אחת המסעדות התאילנדיות הטובות בישראל מסתתרת בכלל בחצר של בית

עגלת קפה שמגישה מאפה פיסטוק נדיר, מרכז הוליסטי שגם הציניקנים יתמסרו לו, מיזם אמנות נשי ומסעדה שאפשר למצוא בה בננה לוטי משובחת • יום בפרדס חנה כרכור

מנות במחתרת התאילנדית / צילום: דניה ויינר
מנות במחתרת התאילנדית / צילום: דניה ויינר

לפני שנים ביקרתי בוודסטוק, ארה"ב, עיירה היפית המתפקדת כ"מכה" לאמנים ולניו־יורקרים מזדקנים שמאסו בחיי הבורגנות. חזרתי נפעמת וחלמתי חלום אסקפיסטי לחיות כמה שנים במעין מקום שכזה, משוחרר מכל מוסכמה. כמה שנים אחרי גיליתי את פרדס חנה כרכור, מושבה שהזכירה לי את נפלאות וודסטוק, מושבה שיש בה אג'נדה מנומקת והיא מנוקדת בבתי קפה, חנויות בעלות אופי ייחודי, מטפלים ואמנים מכל קצות הדיסציפלינות. כדי ליהנות מכל הטוב של המושבה יצאתי לתפור יום בפרדס חנה כרכור. הצטרפתי לסיור שמובילה ענת קוצר גפני, אמנית מקומית ואישיות ססגונית בפני עצמה, שמתווכת בתבונה את סודותיו המרובים של היישוב ומתמקדת בכניסה לבתים ולחצרות נסתרים, כאלה שאין לדעת מה הם צופנים.

סיורי אמנות, מיסטיקה והסודות של פרדס חנה, 054-4817302

קערות בריאות מתפקעות מכל טוב וברוסקטה עונתית בעגלת הקפה שבכרמל
עוד אספרסו למי שזקוק: טרנד בתי הקפה הסולידריים
בית הקפה בחיפה שמגיש מאפים מושחתים בבניין בן 100 שנה

10:00 | משהו לשתות: קפה שמקדש את התרבות של היישוב

בניגוד לדעה הרווחת, שמשקה הבוקר של המקומיים מורכב מחליטות וירוקים, הם מתגאים בתרבות קפה מקצועית לעילא. כמה בתי קפה וקלייה משובחים המפוזרים ברחבי היישוב מעידים על הרצינות שבה לוקחים כאן את טקס השתייה שלו. התחלנו בעגלת בבושקפה, שפתחו ארז ומיכל שוורץ לאחרונה, וממוקמת בחצר אחורית של בית (שגם בו ביקרנו בהמשך). בהיותו מומחה מדופלם לקפה, מקפיד ארז על קוצו של פול. את העוגות והכריכים הטריים מכינה אשתו מיכל. אנחנו מתמסרים לשמש מלטפת של בוקר ולמאפה בצק עלים עם קרם פיסטוק ופירות יער.

מאפה קרם פיסטוק בבבושקפה / צילום: ענת קוצר גפני
 מאפה קרם פיסטוק בבבושקפה / צילום: ענת קוצר גפני

בבושקפה

​11:00 | משהו לראות: הרמוניה מופלאה של קירות וחפצים

מחינו את פירורי המאפה מפנינו והוזמנו לפסוע לבית שבירכתי העגלה. ממבט ראשון היה קשה לגמוע את המראות הצבעוניים שארבו מכל עבר. "המוסד" הוא מרחב יצירה של חמש אמניות, שחברו להן למעין קואופרטיב נשי־יצירתי - בית לאופנה, תרבות ואמנות. שוטטנו בין חדרי הבית, חללים השופעים יצירות אמנות, קירות צבעוניים וחפצים שאיכשהו הסתדרו לכדי הרמוניה מופלאה. אפילו חדר השירותים עורר קריאות התפעלות, ושם נפלה ההכרה שליצירתיות אין גבולות וקירות.
המוסד

12:00 | משהו לנשמה: שעה שתוקה שמצליחה להפיח תקווה

הלצה מקומית מספרת שמתוך כ-45 אלף תושבים המתגוררים בפרדס חנה כרכור, 44 אלף הם מטפלים. אין ספק שמשהו באוויר מושך אל היישוב ערב רב של עוסקים בהוליסטיקה, שמאנים ו"מכשפות טובות", כמו שענת מספרת. אנחנו פוסעות בדממה לתוככי מרכז מוריק שבמרכזו קטורת דולקת. את הנעליים ואת הדעות הקדומות אנחנו משאירות בחוץ, ולמשך שעה שתוקה מתמסרות לידיה של נאוה הירשברג, מרפאה בשיטה אנרגטית רגשית. שלפנו קלף, עצמנו עיניים, ניסינו להשתיק את המחשבות המתרוצצות, ובתום שעה יצאנו מעט יותר מעודדות.
מרכז אלון, בתיאום מראש

14:00 | משהו לאכול: סלט עוף מרענן עם ירוקים מהגינה

בדומה לעושר הבלתי נתפס של האמנים והמטפלים, המושבה התברכה בהיצע קולינרי משובח. בשעת צהריים מאוחרת התיישבנו בגינה של המחתרת התאילנדית, שנחשבת כאחת המסעדות התאילנדיות הטובות בישראל. בגינתה מגדלים ירקות ועלים תאיים, שפגשנו בצלחת. בחרנו בסלט עוף מרענן ובו ירוקים מהגינה ובעוד מנות שלא זכרנו את שמותיהן, אבל כן את העונג שהציף את החך ברבדים אינסופיים של טעמים באיזון הרמוני מופלא. לסיום קינחנו בבננה לוטי, שהחזירה אותנו באחת לאיים אבודים.

בגינה של המחתרת התיאלנדית / צילום: דניה ויינר
 בגינה של המחתרת התיאלנדית / צילום: דניה ויינר

המחתרת התאילנדית

●● ב-13-11 באפריל ייערך בפרדס חנה כרכור אירוע "אמנות במושבה" בהשתתפות 105 אמנים מקומיים

אדונית התבלינים

במבט ראשון נדמה שהגענו לעוד חנות תבלינים המוכרת קטניות בשקים. אבל סיבוב מדוד ואיטי, מגלה אוצרות שקשה להשיג בחנויות אחרות. החנות מחולקת לכמה חללים, שבכל אחד אוצרות של ממש. באחד - סבונים, תמציות, שיקויים ומוצרי טבע טבעיים כמובן. באחר - עושר בלתי נתפס של תבלינים, מגוון של עלים לחליטות, רטבים ממחוזות רחוקים וכמובן קטניות ודברי מאכל מכל קטגוריה תזונתית אפשרית. בחלל שמחוץ לחנות מצאנו כלי אמייל, סלים, מתנות ואפילו פרחים יפים לשבת.

אדונית התבלינים / צילום: חגית אברון
 אדונית התבלינים / צילום: חגית אברון

חרובים 7 פרדס חנה כרכור