גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

במקום ניתוח: הצנתורים המולטי-דיסציפלינרים תופסים תאוצה

יותר ויותר הליכים רפואיים, כולל פרוצדורות כירורגיות מורכבות, נעשים היום במסגרת הליך צנתורי ■ הללו חוסכים מהמטופל ניתוח פתוח, המחייב ביצוע חתך עמוק בעור - על כל משמעויותיו והשלכותיו הרבות על הגוף

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ
חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר /צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

צנתורים משמשים כבר שנים לא מעטות בטיפול בבעיות בבלוטת הערמונית של הגבר, במוח, בלב, בכלי דם זעירים ועוד. כיום מדובר בהליך מקובל ונפוץ מאוד - ומבחינת רופאים רבים זוהי גם גישה עדיפה בהרבה ומומלצת במיוחד, החוסכת ניתוח פתוח. הצנתור מבטיח למטופל אשפוז קצר יותר ותהליך החלמה קל ומהיר יותר; הוא גם אינו דורש הרדמה כללית כמו בניתוח 'רגיל', וכמובן - הוא פולשני פחות ולכן גורם לפחות סיבוכים.

עד כמה מועדף כיום הצנתור על פני הניתוחים ה'פתוחים'? אם נחזור לרגע לתחום הלב, נגלה כי הצנתורים הפכו לגישה המועדפת לטיפול בהיצרויות ובחסימות בעורקים הכליליים (עורקי הלב), עד כדי ירידה של 32% במספר ניתוחי המעקפים המבוצעים על ידי מנתחי לב בעשור האחרון. במילים אחרות, הצנתור תופס נפח גדול יותר ויותר בתחום זה, וניתוחי המעקפים הקשים והמורכבים נדחקים הצידה.

ככלל, נערכים כיום בישראל בכל שנה כ-40 אלף צנתורים מולטי-דיסציפלינריים (בתחומים שונים) - מגמה אשר צפויה לגדול ולהתרחב בשנים הקרובות.

מומחים בארץ ובעולם מגדירים את הצנתור כפתרון אלגנטי לבעיות בריאותיות שונות. הוא נחלק, בגדול, לשתי קטגוריות מרכזיות: צנתורים אבחנתיים, אשר מטרתם היא אבחון הבעיה והגדרתה; וצנתורים טיפוליים, שמטרתם לטפל בבעיה שאובחנה, בין אם במסגרת הצנתור האבחנתי ובין אם בכל בדיקה אחרת.

האבחון הופך פשוט ומדויק יותר בעת צנתור, הודות לאפשרות להזריק חומר ניגודי - חומר אשר בולט בזמן בדיקת דימות כמו רנטגן, CT ועוד - או להחדיר מתמר אולטרסאונד היישר אל האזור הנבדק.

הטיפול הופך פשוט יותר משום שהצנתר מאפשר ליטול דגימת רקמות זעירה, לשחרר פיזית סתימה בכלי דם ואף לטפל ולבצע פעולות כירורגיות ממוקדות באזור שאליו הוחדר - כל זאת דרך פתח זעיר שנעשה לרוב ביד או במפשעה.

ממוקד, נקודתי, יעיל ומהיר

המומחה לרדיולוגיה אבחנתית, וסקולרית ופולשנית, ד"ר אלכסנדר בלינקי, אשר פועל בין היתר בחדרי הצנתור המתקדמים של בית החולים הפרטי "הרצליה מדיקל סנטר", מסביר כי שיטת הטיפול שבה הוא מתמחה מאפשרת לו לבצע פעולות פולשניות, אבחנתיות וטיפוליות, תחת הנחיית אמצעי דימות (שיקוף, אולטרסאונד ועוד), כך שניתן לטפל נקודתית ובצורה יעילה בכלי דם או בגידולים שונים - "תוך פגיעה זניחה באיברים סביבם, ובדרך כלל תחת הרדמה מקומית בלבד".

ד"ר אלכסנדר בלינקי/ צילום: יח"צ

- מהו צנתור וכיצד הוא נעשה?

"במהלך צנתור מוחדרת צינורית דקה וגמישה, לרוב דרך עורק במפשעה או ביד. בקצה הצינורית ישנו מוביל מתכתי, שמאפשר לה להגיע אל הנקודה המבוקשת בווריד או בעורק. הפעולה נעשית תחת שיקוף רנטגן, שמאפשר לרופא הצופה בצג לנווט את הצינורית בתוך הגוף. הצינורית מסוגלת לנוע בכל חלקי הגוף, דרך ורידים ועורקים שקוטרם עולה על 0.8 מ"מ".

- האם צנתור או שימוש במחטים במסגרת זו דורש אשפוז?

"רוב הפעולות בתחום הרדיולוגיה הפולשנית הן אמבולטוריות ואינן דורשות אשפוז כלל, או מצריכות אשפוז קצר של פחות מ-48 שעות. בגלל האלחוש המקומי, מתבקשים המטופלים לצום שש שעות לפני הצנתור ולא ליטול באותו יום תרופות מדללות דם. לעיתים נדרשות גם בדיקות דם מקדימות וכן אישור מקרדיולוג".

לטפל בפרפור פרוזדורים בצנתור וללא הרדמה

הקרדיולוג, ד"ר גרגורי גולובצ'ינר, מומחה להפרעות קצב בלב, הוא מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים במערך לקרדיולוגיה שבמרכז הרפואי 'רבין', ועוסק בטיפול בבעיה אף בבית החולים "הרצליה מדיקל סנטר". גם בתחומו חלה התקדמות רבה בכל הקשור לפעולות בצנתור, כאשר מילת המפתח היא אבלציה.

ד"ר גרגורי גולובצ'ינר / צילום: יח"צ

אבלציה לטיפול בפרפור פרוזדורים (הפרעה נפוצה קצב הלב) היא שיטה בהתפתחות מתמדת, בעלת אחוזי ההצלחה גבוהים. בעיקרון אבלציה גורמת לפגיעה מבוקרת בתאים מסוימים בלב ומונעת הפרעות בקצב הלב".

בשנים האחרונות חלה התקדמות של שימוש באבלציה גם בקרב החולים עם פרפור פרוזדורים בשל פיתוח של שיטות חדשניות. לדברי ד"ר גולובצ'ינר, "פרפור הפרוזדורים נחשב להפרעת הקצב השכיחה ביותר כיום, שממנה סובלים יותר מ-2% מכלל האוכלוסייה.

גם האבלציה היא פעולה אשר נעשית במסגרת צנתור, בשתי שיטות: אבלציה בחום (עם אנרגיה בתדירות רדיו) ואבלציה בקור (הקפאה - קריו אבלציה); השיטה השנייה היא המועדפת על ד"ר גולובצ'ינר לטיפול בפרפור פרוזדורים. "לקריו-אבלציה יש כמה יתרונות חשובים: הפעולה קצרה יותר, היא גורמת לפחות כאבים ומתבצעת תחת טשטוש ולא בהרדמה מלאה".

צנתור גם בערמונית: טכניקת ה-PAE

ד"ר אמיר פאר, אשר שימש בעבר כמנהל מחלקת רדיולוגיה פולשנית בבית החולים "אסף הרופא", מבצע זה תקופה בבית החולים "הרצליה מדיקל סנטר" צנתור בגישה חדשנית - טכניקת ה-PAE - לטיפול בתסמונת הערמונית המוגדלת (BPH). לדבריו, "50% מהגברים המבוגרים מעל גיל 60, סובלים מתופעה זו, המובילה למכלול של תסמינים, אשר גורמים להפרעה משמעותית לשגרת החיים של המטופל".

ד"ר אמיר פאר/ צילום: יח"צ

- כיצד נעשה הטיפול הצנתורי בערמונית?

"הטיפול בערמונית מוגדלת שפירה נעשה בעזרת שתי טכנולוגיות עיקריות: טיפול כירורגי וטיפול צנתורי. יש לציין כי הצנתור בערמונית מבוצע אך ורק במצב שבו הערמונית המוגדלת היא שפירה, וכשלא מדובר בגדול ממאיר".

ד"ר פאר מדבר על היתרונות המרכזיים שבפעולת הצנתור: "הצנתור נעשה בהרדמה מקומית ולא כללית, אין כל פגיעה בתפקוד המיני או בפוריות הגבר, ומעל הכול - לא נגרמת תופעת הפליטה האחורית (זרימת נוזל הזרע לאחור ופנימה, במקום כלפי חוץ) האופיינית לטיפול הכירורגי. נוסף על כל אלו, אין דמם או פגיעה בשופכה, ואף ניתן להיגמל מקטטר קבוע בתוך חודש בלבד.

מדובר בטיפול קל יחסית בעל אחוזי הצלחה גבוהים (כ-95%) וסיבוכים מעטים. החשוב ביותר - הטכניקה הזו היא היחידה שאיננה גורמת לפגיעה כלשהי בתפקוד המיני של המטופל".

צנתורים לטובת המטופל

ההתרחבות וההעדפה של תחום הצנתורים בשנים האחרונות אינן אופנה חולפת, אלא דווקא התקדמות רפואית אשר ממשיכה את המגמה השלטת היום ברפואה המודרנית: בחירה בהליכים כמה שפחות פולשניים - לטובת המטופל, למען בריאותו ולמען התאוששותו המהירה ביותר.

הצנתורים המולטי-דיסציפלינריים מאפשרים לטפל בבעיות קשות מבלי להידרש לפעולה ניתוחית פולשנית, אשר מצריכה כידוע זמן החלמה ארוך ולעיתים קשה מאוד (בהתאם למקום בגוף המטופל). נוסף על כך, מדובר בהליך כואב פחות, ולכן הוא אינו דורש הרדמה מלאה. כל אלו הופכים את הצנתורים המולטי-דיסציפלינריים להליכים המשמשים בעוד ועוד תחומים ומשיגים תוצאות מרשימות.

ד"ר אלכסנדר בלינקי, מומחה לרדיולוגיה אבחנתית וסקולרית ופולשנית בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ומנהל מערך רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי רבין.

ד"ר גרגורי גולובצ'ינר, קרדיולוג מומחה להפרעות קצב לב בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים במערך לקרדיולוגיה, במרכז הרפואי רבין.

ד"ר אמיר פאר, מומחה לרדיולוגיה ומצנתר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. לשעבר מנהל מחלקת הרדיולוגיה הפולשנית בבית החולים אסף הרופא.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר 

עוד כתבות

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?

2019 הייתה מוצלחת מאוד למשקיעים בקרנות הנאמנות, אך פחות מוצלחת ממה שנראה למנהלי הקרנות ● בתמונת הגיוסים והפדיונות, יש פער ניכר בין העולם האקטיבי לבין, ובתוך, העולם הפסיבי - בין הקרנות המחקות לבין קרנות הסל ● כתבה ראשונה מתוך שתיים

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק

בנין בבית הכרם בירושלים אשר מתוכנן להיות מוסב לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית  / צילום: תמונה פרטית

מאבק תכנוני או קרב על אופי השכונה הירושלמית: האם יוקם בית החלמה חדש ליולדות בבית הכרם

חברת מ.ק.ש אחזקות החלה בעבודות על מנת להסב בניין בשכונה הירושלמית לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית ● אלא שתושבי השכונה התנגדו למהלך והעירייה חזרה בה מהאישור הראשוני שניתן למהלך ● כעת נדרש בית המשפט להכריע בנושא

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: מינויים חדשים למנכ"ל ומנהלת תחום חופש העיתונות

ארגון העיתונאים ממשיך בהתארגנות לאחר הפרידה מההסתדרות: סבב מינויים חדש בארגון במסגרתו מונה אלי גרשנקרוין למנכ"ל והעיתונאית ענת סרגוסטי מונתה למנהלת תחום חופש העיתונות

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

באוקטובר האחרון התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020 ● כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של אבי בן טל?

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל, המנכ"ל החדש, חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

המחשבים האישיים שוב בקדמת הבמה: האם המסך המתקפל יציל את השוק המדשדש?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

יובל לנדסברג / צילום: אמיר מאירי

התרגיל של סנו יעלה לה יותר ממיליון שקל

התובעים טענו כי החברה גרעה כ-7% מהמידות שעליהן היא הצהירה על גבי האריזה ● כעת תגדיל את המוצרים כפיצוי: ניילון נצמד במארז זוגי באורך כולל של 60 מטר יגדל לאורך כולל של 66 מטר ומארז של ניילון נצמד באורך של 150 מטר יוגדל לאורך של 160 מטר

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית / צילום:

בן גביר הודיע שהוא מתמודד עד הסוף: "הציעו לי תפקיד של שגריר"

"הציעו לי גם תפקידים בקק"ל, בהסתדרות הציונית, בלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר", כך אמר איתמר גביר במסיבת עיתונאים היום, בה הכריז כי יתמודד בבחירות לכנסת ה-23 במסגרת מפלגת עוצמה יהודית

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בבורסה בתל אביב: ת"א 90 מאבד 1%, אנלייט ואנרג'יקס מאבדות 4%

מדד ת"א 35 מאבד 0.65%, מדד הבנקים יורד ב-0.8% ● הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג ● אלביט מערכות מאבדת 1.3%, שיכון ובינוי יורדת ב-1.7%, שפיר הנדסה יורדת ב-1%

שקע ותקע מתוך הקמפיין של חברת החשמל לישראל / צילום: מתוך יוטיוב

משרדי הפרסום הצביעו ברגליים: תקציב חברת החשמל נשאר באדלר חומסקי

למה משרדי הפרסום משוכנעים שלחברת החשמל היו העדפות לגבי זהותו של הזוכה, והדירו רגליהם מהמכרז?

יגאל ברקת / צילום: איל יצהר

יהושע TBWA זכה במכרז הפרסום של קבוצת זאפה

תקציב הפרסום של קבוצת זאפה הוא בהיקף של כ-7 מיליון שקל ● על התקציב התמודדו כשישה משרדים בסדרי גודל שונים, לרבות משרדי דיגיטל וסושיאל

מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי

העסקה בין שתי חברות הביטוח שהעירה את מניית מבטח שמיר

לאחר תקופת שקט ארוכה ריכזה אתמול מניית חברת ההשקעות עניין רב ● העליות האחרונות השלימו לה טיפוס שנתי של כ-20%, אך רק 15% בשלוש השנים האחרונות