החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% • מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין • בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:27

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.9%, ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.3% מערכו. 

מניית פריון בלטה בירידות של 9%, אופקו הלת' צנחה ב-7.65%, חלל תקשורת איבדה 4.6%, פוקס צנחה ב-2.9%, מיטב דש איבדה 2%, ואופקטרא זינקה ב-28% על רקע השלמת המיזוג עם פעילות הדפסת תחליפי הבשר ושינוי שמה של החברה.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-774 מיליון שקל.

15:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסת תל אביב מתנהל בירידות שערים חדות, לאחר שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית.

ברקע למסחר היום, אחרי פתיחת שנה חיובית ב-2020, שהמשיכה את כיוון השווקים מהשנה שעברה, כעת עולה מפלס החששות של משקיעים מפני ההשלכות השליליות האפשריות של התפרצות וירוס הקורונה, שהתגלה בשבועות האחרונים בסין. כל זאת, כשמדדי המניות המובילים בבורסות ארה"ב, וגם בשוק המקומי, נמצאים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית לתרחישי קיצון אפשריים בעקבות התפרצות הווירוס, כפי שהוצגו בכמה מהכותרות בכלי התקשורת בעולם, וציינו כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי רחב, ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים, אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד".

עוד הוסיפו בפסגות כי "כמו תמיד, החלטות השקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי, וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית, עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה". לדבריהם, "בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית מהירה יותר, שכן לא רק שפארק דיסנילנד שנחאי נסחר, אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שבו נתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסוף שבוע רגיל, אבל עדיין מדובר בהשפעה מוגבלת".

בבית ההשקעות הציגו כדוגמה את מגפת הסארס, שהתפרצה בשנים 2012-2013, וציינו כי אף שהרוב המוחלט של מקרי ההתפרצות התגלו אז בסין, "הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה, לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית". לפי נתוני פסגות, "לאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה, הוא חזר ועלה ב-65% בתשעת החודשים שלאחר מכן".

בצד השלילי במדד ת"א-35, מניית אופקו  צוללת בכ-7%, ומניית טבע  נחלשת ב-3%-4%. עוד בין המניות היורדות במדד המוביל, מניית קבוצת דלק  נחלשת ב-4%-5%, ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  שבשליטתה מאבדות 3%-4% מערכן. מדד הנפט והגז יורד בכ-2%, ועוד במדד זה, יחידות ההשתתפות של רציו פטרוליום  ושל רציו  נחלשות ב-3%-5%. מדד הנפט והגז ומדד הטכנולוגיה נחלשים בכ-2%.

עוד במסחר, מניית פריון צונחת ב-8%-9%, אחרי תקופה ממושכת שבה נהנתה מסנטימנט חיובי. 

מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט  מרכזות עניין, ונחלשות ב-1%-3%. ברקע למסחר באנלייט, החברה הודיעה היום כי חתמה על הסכם כוונות למימון פרויקט רוח שלה בספרד.

מניות נכסים ובניין  ומגה אור  נסחרות בניגוד למגמה, בעליות של 1%-2%, על רקע דיווח החברות לגבי מו"מ המתנהל ביניהן למכירתה של חברת ישפרו מידיה של נכסים ובניין לידיה של מגה אור.

עוד במגזר הנדל"ן, חברת מישורים  עדכנה היום על מכירת נכס שצפוי להניב לה רווח, ומנייתה מגיבה בעלייה של כ-4%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה חיובית. 

13:22

המסחר בבורסה מתנהל בירידות בצל החשש מהחרפת התפשטות וירוס הקורונה. מדד ת"א 35 מאבד כ-1%, מדד ת"א 90 יורד ב-1.5%.

בולטות בירידות המניות דלק , רציו , פריון , חלל תקשורת , אופקו הלת' , גבעות , מור השקעות , בריינסוויי  ואוריין .

חברת אפולו פאוור , העוסקת בתחום האנרגיה הסולארית, הודיעה על קבלת הזמנה מחברת Cox Automotive האמריקאית שפועלת בתחום שירותי שיווק ואחסנה של רכבים חשמליים ליריעות סולאריות לצורך הוכחת היתכנות.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-400 מיליון שקל.

על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות כותב כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי הוא רחב ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד. למי ששכח, רק לפני שלושה שבועות עמדנו כולנו בפתחה של מלחמת עולם שלישית שלצערם של אלו שמיהרו לקנות חוזים על הנפט הסתיימה עוד לפני שהחלה. כמו תמיד, החלטות ההשקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה.

"נכון, בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית היא מהירה יותר שכן לא רק שדיסנילנד שנחאי נסגר אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שנתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסופ"ש רגיל, אבל עדיין מדובר על השפעה מוגבלת. אם ניקח את מגפת הסארס כמקרה בוחן ( למי ששכח, בין נובמבר 2002 ליולי 2003 התגלו 8273 מקרים של סארס, רובם המוחלט בסין ושיעור התמותה מהמחלה עמד על 9.6%) הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית ולאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה הוא חזר ועלה ב-65% ב-9 החודשים שלאחר מכן", כתב גרינפלד.

11:22

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים של סביב ה-1%, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. מדד ת"א 35 מאבד 1%, ת"א 90 יורד בשיעור זהה וכך גם מדד הבנקים.

המסחר נפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה החדה במניית אופקו להת' שחזרה מניו יורק עם פער ארביטרז' שלילי של 8.5%. 

חברת הנדל"ן המניב מגה אור  צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובניין , שבשליטת קבוצת אי.די.בי-דסק"ש דיסקונט השקעות ) של אדוארדו אלשטיין. בתמורה לרכישת 100% ממניות ישפרו, צפויה מגה אור לשלם סכום של כ-855 מיליון שקל, המשקף מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי (כולל הלוואות בעלים) של ישפרו.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-190 מיליון שקל.

09:52

המסחר בתל אביב נפתח היום בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה במניית אופקו הלת' , שצוללת כעת ביותר מ-7%. מדד ת"א 35 מאבד 0.75% בפתיחה, ת"א 90 יורד ב-0.6%, ומדד הבנקים מאבד 0.7%.

לייבפרסון  יורדת ב-3.1%, טבע  מאבדת 2.77%, טאואר  יורדת ב-1%. עזריאלי  דיווחה על מכירת GES לג'נריישן קפיטל  תמורת כ-110 מיליון שקל.

הסנטימנט השלילי בבורסה המקומית נרשם בהמשך לירידות בוול סטריט בשישי, וזאת בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לאירופה וארה"ב. לדברי יונתן כץ, מלידר שוקי הון: "השווקים חוששים מהתפשטות במתכונת ה-SARS ב-2003 שנמשכה 6-5 חודשים, וקצב הגידול במסחר הקמעונאי בסין נחתך בחצי מ-9.2% ל-4.3%. התרומה של הצריכה הפרטית לתוצר בסין ירדה מ-5.1% ב-2002 ל-3.6% ב-2003. הסקטורים אשר נפגעו במיוחד בסין כללו תחבורה, אירוח ומסעדות, שירותי תרבות ואחרים. היום, משקל הצריכה הפרטית מסך התוצר גבוה הרבה יותר, בעיקר צריכת שירותים ולכן הפגיעה גבוהה יותר. הציפיות כעת הן שהווירוס הנוכחי יגיע לשיאו במרץ וייחלש עד חודש מאי". 

07:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, שם המדדים איבדו גובה בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. הנגיף הקטלני גבה את חייהם של 41 בני אדם, ולמעלה מ־1,400 אנשים מאובחנים נדבקו בווירוס. בהונג קונג מזהירים כי המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות.

ביום המסחר האחרון בניו יורק מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, הנאסד"ק, ומדד S&P 500 איבדו 0.9% כל אחד.

בקרב המניות הדואליות, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אורמת עם פער שלילי של 0.6%, לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 3.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 8.5%, ופריון חוזרת עם פער שלילי של 8.5%. מנגד, מנייתה של גילת חוזרת עם פער חיובי של כ-5%, קומפיוגן עם פער חיובי של 4.5%, ומניית נייס חוזרת עם פער חיובי של 0.2%.

ביום המסחר האחרון בבורסה, מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90, ומדד הבנקים הוסיף 1% לערכו. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומתחילת השנה עלה ב-3.1% ושבר את השיא שנקבע ב-5 באוגוסט 2015.

מניות מיטב דש ופנינסולה ימשיכו לרכז עניין לאחר זינוק של כ-9% כל אחת על רקע הנפקת מניות של פנינסולה בהיקף של 115 מיליון שקל.

צרו איתנו קשר *5988