הבורסה בת"א | סיקור שוטף

הבורסה ננעלה בעליות; מדד הבנקים ירד ב-1.2%, טבע זינקה ב-13%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6% • השקל מתחזק מול המטבעות הזרים על רקע המגעים בעסקת החטופים • אנבידיה נסחרה בירידות, לאחר שהמיליארדר סטנלט דרוקנמילר חתך את השקעתו במניה • אפל השיקה דגמי טאבלט חדשים • בבלקרוק ממליצים להישאר בשוק המניות במאי

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock
הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:33

למרות שנפתחה בירידות, המגמה החיובית של הימים האחרונים בבורסה נמשכה גם היום, מדד ת"א 35 ת"א 90, מדד הבנקים ירד ב-1.3%. 

מי שבלטה במסחר היתה מניית טבע  בעקבות הדוחות המעודדים. עוד בלטו בעליות פורמולה מערכות  בעקבות הדוחות הטובים של סאפיינס  אשר בשליטתה,  אלקטריאון ונופר אנרג'י 

בשוק החוב נסחרו האיגרות הממשלתיות ל-10 שנים ולשנתיים בשינויים מזעריים, תשואת האיגרת הממשלתית ל-10 שנים עומדת עתה על 4.61% ותשואת האיגרת לשנתיים על 4.26%. נכון הדבר באג"ח הקונצרני ולגבי המדדים תל בונד 20, 40 ו-60. 

16:13

בריינסוויי  מדווחת תוצאות כספיות לרבעון הראשון של 2024 ומספקת עדכון עסקי: החברה דיווחה על צמיחה של 37% בהכנסות ברבעון הראשון של 2024, בהשוואה לשנה המקבילה אשתקד ורווח על רווח נקי חיובי רבעון שני ברציפות, וכן רווח תפעולי מתואם (EBITDA) ותזרים מזומנים חיובי רבעון שלישי ברציפות.

החברה שעוסקת בטיפול מתקדם ולא פולשני בהפרעות מוחיות, הכניסה בשלושת החודשים שהסתיימו ב-31 במרץ 2024, בכ-9.1 מיליון דולר, הרווח הנקי ברבעון הראשון של 2024 הסתכם בכ-0.1 מיליון דולר, בהשוואה להפסד נקי בסך של כ-2.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

אנלייט אנרגיה  דיווחה היום על גידול של 27% בהכנסות ושל 28% ברווח המתואם. החברה מדווחת גם על תפוקות גבוהות מאוד בכלל פרויקטי הרוח של החברה. 

14:17

חברת התרופות טבע  סיימה את הרבעון הראשון של השנה עם הכנסות של 3.81 מיליארד דולר, צמיחה של 4.3% בהשוואה לרבעון המקביל, וגבוה מתחזיות האנליסטים שציפו להכנסות של 3.73 מיליארד דולר.

החברה רשמה הפסד נקי המיוחס לבעלי המניות בסך של 139 מיליון דולר לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), בהשוואה להפסד של 220 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי Non-GAAP, בניכוי סעיפים חשבונאיים שונים, היה בסך 548 מיליון דולר, גידול של 20% בהשוואה לרבעון המקביל. הרווח הנקי למניה הסתכם ב-48 סנט, לעומת תחזיות האנליסטים ל-51 סנט.

13:55

תוצאות הרבעון הראשון של חברת האדטק פריון נטוורק  היו מעט משופרות ביחס לאזהרת הרווח שהיא פרסמה לפני מספר שבועות. ההכנסות הסתכמו בכ-158 מיליון דולר, עלייה של 9% מ-145 מיליון דולר ברבעון המקביל, וה-EBITDA המתואם היה 20.3 מיליון דולר, ירידה של 35%.

הרווח הנקי לפי כללי החשבונאות המקובלים הסתכם ב-11.8 מיליון דולר, ירידה של 51%, ועל בסיס Non-GAAP נרשם רווח של 22.6 מיליון דולר, ירידה של 25%. כזכור פריון דיווחה לאחרונה על פגיעה בתוצאות בשל שינוי במנגנון תמחור הפרסום של מיקרוסופט.

ברבעון השני החברה מצפה להכנסות של 118-122 מיליון דולר עם EBITDA של 10-12 מיליון דולר, וב-2024 כולה ההכנסות יהיו 590-610 מיליון דולר עם EBITDA של 78-82 מיליון דולר - כלומר, השנה תסתיים עם ירידה של כ-19% בהכנסות ושל כ-53% ב-EBITDA.

12:49

אלביט מערכות  דיווחה הבוקר כי זכתה בחוזה בסך כ-53 מיליארד דולר לאספקת מערכות מרגמה בלתי מאוישות מסוג Crossbow עבור לקוח אירופאי.

12:09

הירידות בתל אביב מתחזקות. מדד ת"א 35 יורד ב-0.3% ות"א 90 משיל מערכו כ-1%. מדד ת"א בנקים 5 בולט לשלילה ויורד בכ-1%.

אחרי זינוק של 200% מתחילת השנה, אקוואריוס מנועים  מגייסת 16.75 מיליון שקל משני משקיעים קיימים בחברה - אלי פולטוב ואלכסנדר צ'רנילובסקי - בהקצאת מניות שיהוו 18.55% ממניות החברה ומדללת את שאר המשקיעים הקיימים, כולל מריוס נכט. ההקצאה היא במחיר של 2.5 שקל למניה, דיסקאונט עמוק של 24% על מחיר המניה בשוק (3.29 שקלים). בנוסף, שני המשקעים קיבלו אופציה להכפלת סכום ההשקעה (כלומר דילול נוסף בהיקף דומה) לתקופה של 3 שנים. מחיר המימוש יעמוד על 3.5 שקלים. 

סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברת רני צים , יואב קפלן, מכר את כל החזקותיו (2.72% ממניות החברה) לשני משקיעים פרטיים שאינם גופים מוסדיים, תמורת 11.6 מיליון שקל במחיר של 2.82 שקלים, המהווים דיסקאונט של כ-6% על מחיר המניה אתמול. מהחברה לא נמסר מי הם הרוכשים ומדוע קפלן מכר את המניות. בשנה האחרונה אמנם המניה עלתה ב-22% אך היא עדיין נמוכה ב-60% מהמחירים בהם נסחרה לפני כשנתיים, רגע לפני עליית הריבית במשק שהפילה את מניות תחום הנדל"ן המניב.

10:58

מניית אופקו הלת' צוללת בחדות לאחר שפספסה את התחזיות המוקדמות בשורת הרווח וההכנסות בדוחותיה לרבעון הראשון. החברה דיווחה על הפסד למניה של 12 סנט והכנסות של 173.7 מיליארד דולרים. התחזיות המוקדמות עמדו על רווח למניה של 10 סנט והכנסות של 183.3 מיליארד דולרים. 

10:20

דיפלומט  מרכזת עניין ומתייחסת להפסקת הסחר בין טורקיה לבין ישראל. בהודעת נמסר כי לחרם הטורקי אין השפעה מהותית ומיידית על החברה בין היתר לאור היקף המלאי הקיים לחברה וכן מציאת פתרונות חלופיים למוצרי החברה אשר מיובאים מטורקיה.

במקביל מטעם דיפלומט נמסר כי החברה ממשיכה לבחון את השפעת ההודעה על החברה ותוצאותיה הכספיות בטווח הבינוני והארוך וזאת לאור אי הוודאות בדבר משך הפסקת הסחר.

10:05

יום המסחר בתל אביב נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 עולה ב-0.1% ות"א 90 משיל מערכו 0.2%. 

בולטות לחיוב מניות אפריקה מגורים , אנלייט אנרגיה , אודיוקודס , אנרג'יאן  ויוחננוף .

מנגד, אופקו הלת' , ישרוטל , דלק רכב , קבוצת אקרשטיין  ופריון נטוורק  נסחרות בירידות.

08:10

חמישה דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב 

1. שוק המניות

יום המסחר בתל אביב צפוי להיפתח במגמה מעורבת. אמש (ג'), המסחר בתל אביב ננעל בעליות חדות על רקע הפעולה המבצעית ברפיח ולצד המו"מ בעסקת החטופים. לקראת סיום המסחר, עם הגעתה של המשלחת הישראלית לקהיר, העליות במדדים המרכזיים בבורסת התחזקו. מדד ת"א 35 עלה בכ-1.4% ות"א 90 הוסיף לערכו 1.7%.

בלט לחיוב מדד הבנקים שזינק בכ-3%. עם זאת, בחודש החולף המדד עלה ב-0.4% בלבד ומתחילת השנה ב-1.7%. 

דירוג האשראי של ישראל עומד שוב למבחן ובינתיים עלויות הגיוס מטפסות 

מניית אודיוקודס  צללה ב-15% לאחר שחברת הטכנולוגיה לתחום התקשורת פרסמה תוצאות מאכזבות לרבעון הראשון של 2024 - הכנסות של 60.1 מיליון דולר, גידול צנוע של 1.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ונמוך מצפי האנליסטים. הרווח הנקי המתואם (על בסיס Non-GAAP) עמד על כ-5.2 מיליון דולר - כמעט כפול מהרבעון המקביל, אך נמוך בהרבה מצפי האנליסטים.

אודיוקודס הכריזה על חלוקת דיבידנד בסכום כולל של 5.5 מיליון דולר. החברה נסחרת בשווי שוק של כ-350 מיליון דולר אחרי טיפוס של כ-15% במניה בשנה האחרונה.

במקביל, בנק הפועלים  ריכז עניין אמש לאחר שדווח כי אחרי חמש שנים מוצלחות בתפקיד מנכ"ל הבנק, דב קוטלר הודיע על החלטתו לסיים את תפקידו. החלטתו של קוטלר לסיים את כהונתו, פחות משנה לאחר שזו הוארכה על־ידי בעלי המניות של הבנק, הפתיעה את עובדי הבנק. מבנק הפועלים נמסר כי מועד סיום הכהונה ייקבע בהמשך, בהתחשב בהתקדמות ההליך למינוי מנכ"ל חדש. 

דב קוטלר נפרד מהפועלים: רווחי השיא, התחרות הצמודה עם לאומי והיורשים האפשריים 

הבוקר באסיה, המדדים המרכזיים נסחרים במגמה שלילית. הניקיי יורד ב-1.5%, ההנג סנג מאבד מערכו 0.4%, בורסת שנגחאי יורדת בשיעור דומה ומדד הקוספי עולה ב-0.1%.

בארה"ב, החוזים העתידיים נסחרים בירידות קלות.

אמש (ג') בוול סטריט, המדדים המרכזיים ננעלו במגמה מעורבת. הנאסד"ק ירד ב-0.1%, ה-S&P 500 הוסיף לערכו כ-0.1% והדאו ג'ונס עלה בשיעור דומה.

האם טרנד ההשקעה שסוחף את הישראלים מסוכן ולמה יש מי שחושב ש"זו קטסטרופה" 

אמש דווח כי TikTok תובעת את ממשלת ארצות הברית במאמץ להפסיק את האכיפה של הצעת חוק שהתקבלה בחודש שעבר, המבקשת לאלץ את הבעלים הסיני (ByteDance) של האפליקציה, למכור את הפעילות של טיקטוק בארה"ב, אחרת האפליקציה תיאסר להפצה ושימוש ברחבי המדינה. 

התביעה, שהוגשה ביום שלישי לבית המשפט לערעורים בארה"ב, טוענת כי הצעת החוק, חוק ההגנה על אמריקאים מפני יישומים מבוקרים של יריב חוץ, מפרה את ההגנות החוקתיות של חופש הביטוי. החברה טוענת שהפעלת חששות לביטחון לאומי אינה סיבה מספקת להגבלת חופש הביטוי, וכי הנטל מוטל על הממשל הפדרלי להוכיח שההגבלה הזו מוצדקת. היא לא עמדה בנטל זה, נכתב בתביעה. 

ענקית השבבים אנבידיה  נסחרה אמש בירידות של כ-2% לאחר שהמשקיע המיליארדר סטנלט דרוקנמילר הודיע שחתך את השקעתו בענקית השבבים. דרוקנמילר הסביר את החלטתו בכך שמפץ הבינה המלאכותית עלול להסתיים בקרוב. "סגרנו כמה פוזיציות במרץ, אני בסך הכל צריך הפסקה. היתה לנו הצלחה כבירה, דברים רבים שזיהינו כהזדמנויות בשוק הוכחו כנכונות", אמר המיליארדר ל-CNBC. 

גם אפל  ריכזה עניין לאחר שהכריזה על דגמים חדשים של הטאבלטים שלה - iPad Air ו- iPad Pro. טים קוק, מנכ"ל החברה התייחס לחדשות והדגיש: "זהו היום הגדול ביותר לאייפד מאז השקתו". דגמי האייפד החדשים הם הראשונים שהוציאה אפל מאז אוקטובר 2022, ומדובר בזמן הארוך ביותר שאפל עברה מבלי לעדכן את קו מוצרי האייפד מאז השקתו ב-2011. 

הדגם החדש של ה-iPad Pro יהיה היקר ביותר והמתקדם ביותר ויגיע בשני גדלים, דגם 11 אינץ' ודגם 13 אינץ' , אמרה אפל. החברה הדגישה כי מדובר בטאבלט הדק ביותר אי פעם, שמגיע בעובי של 5.1 מ"מ. מחירו של ה-iPad Pro הקטן יותר יתחיל ב-999 דולר ומחיר דגם ה-13 אינץ' הגדול יותר, יתחיל ב-1299 דולר. 

במקביל, באפל מוסיפים כי ה-iPad Pro יתחבר ל-Magic Keyboard, שיצמיד את הטאבלט למקלדת ומשטח עקיבה במטרה לדמות חוויית מחשב נייד בדיוק כמו מקבוק. 

2. שוקי האג"ח

בשוק החוב המקומי נרשמו ביקושים, ותשואת איגרת החוב הממשלתית ל-10 שנים ירדה בכ-7 נקודות בסיס ל-4.60%. באיגרת לשנתיים היא ירדה ל-4.25%. מדדי האג"ח הקונצרניות עלו ב-0.3%.

בשוק החוב האמריקאי, תשואות האג"ח הממשלתיות נסחרות בעליות קלות הבוקר. נרשמה האג"ח ל-10 שנים עומדת על רמה של-4.47% והתשואה באג"ח לשנתיים עומדת על-4.83%.

3. שוקי הסחורות והמטבעות

השקל נסחר בהתאם להתפתחויות הביטחוניות ומתחזק בחדות מול המטבעות הזרים. שער הדולר שקל עומד בשעה זו על 3.69 שקלים, הרמה הנמוכה מזה חודש והאירו נחלש לשער של 3.67 שקלים.

מחירי הנפט נסחרים בירידה קלה - 78 דולר לחבית של נפט אמריקאי ו-82 דולר לחבית מסוג ברנט. גיל בפמן הכלכלן הראשי של בנק לאומי, צופה שארה"ב תתנהל בזהירות לגבי יישום סנקציות על איראן, על מנת שלא להסתכן בעלייה חדה של מחיר הנפט, בוודאי בשנת בחירות. "ארה"ב יכולה לאתר חלק מן המשלוחים של נפט איראני בעזרת מעקב אחר אוניות ונתוני לוויין, ולזהות את הישויות המסייעות בזרימות אלו. השאלה היא האם ארה"ב מוכנה לאכוף הסנקציות ולחיות עם ההשלכות בשנת בחירות, כשהיא תישא בסיכון של עליית מחירי הדלק - צעד לא פופולרי פוליטית", כתב בפמן.

4. מאקרו

היום (ד') לא צפויים להתפרסם נתוני מאקרו משמעותיים למעט נתוני הייצור התעשייתי בגרמניה.

מחר (ה') צפויה להתפרסם החלטת הריבית בבריטניה כאשר התחזיות המוקדמות מעריכות כי הריבית תישאר ללא שינוי. עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מעריך כי הפוקוס של המשקיעים יהיה על ההצבעות האינדיבידואליות של כל חבר וועדה, והאם יתגברו הקולות הקוראים להורדה של הריבית (1 מתוך 9 בהחלטה הקודמת).

5. תחזית

חודש אפריל נסגר בוול סטריט בתשואה שלילית לאחר רצף של 5 חודשים חיוביים, והמשקיעים שואלים את עצמם את השאלה שהפכה לסלוגן סטריט: האם למכור במאי? הטענה היא שחודשי הקיץ, מאי עד אוקטובר, מביאים איתם תשואה נמוכה יותר במדדים לעומת החודשים האחרים.

אבל אנליסטים בבית ההשקעות בלקרוק כתבו בסוף השבוע כי ישנן 3 סיבות למשקיעים להישאר בשוק המניות במאי. ראשית, יישור הקו של המשקיעים מול הפדרל ריזרב (פד) שהריבית תישאר גבוהה לאורך זמן, צפי שכעת מתומחר בשוק, כאשר החוזים מצפים ל-2 הורדות ריבית בלבד עד לסוף השנה.

הסיבה השנייה ששוק התעסוקה מתחיל להראות סימני חולשה, דבר שעשוי להוריד את לחצי עליית השכר ולמתן את האינפלציה בהמשך, דבר חיובי עבור השווקים.

הסיבה השלישית היא עלייה ברכישות החוזרות (בייבאק) של החברות. אפל הגדילה את הרכישות שלה לשיא של 110 מיליארד דולר, וחברות נוספות גדולות וקטנות כמו אנבידיה, ברודקום, דיסני, אובר, מטא ונוספות הכריזו על רכישות עצמיות.