הבורסה בת"א | סיקור שוטף

הבורסה המקומית ננעלה בירידות; מדד ת"א נפט וגז ירד בכ-2%

מדד ת"א 35 ירד ב-0.2% • בשבוע הקרוב יפורסמו נתוני תמ"ג, ייצור תעשייתי ואמון צרכנים במדינות רבות • האירו נחלש בשבועות האחרונים על רקע הבחירות לפרלמנט האירופי והצפי לבחירות בצרפת • אנבידיה ירדה בסוף השבוע האחרון, לראשונה מזה שמונה שבועות • ב-UBS מעריכים כי חברות שמספקות ומאמצות בינה מלאכותית (AI) צפויות להיות בליבת הצמיחה הכלכלית

בורסת תל אביב / צילום: שלומי יוסף
בורסת תל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

16:00

יום המסחר בבורסה המקומית ננעל בירידות שערים. מדד ת"א 35 ירד ב-0.2% ות"א 90 השיל מערכו כ-1.5%. בלט לשלילה מדד ת"א נפט וגז שצלל בכ-2%.

מחזור המסחר הסתכם בכ-777 מיליון שקלים.

בלטו לשלילה מניות אלקטריאון , אקויטל , פריורטק , קמטק  ודוניץ .

מנגד, נייס , אודיוקודס , אל על , אורמת טכנו , ומיטרוניקס  ננעלו בעליות.

15:15

חברת אימקו , המפתחת מוצרי חשמל לשימושים צבאיים, דיווחה כי חתמה על הזמנת רכש חדשה לייצור ואספקת מכלולים ורתמות עבור חברה ביטחונית הפועלת בארה"ב בהיקף של כ-9.5 מיליון דולר.

13:33

הירידות בתל אביב ממשיכות. ת"א 35 יורד בכ-0.7% ות"א 90 משיל מערכו 0.8%. במקביל, כלל המדדים הענפיים נסחרים במגמה אדומה.

אפולו פאוור  דיווחה הבוקר כי קיבלה הזמנה בסך של כ-מיליון שקל מתאגיד אירופאי לפאנלים סולאריים של החברה מסוג "פנדה", הכוללים אמצעי חיבור ליריעה. זאת על רקע מו"מ מתקדם המתנהל עם התאגיד האירופאי להתקשרות בהסכם הפצה בלעדי של יריעה המיועדת לגגות בה משולב הפאנל בצרפת, מונקו ואנדורה.

11:55

הירידות בת"א מתמתנות. מדד ת"א 35 משיל מערכו 0.5% ות"א 90 יורד בכ-0.6%.

ג'י סיטי  דיווחה הבוקר כי ג'י סיטי אירופה, חברת הבת בבעלות מלאה, חתמה על מכתב כוונות למכירת המרכז המסחרי Flora הממוקם בפראג תמורת כ-232 מיליון אירו לחברת נדל"ן צ'כית. 

במקביל, חברת דוראל אנרגיה  דיווחה כי החברה האמריקאית Doral LLC שבהחזקתה, חתמה על הסכם מחייב להשקעה הונית בסך 400 מיליון דולר. המשקיעה, APG, מנהלת נכסי פנסיה והשקעות בהולנד, בהיקף של כ-570 מיליארד אירו. ההסכם כולל התחייבויות נוספת מצד APG, ביניהן העמדת ערבויות לטובת Doral LLC בסכום של עד 185 מיליון דולר. העסקה כוללת מנגנוני הגנת שווי לקבוצת דוראל ולמגדל, ומבססת לדוראל שווי אחזקות נגזר ב-Doral LLC בסך של כ-400 מיליון דולר.

מטעם החברה נמסר כי ההשקעה משלימה את צרכי ההון העצמי לצבר פרויקטים בשלים בארה"ב בהספק של כ-2 גיגה וואט, ותאיץ את המשך פיתוחו של צבר פרויקטים משמעותי נוסף.

10:41

הירידות בבורסה המקומית מתחזקות. מדד ת"א 35 משיל מערכו 0.8% ות"א 90 יורד בכ-0.9%. מדד ת"א נפט וגז מוביל את המגמה השלילית ויורד בכ-2%. ת"א בנקים 5 משיל מערכו כ-1%.

בשוק החוב המקומי, תשואות האג"ח הממשלתיות עולות קלות הבוקר. התשואה ל-10 שנים נסחרת סביב 4.88% והתשואה לשנתיים עומדת על 4.35%.

10:20

קיסטון אינפרא  מרכזת עניין הבוקר לאחר שדווח כי קיבלה מסגרת אשראי של מיליארד שקל מבק הפועלים ובנק דיסקונט למימוש אופציית המכירה המוקנית לבעלי המניות של אגד, למכירת יתרת אחזקותיהם בקבוצת אגד. מטעם החברה נמסר כי סכום הרכישה המוערך, בהינתן מצב שבו כל בעלי המניות של אגד בוחרים לממש את אופציית המכירה, צפוי לעמוד לאחר ניכוי דיבידנדים והתאמת ריבית ומדד על כ-1.8 מיליארד שקל.

10:06

שבוע המסחר בתל אביב נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 יורד ב-0.1% ות"א 90 נסחר סביב רמות הבסיס. 

בולטות לחיוב מניות פלסאון תעשיות , אודיוקודס , נאייקס , בי קומיונקיישנס  ואורמת טכנו .

מנגד, ישרס , פריורטק , קמטק , דלתא מותגים  ואנרג'יאן  נסחרות בירידות.

08:18

חמישה דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב 

1. שוק המניות

ברקע פתיחת שבוע המסחר ההערכות כי הימים הקרובים יהיו קריטיים לשאלה האם תיפתח מלחמה מצפון. גורמים אמריקאים העריכו בסוף השבוע כי ולא ניתן למנוע מלחמה של ממש בחזית הצפונית הבוערת ממילא, שר הביטחון גלנט ייצא היום לוושינגטון על הרקע הזה. חששות המשקיעים מהסלמה נוספת הובילו בעבר לתנודות בבורסה.

היום לא יתקיים מסחר בדולר אולם ביום שישי כבר נרשמה היחלשות בשקל. הדולר היציג טיפס ב-0.5% ל-3.739 שקלים ובהמשך אף המשיך והתחזק עד לסביבת 3.76 שקלים.

ביום חמישי האחרון, מדדי הבורסה המרכזיים ננעלו במגמה שלילית בעקבות המתיחות הבטחונית בצפון, מדד תל אביב 35 ירד לשער שנמוך מעט מ-2,000 נקודות ות"א 90 השיל 1.9%. מדדי החברות הפיננסיות בלטו בירידות - מדד הבנקים ירד ב-3%, מדד ביטוח ושרותים ירד ב-2% ומדד פיננסים ירד ב-2.7%.

מה עושים עם 100 אלף שקל בשנתיים? המדריך למשקיע לטווח הקצר 

בסיכום שבועי, מדד ת"א 35 ירד בכ-1% ומתחילת השנה עלה בכ-5.5%. ת"א 90 ירד ב-3% בשבוע החולף ומדד הבנקים ירד ב-1.1%. 

מתחילת השנה, הבורסה המקומית מציגה ביצועים חלשים בהשוואה לשאר העולם: מדד ת"א 35 עלה ב-5.5% ומדד ת"א 125 עלה בכ-3% בלבד, בעוד מדד S&P 500 עלה מתחילת השנה בכ-15% והנאסד"ק עלה ב-19%. מדד הדגל של המניות האירופאיות - הסטוקס 600 עלה בכ-8% ומדד הניקיי היפני הוסיף לערכו בכ-16%.

ויקטורי  ריכזה עניין במסחר ביום חמישי לאחר שהודיעה על תוכנית לרכישה עצמית של מניות של כ-10 מיליון שקל. ההודעה הגיעה לאחר שהמניה צללה בכ-16% ביומיים לאור החקירה של המנכ"ל והבעלים אייל רביד ובמקביל לדיווח כי הגישו נגדה תביעה ייצוגית. 

השמים הכחולים של חנן מור: לאחר הסדר החוב - משנה את שמה ל"צילו-בלו"

בארה"ב, בסוף השבוע האחרון מדד הדאו ננעל בעלייה קלה ורשם את השבוע הטוב ביותר מתחילת מאי, S&P 500 ונאסד"ק ירדו בכ-0.2% כל אחד.

מה עושה החטיבה המסתורית של סיטיבנק, שמניבה לו מחצית מהרווחים 

האסטרטג הטכני של אופנהיימר, ארי ואלד, צופה המשך עלייה במדד ה-S&P 500 ששוב שבר שיא ביום שישי האחרון ונסחר סביב רמה של 5,464 נקודות. ואלד מציין כי 16 מתוך 23 המחזורים השוריים האחרונים נמשכו מעל שנתיים, ולהערכתו מחזור העליות הנוכחי טרם הגיע לנקודת מיצוי.

אנבידיה  ירדה ב-3.2% במסחר ביום שישי האחרון ורשמה את הירידה השבועית הראשונה שלה לאחר שמונה שבועות של עליות רצופות לאחר שהגיעה השבוע לשיא של כל הזמנים. אנבידיה עלתה ב-155% בשנה האחרונה, ובשבוע החולף גם עקפה לזמן קצר את מיקרוסופט  כחברה בעלת שווי השוק הגבוה בוול סטריט, כשהגיעה לשיא של 3.3 טריליון דולר.

2. שוקי האג"ח

ברוב מדדי איגרות החוב בבורסה המקומית נרשמו במהלך המסחר ביום חמישי ירידות שערים. אג"ח סדרה ג' של חברת מרכזי הקניות רני צים בלטה בירידה, על רקע דירוג מעלות ilBBB פלוס באופק שלילי להנפקת אג"ח של החברה בהיקף של עד 23 מיליון שקל.

בארה"ב, תשואות אגרות החוב הממשלתיות עלו קלות במהלך השבוע כאשר התשואה ל-10 שנים עלתה בכ-5 נ"ב לרמה של 4.25%. בכל הנוגע לתמחור הריבית, השוק מעריך כי הריבית צפויה לרדת כמעט פעמיים עד סוף השנה, כשהפחתת הריבית הראשונה מתומחרת במלואה לחודש נובמבר.

3. שוקי הסחורות והמטבעות

במסחר במט"ח, כאמור, בשישי השקל נחלש ב-0.5% מול הדולר עד לסביבת 3.76 שקלים. מתחילת החודש, האירו נחלש ביחס לשקל בכ-1.1% בזמן שבשער הדולר לא היה שינוי משמעותי. היחלשות האירו מגיעה על רקע תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי והצפי לבחירות בצרפת. מתחילת השנה, הדולר התחזק בהשוואה לשקל בכ-2.5%, בעוד שהאירו נחלש בכ-1% מול השקל.

מנהלת ההשקעות הבכירה שמסבירה: איך השקל שומר על יציבות ולמה ה-S&P 500 ״מציג תמונה מטעה״ 

בשוק הנפט, מחיר חבית מסוג ברנט הגיע במהלך המסחר ביום שישי לכ-85 דולר, לאחר שכבר נסחר ברמה של כ-76.3 דולר מוקדם יותר החודש, ובהשוואה לשיא של מעל 91 דולר באפריל השנה. בבנק לאומי מעריכים שבטווח הבינוני (וכל עוד לא תהיה החרפה גלובלית ניכרת במתיחות הביטחונית), מחיר הנפט יירד ומחיר הגז הטבעי יעלה.

4. מאקרו

בשבוע הקרוב יתפרסמו מספר נתוני מאקרו בולטים בעולם, ביניהם התמ"ג בארה"ב לרבעון הראשון של השנה וכן התמ"ג בספרד. נוסף על כך יתפרסמו במהלך השבוע נתוני מדד אמון הצרכנים, מכירות מוצרים בני קיימא ונתונים משוק התעסוקה בארה"ב, וכן נתונים שונים משוק הנדל"ן ובהם היתרי בנייה חדשים.

עוד יפורסמו נתוני האקלים העסקי בגרמניה, מדדי המחירים לצרכן לחודש מאי בקנדה וביפן, הייצור התעשייתי ביפן והתמ"ג בבריטניה. בישראל תפרסם הלמ"ס בין היתר נתונים מסקר כוח אדם לחודש מאי, ונתונים על הייצור התעשייתי.

בוול סטריט יתפרסמו מספר קטן של דוחות כספיים, בין היתר של יצרנית מדפסות התלת-ממד 3D Systems, חברת הלוגיסטיקה והמשלוחים FedEx, יצרנית המזון General Mills וחברת אופנת הספורט Nike.

5. תחזית

בעשורים הבאים, חברות שמספקות ומאמצות בינה מלאכותית (AI) צפויות להיות בליבת הצמיחה הכלכלית ויצירת העושר, כך סבורים בבנק UBS. בבנק מעריכים שהעתיד של חלקים שונים בשרשרת הערך של AI יהיה שונה, על רקע האימוץ המהיר, התפתחות הסביבה התחרותית וסנטימנט המשקיעים.

UBS מצביעים על שלוש שכבות: הראשונה, "שכבה מאפשרת" שכוללת חברות שמספקות את התשתית לפיתוח, כגון שבבים, ענן ודאטה סנטר - שיצירת הערך שלה תגיע עד 185 מיליארד דולר ב-2027; השנייה, שכבת האינטליגנציה שבה חברות שלוקחות את משאבי המחשוב והאנרגיה ויוצרות מהם את האינטליגנציה, כמו חברות המפתחות מודלי שפה גדולים וכאלה עם נכסי דאטה משמעותיים. זו צפויה להציג את הצמיחה הגבוהה ביותר עד 2027; השכבה השלישית - האפליקציות, ובה חברות שבאמצעות הכלים שלהן מיישמים זאת למקרים ספציפיים. שכבה זו צפויה לייצר את המוניטיזציה הגדולה ביותר לאורך זמן, אך להערכת UBS קשה לכמת אותה כעת. עם זאת הם מעריכים שעד 2027 פוטנציאל השוק יגיע ל-395 מיליארד דולר.

איך משקיעים ב-AI? בבנק ממליצים לבחון שההקצאה מספקת ולא מדובר רק בחשיפה מסוימת ל-AI, לנטות לכיוון השקעה בשכבה המאפשרת, להבין שחברות הענק הן בעיקר אלה שייהנו מהתחום ולזכור שהטרנד קיים לא רק בארה"ב.