בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% • עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי • התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock
בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:00

יום המסחר בניו יורק ננעל בירידות. מדד הנאסד"ק רשם ירידה של כ-0.8%, מדד S&P 500 ירד בכ-0.3% והדאו ג'ונס נסוג בכ-0.4%.

מניית רובין הוד  זינקה בכ-13% על רקע דיווחים כי בורסת הקריפטו FTX בוחנת רכישה של החברה.

עוד בלטו בעליות AMC  ומניות האנרגיה ואלרו ודבון אנרג'י .

בקרב המניות הישראליות רשמה רדהיל  קפיצה של 22%, נוירוסנס זינקה ב-49% וטבע בלטה עם עלייה של 6%. 

21:08

ירידות בוול סטריט. מדד הנאסד"ק נסחר כעת בירידה של כ-0.7% והדאו ג'ונס נסוג בכ-0.3%.

נוירוסנס  מזנקת ב-70% לאחר שהחברה דיווחה היום על התפתחות חיובית בניסויים הקליניים שלה במחלת ה-ALS. החברה ביצעה ניסוי סמן ביולוגי ( Biomarker ), כלומר בחנה את ההשפעה של התרופה שלה על חומרים בגוף אשר נחשבים למושפעים מחומרת מחלת ה-ALS. כאשר ניתן לחולים הטיפול הסטנדרטי נגד המחלה, רמות הסמנים הללו לא השתנו. לעומת זאת לאחר הטיפול בתרופה של נוירוסנס, רמתם ירדה בצורה מובהקת. הניסוי נערך בשותפות עם בית החולים Mass General. 

20:05

מדד הנאסד"ק נסחר כעת בירידה של כ-0.5% והדאו ג'ונס שומר על יציבות. בזירת המסחר בסחורות נרשמות עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על הנפט הגולמי.

מניית קוינבייס  צונחת על רקע הורדת דירוג המלצה של כלכלני גולדמן זאקס למניה מ"נייטרלי" ל"מכירה".

עוד רושמות ירידות חדות מניות בואינג , ניאו , נטפליקס, טאבולה, אלוט, קורנית , ריסקיפייד וסנטינל וואן .

18:45

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4%.

בניו יורק, מדד הנאסד"ק נסחר ביציבות והדאו ג'ונס רושם עלייה קלה.

בקרב המניות הישראליות בולטות טבע , סולאראדג' , אופקו, אורמת טכנולוגיות , צים ורדהיל בעליות חדות.

בזירת המסחר בסחורות נרשמות עליות של כ-1.5% במסחר בחוזים על הנפט הגולמי.

17:05

מדד הנאסד"ק רושם ירידה קלה והדאו ג'ונס שומר על יציבות. התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עולה ב-4 נקודות בסיס ל-3.16%. 

מאקרו ארה"ב: ההזמנות לסחורות בנות קיימא גדלו בחודש מאי ב-0.7% לעומת צפי לעלייה של 0.1%. 

מכירות בתים בתהליך רשמו עלייה של 0.7% במאי לעומת צפי לירידה של 3.5%. 

16:35

יום המסחר בניו יורק נפתח במגמה מעורבת. מדד הנאסד"ק רושם ירידה קלה והדאו ג'ונס שומר על יציבות.

מניית נייקי  רושמת עלייה קלה לקראת פרסום דוחותיה היום לאחר סיום המסחר.

טסלה  מטפסת בכ-2% וצים  בולטת בעלייה של 3%.

14:15

המגמה החיובית באירופה נמשכת, אם כי העליות התמתנו קלות. מדד דאקס עולה ב-0.8% (כשמוקדם יותר קפץ בקרוב ל-2%), פוטסי עולה ב-0.7% וקאק ב-0.2% בלבד. מדד הדגל האיטלקי עבר לירידה של 0.2% ובאיסטנבול נרשמת ירידה של 1%.

דויטשה בנק  עולה בפרנקפורט ב-0.7%, מניית קמעונאית האופנה האירופאית זלנדו  מזנקת ב-6.5% לאחר שברקליס העלה את מחיר היעד שלה ל-30 יורו. משקיעת הטכנולוגיה ההולנדית פרוסוס  ממריאה ביותר מ-18% לאחר שהכריזה על תוכנית למכירה הדרגתית של החזקותיה (28.9%) בענקית התוכנה הסינית טנסנט.

בוול סטריט החוזים העתידיים על המדדים עולים ב-0.2% עד 0.5%. לצד זאת, תשואת האג"ח לעשור מתקדמת ל-3.17%. בשוק הסחורות, מחירי הנפט הגולמי עולים ב-0.2%-0.4% והזהב מתחזק ב-0.5%.

13:00

נמשכות העליות באירופה ובחוזים העתידיים בוול סטריט, בעוד שבשוק המקומי בישראל המדדים נסוגים קלות. בשוק האג"ח של ממשל ארה"ב, תשואת האיגרת ל-10 שנים עולה בכ-5 נקודות בסיס ל-3.17%.

בזירת המסחר המוקדם נרשמות עליות של 1%-2% במרבית מניות הטכנולוגיה הגדולות, וגם חברות התעופה אמריקן איירליינס, דלתא ויונייטד מתחזקות. מניית ביונד מיט עולה בכ-1.7%, אוקסידנטל פטרוליום מוסיפה 1.3%. רדהיל  הישראלית מטפסת בכ-6% במחזור של כ-2 מיליון מניות, בהמשך לעלייה בשיעור דומה ביום שישי. החברה דיווחה בשבוע שעבר על הפסד של 3 סנט למניה, בהתאם לתחזיות, ועל הכנסות של 18 מיליון דולר בעוד שבשוק העריכו הכנסות של 23 מיליון. הסיבה לעליות היא קבלת אישור פטנט בארה"ב לטיפול שלה בנגיף הקורונה. 

בשוק הסחורות נשמרת היציבות היחסית במחירים של החוזים על הנפט הגולמי. הברנט נסחר סביב 113.5 דולר לחבית והנפט האמריקאי תמורת 107.8 דולר לחבית. גם בשוק הקריפטו המטבעות הווירטואליים המרכזיים נסחרים ללא שינוי מהותי, הביטקוין ברמה של 21.4 אלף דולר והאת'ריום על 1,230 דולר.

11:25

העליות באירופה מתחזקות, כאשר מדד דאקס מוסיף 1.7%, קאק מתקדם ב-1% ופוטסי ב-0.9%. מדד הדגל השוודי OMX מזנק ביותר מ-3% ובאמסטרדם נרשמת עלייה של 2%.

המסחר בהונג קונג ננעל בעלייה של 2.3%, התמתנות קלה בהתחשב בכך שכבר זינק ביותר מ-3% בשעות הבוקר המוקדמות. בראש המדד בלטה מאוד מניית שיאומי שנסקה ב-12.4%, לאחר שדלפו לרשת מפרטי הסמארטפונים החדשים שהיא צפויה להשיק תחת סדרת 12T. קבוצת המסעדות היידילאו קפצה ב-9.3%, יצרנית הרכב החשמלי ג'ילי הוסיפה 3.9% ועליבאבא עלתה בשיעור דומה.

בגזרת החוזים העתידיים בוול סטריט נרשמות עליות נאות של 0.6% עד 1%.

10:15

בעוד שהעליות בשווקים האסייתיים מתמתנות והחוזים העתידיים בוול סטריט מתנדנדים בין עליות לירידות קלות (עד 0.1%), בורסות אירופה נפתחו במגמה חיובית. מדד דאקס הגרמני מזנק ב-1%, פוטסי הבריטי עולה ב-0.7% וקאק הצרפתי ב-0.8%. גם מדד יורו סטוקס 50 הכלל אירופי רושם עלייה של כמעט 1% הבוקר.

בפרנקפורט נרשמות עליות בולטות ליצרניות הרכב, בהן חברת ההחזקות של פורשה , BMW  ופולקסווגן , וגם דויטשה בנק , אדידס, סימנס ומרק מטפסות. בלונדון קבוצת התעופה IAG , שמחזיקה בבריטיש איירווייז, עולה ב-1.5% וגם מניית אנגלו אמריקן  מתחזקת. בפריז, איירבוס , סטלנטיס ורנו  מתקדמות.

באסיה, מדד ניקיי ננעל בעלייה של 1.4% כאשר בפסגת המדד ענקית הספנות קוואסאקי קיסן קיישה (K ליין) עם זינוק של 9.6%, וגם חברת החשמל של טוקיו, אינפקס וסופטבנק בלטו. מדד שנגחאי בסין סיים בעלייה של 0.9% ושנזן עלה ב-1.2%. בהונג קונג צומצמה העלייה של המדד ל-2.4%, ובראשו עדיין שיאומי שקופצת 10%. עליבאבא מוסיפה 3.6%, קבוצת המסעדות היידילאו ממריאה ב-8%.

בשוק הסחורות נרשמות עליות קלות מאוד במחירי הנפט, ולצד זאת מחיר הזהב מטפס ב-0.7% ל-1,838 דולר לאונקיה. הכסף עולה ב-1.5%.

08:00

המסחר בבורסות אסיה מתקיים הבוקר בעליות חזקות, בעיקר בהונג קונג - שם מטפס מדד הדגל הנג סנג  ב-3.2%. בטוקיו עולה מדד ניקיי  ב-1.5% וגם בסין העליות נעות בשיעורים של 0.8%-1.2%. הקוספי בדרום קוריאה קופץ ביותר מ-2% וכך גם מדד ASX האוסטרלי.

בראש המדד בהונג קונג, הן מבחינת שיעור העלייה והן מבחינת מחזור המסחר, ניצבת שיאומי שמזנקת בקרוב ל-13%. אמש דלפו לרשת פרטים על סדרת הסמארטפונים החדשה שלה, 12T. גם עליבאבא, לנובו, מייטואן, ג'ילי וג'יי.די.קום מטפסות. ביפן, חברת החשמל של טוקיו קופצת ב-8%, תאגיד סופטבנק מתקדם ב-3.7% וענקית הנפט אינפקס מוסיפה 3.5%. בדרום קוריאה, סמסונג מוסיפה לערכה כ-2%.

החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בשעה זו בעד 0.5%, וגם תשואות האג"ח עולות. תשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים מוסיפה 3 נקודות לרמה של 3.16%. זאת לאחר נעילה חזקה במיוחד ביום שישי, שהובילה לעליות שבועיות חדות. מדד הדאו ג'ונס קפץ בארבעת ימי המסחר ב-5.4% (כך שהירידה שלו מתחילת השנה צומצמה לכ-14%), S&P500 קפץ ב-6.5% (וכעת רחוק משיאו ב-18.8%, כך שיצא רשמית משוק דובים) והנאסד"ק נסק ב-7.5%, אך עדיין נמוך בקרוב ל-27% מרמתו בתחילת השנה.

מחירי הנפט הגולמי נסחרים הבוקר ביציבות, לאחר שקפצו בכ-3% ביום שישי האחרון. מחירה של חבית נפט מסוג ברנט עומד על 113.2 דולר והחוזים על הנפט האמריקאי נעים סביב 107.6 דולר לחבית. מחירי החיטה מטפסים בשיעור קל אך עדיין נמוכים בכמעט שליש מאז השיא שנרשם בסוף פברואר, עם הפלישה הרוסית לאוקראינה.

בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר בירידה קלה ומחירו יורד ל-21.2 אלף דולר. האת'ריום יורד ב-1% ושערו נע סביב 1,220 דולר.

אנליסטים וסוכנויות דירוג מעריכים שרוסיה בדרך להגדרה רשמית כמדינה חדלת-פירעון כבר ביממה הקרובה, בפעם הראשונה מאז המהפכה הבולשביקית. זאת בעקבות חוסר היכולת של המדינה להעביר את התשלומים שהיא חייבת על שתי סדרות אגרות חוב ממשלתיות רוסיות.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב, מציין כי עלייה בסיכון למיתון עשתה טוב לא רק לאפיק האג"ח, אלא גם למניות. "פרסום נתונים כלכליים גרועים מעלה את הסיכוי שהאינפלציה תתחיל להיבלם ושהריבית לא תעלה גבוה מדי. התנהגות זו שהכרנו מצוין בעשור הקודם נראית כמו היגיון מעוות. אולם, זה דווקא הדפוס הכי טיפוסי של שוק המניות במחזור כלכלי קלאסי. עם כל העיוותים של תקופת המגפה, הכלכלה העולמית והשווקים נמצאים במחזור כלכלי קלאסי במסגרתו צמיחה מהירה מובילה לאינפלציה, לעליית ריבית ותשואות ולירידה בשוק המניות. כמובן שיש במחזור הנוכחי סיבוכים יחודיים שקשורים למלחמה באוקראינה ולטיפול במגפה בסין, אך אלה השפעות צדדיות שמחריפות את הבעיה המרכזית של חוסר איזון בין ביקוש להיצע אשר מוביל להתחממות יתר בכלכלה".

צרו איתנו קשר *5988