נעילה שלילית בת"א: איי.אפ.אפ צנחה ב-4%; מדד הבנקים קפץ

מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 השיל 0.2% מערכו, מדד הבנקים זינק כנגד המגמה ב-1.3%, ת"א ביומד צנח ב-2.4% • פועלים ולאומי עלו בכ-1.5% כ"א, אלוני חץ טיפסה ב-1%

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ה') בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 השיל 0.2% מערכו, מדד הבנקים זינק כנגד המגמה ב-1.3%, ת"א ביומד צנח ב-2.4%, ומדד ת"א נפט-גז צנח ב-2%.

מניית איי.אפ.אפ  צנחה ב-4%, בזן איבדה 3.3%, בזק ירדה ב-2.7%, טבע  השילה 1.2% מערכה. מנגד, פועלים  ולאומי  עלו בכ-1.5% כ"א, אלוני חץ  טיפסה ב-1%, כיל  עלתה בכ-1%.

מחזור המסחר, כולל הפקיעה החודשית הסתכם ב-2.8 מיליארד שקל.

15:15

הבהלה בעולם מפני התפשטות וירוס הקורונה מסין לעוד מדינות ממשיכה גם היום לדחוף את מדדי הבורסות המובילות בעולם לירידות. במקביל, רושמים מדדי המניות המרכזיים בבורסה של תל אביב ירידות של עד 1%.

בשוק הסחורות ממשיך הזהב לטפס ומחיר האונקיה עולה ב-0.6% ומגיע לכ-1,586 דולר, ומנגד הנפט יורד בכ-2% (חוזה מסוג ברנט) למחיר של 58.6 דולר לחבית.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות לטווח ארוך ביציבות, ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמים ירידות של עד 0.1%.

במסחר במטבעות רושם הדולר היום ירידה של 0.2% לרמה של כ-3.45 שקלים, ואילו האירו נסחר ביציבות סביב רמה של 3.80 שקלים.

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל, מציין כי "עדיין מוקדם להעריך את השפעת התפרצות נגיף הקורונה על הצמיחה בסין, על שכנותיה ועל התיירות העולמית. אך מניסיון העבר, עיקר ההשפעה השלילית של נגיפים קודמים היה סביב מוקד ההתפרצות (כלומר סין), כאשר חלק מהתוצר שאבד חזר ברבעונים הבאים".

"השפעה שכבר ניתן לראות בבירור היא השפעה ממתנת על ענפי התיירות, התעופה והמסחר, (במזרח אסיה). בנוסף, נרשמה ירידה במחירי הנפט שתורגמה מיידית לירידה בציפיות לאינפלציה ולעלייה בציפיות להפחתת ריבית ברוב העולם. אנו מאמינים שסקרי הציפיות שיתפרסמו בשבועות הקרובים יתנו תמונה טובה יותר לגבי הפגיעה בכלכלה. כל עוד ההערכות הן שהשפעת הווירוס היא מקומית ובעלת אופי זמני, אנו לא משנים את הערכתנו הבסיסית שנראה המשך התאוששות בצמיחה ובסחר העולמי בהמשך השנה", אומר קליין.

אתמול החליטו, כצפוי, ראשי הפדרל ריזרב להשאיר את גובה הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמה של 1.75%-1.5%. בפד רמזו כי הריבית תיוותר ברמה יציבה בטווח הקרוב.

מניית אנלייט ממשיכה במומנטום החיובי, עולה בעוד 1.5% במחזור גבוה ומשלימה התקדמות של 23% בחודש האחרון.

עוד בולטות בעליות של עד 2% מניות פועלים, לאומי, מגדלי תיכון, דנאל ודור אלון.

מנגד, בירידות חדות של 5%-3% בולטות מניות המלט, טאואר, אודיוקודס, אופקו, פריגו וקבוצת דלק.

מבין המניות הקטנות בולטת פורסייט בעלייה של 8% במחזור גבוה, לאחר שהחברה דיווחה בבוקר כי ריילויז'ן, חברה קשורה שלה, מנהלת משא ומתן מתקדם לקראת הסכם מסחרי ראשון עם מפעילת רכבות אירופית מובילה.

13:00

ירידות בת"א: מדד ת"א-35 מאבד 0.9%, ת"א-125 יורד ב-0.8%, ות"א-90 נחלש בכ-0.7%. מניית אופקו   מאבדת 4.5% ומובילה את הירידות. מניית פז  מאבדת 3%, וירידות דומות נרשמות בדלק . טאואר   מאבדת 3.5% ופריגו   יורדת 2.5%.

בצד החיובי ממשיכות לבלוט מניות בנק הפועלים  וכיל  , בעליות של 1% ושל 0.8%, בהתאמה.

מדד הביומד צולל ב-2.3%, מדד התקשורת מאבד 1.8% ועליות של 0.4% נרשמות במדד הבנקים.

מקרב מניות השורה השנייה המלט  מרכזת עניין וצונחת ב-5%. אתמול דיווחה החברה כי היא נאלצת להאריך את חופשת החגים במפעל שלה בסין.

פרטנר  מאבדת יותר מ-3% וסלקום   יותר מ-2%, לאחר שזינקו אתמול בעקבות הצעת בעלי הוט לרכוש את פרטנר.

אנלייט אנרגיה  מרכזת עניין ועולה ב-2%. אתמול פורסם כי החברה רוכשת זכויות לפרויקט רוח בגיאורגיה

דנאל  בולטת אף היא נגד המגמה ומוסיפה 2.1%, ועליות נרשמות גם בכלל ביטוח  שמתחזקת בכ-2%. מניית פורסייט  מרכזת עניין וקופצת ביותר מ-6%. החברה דיווחה כי חברה קשורה שלה, רייל ויז'ן, נמצאת במו"מ מתקדם עם מפעילת רכבות אירופית מובילה להסכם מסחרי ראשון.

11:00

נמשכות הירידות בתל אביב והמדדים המובילים יורדים ב-0.9%-0.8%. מניית אופקו  צונחת ב-3.5%, טאואר   ודלק  יורדות ב-3.5%-3.2%, ובזק , פריגו   ואנרג'יאן   מאבדות יותר מ-2.5%.

בצד החיובי בולטת מניית הפועלים  שעולה בכ-1.4%. המגזר היחיד שנסחר נגד המגמה הוא הבנקים, ומניות לאומי  ומזרחי טפחות  רושמות עליות קלות, והמדד הענפי מטפס ב-0.5%. מן העבר השני בולטים מדדי התקשורת והנפט והגז בירידות של כ-1.5%. מניית כיל   נסחרת נגד המגמה ועולה יותר מ-1.1%.

מניית אודיוקודס   מאבדת 5%. אתמול נודע כי ליאון ביאליק, ממייסדי אודיוקודס, מכר מניות בהיקף של כ-10 מיליון דולר

09:45

המסחר בתל אביב נפתח במגמה שלילית עם ירידות של 0.8% במדד ת"א-35. מניות אופקו   וטאואר   מובילות את הירידות וצונחות ביותר מ-3%.

בצד החיובי בולטות נגד המגמה מניות הפועלים  ועזריאלי , שהם גם שתי המניות היחידות במדד המוביל שרושמות עליות קלות, ומתחזקות בכ-0.4%. 

מניית אודיוקודס   מאבדת יותר מ-4% במחזור מסחר גדול. מניות פרטנר   וסלקום   רושמות ירידות קלות לאחר הזינוקים שנרשמו בהן אתמול. מניית גילת   נסחרת ללא שינוי מהותי לאחר הצניחה בה אתמול. מניית בזק , שאף היא זינקה אתמול, רושמת ירידות של קרוב ל-2%.   

07:00

המסחר בת"א ייפתח היום על רקע הנעילה היציבה אתמול בוול סטריט ובהמשך לעליות אתמול בתל אביב, כשברגע החשש הגלובלי מפני התפשטות וירוס הקורונה. מדד ת"א-35 עלה ב-0.3%, ת"א-125 טיפס ב-0.35%, ות"א-90 הוסיף 0.6%. 

אתמול נרשמו עליות בוול סטריט במשך רוב יום המסחר אך הן נמחקו לאחר מסיבת העיתונאים של יו"ר הפד ג'רום פאואל, שהותיר את הריבית ללא שינוי. דאו ג'ונס ונאסד"ק ננעלו ללא שינוי ו-S&P 500 ירד ב-0.1%. 

בת"א איבדה מניית גילת 6.6%, לאחר שהחברה הודיעה על מכירתה לחברת קומטק מארה"ב תמורת סכום של 577 מיליון דולר. כיל קפצה ב-4% ובזק הוסיפה 3.8%. סלקום ופרטנר צפויות לרכז אף הן עניין היום, לאחר שזינקו אתמול ב-4.6% בעקבות הצעת בעלי הוט לרכוש את פרטנר. אלקטרה צריכה, בעלת השליטה בגולן טלקום, זינקה ב-8%.

צרו איתנו קשר *5988