מנכ"ל ג'יי.פי מורגן בטוח: כולם טועים לגבי כיוון האינפלציה

ג'יימי דיימון לא מאמין שהריבית תרד, יותר מזה - הוא אומר שהיא עלולה לעלות • בנוסף הוא לא שולל נחיתה קשה לכלכלה האמריקאית, ואומר השוק טעה בקרוב ל-100% מהתחזיות שלו

ג'יימי דיימון, מנכ''ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin
ג'יימי דיימון, מנכ''ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

מנכ"ל ויו"ר בנק ג'יי.פי מורגן, ג'יימי דיימון, ידוע בתחזיות השליליות שלו לשוק ההון ולכלכלת המאקרו בארה"ב. בכנס הבנק, שהתקיים בשנגחאי, נתן דיימון תחזית שלילית נוספת. כשנשאל על ידי ה-CNBC אם לדעתו נחיתה קשה של האינפלציה היא תרחיש אפשרי, הוא ענה כי "כמובן שכן. איך מישהו יכול להכיר את ההיסטוריה של הכלכלה ולא להניח שיש סיכוי כזה?".

כולם מסתכלים על אנבידיה אבל ההזדמנות עשויה בכלל להסתתר במניה אחרת
הפרישה קרובה מתמיד: מנכ"ל הבנק הגדול בארה"ב הפתיע את השווקים
שאלות ותשובות | אנבידיה הכריזה על ספליט. כך זה יעבוד

דיימון המשיך והוסיף כי התוצאה הגרועה ביותר לכלכלת ארה"ב תהיה סטגפלציה - מצב בו האינפלציה נשארת גבוהה, אך הצמיחה יורדת ושוק התעסוקה מתקרר: "בחנתי מגוון תוצאות אפשריות, והתרחיש הכי גרוע לכולנו הוא סטגפלציה. המשמעות של תרחיש כזה היא שרווחיות התאגידים תרד, אבל אנחנו נשרוד את זה. כלומר, גם בעבר העולם שרד סטגפלציות, אבל אני מאמין שהסיכוי שתרחיש כזה יקרה גבוה יותר ממה שאנשים חושבים". עם זאת, דיימון הדגיש כי "נתוני הצריכה עדיין במצב טוב", למרות שלדעתו הכלכלה מתקדמת למיתון.

נקודה נוספת שדיימון העלה בראיון עם CNBC היא רמת האבטלה הנמוכה בארה"ב, שבשנתיים האחרונות עמדה על פחות מ-4%, מה שדוחף את קצב עליית השכר, מחירי הבתים ואת מחירי המניות כלפי מעלה. מנכ"ל הבנק הסביר כי "ביטחון הצרכנים בכלכלה האמריקאית נשחק, בעיקר בגלל האינפלציה הגבוה". בנוסף אומר דיימון שהתמריצים הכלכליים שהתקבלו בקורונה ומניעים את השוק, מתחילים להיגמר וצפויה האטה בקרוב. דבר שדיימון לא רואה כשלילי, אלא כחזרה למצב הטבעי.

הריבית תרד או תעלה?

אתמול (ד') פורסם פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפד. הפרוטוקול חשף את פגישת הריבית של הפד של חודש מאי, ועולה ממנו הדאגה שהביעו אנשי הפדרל ריזרב מהאינפלציה. מספר נתונים שפורסמו החודש הצביעו על "עקשנותה של האינפלציה", יותר ממה שציפו בכירי הפד. יעד הפד הוא לאינפלציה של 2%, אך הנתונים מראים שמדד המחירים עדיין לא מתקרב אל היעד.

המשתתפים בוועדה הצביעו על כך שבעוד שעליות המחירים דעכו מעט בשנה האחרונה, בחודשים האחרונים דומה שאין התקדמות לכיוון יעד עליית המחירים - 2%. חברי הפד הצביעו פה אחד לשמור על הריבית כפי שהיא, על רמה של 5.5%, הריבית הגבוהה ביותר ב-23 השנים האחרונות וכפי שנקבעה לאחרונה ביולי 2023.

בראיון עם ה-CNBC אמר דיימון כי ייתכן שהריבית עוד תעלה "קצת". הדברים שאמר תואמים את פרוטוקול הפד. לפי דיימון "האינפלציה דביקה יותר משצפינו. בעיקר בגלל שלמרות העלאות הריבית, הממשלה עדיין נוקטת בתמריצים פיסקאליים שמעודדים ביקושים". עם זאת, לשאלה אם העולם מוכן לעלייה נוספת באינפלציה, ענה דיימון ש"לא ממש".

ניתוח של CME לציפיות השוק לא תואם את התחזית של דיימון. לפי התחזית, מחצית מהסוחרים בשוק צופים כי עד ספטמבר תרד הריבית ב-0.25%. בעוד שהפד חזה ירידה של 0.75% עד סוף השנה, אבל רק אם השוק יאפשר זאת.

דיימון מסביר שלמרות שלפעמים הציפיות של השוק מהוות אינדקציה טובה למה שיעשה הפד, במקרים רבים הם טועים. "העולם האמין שהאינפלציה לא תעבור את ה-2%, ואז אמרו שהיא תחצה את ה-6%, ואז שהיא תרד ל-4%" השוק טעה בקרוב ל-100% מהתחזיות - למה שנחשוב שהפעם התוצאה תהיה שונה?".

דיימון מסכם כי לאורך ההיסטוריה, אנשים תמיד טעו לגבי כיוון האינפלציה. "רק בגלל שכולם חושבים שהולך לקרות משהו מסוים, לא אומר שזה נכון. הם תמיד טועים, תסתכלו על תחזיות השוק לאינפלציה - שנתיים קדימה תראו שהם טעו לחלוטין".