גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: "העסקה עם איראן רעה מאוד - לא להסיר הסנקציות"

(עדכון) - רה"מ הציג את הדרישות שיש להציב לאיראן: "להפסיק התוקפנות שלה במזה"ת, לעצור את תמיכתה בטרור ולהפסיק לאיים להשמיד את ישראל"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ארה"ב צריכה לדרוש מאיראן להפסיק את תמיכתה בטרור, להפסיק את התוקפנות שלה במזרח התיכון ולהפסיק לאיים להשמיד את ישראל, ואם היא לא תסכים - יש להמשיך עם לחץ הסנקציות - אלה הדברים שאמר היום (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בקונגרס בארה"ב. נתניהו זכה, כצפוי, למחיאות כפים רבות במהלך נאומו והדגיש: "זו עסקה רעה מאוד עם איראן. עדיף לנו בלעדיה".

"ידידיי, אני מודה לכם על האפשרות לדבר בפעם השלישית בפני גוף המחוקקים החשוב ביותר בעולם - הקונגרס", אמר נתניהו בפתח דבריו וזכה למחיאות כפיים. "אני יודע שהנאום שלי שנוי במחלוקת, וחלק חושבים שזה נאום פוליטי - זו לא הייתה הכוונה. אני רוצה להודות לכם על התמיכה הגדול בישראל, שנה אחר שנה, עשור אחר עשור... היחסים בין ישראל לארה"ב תמיד היו מעל הפוליטיקה ותמיד יישארו מעל הפוליטיקה".

נתניהו המשיך לרכך את נשיא ארה"ב ברק אובמה ואמר שבשנים האחרונות הוא סייע רבות לארה"ב: "חלק מהדברים שהוא עשה - אי-אפשר לספר. הוא סיפק לנו עזרה ברגעים קריטיים... אני מודה לנשיא אובמה על התמיכה שלו".

נתניהו הודה לחברי הקונגרס על תמיכתם בישראל והדגיש את מימון מערכת כיפת ברזל: "תודה לך אמריקה על כל מה שעשית עבור ישראל", אמר.

חמינאי - המן הרשע

לאחר מכן החל נתניהו להתייחס לנושא האיראני ואמר: "אני מרגיש מחויבות לדבר איתכם על התחמשות איראן בנשק גרעיני. אנחנו עם קדום. באלפי השנים האחרונות רבים ניסו להשמיד את העם היהודי. מחר בערב נקרא את מגילת אסתר ונקרא על המן הרשע שתכנן להשמיד את העם היהודי, אך יהודיה אמיצה בשם אסתר חשפה את המזימה והגנה על העם היהודי. המזימה נחשפה, עמנו ניצל.

"היום, העם היהודי ניצב בפני ניסיון השמדה נוסף על-ידי אדם ממוצא פרסי - המנהיג העליון של איראן, אייתולה חמינאי, משתמש באנטישמיות קלאסית וטכנולוגיה מודרנית. הוא מצייץ בטוויטר שיש להשמיד את ישראל. הוא מצייץ באנגלית, למרות שאין באיראן אינטרנט חופשי. תקשיבו לחסן נסראללה שאומר: 'אם כל היהודים יתאספו בישראל, זה יחסוף לנו את הטרחה של רדיפתם ברחבי העולם'.

"אך המשטר האיראני הוא לא בעיה של היהודים, כמו שהמשטר הנאצי לא היה בעיה רק של היהודים... איראן היא איום על שלום העולם כולו".

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו דיבר על פעולות הטרור של איראן בעולם ב-20 השנים האחרונות ועל המעורבות שלה בסכסוכים במזרח התיכון והגדלת השפעתה במדינות כמו עיראק, סוריה, תימן ולבנון.

"איראן עסוקה בפירוק האומות", אמר נתניהו. "עלינו להתאחד ולהפסיק את מסע הכיבוש והטרור של איראן... משטר רוחאני רודף הומואים, אנשי תקשורת, נוצרים. הם מהללים את עימאד מורניה, הטרוריסט ששפך יותר דם אמריקאי מאשר כל אחד אשר פרט לאוסמה בן-לאדן.

"איראן מכנה את ארה"ב 'השטן הגדול'. האידיאולוגיה של המשטר האיראני נטועה עמוק באיסלאם הקיצוני, ולכן המשטר הזה תמיד יהיה אויב של אמריקה".

לדברי נתניהו, "המאבק בין איראן לדאע"ש לא הופך את איראן לבעלת ברית של אמריקה. דאע"ש קורא לעצמו 'המדינה האיסלאמית', ואיראן קוראת לעצמה 'הרפובליקה האיסלאמית'. תחת שני המשטרים האלה אין מקום ליהודים או נוצרים או כל מי שלא הולך בדרכם. אין זכויות לנשים, ואין זכויות לאיש".

"הסכנה הגדולה - מיזוג בין איסלאם רדיקלי לנשק גרעיני"

לדברי נתניהו, "הסכנה הגדולה הניצבת בפני עצמנו היא המיזוג בין איסלאם רדיקלי לנשק גרעיני. אם ננצח את דאע"ש באמצעות איראן, זה יהיה כמו לנצח בקרב ולהפסיד במלחמה - אסור לנו לתת לזה לקרות... אבל זה מה שעלול לקרות אם העסקה עליה מדברים עכשיו תאושר על-ידי איראן".

נתניהו דיבר על שני ה"חורים" בעסקה המתגבשת עם איראן: "העסקה תשאיר בידי איראן תשתית גרעין רחבה. לפי העסקה, אף מתקן לא יפורק. תוכנית הגרעין של איראן תישאר על כנה, ולכן פריצת הדרך שלה בדרך לפצצה תהיה קצרה - כשנה לפי הערכת המודיעין האמריקאי ואף פחות מכך להערכת המודיעין הישראלי.

"נכון, יוטלו כמה הגבלות על תוכנית הגרעין של איראן, ופקחים בינלאומיים יפקחו עליה. אבל הנה הבעיה - הפקחים לא עוצרים הפרות. צפון קוריאה כיבתה את המצלמות ותוך כמה שנים השיגה את הפצצה. תוך 5 שנים צפון קוריאה יכולה להשיג ארסנל של 100 פצצות אטום".

ראש הממשלה השווה בין איראן לצפון קוריאה ואמר שאיראן היתלה בקהילה הבינלאומית בעבר, ממש כמו צפון קוריאה.

"הוויתור הגדול לאיראן הוא דאגה חמורה - הוא משאיר בידי איראן את התשתית הגרעינית והאפשרות להפר את ההסכם ולהגיע לפצצה", המשיך נתניהו. "אך הוויתור השני הוא סכנה חמורה יותר: איראן יכולה להגיע לפצצה גם אם היא תקיים את העסקה, כי העסקה תקפה ל-10 שנים. זה אולי נראה חיי נצח בעיני אדם - אבל זה הרף-עין בחיי אומה. עם 190 אלף צנטריפוגות, איראן יכולה תוך כמה שבועות לייצר ארסנל גרעיני. ידידי ג'ון קרי אישר בשבוע שעבר שאיראן תוכל לשמר יכולת כזו כאשר העסקה תפוג.

"אתם מבינים, חבריי, יש לנו שני ויתורים עיקריים: האחד משאיר את איראן עם יכולת גרעינית רחבה, והשני מביא להתפוגגות העסקה תוך 10 שנים. זה לא חוסם את איראן בדרך לפצצה, אלא סולל לה את הדרך.

"אז למה שמישהו יחתום על העסקה? כי הוא מאמין שהמשטר האיראני ישתנה לטובה או שאין אפשרות להשיג עסקה טובה יותר. אני לא מאמין שהמשטר האיראני ישתנה לטובה, אלא זה רק יפתח לה את התיאבון. ברגע שהסנקציות יוסרו, והכלכלה שלה תתעצם - האם איראן תממן פחות טרור או יותר? למה שהמשטר האיראני ישתנה לטובה אם הוא יכול ליהנות משני העולמות: תוקפנות בחו"ל ושגשוג בבית".

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו אמר שכאשר תוקף העסקה יפוג - "נקבל איראן מסוכנת הרבה יותר, מזרח תיכון גרעיני וספירה לאחור לקראת אסון. אנחנו לא חייבים להמר על עתידנו ועל עתיד ילדינו. אנחנו יכולים להתעקש על כך שהסנקציות על איראן לא יוסרו עד שהיא תפסיק את התוקפנות שלה באזור ובעולם".

הדרישות

נתניהו מנה 3 דרישות שיש להציב לאיראן: "להפסיק את התוקפנות שלה במזרח התיכון; לעצור את התמיכה בטרור ברחבי העולם; ולהפסיק לאיים להשמיד את המדינה שלי - ישראל".

לפי נתניהו, "אם איראן לא תסכים לדרישות אלה - אסור להסיר את הסנקציות. אם היא רוצה שיתנהגו אליה כמדינה נורמלית - שתתחיל להתנהג כמדינה נורמלית".

ראש הממשלה הוסיף כי "אומרים שהאלטרנטיבה לעסקה הזו היא מלחמה. זה לא נכון. האלטרנטיבה לעסקה הזו היא עסקה טובה בהרבה - עסקה שתמשיך עם הלחץ על איראן, עסקה שתפסיק את התוקפנות שלה במזרח התיכון, עסקה שתמנע ממנה להשיג פריצת דרך גרעינית.

"גבירותיי ורבותיי, ההיסטוריה בצומת דרכים, ועלינו לבחור בין 2 דרכים - האחת קלה אך תוביל לאיראן גרעינית, וזה יוביל למלחמה. הדרך השנייה, קשה ככל שתהיה, תוביל לעסקה טובה יותר שתמנע איראן גרעינית, מזרח תיכון גרעיני וההשלכות הנוראיות של זה על האנושות. לא צריך לקרוא את רוברט פרוסט כדי לדעת שהדרך הקשה היא זו שבדרך-כלל תעשה את כל ההבדל עבור ארצי, שלום המזרח התיכון ושלום העולם כולו - שלום שכולנו רוצים".

"גם אם ישראל תצטרך לעמוד לבדה - ישראל תעמוד"

נתניהו פנה לאלי ויזל שישב באולם במהלך הנאום והזכיר לו את המילים: "לעולם לא עוד" בהקשר לשואה. "הלוואי שהייתי יכול להבטיח לך שלקחי ההיסטוריה נלמדו. אני יכול רק לדחוק במנהיגי העולם לא לחזור על טעויות העבר, לא להקריב את העתיד בשביל ההווה, לא להתעלם מתוקפנות.

"אני יכול להבטיח לך את זה: הימים בהם היהודים נשארו פסיביים אל מול אויבים מרצחים - הימים האלה נגמרו. אנחנו לא מפוזרים יותר בין האומות, חסרי יכולת להגן על עצמנו. החיילים שמגנים על ביתנו אמיצים מאוד. אנחנו יכולים להגן על עצמנו".

נתניהו הוסיף כי "כראש ממשלה אני יכול להבטיח לכם שגם אם ישראל תצטרך לעמוד לבדה - ישראל תעמוד. אבל אני יודע שישראל לא תעמוד לבדה, אני יודע שאמריקה עומדת לצד ישראל, אני יודע שאתם עומדים לצד ישראל".

עוד כתבות

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

אחר שסגר בקנס את הפרשה האמריקאית: מזרחי טפחות מציג גידול ברווחי הרבעון ל-404 מיליון שקל

הבנק לא מחלק דיבידנד בגין תוצאות הרבעון הראשון של 2019, אבל צופה שישוב לחלק דיבידנד כבר ברבעון השני ● תיק האשראי צומח באופן אבסולוטי, אך קטן ביחס לפיקדונות

קורקינטים להשכרה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המלחמה על המדרכות בת"א: מובייק מאיימת לקנוס משתמשים

על רקע הניסיונות של עיריית תל אביב להסדיר את תנועת כלי הרכב הדו-גלגליים להשכרה, מובייק הודיעה כי תקנוס משתמשים שמשאירים את האופניים במקומות שמפריעים למרחב הציבורי ● תל אופן שלחה מכתב התראה לליים בטענה כי הקורקינטים חוסמים את תחנות ההשכרה של האופניים

 יו“ר דויטשה בנק  פול אכלייטנר  והמנכ“ל כריסטיאן זווינג / צילום: רויטרס Kai Pfaffenbach

תקציר תולדות הבנק שקרס: דויטשה בנק בשפל היסטורי

העמדת מימון לגורמים מפוקפקים, שרשרת של שערוריות פיננסיות ותשלום קנסות כבדים הם רק חלק מבעיית התדמית הקשה שמלווה את דויטשה בנק כבר שנים. אבל גם כשמנייתו נסחרת בשפל של יותר משלושים שנה, קברניטיו עדיין משוכנעים שלא דרוש שינוי מהותי בהתנהלותו

העבודות על תוואי הקו האדום של הרכבת / צילום: איל יצהר

חמש חברות סיניות יתמודדו על כריית מנהרות הקו הירוק בת"א

בשונה ממכרזים קודמים, החברות הסיניות יגשו למכרז לבדן וללא שותפות עם חברות בנייה ישראליות ● המכרז שפרסמה נת"ע כולל תכנון מפורט, כריית המנהרות ואף דאגה להסדרי תנועה ● כיוון שתנאי הסף כוללים את כל פרטי ביצוע המנהרות, התחרות המכרזית בין המציעות תהיה על המחיר

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

רגיעה של 6 חודשים? בחמאס מכחישים הדיווח על הפסקת אש

דובר חמאס מכחיש את הפרסום הערב בדבר הפסקת אש בת חצי שנה ● במערכת הביטחון אומרים כי אין חדש בשום תנאי מתנאי ההבנות, ותקופת הזמן של חצי שנה נקבעה על מנת להגיע לרגיעה שתאפשר הסכם להשבת נעדרי צהל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה בידי חמאס

כדורים, גלולות, קפליות, נוגדי דכאון / צלם רויטרס / צלם: רויטרס

גם לתרופה צריך אפליקציה: Happify הישראלית תשתף פעולה עם סאנופי בתחום ש'מעבר לתרופה'

החברה שגייסה עד כה 25 מיליון דולר תהיה השותפה של חברת התרופות הצרפתית סאנופי בפיתוח הצעד הבא בעולם התרופות - אפליקציות שמסייעות לפעילות התרופה ומשפרות את הצלחת הטיפול הרפואי ● המוצרים הראשונים מיועדים לטיפול בחולים הסובלים מדיכאון וחולי טרשת נפוצה

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

ניתוח/צילום:shutterstock

סובלים ממיגרנות? מפחדים מאלצהיימר? זו הסיבה שלא תקבלו טיפול בקרוב

שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר ומיגרנה - מספר החולים במחלות המוח צפוי לזנק, אבל כבר כעת חסרים רופאים, ובתשעה בתי חולים אין מחלקות נוירולוגיות • יו"ר החטיבה לרפואת המוח בסורוקה: "כשהמצנתרת שלי לא נמצאת, אין צנתורים לכל תושבי הנגב. רופאת האפילפסיה יצאה לחופשה, אז סגרתי את המרפאה" ● ישראל 2048

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

מפעל נייר חדרה / צילום: שלומי יוסף

צניחה ברווחי נייר חדרה ברבעון הראשון: "התוצאות הושפעו ממגמות עולמיות"

הרווח הנקי של יצרנית מוצרי הנייר והקרטון ירד ב-42% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-13.4 מיליון שקל בלבד ● הרווח הגולמי נשחק ברבעון ב-17%, והרווח התפעולי נחתך ב-24% ● המניה הגיבה בירידה חדה של כ-7%

סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס Leonhard Foeger

שרי מפלגת החירות האוסטרית הודיעו הערב על התפטרות קולקטיבית

בכך הגיע הקץ לקואליציה עם מפלגת העם האוסטרית בראשות הקאנצלר סבסטיאן קורץ ● הצעד עשוי להקשות על פעילות הממשלה בחודשים הקרובים, בעוד אוסטריה נערכת לבחירות שצפויות להתקיים רק בספטמבר הקרוב

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

שיכון ובינוי צפויה להרוויח 100 מיליון שקל מהגדלת חלקה במפעילת כביש 6

רוכשת ההחזקות, קרן קיסטון, תעניק לחברת שיכון ובינוי אופציה להגדלת חלקה בקבוצת חברות המפעיל ל-46% (לעומת 35.5% כיום), כך שחלקה של קיסטון יעמוד על 21.4% בלבד ● מניית שיכון ובינוי התחזקה ב-54% בשנה האחרונה

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק: נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלימה

זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי" ● היועמ"ש וסנגורו של נתניהו החלו במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

השאטל יפואית של עיריית תל אביב / צילום: עיריית תל אביב

סגירת שדרות ירושלים ביפו: העירייה תפעיל שאטל חינמי

השדרה ביפו תיסגר לתנועת מכוניות החל מיום חמישי הקרוב ● שירות "יפואית" של עיריית תל אביב יפעל במסלול מעגלי סביב השדרה הסגורה

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

פריצה לאינסטגרם: מידע אישי של 50 מיליון מפורסמים דלף לרשת

המידע היה במאגר של חברה הודית בשם Chtrbox שעלה לשירות הענן של אמזון AWS, ולא היה מוגן בסיסמה ● במאגר צוינו גם פרטים כמו מספר הלייקים ורמת המעורבות שמעוררים הפוסטים של המשפיענים

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם