נעילה מעורבת בת"א: מניית בזק זינקה כמעט 6%; רציו עלתה 1.5%

מדד ת"א-90 עלה בכ-0.5%, מדד ת"א-35 ירד מעט • מדד ת"א-ביומד רשם יציבות, עם עליות במניות הקנאביס • פסגות: "ייתכן כי יש מוכר גדול שהתנקה היום מחלק גדול ממניות בזק, וזה מפחית 'על הנייר' לחץ על מחיר המניה"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:45

נעילה מעורבת בבורסת ת"א: המדדים העיקריים, ת"א-35  ות"א-125  ירדו בעוד ת"א-90  עלה מעט.

מחזור המסחר במניות היום בבורסה בת"א עמד על יותר ממיליארד שקל, את מחזורי המסחר הגדולים ריכזו בעיקר מניות בזק  ורציו , שטיפסו 5.9% ו-1.5% בהתאמה.

בין מניות הקנאביס, בלטה היום בעליות מניית הרודיום השקעות , שזינקה ביותר מ-19%.

16:20

מניית בזק  מובילה בשעה זו את מדד ת"א-35  עם זינוק של יותר מ-6%.

אילנית שרף, אנליסטית בבית ההשקעות פסגות, מספקת הסבר אפשרי לזינוק במניית בזק היום. לדבריה, "המניה סבלה תקופה ארוכה מירידות שערים חדות, של עשרות אחוזים, וייתכן מאוד כי יש מוכר גדול של מניות, שהתנקה מחלק גדול ממניות בזק, וזה מפחית 'על הנייר' לחץ על מחיר המניה".

שרף מוסיפה עוד הסבר טכני אפשרי לזינוק: "ייתכן כי הוא נובע מפרמיה שנוצרה במניית ביקום, בעלת השליטה בבזק, שנסחרה הבוקר בפרמיה של 40% על שווי החברה. זה מגלם עלייה של מניית בזק בכ-10%, או לחלופין ירידה במניית ביקום, כחלק מתיקון טכני".

מניות ישראמקו , אמות , דיסקונט , פז נפט  ופועלים רושמות עליות גם כן.

מניית פרטנר  מזנקת 4.9%.

15:45

שינויים קלים במדדים המובילים, הת"א-נפט וגז  בלט לחיוב.

יום המסחר השני לשבוע התנהל בשינויים קלים בשני המדדים המובילים, בנטייה חיובית קלה, בדומה למגמה שנרשמה במסחר גם אתמול. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על נטייה חיובית קלה הצפויים לקראת פתיחת המסחר שם.

במבט קדימה, בהראל פיננסים צופים "המשך מגמה חיובית, אך ברמת ודאות גבוהה אנו מעריכים כי היא תלווה בתנודתיות לא נמוכה. עונת הדוחות בארה"ב תמשיך לעמוד במוקד העניינים בשבוע הקרוב וככל שהחברות יצליחו לעמוד בצפי ולא להוריד תחזיות קדימה הן ימשיכו לתמוך במגמה החיובית בשווקים. אחרי ינואר החזקה השאלה היא האם המגמה החיובית תימשך לאורך 2019 כולה".

לגבי שוק החוב ההערכה של הראל פיננסים היא כי "התנודתיות תימשך - גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפידיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה".

עוד הוסיפו בנושא כי "בכל העולם המרווחים הקונצרניים המשיכו להתכווץ בשבוע האחרון, בהמשך למגמה שראינו בכל חודש ינואר".

מנתוני הבורסה לחודש ינואר עולה כי מחזור המסחר הממוצע היומי במניות עמד על כ-1.1 מיליארד שקל - נמוך בכ-22% מהממוצע היומי בחודש הקודם, ונמוך בכ-19% מהממוצע היומי השנתי ב-2018.

בצד החיובי במדד ת"א-35 , מניית בזק  עלתה בכ-4%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  טיפסו בכ-2%-3% ומניית קבוצת דלק , בעלת השליטה בשותפות התחזקה בכ-1.5%.

מדד הנפט והגז בלט בצד החיובי כשהתחזק בכ-1%-1.5% עם עליות של כ-4% ביחידות ההשתתפות של רציו יהש , במחזור מסחר גדול מהרגיל.

בצד השלילי של ת"א 35, בין הדואליות מניית לייבפרסון  נחלשה בכ-1.5%-2% ומניות אופקו ופריגו איבדו כ-1%. מניות פתאל , גזית גלוב  ואלוני חץ  ירדו גם הן בכ-1%.

עוד במסחר, חברת רבל  הודיעה על הסכם מסגרת בהיקף של כ-4 מיליון אירו. מנייתה התחזקה בכ-4%. בין "מניות הקנאביס" זו של וויטסמוק  איבדה כ-2%, מניית הרודיום השקעות  קפצה בכ-10% ומניית אינטרקיור נסחרה ביציבות, כל זאת במחזורי מסחר גדולים.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום יציבות ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה שלילית.

14:00

נמשכות העליות בבורסה בת"א. ת"א-125  ות"א-90  עולים, ת"א-35  יציב. מדדי הנפט וגז  והתקשורת  עולים, הביומד  והטכנולוגיה  יורדים.

סוף לסכסוך בין שתי חברות ה נדל"ן המניב ריט 1  ואפריקה נכסים  סביב ההחזקה ב מגדל היובל בתל אביב: היום הודיעו שתי החברות לבורסה כי במשא ומתן שהתנהל ביניהן הושגו הסכמות עקרוניות, שלפיהן תשלם ריט 1 לאפריקה נכסים סכום של 23 מיליון שקל (בתוספת מע"מ), בתמורה לזכות להפוך לבעלת מניות עם אחזקה שווה (50% כל אחת) במגדל.

12:55

המסחר בבורסת ת"א מתנהל כעת בעליות. ת"א-35 , ת"א-125 , ת"א-בנקים  ות"א-ביטוח  עולים. ת"א-ביומד  יורד.

המניות הבולטות בעליות במדד ת"א-35 הן דלק קידוחים , בזק  ודלק קבוצה . בירידות בולטות לייבפרסון , פתאל החזקות  וגזית גלוב .  

מניית רציו  גם בולטת בעליות במסחר היום.  

ועדת האיתור של חברת פז , שמנוהלת על ידי יונה פוגל ומתנהלת בשבועות האחרונים ללא יו"ר קבוע, החליטה להעביר להחלטת אסיפת בעלי המניות של החברה שני שמות של מועמדים לתפקיד הדירקטור העשירי בחברה. הדירקטור הנוסף שייבחר, עשוי להתמנות גם לתפקיד יו"ר החברה. נציין כי בפז, בניגוד לחברות אחרות, ועדת המינויים שמינה הדירקטוריון, לא רק ממליצה - אלא גם מחליטה.

11:30

מדדי המניות בתל אביב מצביעים על מגמה מעורבת, כשאת עליות השערים מוביל מדד ת"א-נפט וגז . מניית רציו יהש  מובילה את העליות במגזר זה.

מדד ת"א-90  מטפס 0.4%, בעוד מדד ת"א-35  רושם ירידה קלה.

מדד ת"א-ביומד  רושם ירידה קלה, עם עליות קלות במניות הקנאביס. מניית טבע  יורדת 0.8%. 

בין מדדי האג"ח, מדד תל בונד-גלובל  בולט בירידות.

בהמלצות ההשקעה השבועיות של הראל פיננסים נכתב היום, בין השאר: "גם בשבוע האחרון של החודש, הורגש אפקט ינואר במלוא עוזו. הדוחות של חברות הטכנולוגיה המובילות, בהן אפל, מיקרוסופט, פייסבוק ואמזון, תמכו בשווקים והפחיתו את חוסר הוודאות בנוגע לפוטנציאל המשך האווירה החיובית והעליות.
S&P 500  עלה ב-1.6% ומסכם עלייה של 8% מתחילת 2019; הנאסד"ק  הוסיף 1.4% השבוע, ו-9.5% מתחילת השנה; הדאקס 30  הגרמני ירד ב-0.9%, ועלה ב-5.9% השנה; הניקיי  היפני הוסיף 0.1%, ו-3.9% מתחילת השנה; ההאנג סנג  הסיני עלה ב-1.3%, וב-8.1% מראשית השנה.
גם הבורסה המקומית השתתפה במגמה החיובית. מדד ת"א-35 עלה השבוע ב-2.1%, וב-6.2% מתחילת 2019. מדד SME60 הוסיף השבוע 1.9%, ו-11.3% מראשית השנה; מדד הבנקים  עלה ב-2.5%, וב-6.5% מתחילת השנה; ואילו מדד הנפט והגז עלה ב-2.4% השבוע, וב-9.7% מתחילת 2019".

לדברי הראל פיננסים, "במהלך השבוע הקרוב ייתכן כי נראה תנודתיות במניות ספציפיות, על רקע העדכון החצי-שנתי במדדים הצפוי ביום חמישי, כך שייתכן שייווצרו הזדמנויות נקודתיות ששווה יהיה לנצל".

09:45

מדדי ת"א-35  ות"א-125  פתחו את המסחר בת"א הבוקר ביציבות. מדד הנפט והגז  נפתח בעליות. 

מניית איסתא  קופצת בלמעלה מ-6%. 

מניות הקנאביס רושמות עליות הבוקר: כך, הרודיום , קנאשור , פנטזי נטוורק , טוגדר  ויו ניבו  עולות. מניית אינטרקיור  בטריטוריה שלילית.

המסחר בבורסת טוקיו מתנהל בעליות. היום חוגגים בסין את פסטיבל האביב והבורסות הסיניות היו סגורות. בבורסת הונג קונג התנהל יום מסחר מקוצר, שהסתיים ב-12:00 (שעון הונג קונג). החופש בבורסות סין יימשך עד ליום שישי, ובהונג קונג עד ליום חמישי, לרגל ראש השנה הסיני.

07:30

המסחר בבורסת ת"א ייפתח היום (ב') לאחר שננעל אתמול בעליות קלות. מדד ת"א-35  עלה ב-0.05%, מדד ת"א-125  הוסיף 0.15% ומדד ת"א-90  עלה ב-0.41%. 

המניות שבלטו בעליות בת"א-35 היו לייבפרסון , דלק קידוחים  ו-IFF . בירידות בלטו אופקו , טבע  טאואר מטומי  ויו ניבו 

מחזור המסחר בשוק המניות עמד על 541.8 מיליון שקל. באג"ח הוא הסתכם ב-1.46 מיליארד שקל. 

בשוק המט"ח נסחר כעת הדולר מול השקל בעלייה, מוסיף לערכו 0.16% ונסחר סביב 3.638 שקל לדולר. האירו מתחזק מול השקל גם הוא ב-0.12% ונסחר סביב 4.164 שקל לאירו. 

מבין המניות הדואליות הנסחרות בבורסות וול סטריט ובתל אביב, בלטו במחזורי המסחר ביום שישי בניו יורק מניות הביומד, טבע ואופקו הלת' . מניית טבע תפתח הבוקר את המסחר בת״א עם פער ארביטראז׳ אפסי כמעט, לאחר שאתמול ירדה ב-1.9%. אופקו תפתח את המסחר עם פער שלילי של 0.8%, לאחר שירדה אתמול 3.6%. בין פערי הארביטראז׳ הבולטים ניתן לציין את מניית פרוטליקס, שתפתח את המסחר היום עם פער חיובי של כמעט 5%, ולעומתה מניית ננו דיימנשן, שתפתח את המסחר עם פער שלילי של 15.2%, לאחר שירדה אתמול בת״א ב-4.1%.

אינטרנט זהב עדיין ממתינה לגיוס הון: כחלק מהניסיונות של אינטרנט זהב  להימנע מהסדר חוב, היא הגישה בחודש אפריל 2018 בקשה למשרד התקשורת לאפשר הורדה בשיעור האחזקה של יורוקום תקשורת מ-50% במינימום ל-35%. הבקשה מעוכבת מאז ללא תשובה ולמרות כוונה חיובית של המשרד לאשרה הרי שכעת כבר אין בה צורך למעשה והיא לא רלוונטית על רקע חדלות הפירעון של אינטרנט זהב.

היום ייפתח בעולם שבוע המסחר הראשון של חודש פברואר, אבל הבורסות בסין ובמדינות נוספות באסיה ייזכו לעוד כמה ימי חופשה. היום (ב') יחגגו בסין את פסטיבל האביב והבורסות הסיניות יהיו סגורות. בבורסת הונג קונג יתנהל יום מסחר מקוצר, שיסתיים ב-12:00 (שעון הונג קונג). החופשה בבורסות סין תימשך עד ליום שישי, ובהונג קונג עד ליום חמישי, לרגל ראש השנה הסיני. גם בורסת סיאול שבקוריאה הדרומית תהיה בחופשה עד יום רביעי, ואילו בסינגפור יתקיים יום מסחר מקוצר מחר ולאחר מכן תצא הבורסה לחופשה עד ליום רביעי. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988