נעילה חיובית בבורסה: אלטשולר שחם גמל איבדה כ-4%

אקויטל דיווחה על כניסתו הצפויה של איש העסקים קובי מימון לגרעין השליטה בחברה • חלל תקשורת דיווחה על הפסד של 1.58 מיליון שקל ברבעון השלישי • אל על חתמה על הסכמי מימון בסך של כ-125 מיליון דולר לרכישת מטוס דרימליינר 787-8

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בתל אביב היום (ג') ננעל בעליות על רקע השיאים בוול סטריט. מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, מדד ת"א 90 עלה ב-0.1%, ומדד הבנקים ללא שינוי.

מבני תעשיה  זינקה ב-6.2%, אלטשולר שחם גמל  איבדה כ-4%, שיכון ובינוי  עלתה בכ-6%.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל במגמה מעורבת מתונה, עם שינויים מתונים בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על שינויים קלים הצפויים לקראת פתיחת המסחר שם.

זאת כשברקע למסחר המשקיעים ממשיכים לתור אחר סימני התקדמות בהתייחסות של סין לאפשרות של יישום שלב ראשון בסיומה של מלחמת הסחר בינה לבין ארה"ב, וזאת אחרי דיווחים ולפיהם צוותי המו"מ בין הצדדים הגיעו להבנות בנוגע לחלק מהנושאים שעל הפרק.

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניות שיכון ובינוי  ושפיר הנדסה  מטפסות בכ-3%-4%, והמניות הדואליות של לייבפרסון  ונייס  מתחזקות בכ-2%-3%.

בין המגיבות לפרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי, מניית לאומי  נחלשת בכ-1.5%-2%, ולעומתה מניית הבינלאומי  מטפסת בכ-2%. מדד הבנקים נחלש בכ-0.5%.

עוד על רקע פרסום דוחות כספיים, מניות אלביט מערכות  והראל נחלשות בכ-1%-1.5%.

עוד במסחר, מניית כלל ביטוח  קופצת בכ-4%-5% במחזור מסחר ער. ברקע למסחר עומדים השינויים בתמונת הבעלות בחברה, על האחרון בהם נודע אתמול עם עדכון חברת אלרוב נדלן  על החזקה של קרוב ל-5%, וזאת כשהמשקיעים מצפים שכלל תצא לדרך חדשה ותזכה ליד מכוונת טובה משהייתה לה בשנים האחרונות.

עוד בין המגיבות לפרסום התוצאות הכספיות הרבעוניות - מניית מבני תעשיה  קופצת בכ-5%-6% במחזור מסחר מהגדולים בבורסה היום, ומניית קבוצת אשטרום מתחזקת בכ-3%-4%. מנגד, מניית אלטשולר שחם גמל  נחלשת בכ-3%-4% וזו של מנורה  מאבדת כ-2%-3%.

חברת אפקון  פרסמה עדכון לגבי צפי הכנסות באחד מהפרויקטים המרכזיים שלה, העשוי "להוביל למחיקה בסך כ-20 מיליון שקל", ומנייתה נחלשה בכ-3%. חברת קנביט עדכנה על קבלת תקן "המאפשר התחלת גידול מסחרי של מוצרי קנביס לשימוש רפואי", ומנייתה קופצת בכ-9%.

בין המניות שריכזו מחזורי מסחר ערים, מניית חילן נחלשת בכ-1% וזו של המתחרה מטריקס  יורדת בכ-3%-4%. גם מניית יוטרון  מרכזת עניין, ומאבדת כ-3%-4% מערכה.

נקסטקום  דיווחה על צמיחה של 6% בהכנסות ל-255 מיליון שקל, לאחר שבמהלך הרבעון דיווחה על הסכם להקמת פרויקט ייצור חשמל לאנלייט בשיתוף עם מנרב . ברנד  דיווחה על רווח נקי של 6.6 מיליון שקל בהשוואה להפסד של 1.2 מיליון שקל ברבעון המקביל. הצמיחה ברווח נובעת בין היתר מהפסקת הכללתה של חברת הבת כארמור שהייתה הפסדית בדוחות הכספיים של ברנד החל מהרבעון השני של 2019.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

בזירת המאקרו המקומית, אתמול (ב') לקראת סיום יום המסחר הודיע בנק ישראל על הותרת הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%.

בבית ההשקעות אי.בי.אי ציינו כי ההחלטה "ממשיכה קו של מסרים לא ברורים מצד בנק ישראל בחודשים האחרונים", זאת, לפי בית ההשקעות, תחילה עם איתות שהתקבל בחודש יולי על אפשרות להעלאת ריבית והמשיך "למסר של התערבות פוטנציאלית בשוק המט"ח, ברמות יותר חלשות של השקל, שתורגמה לבסוף ברכישה מתונה יחסית רק במהלך אוקטובר".

עוד מוסיפים באי.בי.אי, כי "בשתי החלטות הריבית האחרונות שלחה הוועדה סיגנל מאוד 'יוני' (בפרט בהחלטה האחרונה), עם איתות להפחתת ריבית כדרך להתמודד עם הירידה בסביבת האינפלציה, התחזקות השקל והסיכונים הנובעים מההאטה הגלובלית".

במבט קדימה, באי.בי.אי סבורים כי "ההסתברות להפחתת ריבית בחודשים הקרובים נותרת גבוהה, ולא מן הנמנע כי הוועדה תמתין לאיתות על הפחתת ריבית נוספת בארה"ב בכדי להפחית את הריבית המקומית".

13:25

המסחר בבורסת ת"א מתנהל בשעה זו בעליות. ת"א-35 מוסיף 0.4% ות"א-125 עולה ב-0.3%.

שפיר הנדסה , שיכון ובינוי  ולייבפרסון  מובילות בעליות בת"א-35. בירידות מובילות הראל השקעות , אלביט מערכות  ולאומי 

גם מבני תעשיה  בולטת בעליות. החברה פרסמה היום את דוחותיה לרבעון השלישי. 

בנק לאומי  פרסם היום את דוחות הרבעון השלישי ומציג ירידה ברווח הנקי ל-765 מיליון שקל ברבעון השלישי לעומת רווח של 936 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, ירידה של 18%. את 9 החודשים הראשונים של השנה סיכם לאומי עם רווח של 2.78 מיליארד שקל, לעומת 2.56 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, עלייה של 18%.

חברת האחזקות אקויטל  דיווחה על כניסתו הצפויה של איש העסקים קובי מימון לגרעין השליטה בחברה. מימון נחשב עד היום לבעל השליטה בפועל באקויטל, המחזיקה עסקי נדל"ן וגז באמצעות החברות איירפורט סיטי ויואל, אך זו הפעם הראשונה שבה הוא הופך לבעל מניות רשמי בקבוצה. על פי הדיווח, חתמה החברה הפרטית י.ח.ק, בעלת השליטה באקוויטל, על הסכם עם מימון לפיו יוקצו לו 10% ממניותיה בתמורת ל-89,365,660 שקל.

מניית קדימהסטם  מאבדת מעל ל-10%. רשות ניירות ערך חקרה באזהרה שני חשודים הקשורים לחברת הביומד קדימהסטם בחשד לביצוע עבירות של שימוש במידע פנים, תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה וכן שיבוש מהלכי משפט. החשודים, ששמם נאסר לפרסום, הם פעיל בשוק ההון ומקורבת אליו, שהעניקו לקדימהסטם שירותי ייעוץ בקשר להנפקה של החברה. 

09:46

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות עם נטייה לעליות על רקע המשך עונת הדוחות. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי מהותי, ת"א 90 מטפס ב-0.1%, ומדד הבנקים ללא שינוי. 

אלביט מערכות  מאבדת 2.6% לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים. החברה מסכמת את הרבעון עם ירידה של כ-6% ברווח התפעולי ל-80.7 מיליון דולר, לעומת כ-85.7 מיליון דולר ברבעון המקביל. בשורה התחתונה נרשמה ירידה של כ-13% ברווח הנקי ברבעון השלישי לכ-58.7 מיליון דולר.

09:33

אלטשולר שחם גמל  דיווח הבוקר על דוחות הרבעון השלישי לפיהם ההכנסות ברבעון גדלו ב-29% ל-180 מיליון שקל. הרווח הנקי צמח ב-40% ל-21.4 מיליון שקל. כמו כן נרשם גידול של 122% ברבעון במספר העמיתים בפנסיה. החברה חצתה את רף ה-100 מיליארד שקל בהיקף הנכסים המנוהלים שהסתכמו בכ-104 מיליארד שקל ברבעון השלישי לעומת כ-95 מיליארד שקל ברבעון השני השנה.  

הרווח הנקי של פרטנר  נשחק ב-73% והסתכם ב-7 מיליון שקל. פרטנר דיווחה על קיפאון בהכנסות הרבעון השלישי בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וגידול לעומת הרבעון הקודם בגלל העונתיות.

חלל תקשורת  דיווחה על הפסד של 1.58 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של 1.47 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. את 9 החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הפסד של 7 מיליון שקל, לעומת רווח של 2.14 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. המעבר להפסד ב-9 החודשים מיוחס להוצאו תמימון של 21.3 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון של 8.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

אפי נכסים  דיווח על תוצאות הרבעון לפיהם ה-NOI הסתכם ברבעון בכ-100.9 מיליון שקל, לעומת כ-101.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. במהלך הרבעון נרשם גידול של כ-6% ב-NOI באירופה, במונחי אירו, וגידול של כ-5% ב-NOI בישראל, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. החל מהרבעון השני מפרסמת החברה את נתוני ה-FFO אשר הסתכם ברבעון השלישי בכ- 41.3 מיליון שקל ובכ-127.7 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה. 

אל על  דיווחה הבוקר על חתימה על הסכמי מימון בסך של כ-125 מיליון דולר לרכישת מטוס דרימליינר 787-8.

06:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בניו יורק, שם המדדים קיבלו רוח גבית מערכות כי השלב הראשון בהסכם הסחר ייחתם עוד השנה, למרות הסקפטיות מצד הכלכלנים בשוק. מדד דאו ג'ונס הוסיף 150 נקודות לערכו וטיפס ב-0.68% לשיא כל הזמנים, מדד הנאסד"ק קפץ ב-1.3%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.73%.

מנייתה של טבע תמשיך לרכז עניין על רקע הדיווח אתמול כי החברה מנהלת מגעים מזה 6 חודשים על מנת ליישב את פרשת תיאום המחירים בארה"ב. לפי הדיווח אתמול בבלומברג, טבע, והחברות הקשורות לתביעה, עשויות להודות בחלק מהאשמות אך לא יורשעו בתמורה לשיתוף פעולה ותשלום קנסות.

מנייתה של קמהדע תרכז עניין לאחר שזינקה אתמול בוול סטריט בהמשך לעליות בימים האחרונים לאחר הדיווח על כניסתה של קרן פימי להשקעה ב-12 ממניות החברה לפי שווי של 240 דולר לחברה.

בריינסווי זינקה אמש בניו יורק לאחר הדוחות והודעתה החברה על מינוי מנכ"ל חדש.

אתמול בבורסה בתל אביב המדדים רשמו ראלי לקראת הנעילה, כך מדד ת"א 35 קפץ ב-1.3%, ת"א 90 עלה ב-1%.

בנק ישראל הותיר אתמול את הריבית ברמה של 0.25%, בניגוד לתחזיות בשוק, ובמקביל התערב באופן משמעותי בשוק המט"ח וזאת במטרה לצמצם את השפעת הריבית על שער החליפין. לדברי אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש: "קודם בנק ישראל לא הוריד ריבית כשהשוק לא ציפה להורדה ובכך פספס את אפקט ההפתעה. עכשיו הוא לא הוריד, למרות שבפעם הראשונה בשנים האחרונות הקונצנזוס בשוק דווקא ציפה להורדת הריבית. לא פלא שבנק ישראל נערך לתגובת השוק והתערב בשוק המט"ח מיד אחרי ההחלטה".

"ההחלטה התקבלה, למרות שגם מהודעת בנק ישראל ניתן להבין שהפעם היו יותר סיבות שתומכות בהורדת הריבית מאשר בפעם הקודמת: האינפלציה ירדה עוד יותר נמוך והפעם גם סביבת האינפלציה ירדה, השקל אומנם עומד באותה רמה מול סל המטבעות כמו בעת ההחלטה באוקטובר, אך בשבועות האחרונים נמשך ייסוף אגרסיבי של המטבע הישראלי, הצמיחה בעולם המשיכה להיחלש, בישראל לא חל שינוי בצמיחה, אך בנק ישראל מציין שאם לא יאושר תקציב, ההשפעה על המשק תהיה מצמצמת. רק מבחינת הבנקים המרכזיים בעולם התמיכה בהורדת הריבית פחתה לאחר שלאחרונה רובם עצרו במהלכים מרחיבים נוספים והפד אף הצהיר שהוא נכנס לעמדת המתנה.

ניתן להעריך בזהירות ששוב נראה בפרוטוקול ישיבת הריבית בעוד שבועיים שההחלטה היום התקבלה תוך חילוקי דעות בוועדה המוניטארית. אנו מעריכים שבסיכוי די גבוה בנק ישראל יוריד ריבית בחודשים הקרובים", כתב זבז'ינסקי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988