עכשיו זה רשמי: נתניהו קיבל מהנשיא את המינוי להרכיב ממשלה

82 חברי כנסת המליצו לנשיא על נתניהו לתפקיד ■ בזאת נתניהו יהיה ראש הממשלה היחיד בהיסטוריה של ישראל שנבחר לקדנציה שלישית ■ "תחושה של שינוי, אולי אפילו מהפכה" סיכמה מנכ"לית בית הנשיא

מקבל את המפתחות: נשיא המדינה שמעון פרס שהשלים ביום חמישי את סבב התייעצויות עם נציגי המפלגות השונות, הטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו בטקס רשמי שנערך הערב במשכן הנשיא בירושלים.

אם נתניהו אכן יצליח להרכיב את הממשלה הבאה ולעמוד בראשה הוא ייכנס לספרי ההיסטוריה כראש הממשלה הראשון שנבחר לקדנציה שלישית. אם מודדים את מספר כל שנותיו בראשות הממשלה, הוא שני רק לדוד בן גוריון שכיהן כראש ממשלה יותר מ-13 שנים בסך הכל.

"אני נרגש מאוד ברגע זה ומודה על האמון, זוהי זכות גדולה ואחריות גדולה לקבל את המנדט בפעם השלישית להנהיג את המדינה שלנו", פתח נתניהו את דבריו.

"בארבע השנים צלחנו את המשבר העולמי הכלכלי והטלטלה האזורית המשברים סביבנו לא חלפו ואפילו התעצמו. איננו יכולים להתעלם מהבעיות סביבנו, עלינו לטפל בבעיות הפנים אבל המשימה העליונה של הממשלה שתקים היא הביטחון - עלינו למנוע מאירן להגיע לנשק גרעיני, ועלינו לשמור על האזרחים גם מהנשק הלא קונבנציונאלי שנצבר מסביבנו. זה לא העת לחרמות - אני קורא לכולם להצטרף לממשלת אחדות לאומית".

נתניהו מנה את המשימות וקווי היסוד של ממשלתו השלישית. "להגביר באופן משמעותי את השוויון בנטל, לשנות את שיטת הממשל ולהוריד את יוקר המחייה".

"ישראל זקוקה לממשלה בהקדם האפשרי"

עוד לפני נתניהו אמר הנשיא כי"המדינה זקוקה לממשלה חדשה בהקדם האפשרי, החלטתי להטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, לאחר שקיבלתי את הסכמתו".

"הגירעון בתקציב, הצדק החברתי, המלחמה באפליה, השוויון בנטל, הגיוס לצה"ל, חידוש המו"מ המדיני כדי להשיג שלום ודרכי ההתמודדות עם האיומים הקיימים על ישראל, כל אלה מצריכים יציבות מדינית וכלכלית על מנת שתהיה לממשלה היכולת לקבל ההכרעות הדרושות בנושאים הרציניים העומדים על סדר יומנו".

"אתגרים אלה מרובים, כבדים ודחופים. והעם מצפה שבמהרה תקום ממשלה ראויה שתוכל להפשיל את שרווליה ולעשות מלאכתה נאמנה", חתם פרס את דבריו.

לאחר השלמת הפגישות התברר כי 82 חברי כנסת המליצו על נתניהו כמועמד המתאים להרכיב את הממשלה: 31 של הליכוד ביתנו, 19 של יש עתיד, 12 של בית יהודי, 11 של ש"ס, שבעה של יהדות התורה ושניים מקדימה.

המפלגות הערביות, מרצ והעבודה לא המליצו על אף מועמד והתחייבו שלא להיכנס לקואליציה. יו"ר "התנועה" ציפי לבני לא המליצה גם היא על נתניהו, אבל בניגוד לשאר הסיעות, ציינה כי תנהל עימו משא ומתן, ואם יוסכם כי התהליך המדיני יקודם - היא לא שוללת כניסה לקואליציה.

"המחאה החברתית חילחלה לתוך השיח של רוב הסיעות"

"הנשיא עומד להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה," אמרה אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא, לפני הטקס "ואנחנו מקווים שראש הממשלה יוכל לחזור אלינו עם תוצאות טובות בזמן שנותר לו".

"במהלך מרתון השיחות השבוע, שמענו מראשי הסיעות שיח מעניין מאוד", הוסיפה דובדבני. "בתור מי שהשתתפה גם בסבב הקודם, אני חייבת לציין שהרגשתי הפעם תחושה של שינוי, אולי אפילו מהפכה. אין ספק שהמחאה החברתית חילחלה לתוך השיח של רוב הסיעות. היה שיח חברתי של עזרה לחלש, שיח שלא שמעתי כמוהו. גם הדיבור היה ישיר וענייני יותר. הסיעות שלא השתמשו בשיח הזה, הן סיעות שכוחן נחלש".

דובדבני התייחסה גם לאיגרת המיוחדת שנשלחה מהרב עובדיה יוסף לנשיא המדינה פרס בעניין סוגיית השוויון בנטל. "השוויון בנטל היה אחד הנושאים הבוערים והחשובים ביותר בקרב הסיעות", תיארה. "זו הייתה הרוח החיה. ודאי שהנשיא נדרש על ידי הסיעות החרדיות למצוא פתרון לסוגייה, אבל זה לא נושא שהנשיא יטפל בו. מי שאמור לתת את התשובות יהיה ראש הממשלה".

צרו איתנו קשר *5988