למרות הפוליטיקה והקורונה: הבורסה בתל אביב נצבעה בירוק

הדולר נחלש ב-0.5% לרמה של 3.23 שקלים • עליות בולטות באוגווינד, וויטסמוק ולייבפרסון • כחול לבן דחתה את דרישות הליכוד ובכנסת נפלה ההצעה לדחות את אישור התקציב: נסללה הדרך לבחירות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל בעליות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, מדד ת"א 125 הוסיף 1.3% וכך גם מדד ת"א 90. עליות נרשמו גם בכל המדדים הענפיים. מדד ביומד בלט בעלייה של 2.7%, מדד ביטוח, מדד הבנקים ומדד פיננסים התקדמו ב-1.5%, מדד נדל"ן הוסיף 1.2% ומדד נפט וגז עלה ב1.6%.

בצמרת מדד ת"א 35, לייבפרסון קפצה ב-6%, אנרג'יקס עלתה ב-4% וסאפיינס התקדמה ב-3.6%.

בקרב הבנקים, מניית מזרחי טפחות קפצה ב-3%, הבינלאומי ב-2%, פועלים הוסיפה 1.6%, דיסקונט 1.4% ולאומי התחזקה ב-0.4%.

עוד בלטו וויטסמוק שזינקה ב-20%, אוגווינד שקפצה ב-7.5% בעקבות מזכר הבנות עם EDF להקמת מתקן פוטו-וולטאי קרקעי לייצור חשמל.

15:30

שערו היציג של הדולר נקבע על  3.234 שקלים, ירידה של 0.52%, לאחר שבנק ישראל התערב במסחר על מנת למתן את התחזקות השקל.

15:15

מדדי תל אביב 35, ת"א 125 ות"א 90 רושמים בשעה זו עליות של כ-1.1%. כל המדדים הענפיים ירוקים. 

13:10

עליות קלות בבורסה. מדד ת"א 35 מתקדם ב-0.3% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1.3%. מחזור המסחר מסתכם בכ-550 מיליון שקל.  

הדולר נחלש ב-0.45% לרמה של 3.237 שקלים, האירו שומר על יציבות סביב 3.96 שקלים.

לדברי אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס, "פיזור הכנסת מוביל את ישראל לבחירות, אך הניסיון מלמד שאלה בעלות השפעה זניחה על מרבית העסקים בישראל ועל משקי הבית, כך שהשפעתם על השווקים נמוכה עד שולית. דחיית אישור התקציב כשלעצמה אולי פוגעת ביעילות הקצאת ההוצאה הציבורית, אך זאת מלכתחילה נתפסת כמאד לא יעילה, כך שלמעשה דווקא ההוצאה הנמוכה יותר הנגזרת מכך (להערכת החשב הכללי חוסר של 70 מיליארד שקל), עשויה להיות דווקא בעלת השפעה חיובית על תפיסת הסיכון של ישראל. ואכן, פרמיית הסיכון של ישראל כפי שמגולמת בשוק ה-CDS ממשיכה לרדת בימים האחרונים".

עליות בולטות רושמות וויטסמוק , ענבר גרופ, מדיגוס, ג'נסל  ופנטזי נטוורק 

יובל ליפקין-שחק, אנליסט רוסאריו ייעוץ ומחקר, פרסם סקירה חיובית על אילקס מדיקל . הוא מציין כי "לסיכום שנת 2020, נראה כי קבוצת אילקס לא רק שיפרה את תוצאותיה הכספיות במהלך השנה. מבחינה ארגונית אילקס שיפרה עמדותיה עם הליך הרכישה של מיעוט מדטכניקה, מהלך שהקנה לה מיקוד ניהולי שעזר רבות בהתמודדות מהירה ויעילה עם הדרישות השונות שמשבר הקורונה הציג. בנוסף, קבוצת אילקס שיפרה והרחיבה את יכולותיה הביצועיות, ביססה מערכות יחסים חדשות וחיזקה מערכות יחסים ישנות עם ספקיה השונים ועם לקוחות הקבוצה, פעולות שישרתו את צרכי החברה גם בשנים קדימה. על כן, אנו מעריכים כי קבוצת אילקס תצא מחוזקת, יציבה ובעמדה משופרת מ-2020, כאשר בשנים הקרובות נראה את מימוש אסטרטגיית החברה יוצא לפועל עם כניסתם של מכשירים טכנולוגיים חדשניים, הרחבת שירותי האוטומציה והקישוריות שהחברה מציעה וכניסה לשווקים חדשים ומתפתחים. מימוש מוצלח של אסטרטגיית החברה, יתרום לצמיחה אורגנית של הקבוצה וישפר את רווחיותה. אנו מעריכים את השווי הכלכלי הראוי לחברה בכ- 1.74 מיליארד שקל המשקף שווי הוגן למניה של כ- 155 שקל ואשר מגלם Upside של כ- 31% ביחס למחיר השוק הנוכחי". 

11:10

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מתקדם ב-0.8% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1.3%. 

אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, ציין היום כי "שוקי המניות בארץ ובעולם מושפעים בטווח הקצר מכמה משתנים שליליים, ובראשם הידיעות על המוטציה לווירוס הקורונה, העלייה בתחלואה באירופה ובישראל והחזרה להטלת מגבלות. הסיכוי להקדמת הבחירות הוא עוד משתנה שלילי שמוסיף לאי הודאות בשוק ההון המקומי בטווח הקצר. עם זאת, מה שיכתיב את הטון בשווקים בשנה הקרובה הוא קצב ההתחסנות והיציאה מהמגפה. ככל שלא יהיו הפתעות מכיוון המגפה שיחזירו אותנו אחורה, השוק יעבור גם את המהמורה הזו והמגמה והצפי קדימה לשנה הקרובה הוא חיובי".

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, אמר בשיחה עם גלובס כי "הליכה לבחירות עשויה להיות מהלך חיובי למשק הישראלי. במציאות הנוכחית, ההתנהלות השלטונית מאד לקויה ובעייתית. הליכה לבחירות נותנת תקווה לממשלה יציבה ומתפקדת יותר טוב. אין נזק של ממש מתקציב מדינה המשכי לעוד חצי שנה, המערכת הפיסקאלית למדה להסתדר עם זה, על ידי אישור תוספות תקציביות מסוימות בגין הקורונה או אחרות".

"לא נראה לי שחברות הדירוג יורידו לנו את אופק הדירוג לשלילי, זאת לאור הביצועים היחסית חיוביים של המשק הישראלי עד כה, למשל התכווצות יחסית מתונה בתוצר, שיפור בחשבון השוטף, והיחסים עם מדינות ערב. תוספות תקציביות בגין ניהול הבחירות של כמיליארד שקל צפויות לתרום לפעילות הכלכלית בשוליים, זאת בתקופה של משבר כלכלי", אמר כץ.

10:00

עליות קלות בפתיחת המסחר בבורסה. המדדים המובילים מתקדמים בכ-0.2%. עליות בולטות רושמות פתאל החזקות , לייבפרסון וקבוצת דלק 

אוגווינד  דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות עם EDF להקמת מתקן פוטו-וולטאי לייצור ואגירת חשמל.

09:50

חברת הקנאביס שיח מדיקל  מדווחת כי חתמה על הסכם עם חוות גידול בצפון הארץ במסגרתו שיח תספק ליווי מקצועי וייעוץ להקמת החווה הצפויה להתפרש על שטח כולל של כ-15 דונם. שיח צופה כי התפוקה המקסימלית של החווה צפויה להגיע עד ל-8 טון תפרחת יבשה בשנה. עוד דיווחה הבוקר החברה על משלוח מסחרי ראשון לגרמניה של סדרת מוצרי קנאביס רפואי.

אפקון החזקות חתמה על הסכם למכירת כל החזקותיה (כ-29%) בחברת תיבא, לחברת FAAC האיטלקית, לפי שווי של כ-133 מיליון דולר לתיבא. חלקה של אפקון החזקות  בעסקה, בניכוי הוצאות עסקה, מסתכם בכ-37 מיליון דולר, והיא צפויה לרשום עם השלמתה רווח הון של כ-24-26 מיליון דולר (84-76 מיליון שקל, לפני מס). 

09:00

הדולר שב להיחלש ונסחר הבוקר בירידה של כ-0.2% סביב 3.243 שקלים. האירו מתחזק בכ-0.1% ונסחר ברמה של 3.963 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. לקראת הפתיחה בת"א: האם הירידות בבורסה יימשכו?

יום המסחר השלישי בשבוע זה צפוי להיפתח במגמה מעורבת, על רקע הנעילה האופטימית בוול סטריט למרות החשש מהתפשטות מוטציה לנגיף הקורונה. ברקע, האפשרות להליכה לבחירות בצל הפילוג בממשלה לאחר שכחול לבן העמידה דרישות נוספות להסכם עם הליכוד.

לאחר העליות החדות שנרשמו בשוקי המניות בארה"ב בחודש נובמבר, ולאחר שנקבעו שיאים בשבוע שעבר על רקע הגעת החיסונים לשוק, הדיווחים על מוטציה לנגיף הקורונה הכבידו על שוקי המניות ביום המסחר הראשון לשבוע זה ולקראת סיום השנה, אם כי הירידות בניו יורק התמתנו בנעילה. באסיה נרשמות היום ירידות וגם במסחר על מדדי וול סטריט המגמה שלילית.

אתמול בבורסה צנח מדד ת"א 35 ב-2.35%, ת"א 90 איבד 1.9%, מדד הבנקים נפל ב-2.8%, מדד נפט גז צנח ב-4% ומדד הביטוח נפל ב-3%.

המניות הדואליות חזרו עם פערים חיוביים ברובן ויספקו תמיכה לשוק: טבע וטאואר כ-1%, נייס  1.5%, לייבפרסון  כ-4%, נובה  2%, פריון 7.3%, פריון 1.3%, אורמת 1.6% ואופקו כ-2.8%. 

2. בדרך לבחירות: החוק לדחיית מועד אישור התקציב נפל 

מליאת הכנסת דחתה אמש בהצבעה בקריאה ראשונה את הצעת החוק הדוחה בשבוע את אישור תקציב 2020 ובשבועיים את תקציב 2021. בכך נסתם הגולל על הניסיונות להגיע לפשרה בין הליכוד לכחול לבן, והלילה - לאחר שיפקע המועד החוקי לאישור תקציב המדינה, תתפזר הכנסת. הבחירות יתקיימו ב-23 במרץ 2021. הצעת החוק לדחיית מועדי התקציב נדחתה במליאת הכנסת ברוב של 49 מתנגדים מול 47 תומכים.

עוד לפני כן כחול לבן דחתה את דרישות הליכוד במשא ומתן לשינויים בשיטת המינויים במערכת המשפט, תוך הקטנת מעורבותו של שר המשפטים בהם.

3. אושר: החל ממחר כל החוזרים מחו"ל ייכנסו למלוניות 

השרים הצביעו אמש כי מיום רביעי בשעה 22:00 (ולא בשעה 14:00 כפי שפורסם בתחילה) כל החוזרים מחו"ל ייכנסו לבידוד. השאיפה הייתה להכניס את כל החוזרים למלוניות אלא שכיום פועלות רק חמש מלוניות - ומספר החדרים בהן לא יספיק למספר הנוסעים, כך שחלקם, על פי שיקול משרד הבריאות יועברו לבידוד ביתי (לפי המדינה ממנה שבו). ההחלטה תהיה בתוקף עד ה-1.1.2021.

4.  מתווה הסיבים האופטיים אושר בכנסת

מתווה הסיבים האופטיים אושר אמש בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. המתווה שאושר מקדם פריסת סיבים בפריפריה על ידי קרן השקעות ייעודית, שתממן את הפריסה מכספי מפעילי התקשורת. מדובר באזורים שבהם בזק לא תבצע פריסה לאחר שהוסרה חובת הפריסה האוניברסלית. בזק  תחויב להודיע בתוך 5 חודשים היכן בכוונתה לפרוס ובמקומות שבהם לא תפרוס, יערוך משרד התקשורת מכרזים ויקצה מכספי הקרן לטובת הפריסה.

5. סחורות: הנפט ממשיך לאבד גובה

בגזרת המסחר בסחורות, הנפט ממשיך לאבד גובה וחוזה על נפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% לרמה של 50.44 דולר לחבית. הזהב נסחר ביציבות סביב 1,882 דולר לאונקיה.

הביטקויון נסחר כעת בירידה של כ-0.9% לרמה של 22,705 דולר. 

בזירת המאקרו, היום בבריטניה יתפרסם נתון סופי לצמיחת המשק ברבעון השלישי (צפי לעלייה של 15.5%). גם בארה"ב יתפרסם נתון סופי לצמיחת המשק ברבעון השלישי (צפי לעלייה בקצב שנתי של 33.1%). מדד ביטחון הצרכן בארה"ב צפוי לעמוד ברמה של 97.1 נק'. 

צרו איתנו קשר *5988