קרפור | בלעדי

לא רק איקאה: רשת המזון הצרפתית קארפור תפתח סניף בסמוך לאשדוד

הקרקע שנמצאת סמוך לכניסה הדרומית לאשדוד, ליד תחנת הרכבת בעיר, היא בשטח כולל של כ-110 דונם בייעוד מסחר ותעסוקה • הערב דיווחה אלקטרה צריכה כי העלות ברוטו הממוצעת להתאמת חנות של יינות ביתן לסניף של ענקית הקמעונאות הצרפתית צפוי לעמוד על כ-3 מיליון שקל

עגלות סופרמרקט של קארפור / צילום: Shutterstock
עגלות סופרמרקט של קארפור / צילום: Shutterstock

פחות משבוע לאחר שפורסם כי צחי אבו חתם על מזכר הבנות למכירת קרקע סמוכה לאשדוד לקרן JTLV ולקבוצת ברונפמן-פישר, זכיינית איקאה, עליה יוקם סניף שביעי במספר של איקאה על פני שטח של כ-30 דונם - היום (א') נחשף מי תהיה שכנתה של יצרנית הריהוט השבדית. לגלובס נודע כי סניף גדול של קארפור עומד להיפתח במקום.

הקרקע שנמצאת סמוך לכניסה הדרומית לאשדוד, ליד תחנת הרכבת בעיר, היא בשטח כולל של כ-110 דונם בייעוד מסחר ותעסוקה. עדיין לא ידוע מה תהיה ההשקעה של אלקטרה צריכה  בהקמת הסניף במתחם החדש שייבנה, אולם הערב דיווחה החברה לבורסה כי העלות ברוטו הממוצעת להתאמת חנות של יינות ביתן לסניף של ענקית הקמעונאות הצרפתית צפוי לעמוד על כ-3 מיליון שקל.

הדיווח מגיע בהמשך לפרסום מהשבוע שעבר, לפיו הסכם הזכיינות בין אלקטרה צריכה וקארפור נחתם סופית. ההסכם בתוקף לתקופה של 20 שנים, עם הארכה אוטומטית ל-20 שנים נוספות ואפשרות להארכה נוספת לאותו פרק זמן.

עוד לפי הדיווח הערב, בהתאם לתנאי הסכם הזכיינות, יינות ביתן תפעל למיתוג מחדש של חנויות הרשתות יינות ביתן, מגה ושוק מהדרין ולהתאמתן למותגי קארפור, בהתאם ללוחות הזמנים ולתנאים שיסוכמו בין הצדדים.

ההסכם כולל, בין היתר, תשלום סכום ראשוני קבוע בסכום שאינו מהותי לחברה, פרוס על פני מספר שנים, בתוספת תשלומים שישולמו כשיעור ממחזור ההכנסות, לצד השקעות בסניפים והתאמתם למותג קארפור.

עוד סוכם בין הצדדים כי בחודשים הקרובים תוקם ועדה משותפת לבחינת היקף מגוון המוצרים והרחבתו, הסדרת מגבלות כשרות, אטרקטיביות מחירי המוצרים ומועדי פתיחת החנויות. בהתאם להחלטות הוועדה, צפויה התאמת החנות הראשונה לקראת סוף שנת 2022 ,וכ-90% מהחנויות יותאמו למותג קארפור תוך 3 שנים מתחילת הפעילות.

בתחילת ינואר השנה רכשו ארי נדל"ן ביחד עם ברכה את הבעלות המלאה על מחזיקי אשדוד תמורת כ-121 מיליון שקל בלבד. לפני שבוע דווח כי הם מוכרים מחצית ממנה לפי שווי גבוה ביותר מפי שלושה, קרי רווח של יותר מ-250%. בגלובס פורסם כי להערכת ארי נדל"ן (בכפוף לחתימת הסכם מחייב ולהשלמת העסקה), ייווצר לה בגין מכירת החזקותיה בקרקע רווח הון, לפני מס, של 60-70 מיליון שקל.

שווי השוק של קארפור: כ-15 מיליארד דולר

קבוצת קארפור היא חברת קמעונאות המזון מהגדולות בעולם, המפעילה כ-13,900 חנויות ביותר מ-40 מדינות באירופה, במזרח התיכון, בצפון אפריקה, במזרח אסיה ובאפריקה. החברה פועלת בפורמטים קמעונאיים שונים: היפרמרקטים, סופרמרקטים, Cash & Carry, חנויות עירוניות ואתרי מכירות אונליין, המותאמים לכל מדינה ומדינה.

בקארפור מתבצעות למעלה מ-2 מיליארד עסקאות בשנה, ומחזור מכירות החברה לשנת 2021 הסתכם ב-81.2 מיליארד אירו. קארפור היא חברה ציבורית שמניותיה רשומות למסחר בבורסת ה-Euronext N.V, ושווי השוק של החברה הוא כ-15 מיליארד אירו.

אלקטרה מוצרי צריכה מקבוצת אלקו נמצאת בשליטת האחים זלקינד. בשנתיים האחרונות ביצעה החברה, בהובלת המנכ"ל צביקה שווימר, מספר מהלכים אסטרטגיים, ופעילותה מתרכזת כיום בשלושה תחומי פעילות עיקריים: בראשון, היא יבואנית ויצרנית של מוצרי חשמל ומזגנים, והיא הקמעונאית המובילה בתחום החשמל עם הרשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק. בשני, היא בעלת השליטה ברשת יינות ביתן; בעלת הזיכיון לפתיחת רשת חנויות סופרמרקטים של קארפור העולמית ובעלת הזיכיון לפתיחת רשת חנויות נוחות של המותג העולמי סבן אילבן.

במרץ 2022 חתמה החברה על הסכם עם קוויק להקמת פלטפורמה משותפת בשליטת קבוצת יינות ביתן (51%), שתפעל באונליין ותמכור מוצרי מזון וצריכה. זרוע הפעילות השלישית היא בתחום הפנאי והשטח שאמ"צ נכנסה אליו עם רכישת השליטה בחברת א.ת סער יזמות ומסחר, זכיינית קולומביה בישראל. כמהלך אסטרטגי שנועד לייצר סינרגיה של כלל הפעילות של הקבוצה, נחתם לאחרונה הסכם עם כאל להקמת מועדון לקוחות על בסיס כרטיס אשראי שיהיה בבעלותה המלאה של אלקטרה צריכה.

צרו איתנו קשר *5988