הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.8%, מניית אלקטריאון טסה ב-14%

אל על צפויה לרשום רווח הון של 5.1 מיליון דולר ממכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 • סומוטו דיווחה על מכירת כלל פעילותה - והמניה מזנקת • מניית שיכון ובינוי מזנקת על רקע התחלת סיקור של ווליו בייס בהמלצת "קנייה" • מניית אלקטריאון קופצת על רקע זכייה במכרז בשבדיה • בערב פסח יהיו בורסות וול סטריט ואירופה בחופשת חג "יום שישי הטוב"

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:26

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות, בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט ביום שישי האחרון. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 90 עלה ב-0.5% ומדד הבנקים טיפס בשיעור זהה.

יו ניבו זינקה ב-5%, סומוטו זינקה ב-7.1%, אלקטריאון טסה ב-14.2%, אבוג'ן זינקה ב-7.7%, הפניקס עלתה בכ-3%, מנגד מטריקס איבדה 2.3%, טבע ירדה בשיעור דומה, פוקס ירדה בכ-1%, פריגו איבדה שיעור דומה.

מחזור המסחר הסתכם ב-680 מיליון שקל, מחזור גבוה יחסית לימי ראשון בבורסה המקומית.

15:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט בשישי האחרון. מדד ת"א-35  עולה ב-0.85% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, מדד ת"א-90  מטפס ב-0.66% ומדד הביטוח  עולה ב-1.8%. 

מחזור המסחר במניות מסתכם בשעה זו ב-550 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

בסיכום שבועי התחזק מדד ת"א 35 בכ-2.5%, והשלים טיפוס של כ-8.5% מתחילתה של 2019. עם העליות היום הגיע ת"א 35 להיסחר סביב רמת ה-1,600 נקודות. בצד החיובי בסיכום שבועי מדד הביטוח קפץ בכ-5.5% והשלים עלייה של כ-10% מתחילת השנה.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו חמש הנפקות אג"ח של חברות בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל, קרוב למחצית הסכום (כ-465 מיליון שקל) על-ידי חברת הנדל"ן המניב ביג , והיתרה על-ידי חברות הנדל"ן מגה אור , ישרס  ורוטשטיין , וכן חברת האשראי החוץ בנקאי שוהם ביזנס .

בשוק האקוויטי הושלמה הנפקת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שגייסה כ-1.8 מיליארד שקל במכירת 65% ממניותיה על-ידי בנק הפועלים, שהיא הנפקת המניות הראשונית (IPO) השלישית השנה, ואשר לפי הבורסה מהווה את ההנפקה הגדולה ביותר בהיקפה מאז הונפקה קבוצת עזריאלי בחודש יוני 2010.

חברת כיטוב פארמה  דיווחה על השלמת אבן דרך ברכישת חברה שביצעה, ועל הסכם שיתוף פעולה עם ענקית הפארמה בריסטול מאיירס. מניית כיטוב עולה בכ-9%.

מניית שיכון ובינוי  עולה בכ-7% לאחר המלצה חיובית מצד וואליו בייס, אלקטריאון  מזנקת ביותר מ-15% לאחר זכייתה של החברה במכרז בשבדיה, הפניקס  עולה 3.5%, פז נפט  מטפסת בשיעור דומה, סומוטו  מזנקת ביותר מ-8% לאחר הדיווח על מכירתה לצביקה בארינבוים, בזק עולה ב-1.4%, אשטרום  מרכזת את המחזור הגבוה בתל אביב.

13:00

חברת התעופה אל על  הודיעה על חתימה על הסכם עם חברה זרה על מכתב הבנות למכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 יחד עם שני מנועיו מסוג 4056-3 פארט וויטני, וכי היא צפויה לרשום בגין העסקה לכשתא לפועל רווח הון בסך 5.1 מיליון דולר בדוחות של מחצית 2019.

בעל אל ציינו כי התמורה הקבועה נקבעה בהתאם למחירי השוק המקובלים בתעשייה למטוס מהדגם והגיל של המטוס ובהתאם למצב התחזוקתי שלו בעת המסירה.

מחזיקי האג"ח של מטומי  אישרו פה אחד את מכירת החברה הבת טים אינטרנט ל-Rainmaker.

13:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל בעליות בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  עולה 0.9% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, ת"א-90  מטפס ב-0.75% ומדד המדד בנקים  עולה 0.7%. 

מניית סומוטו  עולה ב-6.5% ברקע להסכם למכירתה, מניית אלקטריאון  מזנקת בכ-15% על רקע זכייתה במכרז בשבדיה, ומניית הקנאביס יו ניבו  מזנקת בעוד 5.5% ומשלימה מהלך עליות של 95% בחודש האחרון.

מחר, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תפרסם את מדד המחירים לצרכן. בלידר שוקי הון מערכים כי מדד מרץ יעלה ב-0.5%.

השבוע עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת עם פרסום תוצאות הבנקים, וגם של IBM ונטפליקס, לאירועי השבוע בשווקים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

11:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב מתנהל בעליות במחזור נמוך. מדד ת"א 35 עולה 0.8%, ת"א 90 מטפס 0.55% ומדד הבנקים עולה 0.7%.

מניית ישרכארט מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה ביומה הראשון למסחר בתל-אביב. חברת רפק  הודיעה על פטירתו של יו"ר הדירקטוריון  יגאל ברמן ז"ל.

חברת התרופות טבע  דיווחה על השקת המיצוב והזהות החזותית שלה בארץ, מהלך הכולל בין היתר את החלפת הלוגו בכל אתרי החברה ועיצוב מחדש של אריזות התרופות שלה.

מניית שיכון ובינוי  מטפסת על רקע התחלת סיקור מצד וואליו בייס בהמלצת 'קנייה' במחיר יעד של 14.7 שקל למניה, המגלם אפסייד של 70%. לפי האנליסט שי ליפמן ממחלקת המחקר של וואליו בייס, " שיכון ובינוי  נמצאת על קו הזינוק וכשהשוק יגלה את ההון החבוי שאינו מוצג במאזני החברה, שווי השוק שלה יטפס ויביא אותה להיסחר במדד ת"א 35". כעת שיכון ובינוי נסחרת לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל, מה שמקנה לה את המקום ה-40 בדירוג שווי השוק של החברות בתל-אביב.

הבורסה הודיעה היום על פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענף נפרדים - "נדל"ן מניב" ו"בנייה". זאת, לאור העובדה שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו. ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ- 133 מיליארד שקל, כאשר 72 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-128 מיליארד שקל. פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענפים תאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד, וזאת במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי.

רף הכניסה לתת-ענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תעמודנה בשני הקריטריונים הבאים במצטבר: 60% ומעלה מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם 60% ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. רף היציאה מתת-הענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תרדנה מתחת לשני הקריטריונים הבאים במצטבר: מתחת ל-50% מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם מתחת ל-50% מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. נכון להיום ועל פי הקריטריונים הנ"ל, תת-ענף זה יכלול 51 חברות מניות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-110 מיליארד שקל.

תת-ענף - בנייה - יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר עוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית ויכלול גם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה, אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. נכון להיום יכלול תת-ענף זה 40 חברות מניות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה ששוויין הכולל הוא כ- 18 מיליארד שקל. בדיקת עמידת החברות בקריטריונים תתבצע על סמך דוחות כספיים שנתיים בלבד, וזאת בשל הביאורים המקיפים המופיעים בדוחות השנתיים ולפיכך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-160 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א-35  עולה כ-0.6%, ת"א-90  מוסיף כ-0.3% ות"א-125  עולה כ-0.5%.

מדד הבנקים  עולה כ-0.7 ומדד הביטוח  עולה כ-1.1%. מדד ת"א נפט וגז מתחזק בכ-1%.

המניות הדואליות יורדות בחלקן בהשפעת פערי הארביטראז': מניית אופקו הלת'  מאבדת כ-0.6% ומניית טבע  יורדת כ-2%.

מניית גזית גלוב  לעומתן עולה כ-1.5%. 

מניית סומוטו קופצת כ-11% לאחר הדיווח על מכירת כלל פעילותה לצביקה בארנבוים

סומוטו  דיווחה לבורסה על מכירת כלל פעילותה העסקית של החברה ונכסיה לחברת בשליטתו של מר צביקה בארינבוים. מכירת פעילות החברה היא עבור תמורה מקסימלית של כ-50 מיליון דולר. כלל עובדי הקבוצה, כ-75 איש המועסקים כולם בישראל, עתידים להמשיך בעבודתם במסגרת החברות הנרכשות. דירקטוריון החברה יעדכן בשבועות הקרובים לגבי תחומי הפעילות בהם תפעל החברה וכן לגבי היקף הדיבידנד שיחולק אם תושלם העסקה.

מניית אלקטריאון  מזנקת ב-12% על רקע הדיווח של החברה על זכייה במכרז של ממשלת שבדיה לבניית כביש חשמלי ראשון מסוגו בעולם בהיקף של 44.8 מיליון שקל. 

איגרות החוב של חברת הנדל"ן הזרה אול-יר  עולות בפתיחת המסחר בת"א עד כ-4.6%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על התקשרות עם מלווה פיננסי בהסכם עקרונות להעמדת מימון של 170 מיליון דולר לתאגיד בשליטתה.

נזכיר כי ביום שישי הקרוב, ערב פסח, יחגוג העולם הנוצרי את יום שישי הטוב, שבו יהיו בחופשה בורסות רבות בעולם, ובהן הבורסות בארה"ב ובאירופה, בורסת הונג קונג ועוד בורסות רבות באסיה ובאמריקה.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-100 מיליון שקל בלבד.

06:30

המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח היום על רקע הסגירה החיובית ביום חמישי, והנעילה החיובית בבורסות ארה"ב בסוף השבוע.

ביום ה' ננעל המסחר כאמור בטריטוריה הירוקה, כשברקע המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים סביב רמות הפתיחה. מדד ת"א 35 עלה 0.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הביטוח זינק ב-3.1%.

בסיכום שבועי: מדד ת"א 35 עלה ב-2.3%, ומתחילת השנה השלים עלייה של 8.4%; מדד ת"א 90 טיפס ב-3.8% השבוע, וב-14.4% מתחילת השנה; מדד הביטוח עלה ב-5.7% בשבוע, ומתחילת השנה השלים עלייה של 9.7%.

פערי ארביטראז' שליליים ילחצו את הבורסה: אופקו חוזרת עם פער שלילי של 1.6%, גזית גלוב חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 2.3%, טבע עם פער שלילי של 2.6%.

חברת ישרכארט תחל להיסחר בבורסה היום לראשונה.

סלקום זינקה ב-6% בשבוע שעבר, בעוד בזק איבדה 2%. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988