גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אושרה הממשלה; יחימוביץ': "שבעים וקפיטליסטים"

(עדכון) - שידור חי מאולפן וואלה: הממשלה ה-33 יוצאת לדרך ■ רה"מ נתניהו: "נגדיל את ההשתתפות בנטל ונפחית את יוקר המחייה; הממשלה החדשה מושיטה את ידה לשלום" ■ יו"ר מפלגת העבודה יחימוביץ': "אנחנו האופוזיציה שלכם"

הממשלה ה-33 אושרה בכנסת ברוב קולות של 68 ח"כים בעד מול 48 מתנגדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את טקס השבעת הממשלה החדשה כשהוא מצייר את קוויה. "העדיפות הראשונה במעלה של הממשלה החדשה היא הגנה על ביטחון המדינה ואזרחיה", אמר נתניהו מעל דוכן הכנסת, בהתייחסו לסוגיה האיראנית.

נתניהו התייחס בדבריו לממשלה היוצאת ואמר כי חלק גדול מההצלחה של הממשלה הקודמת היה "כוח השותפות שרווח בין שרי הממשלה וחברי הכנסת שרווח בשנים הללו". ראש הממשלה הביע תקווה שהממשלה החדשה תתנהל "באותה הרוח של שותפות ושיתוף פעולה. אני מאמין מקווה ומצפה לכך. אני מתחייב שהממשלה שלנו תעפל לשרת את כלל אזרחי ישראל".

נתניהו סיפר כי מלאכת ההרכבה של הממשלה החדשה היתה קשה. "היתה דרושה הרבה תושייה ישראלית לסדר את התושייה הזו במקום. משהו מוזר קורה, אתה לא תמיד יודע אם כל ריבוע נופל בדיוק במקום הנכון, אבל הדבר המופלא הוא שאדם מסויים ננכס לתפקיד הוא מגלה עולם ומלואו. הוא נשאב פנימה, הוא לומד אותו, הוא נדבק בהתלהבות לחולל שינוי, ביצירה ובעשייה. אין לי כל ספק שזה יקרה גם בממשלתנו כפי שקרה בממשלה החולפת. יש פה צוות רענן וצעיר והשילוב הזה יכול לחולל תמורות גדולת שהעם מחכה להן, כמו למשל להגדיל דרמתי את השיוויון בנטל, לפהחית את יוקר המחיה, ולהגדיל את מלאי הדירות. יש לנו הזדמנות לטפל בסוגיות האלו והשיתוף פעולה יכול לתת הרבה תקוות לאזרחי ישראל. כראש ממשלת ישראל אין לי את הפריביליגה, את המותרות להזניח את הטיפול באתגרים החיצונייים עימם מתמודדת ישראל. בשעה שאנו פועלים לשיפור החיים בישראל אנו חייבים להבטיח את דיון החיים בישראל. הממשל תפעל לקידום השלום באזור", אמר.

ראש הממשלה התייחס לביקורו של נשיא ארה"ב בישראל. "זו תהיה אפשרות להביע הוקרת תודה לנשיא אובמה על השופות בין ישראל לארה"ב, על המשך הסיוע האמריקני ובהתמודדות עם צורכי ביטחון אדירים של ישראל, בעוד ארה"ב ניצבת בקשיים כלכליים. מעל לכל הביקור הזה יעניק לישראל את ההזדמנות להביע הוקרה עמוקה לעם האמריקני שהיא בשיא של כל הזמנים. אין ישראלי שלא רוכש חיבה ואהדה לעם האמריקני. אני מצפה לדון עם אובמה על האתגרים שמצפים לשתי המדינות שלנ ולעבוד יחד איתו לקידום השלום במזרח התיכון".

יחימוביץ': "נתניהו, לפיד, בנט ולבני - כולכם שבעים וקפיטליסטים"

עם תום נאומו של נתניהו עלתה לדוכן הנואמים יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ'. "רוח של חגיגיות מסוימת שורה תמיד על היום הזה שבו מושבעת ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי. חגיגיות כן, ודאי לבני המשפחות שמתרגשים, אבל זה לא טקס ממלכתי אלא אירוע מאוד פוליטי. בסופו של מו"מ ומקח וממכר קואליציוניים שאפשר לכנות אותם בכל שם חוץ מפוליטיקה חדשה. אותם כיפופי ידיים, אותן בריתות כדאיות- בנט לפיד נתניהו-ליברמן, חדש-ישן, לא סימפטי אבל בהחלט לגיטימי. בגלל שזה יום כל כך פוליטי בואו נאמר כאן ועכשיו ומיד- אנחנו האופוזיציה שלכם".

"אנחנו פותחים היום את הוויכוח הלאומי, על מה אנחנו כאן ומהו החזון הציוני. אנחנו פותחים אתכם היום את המחלוקת המרה והאידיאולוגית, שמוסמסה במומ הקואליציוני ונעטפה בקליאשות וצלופן. ההרכב של הממשלה הזו מחדד את שתי המדינות באופן הכי חד וקר- אתם הנהגה שבעה ועשירה שאומנם פיזית בתוך עמה היא יושבת אך מתקשה להבין מהו אותו עם. אתם לבני לפיד בנט, נתניהו, מבוססים כולכם, יש לכם משפחה, ארבעתכם ללא יוצא מן הכלל מחזיקים בתפיסת עולם כלכלית ימנית, זו שמקדשת את השיטה הקיימת".

יחימוביץ פנתה לראש הממשלה ואמרה כי ברצונה לומר לו מילה טובה: "יריביך הפוליטיים מסרבים להבין שפרט לכל מגעותיך ולמי מאיתנו אין מגרעות, אתה אידיאולוג, אתה איש ימין עמוק ואמיתי. ועל כן נמשיך את המחלוקת בנינו. דיברנו כמה פעמים בחודש האחרון ולמרות שלשנינו היה ברור שאתה מעדיף את העבודה על פני השותפים שבסוף בחרת בהם, מעולם לא אמרת משהו אחר. ועל כך אני מעריכה אותך, לא הצלחת לסנן מבין שפתיך אפילו כאמירה מעורפלת שמשהו בהשקפת העולם שלנו אולי לא נכון".

שינויים של הרגע האחרון

רגע לפני ההשבעה הספיק נתניהו לערוך מינויים נוספים בממשלה החדשה: ח"כ יובל שטייניץ ימונה לשר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה, ומודיעין וראש הוועדה לאנרגיה אטומית. במסגרת תפקידו ייצג שטייניץ את ישראל בזירה הבינלאומית בנושאים אסטרטגיים וביטחוניים-מדיניים, וכן במוסדות בינלאומיים כמו נאט"ו, האו"ם, והסוכנות לאנרגיה אטומית.

כמו כן יוביל השר שטייניץ את הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב, וירכז את תיאום המערכה הבינלאומית והסנקציות כנגד הגרעין האיראני. השר יהיה חבר בצוות השרים לעניין תהליך השלום עם הפלסטינים.

בנוסף ימונה שטייניץ לשר המופקד על שירותי המודיעין, יהיה מעורב בתכנון ואישור בניין הכוח במוסד ובשב"כ, ויקבל אחריות על הכנת תפיסת הביטחון העתידי של ישראל. כן ימונה שטייניץ לראש הוועדה לאנרגיה אטומית.

שטייניץ הודה לראש הממשלה על האמון, וציין כי הוא מצפה לחזור ולתרום למדינת ישראל בנושאים החיוניים של ביטחון לאומי, יחסים בינלאומיים, מודיעין, ואסטרטגיה בהם התמחה בעבר.

ישראל כץ מונה מחדש לתפקיד שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים. השר כץ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, על מינויו מחדש וציין כי הוא רואה בכך הבעת אמון לפעילותו לקידום מהפכת התחבורה בישראל, אותה הוביל יחד עם ראש הממשלה, במשך 4 השנים האחרונות.

שר התחבורה אמר כי בכוונתו להמשיך ולקדם את הרפורמות הגדולות המבוצעות כיום במשרדו ביבשה, באוויר ובים, לטובת כלל אזרחי ישראל.

כץ הוסיף כי המטרה היא ליצור בתוך שנים ספורות רשת תחבורה מתקדמת, בטוחה וידידותית לסביבה, המציעה מגוון חלופות לנסיעה ולהובלת סחורות ומטענים, הן מהפריפריה למרכז הארץ והן בתוך המטרופולינים.

השר סילבן שלום יהיה שר לענייני נגב, גליל, אנרגיה ומים וחבר במטבחון. מיקי לוי מונה לסגן שר האוצר.

עוד כתבות

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

מחסום משטרתי בתל אביב. המשטרה פרסה מחסומים ברחבי הכבישים בערים כדי לפקח על הגבלות התנועה של הממשלה בצל הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

ההייטק, התעשיות הביטחוניות וחלק מהפיננסים יוחרגו מהסגר. אלו עוד הקלות ניתנו ברגע האחרון?

ההקלות סוכמו לאחר שבישיבת הממשלה אושר מתווה מחמיר לסגר שאינו מאפשר לעסקים שאינם מוגדרים חיוניים לפעול בתכונת מצומצמת ● כ"ץ: "אני גאה בכך שאחרי מאבק קשה הצלחתי היום לשנות את מתווה סגירת המגזר הפרטי ובניגוד לכוונה שהסתמנה אתמול"

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

ניר קלקשטיין / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

מיליארדר האלגו-טריידינג ומלחמתו בקורונה: מייסד פיינל מציג - טוויסט בעלילה

אחרי שהפך את חברת האלגו-טריידינג פיינל לאחת המצליחות בעולם, הקים
ניר קלקשטיין כמה חברות ביג דאטה בתחום הבריאות ● עכשיו הוא מתמקד במיפוי תסמיני הקורונה דרך מכון מחקר שייסד ● כך עבר היזם המסתורי ממסחר בשוק ההון לניבוי תחלואה

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

המתווה לסגר: יוכלו לצאת מהארץ מי שרכשו כרטיסים עד היום

המתווה שסוכם מאפשר יציאה מהארץ לכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד למועד כניסת הסגר לתוקף, קרי היום ה-25 לחודש, עד שעה 14:00 ● לפי המתווה תותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה ● מדובר במתווה שיוביל לבריחת חברות תעופה זרות מכאן ולקושי גדול לחברות הישראליות

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

פרנצ'סקה פונטנה ואביה / צילום: Lucy Hewett for the Wall Street Journal

אבא עושה בושות: היא רצתה לדעת הכל על אבא שלה. העבריין

יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על הורינו, ולעיתים אי הידיעה הזו נוחה ● אבל פרנצ'סקה פונטנה סירבה להרגיש בנוח ● היא רצתה לדעת את האמת המדויקת על אבא שלה, העבריין ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

החל מיום שלישי: התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד ● במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

המרוץ לחיסון: נובהווקס תתחיל ניסוי שלב 3 ב-10 אלף איש בבריטניה

חברת התרופות האמריקאית הודיעה על כניסתה לשלב 3 של הניסויים הקליניים, ובאוקטובר היא צפויה להתחיל ניסוי ב-30 אלף חולים בארה"ב ● נובהווקס היא המתחרה החמישית שנכנסת לניסוי קליני מול רגולטור של מדינה מערבית

חגי ברנר / צילום: יוסי זמיר

בנק לאומי והבנק הבינלאומי מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון דחוף בעניין כנפי משק

הבקשה לדיון באה לאור ההמלצות של הנאמן הזמני ● דו"ח הנאמן הזמני ייחס כשלים והתנהלות כספית בלתי תקינה לנושאי משרה, דירקטורים, משרד רואי החשבון, המבקר החיצוני, ומבקר הפנים של "כנפי משק"

צילום: יונתן בלום

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

אפי דהן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הפספוס של איקאה, ההזדמנות של האמירויות ולמה הישראלים אוהבים להזמין מחו"ל

"שיעור הצמיחה של המסחר האלקטרוני בישראל גבוה מזה של מערב אירופה", אומר מנהל אזור ישראל, מרכז ומזרח אירופה ב-PayPal אפי דהן • בראיון ל"גלובס", הוא גם מסביר למה הישראלים מעדיפים לרכוש אונליין מחו"ל, איך זה שרשתות ענק פיספסו את המשבר ומה הפוטנציאל בהסכם עם האמירויות

קידוח נפט במדינת דקוטה הצפונית. למרות קריאות השבר בנושא האקלים, תעשיית הנפט והגז בארה"ב רק הולכת וגדלה / צילום: AP - Eric Gay

הסוד של אמריקה: למה איש לא מטפל בפסולת הרדיואקטיבית של תעשיית הנפט והגז

מאות ראיונות עם מדענים, רגולטורים ועובדים הולידו תחקיר מטלטל שחשף כי בארות הנפט והגז בארה"ב מייצרות כ־3.5 טריליון ליטר של פסולת רעילה בשנה ● תביעות הפיצויים עשויות לשמוט את הבסיס הכלכלי של התעשייה הזו ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

רמי לוי בחוץ: תשובה צפוי לחתום עם קרן ארבל השקעה בדלק ישראל תמורת 450 מיליון שקל

העסקה עם קרן ארבל חוזרת להיות רלוונטית ולפי הערכות צפויה להיחתם עד כניסת יום הכיפורים ● קרן ארבל תעמיד לדלק את התמורה בעסקה מורכבת שעשויה להניב לה תשואה של 10% לחמש שנים בתוספת של 20% ממניות דלק ישראל

סניף של ג'מבו באלקסדרופוליס, יוון / צילום: שאטרסטוק

האם הסכם הזיכיון של פוקס עם ג׳מבו היוונית נמצא בסכנה?

הדיווח - בעקבות פניית רשות ני"ע ● הסימן המסחרי ג׳מבו שבאמצעותו פוקס מתעדת להקים רשת חנויות כלבו מוזלות בישראל עדיין לא שייך לה, והוא פתוח להתנגדויות ברשם החברות עד סוף החודש ● המתחרה המקומית שנקראת ג'מבו סטוק ומפעילה 10 חנויות בתחום הגישה גם היא בקשה לרישום הסימן המסחרי לשם