הבורסה סגרה בעליות; מדד המעו"ף טיפס בכ-2.6% בשבוע

סקר ה-ADP הצביע על זינוק של 325 אלף מקומות עבודה בסקטור הפרטי בדצמבר בארה"ב ■ רשות המסים דורשת מטבע: החזירי 2.7 מיליארד ש' ■ שטראוס מפטרת עובדים

יום מסחר תנודתי בבורסת ת"א נסגר היום (ה') בעליות שערים קלות, לאחר פרסום נתון מאקרו חזק בארה"ב (על כך בהמשך) ובמקביל להתמתנות בירידות בבורסות אירופה. לאחר האופוריה ששררה בשוקי העולם וגם בבורסה של ת"א בימים האחרונים (בפתח השנה החדשה), נראה כי לאור המסחר שהתנהל אמש והתבטא במחזורים נמוכים ובמגמה מעורבת, המשקיעים מחפשים עדיין כיוון וחוששים להיכנס לשוק. מחזור המסחר נותר נמוך היום והסתכם בכ-960 מיליון שקל. שבוע המסחר הראשון לשנת 2012 נסגר בעלייה של כ-2.6% במדד המעו"ף. מדד ת"א 100 סגר את השבוע בעלייה של כ-2.8%.

כאמור, בארה"ב פורסם ב-15:15 שעון ישראל נתון סקר ה-ADP שהיה גבוה בהרבה מהציפיות והצביע על תוספת של כ-325 אלף משרות בסקטור הפרטי בארה"ב בחודש דצמבר, לעומת צפי לתוספת של כ-175 אלף משרות בלבד.

בארץ דווח אמש כי בחודש נובמבר מימשו משקיעים זרים כ-2 מיליארד דולר במק"מ, ומנגד השקיעו נטו כ-70 מיליון דולר בלבד באג"ח הממשלתיות, בעיקר באגרות הלא צמודות. בחודשים מאי-נובמבר הסתכמו המימושים של תושבי חוץ במק"מ בכ-7.9 מיליארד דולר, במקביל להשקעות של כ-4 מיליארד דולר באג"ח הממשלתיות לטווח קצר ובינוני.

בחודש נובמבר הפעילות של תושבי חוץ במניות בבורסה בתל-אביב הייתה מאוזנת. במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל נרשמו בנובמבר, השקעות נטו של כ-30 מיליון דולר בהשוואה למימושים נטו של כ-180 מיליון דולר בחודש הקודם. ההשקעות הישירות במשק, שבוצעו דרך מערכת הבנקאות המקומית, הסתכמו בנובמבר בכ-230 מיליון דולר, והתרכזו בעיקר בענף ההיי-טק. (לסיפור המלא)

סיטי: גל פירעון אג"ח ב-36 מיליארד שקל בדרך

נמשכות העליות בתשואות על אג"ח צרפתיות

בהקשר לבעיות מכיוון אירופה נזכיר כי שר האוצר יובל שטייינץ אמר ביום שלישי בכנס CFO כי "בהנחה שהקשיים באירופה יימשכו ולא נגיע חס וחלילה לקריסה - לא נשלים עם צמיחה של 3%. אנחנו יודעים איך להעלות את הרף, ויודעים גם מה לא לעשות - ולא נפרוץ את מסגרת התקציב".

באירופה ריכזה עניין היום הנפקת אג"ח גדולה של ממשלת צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה ביבשת, כאמור, באירופה מרכזת עניין היום הנפקת האג"ח גדולה של ממשלת צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו, הצליחה לגייס כ-7.96 מיליארד אירו באמצעות מכירת אג"ח ל-10 שנים ובתשואה ממוצעת יחסית נמוכה של 3.29%, אולם זו עדיין משקפת עלייה מההנפקה בחודש הקודם בה התשואה נקבעה על 3.18%. צרפת, שתידרש להחזיר השנה חובות בהיקף 177.9 מיליארד אירו, נדרשת לגייס הון נוסף - בעוד סוכנויות הדירוג מאיימות על דירוג האשראי המושלם שלה, ברמת "AAA".

ועוד באירופה: הבנק הגדול באיטליה, UniCredit, דיווח על הנפקת זכויות לבעלי המניות הקיימים בדיסקאונט של 43% על מחיר המניה, בניסיון לגייס 7.5 מיליארד אירו על מנת לעמוד בדרישות ההון של הבנק האירופי המרכזי. (לסיפור המלא)

טבע המשיכה בהתקדמות

ענקית התרופות טבע שוב עלתה לכותרות היום, לאחר שנודע כי רשות המסים הוציאה שומה בסכום של כ-2.7 מיליארד שקל לחברה בגין מספר נושאים שבמחלוקת בין הצדדים הקשורים בחוק עידוד השקעות הון.

שותפויות "תמר" המשיכו לרכז עניין לאחר שנודע כי חברת דלית אנרגיות חתמה על הסכם לרכישת גז מהשותפויות, בהיקף של מיליארד שקל. נציין את דלק קידוחים , אבנר וישראמקו . (לסיפור המלא)

קבוצת דלק המשיכה לרכז עניין בעקבות הדיווח ב"גלובס" כי הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה חותר לפירוק את אימפריית המאגרים של דלק ונובל כדי לייצר תחרות במשק הגז. גילה עשוי עוד לשנות את דעתו לאחר שימוע שיערוך לחברות דלק ונובל, אולם בשיחות שקיים לאחרונה עם נציגי החברות הבהיר כי הוא רואה באחזקות הצולבות ב"תמר" וב"לוויתן" את המכשול העיקרי שמונע היווצרות תחרות בין המאגרים על שוק הלקוחות הישראלי.

עוד מרכזת הקבוצה עניין לאור המלצה חמה של בנק ההשקעות UBS, שמעניק למנייתה אפסייד של 40% על בסיס חשיפתה לסקטור הגז הישראלי והמבנה הארגוני שלה. (לסיפור המלא)

מניית ביונדווקס רשמה עלייה חדה אמש ובמחזורים גבוהים, ככל הנראה על רקע חששות מהתפרצות זן חדש של שפעת חזירים.

מכתשים אגן ריכזה עניין לאחר שהכריזה אתמול על אישור עקרוני להנפקת אג"ח על בסיס הרחבת סדרות אג"ח קיימות (ב' ו/או ד') בהיקף של עד 756 מיליון שקל (200 מיליון דולר). (לסיפור המלא)

כן פייט ביופרמה , העוסקת בפיתוח תרופות למחלות דלקתיות ומחלות כבד, ריכזה עניין לאחר שהודיעה על תוצאות סופיות מוצלחות בניסוי קליני שלב I/II בתרופת ה-CF102 לסרטן הכבד.

קבוצת שטראוס פתחה במהלך התייעלות נוסף בקבוצה ובמסגרתו היא עורכת צמצום במטה החברה. כחלק מכך פתחה הקבוצה במהלך של פיטורים שיכלול עשרות עובדים. לפי שעה, כל המפוטרים הם ממטה החברה וכרגע אין פגיעה בעובדי הייצור.

[לאתר האג"ח][לאתר המעו"ף][לפורטל הפיננסי]

צרו איתנו קשר *5988