ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון • מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% • מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית • דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה במחזור של 400 מיליון שקל בלבד.  מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ומדד הבנקים השיל 0.14%.

מניית טבע איבדה יותר מ-6%, דלק איבדה 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מניית אלקטריאון זינקה ב-22% בהמשך להודעה (הרחבה למטה). 

טאואר איבדה 3.45%, אנרג'יקס עלתה ב-3.66%, ומנייתה של פתאל עלתה בכ-2%.

14:44

מניית טבע  צונחת ביותר מ-6%, מניית דלק  עברה מירידות של 3.5% לעליה של כ-2% על רקע הדיווח על הצעה להשקעה בחברה האם של איתקה.

13:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל במגמה שלילית וזאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית. כמדי יום ראשון, גם היום מחזור המסחר דליל למדי, ומסתכם בכ-220 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד ב-0.4%.

את שבוע המסחר הקודם, שכלל רק ארבעה ימי מסחר בשל הבחירות לכנסת, סיכם ת"א 35 בעלייה של כ-0.5%, ובכך השלים טיפוס של כ-11% מתחילת השנה. בצד השלילי של השבוע החולף בלט מדד הנפט והגז שאיבד יותר מ-2% מערכו, והשלים ירידה של כ-5% מתחילת השנה.

בלידר שוקי הון מציינים כי לא מן הנמנע שהכיוון השלילי במסחר בסיכום שבועי הושפע מההתקפה שנעשתה על מתקני הנפט בסעודיה, וכי השווקים "לא ממש הגיבו" להודעת הריבית בארה"ב, שכצפוי ירדה ב-0.25% לטווח של 1.75%-2%, בהתאם לציפיות המוקדמות, וגם לא לנאומו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, לצד הודעת הריבית.

בהתייחסות לשוקי האג"ח מציינים בלידר שוקי הון כי "בשבוע האחרון התשואות בארה"ב ירדו עקב flight to safety", וכי "התגובה בתשואות של אג"ח ישראליות הייתה מתונה יותר".

עוד לגבי השוק המקומי ציינו שם כי "חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך ולא תומך בשוק האג"ח. יחד עם זאת, הכללת ישראל ב- WGBI תתמוך בירידת תשואות יחסית לארה"ב". מדובר במדד אג"ח ממשלתיות "בדירוג גבוה, של A מינוס לפחות", של חברת FTSE Russell , "עם אג"ח של 23 מדינות באינדקס בשווי של יותר מ-20 טריליון דולר".

לפי לידר שוקי הון, "נכסים גלובליים בהיקף של כ-1-3 טריליון דולר עוקבים אחרי מדד ה- WGBI (באופן פסיבי). ישראל צפויה לקבל משקל של 0.2%-0.25% מהאינדקס. בהנחה ש-2 טריליון דולר עוקב אחרי האינדקס, מדובר בתוספת ביקוש של כ-4-5 מיליארד דולר עבור אג"ח ממשלתי ישראלי".

עוד הדגישו בלידר שוקי הון כי "כ-40% מהאג"ח הנסחרות באינדקס נסחרות בריבית שלילית, כך שהתשואות באג"ח ישראלי אטרקטיביות יחסית. בהנחה שההודעה הרשמית תתקבל בקרוב, כעבור שישה חודשים (מרץ-אפריל 2020) ישראל תיכנס לאינדקס. ניסיון העבר מלמד שההשפעה העיקרית על התשואות מתרחשת שישה חודשים לפני הכניסה הרשמית למדד".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי היום בולטות המניות הדואליות של טבע  וטאואר , ועוד בין הדואליות מנייתאיי.אפ.אפ  נחלשת בכ-2%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית מליסרון  מטפסת בכ-3% ומניות אמות  ועזריאלי  מתחזקות בכ-1.5%-2.5% בהמשך לכיוון החיובי בו בלטו מניות סקטור הנדל"ן בבורסה המקומית ביום חמישי.

עוד במסחר, חברת אלקטריאון  עדכנה על "הצלחה בניסוי להדגמת מערכת מלאה של הכביש החשמלי".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

הבורסה הודיעה כי בתום יום המסחר ב-3.10 יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות חדשות מניות החברות אנלייבקס , אלטשולר שחם גמל , וכן מניות הבורסה לניע בתא  עצמה. לצידן יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות ותיקות מניות ביונד טיים  וסולגרין .

11:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות במחזור דליל של 123 מיליון שקל בלבד בשעה זו. מדד ת"א 35 יורד ב-0.75%, ת"א 90 מאבד 0.4%. 

מניית טבע יורדת ביותר מ-5%, לאומי מאבדת 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מליסרון מטפסת ב-2.44%, אמות עולה ב-1.6%.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהמשך לסנטימנט השלילי בסוף השבוע האחרון. מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ומדד הבנקים משיל 0.4%. מניית טבע  יורדת ביותר מ-4%, טאואר  יורדת ב-3.5%, איי.אפ.אפ  מאבדת 2.6%, הראל השקעות  יורדת ב-1.4% ומניית בזק  יורדת ב-1.25%.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס הזהירה ביום שישי האחרון כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט. 

המניות הדואליות חוזרות עם פערים שליליים וצפויות להכביד על מדד ת"א 35 בפתיחה. טבע חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-5%, טאואר חוזרת עם פער שלילי של 4%, נייס עם פער שלילי של 1%, קנון עם פער שלילי של 1.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 2.2%, פורסייט חוזרת עם פער שלילי של 5%, וסייפט-טי חוזרת עם פער שלילי של 8%.

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו בירידות. כך, הדאו ג'ונס ירד ב-0.6%, מדד S&P 500 נחתך בכ-0.5%, והנאסד"ק איבד 0.8% מערכו.

הסנטימנט השלילי נרשם ברקע למתיחות הגיאופוליטית, כאשר ארה"ב הטילה סנקציות על איראן בתגובה לתקיפה על מתקני הנפט בסעודיה. ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, הודיעה כי היא יצאה מהתקיפה דווקא מחוזקת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ארה"ב החליטה לשלוח כוחות צבא נוספים וסוללות הגנה אווירית לסעודיה, אך אותת שהוא אינו נוטה לתקוף את איראן, לפחות לא בשלב זה. במקביל שלחה אתמול טהראן מסר לארה"ב ולישראל, שלפיו תשמש ישראל מטרה לארגוני הטרור של איראן אם ארה"ב תחליט לתקוף אותה. 

ביום המסחר האחרון בתל אביב מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.46%, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988