס סטיל  נסחרת בעליות חדות לאחר שבמורגן סטנלי שדרגו את המלצתם על המניה למשקל עודף ממשקל שווה. 

19:14

המגמה החיובית בוול סטריט נמשכת על רקע דוח התעסוקה הפושר שפורסם בארה"ב ביום שישי האחרון. הנאסד"ק עולה ב-0.7%, ה-S&P 500 הוסיף לערכו 0.6% והדאו ג'ונס מוסיף לערכו 0.1%.

מניות השבבים ממשיכות במומנטום החיובי. מניית מיקרון  מזנקת בחדות לאחר שחברת שירותי הפיננסים בירד שדרגה את המלצתה על המניה למשקל יתר מניטרלי. במקביל בבירד מציינים כי הם רואים במניה "הזדמנויות משמעותיות גם קדימה". 

בשוק החוב האמריקאי, תשואות האג"ח הממשלתיות נסחרות ביציבות. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים נסחרת סביב 4.5%. התשואה על אג"ח לשנתיים עומדת על 4.81%.

בשוק הפורקס העולמי, הדולר מתחזק מול האירו והליש"ט בכ-0.2%. מול השקל, הדולר מתחזק בכ-0.5% ועומד בשעה זו על 3.74 שקלים.

18:39

בורסות אירופה ננעלו במגמה חיובית. הקאק הצרפתי עלה ב-0.5%, והדאקס הוסיף לערכו 0.9% . בבורסה בלונדון לא התקיים מסחר היום.

17:04

חברת סטארבקס  מרכזת עניין לאחר שמנכ"ל החברה לשעבר, הווארד שולץ העלה עלו פוסט בלינקדאין בו הוא טוען כי רשת הקפה צריכה לתקן את פעילותה בארה"ב והדגיש כיצד לעשות זאת. בשבוע שעבר סטארבקס הציגה דוח רבעוני חלש בו פספסה את תוצאות האנליסטים בשורת הרווח וההכנסות. 

גם חברתויקטוריה'ס סיקרט  מרכזת עניין לאחר שבמורגן סטנלי הורידו את דירוג המניה למשקל חסר וקיצצו במקביל את מחיר היעד שלה לאור ההערכות כי החברה צפויה להציג ביצועים חלשים במחצית השנייה של השנה. 

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח במגמה חיובית. הנאסד"ק יורד ב-0.3%, ה-S&P 500 מוסיף לערכו 0.4% והדאו ג'ונס עולה ב-0.5%.

מניות השבבים נסחרות במגמה חיובית: אנבידיה  מטפסת במעל ל-1%, ו-AMD  עולה בכ-1.5%. גם סופר מיקרו קומפיוטר  וקוואלקום  נסחרות בעליות קלות. 

15:08

בהמשך לאווירה האופטימית ששררה בסוף השבוע בעקבות דוח התעסוקה בארה"ב, החוזים העתידיים בוול סטריט נסחרים כעת בעליות של כ-0.3%. 

דיוויד קוהל, הכלכלן הראשי ביוליוס בר התייחס היום להתפתחויות המאקרו האחרונות בארה"ב: "קיימת אפשרות להורדות ריבית נוספות במהלך 2024. אנו ממשיכים לצפות שהפד יתחיל להוריד את הריבית בישיבתו בספטמבר". 

"דו"ח שוק העבודה לחודש אפריל הציג תוצאות מתונות בסך הכל, עם פחות עלייה במשרות, צמיחה מתונה בשכר ואבטלה מעט גבוהה יותר. התעסוקה הייתה חלשה במיוחד בענפים הכלכליים שתלויים יותר במחזור הכלכלי כמו תיירות ופנאי, שם נוספו רק 5,000 משרות חדשות". 

"שיעור האבטלה עלה ל-3.9%, מה שמרמז כי שוק העבודה בארצות הברית מתחיל להיחלש. כמו כן, גם נתוני המשרות הפנויות מדו"ח JOLTS דווחו כנמוכים יחסית, רמז נוסף להתמתנות שוק העבודה בארצות הברית. ירידה בכמות המשרות הפנויות ובהתפטרויות מרצון מובילה ללחצים נמוכים יותר להעלאת שכר, ואכן העלייה בשכר השעתי המדווח הייתה נמוכה יחסית - מה שמראה כי הסיכון לאינפלציה משוק עבודה חזק פחת".

"סיכוני האינפלציה הנמוכים מגדילים את ההסתברות שהפד יוכל להוריד את הריבית בפגישות הקרובות, ולכן קיימת אפשרות להורדות ריבית נוספות במהלך 2024. אנו ממשיכים לצפות שהפד יתחיל להוריד את הריבית בספטמבר, ובהתאם לכך הביטחון בתחזית שלנו עלה".

14:34

חברת הטכנולוגיה אלוט  הודיעה היום על שינוי בעמדת המנכ"ל: ארז ענתבי עוזב את התפקיד באופן מיידי אחרי למעלה מ-7 שנים ומוחלף על-ידי אייל הררי, שניהל עד לאחרונה את רדקום במשך מספר שנים. הררי מסר שהוא נרגש להצטרף לאלוט, שיש לה לדבריו מסורת של חדשנות ומצוינות. מניית אלוט הציגה תשואה שלילית בתקופת כהונתו של ענתבי אך היא עלתה ב-61% בחודשים האחרונים, ונסחרת בשווי 80 מיליון דולר. החברה, ספקית פתרונות לניתוח רשתות תקשורת ופתרונות אבטחה כשירות, ביצעה בשנה שעברה תוכנית התייעלות שכללה גם פיטורי עובדים.

13:02

לברקשייר האת'וואי יש כ-190 מיליארד דולר במזומן, וזאת לאחר שבאפט ושותפיו הקטינו ב-13% את אחזקתם באפל. לאלון מאסק, מייסד טסלה יש רעיון עבור באפט: "עליו לרכוש מניות טסלה, זהו הצעד המתבקש", צייץ מאסק ברשת החברתית X, שאף היא שייכת לו. 

מאסק לא פרט את הסיבה לכך ש"זהו הצעד המתבקש". בעבר אמרו באפט ושותפו המנוח, צ'ארלי מונגר: "מה שטסלה עשתה בעסקי המכוניות זהו סוג של נס". לפי פאקט סט, טסלה נסחרת במכפיל 66 על הרווחים העתידיים, גם לאחר שמניית החברה ירדה בכ-30% מתחילת השנה. 

12:52

רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות כתב הבוקר ששיפור הדרגתי בפעילות והמשך ירידה באינפלציה מאפשרים ל-ECB להתחיל במגמת הפחתת הריבית. "נתוני הפעילות האחרונים בגוש היורו חיזקו את ההערכה להתאוששות הדרגתית בפעילות, לאחר החולשה שאיפיינה את כלכלת הגוש, בהובלת גרמניה, לאורך 2023. 

נתוני הצמיחה לרבעון הראשון של השנה הצביעו על צמיחה גבוהה מהצפי בשיעור של 0.3% (במונחים רבעוניים), כך שהקצב השנתי עלה ל-0.4% לעומת קצבים אפסיים במחצית השנייה של 2023".

"בנוסף, נמשכה גם באפריל מגמת העלייה במדד מנהלי הרכש המצרפי, והוא רשם חודש שני ברציפות מעל ל-50 (הגיע ל-51.4), התפתחות שמשקפת צפי לשיפור בקצב הצמיחה גם ברבעונים הבאים". 

"עם זאת, בניגוד לארה"ב, קצב הצמיחה עדיין מתון יחסית, כך שעל רקע הריסון המוניטארי האפקטיבי והצמיחה הממושכת מתחת למגמה לאורך 2023, מגמת הירידה באינפלציה נמשכה גם באפריל. מגמת הירידה באינפלציה תאפשר לבנק המרכזי להתחיל בהפחתת הריבית בישיבה הקרובה ביוני, ולהערכתנו היא תופחת עד לסוף השנה לסביבה של 3.25%-3%".

12:44

המסחר בסחורות הנפט עולה הבוקר בעקבות ההסלמה בדרום. חבית נפט אמריקאי נסחרת כעת ב-79 דולר והנפט מסוג ברנט ב-84 דולר, עלייה של 1%. סיבה נוספת לעליית מחיר הנפט היא העלאת המחירים על ידי ערב הסעודית. 

בשבוע שעבר נרשמה הירידה החדה ביותר בשלושה חודשים במחירי הנפט - 7%, הירידות החריפו בשישי אחר הצהריים בעקבות דוח התעסוקה החלש בארה"ב. 

 10:53

מכירות המכוניות של וולוו השבדית זינקו בשיעור חד של 27% באפריל ל-66 אלף מכוניות, וזאת בזכות הביקוש הגובר למכוניות חשמליות והיברידיות. החברה שנשלטת על ידי Geely Holding הסינית דיווחה שמספר מסירות המכוניות החשמליות זינק ב-94%. 

באירופה, השוק הגדול של החברה זינקו המכירות ב-65%. בסין ירדו המכירות ב-3%. 

10:28

בעקבות הסנטימנט החיובי ששרר בסוף השבוע שעבר בשווקים בעולם, המסחר באירופה נפתח הבוקר בעליות קלות - מדדי הדאקס הגרמני והקאק הצרפתי עולה ברבע אחוז. בלונדון לא מתקיים היום מסחר. 

08:40

המסחר באסיה מתנהל הבוקר במגמה מעורבת, מדד שנגחאי עולה ב-1% ומדד הנג סנג ב-0.1%, הבורסות של טוקיו ושל סיאול בחופשה, בשל יום הילדים ביפן ובקוריאה הדרומית.  גם בלונדון לא יתקיים היום מסחר בשל חופשת בנקים. 

ניתוח גלובס | מוויקס ועד מאנדיי: לעובדי ההייטק יש אופציות בשווי 2 מיליארד דולר לממש  
שתי חברות ישראליות פרסמו דוחות בוול סטריט, ונפלו בסוף השבוע 

החוזים העתידיים בניו יורק נסחרים הבוקר ביציבות סביב שערי הבסיס. 

בשישי האחרון  נרשמה נעילה ירוקה בוול סטריט: דאו ג'ונס עלה ב-1.2%, S&P 500 עלה ב-1.2% ונאסד"ק עלה ב-2%. מה שהניע את המסחר הוא דוח התעסוקה שהיה חלש מהמצופה והדוח הרבעוני של אפל שפורסם לילה קודם.

אפל עקפה את הציפיות הן בהכנסות והן ברווח. בנוסף הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד של 25 סנט למניה, ורכישה עצמית של מניות בסך 110 מיליארד דולר, הכי הרבה אי פעם.

ברקשייר הת'וואיי , חברת ההחזקות של וורן באפט,  הציגה בשישי תוצאות מרשימות ברבעון הראשון של 2024: זינוק של 40% ברווח התפעולי. בנוסף, צימצמה ברקשייר האת'ווי  את אחזקותיה במניות אפל שמהווה את ההשקעה הגדולה ביותר של ברקשייר.

יש שמעריכים שבאפט הקטין ההשקעה באפל מחשש להערכת שווי גבוהה מדי. תהה הסיבה אשר תהיה בבנק אוף אמריקה דווקא ממליצים על המניה במחיר של 230 דולר, ב-33% יותר ממחיר המניה הנוכחי. באפט אגב הוא הפילנטרופ הגדול ביותר בארה"ב נכון לשנת 2023. לפי פורבס הוא תרם מאז 2006, 51 מיליארד דולר. 

בבנק מדגישים בהמלצתם את מחזור שדרוגי האייפון הרב-שנתי חזק המונע על ידי יכולות בינה מלאכותית, את הצמיחה מחודשת בתחום השירותים, מרווחי רווח טובים יותר, ואת הכדאיות ללקוחות מוסדיים להשקעות במערכות שכוללות תכונות AI. "האמונה שלנו לגבי כל אחד מאלה מתחזקת לאחר הדוחות. מחיר היעד הוא על בסיס מכפיל 30 של רווח למניה הצפוי לשנת 2025". 

"בשיחת המשקיעים", מציינים בבנק אוף אמריקה, "הביעה הנהלת אפל ביטחון  לגבי המיצוב הטוב של החברה להפיק תועלת מבינה מלאכותית. אנו מצפים להכרזות על תכונות הקשורות לכך בכנס המפתחים ביוני ובהמשך באירוע האייפון בספטמבר. אפל צפויה להמשיך להשקיע במעבדים שלה ולהתמקד בשילוב חומרה, תוכנה ושירותים כדי להרוויח מההזדמנות".

בנוסף, "אפל הכריזה על רכישה עצמית בשווי 110 מיליארד דולר, שיא עבורה. בנוסף העלתה את הדיווידנד ב-4%, המשקף אמון בתזרים המזומנים העתידי". 

באפט הפך את ברקשייר למכשיר השקעה שלא היה כמותו, וזה השתלם   

השבוע אף אחת מ"שבע המופלאות" לא תדווח על תוצאות הרבעון. תחת זאת יתפרסמו דוחות של מספר קמעונאיות וענקיות בידור, דיסני, אובר (Uber), ליפט, רדיט (שתפרסם את הדוח הראשון מאז שהפכה לציבורית) וקריספי קריפ. 

בשוק החוב בארה"ב תשואות האג"ח ל-10 שנים ירדו בשישי ל-4.5% (מ-4.7%) בעקבות פרסום תוספת המשרות באפריל, התוספת היתה משמעותית נמוכה מהציפיות, ורבים פרשו זאת בהתקררות כלכלת ארה"ב, שאמורה להקל על הפדרל ריזרב להוריד את הריבית הגבוהה. 

הביטקוין נסחר סביב ה-59.6 אלף דולר, והמשקיעים מושכים הרבה מכסף מקרנות הסל שהושקו לאחרונה. כ-560 מיליון דולר נמשכו אתמול מ-10 הקרנות הפעילות, הסכום הגבוה ביותר מאז שהושקו באמצע ינואר, כך לפי הוול סטריט ג'ורנל. 

דעה | מתנגדי הביטקוין אמרו שכרייתו צורכת תועפות חשמל, אך הוא לא מתקרב לנזק העצום מכריית זהב 

באופנהיימר ממליצים על מגזר הבנקים בארה"ב. בסקירתו לסיכום עונת דוחות הרבעון הראשון 2024 בקרב הבנקים האמריקאים, מציין אנליסט הבנקים הראשי כריס קוטובסקי את שני מנועי הצמיחה והרווחיות העתידיים עבור הסקטור. ועדיין, כל הבנקים הגדולים בארה"ב נסחרות בתמחור חסר עמוק לעומת מדד ה S&P500.

הסיבות לפי אופנהיימר: "ראשית, הצפי לשיפור ברווח מהריבית, לאחר הדעיכה במהלך שנה שעברה, לאור הצפי לשיפור בביקוש להלוואות ועליה במרווח הריבית. שנית, ההתאוששות הצפויה בפעילות שוק ההון, כולל בנקאות השקעה, חיתום, מסחר נוסטרו וברוקראז', זאת לאחר שנתיים של ירידה בפעילות זו, לאור הצפי להתאוששות בכלכלה בכלל ובשוק הההנפקות בפרט".

קוטובסקי מדגיש את תמחור החסר של מניות הבנקים בארה"ב, וממשיך להמליץ על מניות הבנקים הגדולים, סיטי, בנק אוף אמריקה, ג'יי.פי מורגן ו-UBS, כמו כן הוא ממליץ על בנקי ההשקעות מורגן סטנלי, גולדמן סאקס וג'פריס. "מניות סקטור הפיננסי נסחרות בדיסקאונט של כ-30% למדד ה S&P500, גבוה בהשוואה לממוצע רב-שנתי של 20%".