התמתנו העליות בת"א בנעילה: ת"א 35 הוסיף 0.7%, דלק ופתאל קפצו

לאומי איבדה 2% במחזור הגבוה בשוק, טבע זינקה בכ-4%, דלק ניתרה ב-7.45%, גזית גלוב ב-4.1% • מחזור המסחר הסתכם ב-2.7 מיליארד שקל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

השקל בשיא כל הזמנים - לאן הולכים מכאן; וגם, השווקים ממשיכים לדהור צפונה - מאילו טעויות כדאי להימנע עכשיו? הצטרפו לשידור החי »

17:27

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ה') בעליות שהתמתנו בשעות האחרונות למסחר. מדד ת"א 35 שזינקה ביותר מ-3% מוקדם יותר, ננעל בעליות של 0.7%. מדד ת"א 90 הוסיף 1.6% לערכו, ומדד הבנקים איבד 0.5%. 

מניית לאומי איבדה 2% במחזור הגבוה בשוק, טבע זינקה בכ-4%, דלק ניתרה ב-7.45%, גזית גלוב ב-4.1%.

מחזור המסחר, כולל הפקיעה החודשית על האופציות הגלומות על ת"א 35, הסתכם ב-2.7 מיליארד שקל.

16:15

התמתנות מסוימת נרשמת בעליות בת"א, והמדדים המובילים מוסיפים כ-1.5%. חברה לישראל  בולטת בצד השלילי ומאבדת יותר מ-4%, ובזן  יורדת 3.4%. הירידות במניות דלק  ופתאל  נחלשו מעט והן מוסיפות כ-7%.

מדד ת"א-35 קפץ בכ-24% תוך קצת יותר מחודש - מרמת השפל שלו במרץ. 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, אמר היום "המשקיעים פחות מסתכלים על התמחור הכולל בשווקים, שמתחיל להיות יקר, בטח בהנחה של מיתון. נראה שיש פה משקל יותר מדי גבוה להתפתחויות ולכך שיש פחות חדשות רעות, ונראה שהשוק מתמחר חזרה לעסקים כרגיל ומתחיל להגיע לאזורים גבוהים מדי". 

14:00

נמשכות העליות היציבות בת"א ושלושת המדדים המובילים מטפסים בכ-2.5%. פתאל החזקות  ממשיכה לבלוט בזינוק של 14% וקבוצת דלק  מזנקת ב-10%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  מזנקות בכ-7%-6%. בית המשפט הוציא היום צו מניעה ללאומי , המונע מהבנק לממש את יחידות דלק קידוחים ששועבדו לטובתו. מדד הנפט והגז ממשיך להתחזק ומטפס בכ-4%. 

בצד השלילי בולטות שופרסל  ושטראוס  שמאבדות קרוב ל-2%. 

12:35

נמשכות העליות החדות בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. בירידות חדות נגד המגמה בולטות מניות פלוריסטם , פורסייט ועשות , לאחר שהצעת הרכש של אלביט מערכות לחברה נדחתה. 

11:15

עליות חדות נרשמות בבורסה בתל אביב, בהובלת מניות סקטור הגז והנפט. מחזור המסחר מסתכם בכ-760 מיליון שקל. 

10:08

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה של תל אביב נפתח בעליות חדות, בעקבות המגמה החיובית המובהקת בוול סטריט אתמול ואופטימיות של משקיעים בעולם בנוגע להתקדמות רפואית בהתמודדות עם נגיף הקורונה. 

מדד ת"א 35 קופץ בקרוב ל-4% ומשלים עלייה של כ-14% מתחילת חודש אפריל. 

מניות ויחידות ההשתתפות של סקטור הגז והנפט רושמות עליות חדות, בהובלת קבוצת דלק , נאוויטס , דלק קידוחים, רציו  ואנרג'יאן. זאת, על רקע ההתאוששות במחירי הנפט בעולם בימים האחרונים.

עליות בולטות נרשמות גם במניות טבע, פתאל החזקות , אמות, פריגו, דיסקונט , איי.אפ.אפ, אורמת  ואופקו. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת המאקרו השבועית כי צפויה "ירידה של כ-1.5% (במונחים ריאליים) בצריכה הפרטית בישראל בסיכום שנת 2020 על רקע משבר הקורונה, בעיקר כתוצאה מירידה חדה ברכישות של מוצרים בני-קיימא (כלי רכב, ריהוט ומוצרי חשמל). עם זאת, ככל שתהליך היציאה מהסגר והחזרה לפעילות יתארך, ובפרט תדחה חזרתם של מובטלים ועובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) למעגל העבודה, כך הפגיעה בצריכה הפרטית עלולה להיות משמעותית יותר.

ביחס ליצוא מעריך בפמן כי "במבט קדימה, קרן המטבע הבינלאומית ( IMF ) מעריכה שנפח הסחר העולמי (סחורות ושירותים) יתכווץ בכ-11% בסיכום שנת 2020. לאור המתאם החיובי הגבוה יחסית (כ-82%) שקיים בין נפח הסחר העולמי לבין יצוא הסחורות והשירותים של ישראל אנו צופים ירידה של כ-12% ביצוא הסחורות והשירותים של ישראל במהלך 2020. בקרן המטבע מעריכים כי בשנת 2021 תחול עלייה חדה יחסית של כ-8.4% בנפח הסחר העולמי, זאת תחת הנחה של חזרה הדרגתית לפעילות בתחילת המחצית השנייה של 2020. התפתחות זו צפויה להוביל להערכתנו להתאוששות משמעותית גם ביצוא של ישראל , אולם במידה שהחזרה לשגרת פעילות מלאה תתעכב, כך תחזית זו עשויה להתעדכן כלפי מטה".

בפמן מתייחס לנתוני הירידה בתוצר בארה"ב ברבעון הראשון, שפורסמו אתמול, ומציין כי "הירידה של התוצר בשיעור של 4.8% במונחים שנתיים ברביע הראשון ממחישה כי הפעילות הכלכלית נפלה באופן חריף מאוד במהלך המחצית השנייה של מרץ. גם כשמדינות מסוימות בארה"ב נפתחות עתה מחדש לפעילות, בהיסוס, תיתכן ירידה בתוצר של הרבעון השני בשיעור שיכול להגיע לכ-40% במונחים שנתיים ".

ביחס להחלטת הבנק המרכזי האמריקאי להותיר את הריבית על כנה כותב בפמן כי "הבנק הפדראלי הדגיש בהודעתו שהוא מחויב להשתמש במגוון הכלים שלו כדי לתמוך בכלכלה האמריקאית בתקופה מאתגרת זו, ובכך לקדם את יעדי התעסוקה והיציבות. הבנק הפדרלי מציין שהתפרצות הנגיף גורמת לקשיים כלכליים אדירים ברחבי ארצות הברית ובעולם. הנגיף והצעדים שננקטו לשמירה על בריאות הציבור גורמים לירידות חדות בפעילות הכלכלית. ביקוש חלש ומחירי נפט נמוכים משמעותית מורידים את האינפלציה. השיבושים בפעילות הכלכלית השפיעו באופן משמעותי על התנאים הפיננסיים ופגעו בזרימת האשראי למשקי בית אמריקאיים ולעסקים". 

07:00

יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח היום בעליות חדות במדדי המניות המובילים, לאחר שאתמול ננעל המסחר בוול סטריט במגמה חיובית מובהקת. זאת, על רקע דוחות טובים של חברות מובילות ואופטימיות בנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה. גם הודעת הפד כי ימשיך לתמוך בכלכלה האמריקאית ככל שיידרש וישמור על ריבית אפסית תרמה למגמה החיובית.

בבורסות אסיה נרשמות הבוקר עליות, בהובלת מדד הניקיי בטוקיו שמתקדם ביותר מ-2%. הנפט ממשיך להתאושש ולאחר שרשם אתמול עלייה חדה קופץ היום חוזה על נפט מסוג ברנט ליוני בעוד 10% ורמה של 24.75 דולר לחבית. התאוששות הנפט צפויה לתמוך במניות סקטור הנפט והגז התל אביב היום.

מרבית המניות הדואליות המרכזיות יפתחו את המסחר בתל אביב עם פערי ארביטראז' חיוביים בולטים וצפויות לעלות, ביניהן טבע, אורמת, טאואר, איי.אפ.אפ ופריגו.

לאחר סיום המסחר בוול סטריט ביום שלישי פרסמה גוגל דוחות טובים ואתמול לאחר סיום המסחר הציגו מיקרוסופט, פייסבוק וטסלה תוצאות טובות לרבעון האחרון ומניותיהן קפצו במסחר המאוחר.

היום יפרסמו דוחות, בין השאר, החברות אמזון ואפל.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988