הבורסה בת"א | סיקור שוטף

עליות בנעילה בבורסה; פריון קפצה ב-7.8%, אלטשולר שחם ב-7.5%

מדד ת"א 35 טיפס ב-1.1% ומדד ת"א 90 עלה ב-1.2% • בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ברמה של 0.1%, וזאת בהתאם לתחזיות של הכלכלנים בשוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:25

נעילה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 טיפס ב-1.1% ומדד ת"א 90 עלה ב-1.2%. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-3 מיליארד שקל עקב עדכון הפרמטרים החודשים במדדים.

עליות בולטות רשמו פריון , אלטשולר שחם, סלקום, אלוט , אורמד, ריטיילורס וצרפתי.

16:35

נמשכת המגמה החיובית בבורסה. המדדים המובילים מטפסים ב-1.2%-1.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות סלקום , אאורה , מטריסלף, פריון והמשביר 365. 

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ברמה של 0.1%, וזאת בהתאם לתחזיות של הכלכלנים בשוק. 

14:55

העליות בת"א מתחזקות ועומדות על יותר מ-1.1% בשלושת המדדים המובילים. מדד הנפט עדיין בולט כנגד המגמה עם ירידה של 0.4%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

אלטשולר שחם גמל  מזנקת ביותר מ-6%, וגם קאנומד, ביומיט, מטריסלף, טונדו ורייזור רושמות עליות יפות.

אלוט  עולה בקרוב ל-7% לאחרש דיווחה כי ספקית תקשורת פס רחב ממקסיקו בחרה בפתרון ה-BusinessSecure שלה כפתרון להגנת תקשורת נייחת בפס רחב ללא התערבות, ללקוחות החברה, עסקים קטנים ובינוניים ( SMB) ומשרדים קטנים/ ביתיים (SOHO), כנגד מגוון רחב של איומי סייבר ובקרת תוכן.

סאפיינס  מזנקת גם היא, בין השאר לאחר שקיבלה המלצה חמה מיחידת המחקר של הבנק הפועלים, שהחלה לסקר את המניה בהמלצת "תשואת יתר" במחיר שגבוה ב-33% ממחיר השוק.

ברנד  דיווחה כי חתמה על חוזים להקמת שלושה מתקנים פוטו-וולטאים בהיקף כולל של כ-28.5 מיליון שקל. העבודות בפרויקטים צפויות להסתיים ברבעון הראשון של שנת 2022.

13:05

העליות בבורסה מתחזקות, ומדדח ת"א 35 ות"א 125 עולים ב-0.9%. גם הירידה של מדד הנפט מתמתנת ויורדת ל-1.5%.

קאנומד  מזנקת ב-15% לאחר שהודיעה על הסכם פשרה בתביעה בסך 15 מיליון שקל שהגישה כנגד מגנזי השקעות וגבריאל מגנזי, שלפיו הנתבעים (ביחד ולחוד) ישלמו לחברה 7.5 מיליון שקל.

גם ביומיט  מזנקת, כאשר אתמול דיווחה על הארכת תקופת מזכר ההבנות שחתמה עם צד ג' לפיתוח של בשר דג מתורבת.

11:40

המגמה החיובית בבורסה נמשכת, ומדדי ת"א 35 ו-125 עולים בכ-0.8%. מדדי הטכנולוגיה וטק-עילית בולטים עם עלייה של כ-1.3%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-415 מיליון שקל.

מדד הנפט וגז מאבד מעל 2% על רקע ירידה חדה במחירי הנפט. נפט גולמי אמריקאי (WTI) נופל ב-2.8% למחיר של 75.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט משיל 2.1% ויורד ל-79.3 דולר לחבית. גם הגז הטבעי מוחק עוד 4.6% מערכו, לרמה של 5.41 דולר ליחידה.

קבוצת דלק , שהודיעה שתגייס 180 מיליון שקל בהנפקת סדרת אג"ח חדשה (שתובטח בשעבוד על יחידות השתתפות של שותפות דלק קידוחים) יורדת ביותר מ-4% וגם דלק קידוחים  מאבדת גובה.

10:18

תיקון עולם-קנביט  מטפסת לאחר שדיווחה על הסכם שיתוף פעולה לגידול, ייצוא ומכירת מוצרי קנאביס ברוסיה. במסגרת ההסכם עם חברת UV Creative Investment, תוקם חברה ישראלית חדשה שתפעל לאישור הפצת מוצרי החברה ברוסיה באמצעות חברת בת רוסית. בשלב הראשון החברה הייעודית החדשה תרכוש מוצרי קנאביס מקנביט בהיקף של כ-10 מיליון דולר, שישולמו לחברה בתוך שנה מיום המצאת המסמכים הנדרשים לרישום המוצרים במשרד הבריאות הרוסי.

10:03

יום המסחר בתל אביב נפתח בעליות קלות, מלבד מדד הנפט וגז שרושם ירידה של כ-0.4% לאור המגמה השלילית בשוק הסחורות. 

טבע  ואורמת  פתחו את היום בתנופה חיובית לאור פערי הארביטראז' החיוביים, ונראה שפריון נטוורק  מרכזת את עניין המשקיעים גם הבוקר והיא מטפסת בכ-4%. 

בצד השני של הטבלה אפשר למצוא את מאפיות אנג'ל  שיורדת בקרוב ל-7%, אורה סמארט שמאבדת מעל 3% וקבוצת דלק  שנסוגה בכ-1.5%.

9:23

באטמ , שעוסקת במערכות תקשורת וסייבר וציוד רפואי לבדיקות מעבדה, דיווחה על שותפות אסטרטגית עבור רשתות וירטואליות עם חברת אודיוקודס . פתרון הרשתות הוירטואליות של החברה, Edgility, זמין כעת בנתב ה-MSBR של אודיוקודס.

7:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1.צפי לפתיחה חיובית

יום המסחר בת"א ייפתח ככל הנראה בעליות שערים, במקביל למגמה החיובית באסיה ובחוזים.

אתמול ננעל יום המסחר בירידות שערים. מדד ת"א 35 ירד בכמעט 0.9%, ת"א 125 ב-1% ות"א 90 השיל 1.2%. בקרב המדדים הענפיים, מדדי הטכנולוגיה ונפט גז איבדו 1.2%, ת"א ביטוח ופיננסים ירד ב-1.9%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.9 מיליארד שקל.

2. אחר-הצהריים: החלטת הריבית של בנק ישראל

בנק ישראל יפרסם ב-16:00 את החלטת הריבית החודשית שלו, כאשר המצב בשווקים מאותת שהוא עשוי למתן את המדיניות המוניטרית המרחיבה שלו. בין השאר, האינפלציה בארץ עלתה ב-2.2% ב-12 החודשים האחרונים, התחלואה המקומית בירידה, והשקל נחלש אל מול הדולר. במקביל, מספר מדינות בעולם כבר בחרו להעלות את שיעור הריבית והבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה מאותתים לגבי צמצום קרוב של תוכניות הרכישות. 

רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, מעריך שבנק ישראל לא ישנה היום את הריבית, שתוסיף לעמוד על עשירית האחוז, "אולם בכל שאר היבטי המדיניות המוניטרית ייתכנו שינויים, לאחר תקופה ארוכה", לדבריו. עוד הוסיף כי בנק ישראל עשוי להודיע על הסיום המתוכנן של תכנית הרכישות של אג"ח ממשלתיות וקונצרניות, שלא תחודש. "סברנו בעבר שהתוכנית תוארך, אך מתברר כי למעט שוק העבודה, שעדיין מקרטע, הפעילות הכלכלית התאוששה מספיק כדי לייתר זאת", אמר מנחם.

עוד מעריכים במזרחי טפחות כי לנוכח חוזקת השקל, יעדיף בנק ישראל להמתין עם העלאת הריבית עד לאחר שהריביות בארה"ב ובגוש האירו יעלו, על מנת לא ליצור כוחות להתחזקות נוספת של השקל.

3. הדואליות צפויות להתחזק

המניות הדואליות שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים, אם כי מרבית המניות המרכזיות כן רשמו פערים חיוביים והן צפויות לספק רוח גבית למדד ת"א 35.

בין המניות שרשמו פער חיובי וצפויות להתחזק היום אפשר לציין את אורמד  עם פער של 4%, אלוט , אנלייבקס  וראדא  עם פער של יותר מ-3%, אורמת  עם 2.2%, וגם פריגו, טאואר, אופקו, טבע ואלביט מערכות שבו עם פערים חיוביים נמוכים.

מנגד, כן פייט ביופרמה  ואקס טי אל  צפויות לרדת בעקבות פער שלילי גבוה של מעל ל-6%, אייסקיור מדיקל  שבה עם פער שלילי של 2.5%.

4. יותר מדי נפט, לא מספיק גז טבעי

מחירי הנפט הגולמי נסוגו אתמול בקרוב ל-2% לאחר זינוק מפתיע במלאי הנפט בארה"ב, שעלו ב-2.3 מיליון חביות כאשר התחזיות בשוק היו שמספרן ירד בכ-400 אלף השבוע לאור העלייה הצפויה בביקושים לדלק. בשבוע שעבר עלה המלאי ב-4.5 מיליון חביות.

הנפט האמריקאי נסחר הבוקר בירידה של 0.8%, תמורת 76.7 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט יורדים ב-0.4% למחיר של 80.7 דולר לחבית.

גם מחיר הגז הטבעי צלל אתמול בכ-10% לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז כי יגדיל את הזרמת הגז מרוסיה לאירופה בשל משבר האנרגיה והציפיות לחורף קר במיוחד. הבוקר נסחר הגז בירידה קלה.

סקטור האנרגיה איבד גובה אתמול בניו יורק ויש לשער שגם בישראל חברות האנרגיה ירשמו חולשה.

5. מגמה חיובית באסיה ובחוזים

בבורסות אסיה מתנהל מסחר חיובי הבוקר כאשר המדדים בטוקיו והונג קונג מטפסים. בסין הבורסות עדיין סגורות לרגל חג וישובו לפעול מחר.

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה ירוקה בבורסות ארה"ב. המדדים המובילים התחזקו לקראת נעילה המסחר אמש ורשמו עליות קלות, לאחר שבמהלך היום נסחרו בירידות.

גם בשוק הקריפטו המסכים ירוקים והמטבעות המרכזיים מטפסים. הביטקוין חצה את רף ה-55 אלף דולר למטבע, האת'ר נסחר תמורת יותר מ-3,500 דולר.

צרו איתנו קשר *5988