שוק ההון | סיקור שוטף

הבנקים משכו את הבורסה לעליות בסיום; אר.אס.אל זינקה ב-38%

מדד ת"א 35 טיפס בכ-1.3% • מבנה בוחנת את רכישת השליטה בדסק"ש • עליות בולטות רשמו מניות פתאל, גב ים, דלתא, שיכון ובינוי ומניות הביטוח מגדל והפניקס

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

לקראת שבוע עמוס דוחות - האם השוק מזכיר את הבועה של שנת 2000; וגם, מבט מקרוב על הגורמים שמשפיעים על הדולר| דוח השווקים עם גיא בן סימון

15:55

יום המסחר בבורסה ננעל בעליות. מדד ת"א 35 רשם עלייה של 1.33% ומדד ת"א בנקים בלט בעלייה של ב-2.6%.

עליות בולטות רשמו מניות פתאל החזקות , גב ים, דלתא, שיכון ובינוי  ומניות הביטוח מגדל  והפניקס. 

אר.אס.אל   קפצה ב-38% לאחר שהחברה עדכנה הבוקר כי זכתה במכרז של לוקהיד מרטין לתכנון, ייצור, פיתוח ואספקה של בקרי בלימה למטוסי F-16, וכן למתן שירותי תחזוקה. ללוקהיד מרטין זכות לרכוש כמות מסויימת של המוצרים והשירותים, במחיר מוסכם, ועל-פני מספר שנים, בהיקף כולל של כ- 4.5 מיליון דולר, עם אפשרות להגדיל את היקף הרכישות עד ל-6 מיליון דולר. 

מניית חברת הקנאביס יוניבו  קפצה לאחר שהחברה דיווחה כי התקשרה בהסכם עם חברה המפיצה באנגליה מוצרי קנאביס רפואי של חברות מובילות בעולם כמו אורורה וטילריי, אשר לפיו יוניבו תמכור לה מוצרים שונים מבוססי קנאביס מתוצרת מפעל החברה תחת מותג UNIVO לצורך שיווקם במדינה. בהתאם להסכם, שנחתם לתקופה של 3 שנים שבסופה יתחדש באופן אוטומטי לשנה נוספת, חברת ההפצה האנגליה תרכוש מיוניבו עד 5 טון מוצרים מבוססי קנאביס .

14:00

מתחזקות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס כעת ב-1.2%, ומדד ת"א בנקים עולה ב-2.6% בהובלת מניות לאומי  והפועלים. 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין בסקירתו השבועית כי "על אף שאין ספק שהגידול בגירעון וביחס החוב לתוצר של ישראל בשנתיים הקרובות יהיה בקנה מידה היסטורי, לא רק שמדובר על תופעה כלל עולמית אלא שבהשוואה למדינות אחרות מצבנו אף טוב. על אף כל זאת, אין לנו שום סיבה לנוח על זרי הדפנה שכן שאלת הדירוג של ישראל לא תוכרע על יד המצב הפיסקאלי הנוכחי אלא רק על ידי תכניות הממשלה לשנות אותו בעתיד הסביר".

לכן, הוא כותב, "אין להתפלא שדווקא חוסר היציבות במשרד האוצר הוא שהביא לכך שחברות הדירוג נפגשו עם בכירי המשרד כדי לקבל הבהרות. בחברות הדירוג רוצים לראות שמשרד האוצר לא איבד שליטה והוא מתכנן ליישם צעדים שונים לצמצום הגירעון וייצוב המגמה ביחס החוב לתוצר ביום שאחרי הקורונה. לכן, שאלת התקציב של 2021 היא השאלה הקריטית ביותר ועל מנת להימנע מהפחתת דירוג הממשלה תצטרך לא רק להעביר תקציב אלא גם להכניס לתוכו תכניות ארוכות טווח שיאותתו על חזרה לאחריות הפיסקאלית שאפיינה את ישראל בעשור הקודם".

12:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.9%, ת"א בנקים עולה ב-1.2%.

דיסקונט השקעות  מזנקת ב-6% על רקע הדיווח של מבנה על הצטרפותה למרוץ לרכישת השליטה בה.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-280 מיליון דולר.

11:15

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-0.9%. מדד הבנקים בולט בעלייה של 1.3%. 

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ואסטרטג הריביות דודי רזניק כותבים בסקירתם השבועית כי "ניכרת עלייה במידת הפסימיות של משקי הבית בחודש ספטמבר עקב הסגר של חגי תשרי, אשר צפויה להימשך גם באוקטובר" , השניים מוסיפים כי "ההרעה באמון הצרכנים בספטמבר משקפת, בין היתר, ירידה בכוונות לביצוע רכישות גדולות מצד משקי הבית. רכיב זה במדד צפוי להמשיך לרדת גם באוקטובר, תוך הרעה בהערכת משקי הבית את מצבם הכלכלי, התפתחות אשר משפיעה לשלילה על הנכונות של משקי הבית לצרוך".

עוד הם מעריכים כי "שיעור האבטלה ה"רחב" בכלל המשק (גילאי 15 ומעלה) יעמוד על יותר מ-15% בסיכום השנה (בממוצע שנתי), ויישאר ברמה דו-ספרתית גם במהלך 2021. התפתחות זו, צפויה להמשיך להכביד על הביקושים המקומיים לצריכה מצד משקי הבית ולחייב את הממשלה לגבש מדיניות צופה פני עתיד, שמטרתה שימור יסודות הפעילות הכלכלית ויצירת התשתית להתאוששות כלכלית מהירה, בעתיד, לאחר השתלטות ממושכת על נושא התחלואה."

10:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.8%, ת"א 90 עולה ב-0.36% ומדד הבנקים מקפץ ב-1.2%.

סומוטו  בולטת בעלייה של 10%. החברה שהודיעה לאחרונה על רכישת נוסטרומו, דיווחה הבוקר כי נוסטרומו חתמה על שיתוף פעולה עם בלאק אנד ויץ' (Black & Veatch), חברה אמריקאית העוסקת במתן שירותי תכנון הנדסי, רכש ובנייה ומעסיקה מעל ל-11 אלף עובדים. מטרת שיתוף הפעולה היא לפעול במשותף עם לקוחות בשוק חוות השרתים בארה"ב, כאשר נוסטרומו תפעל כספקית טכנולוגית בלעדית בתחום אגירת האנרגיה התרמית ובלאק אנד ויץ' תפעל כמתקינה הראשית של מוצרי נוסטרומו אצל לקוחות הקצה.

דלק מזנקת ב-3% על רקע השלמת הליך האיגוח של תמלוגי העל מלוויתן.

ישראל קנדה  דיווחה כי ICR, החברה המוחזקת (50%), התקשרה בפרויקט פינוי בינוי ברחוב ההסתדרות בגבעתיים. היקף ההשקעה הצפוי עומד על 500 מיליון שקל והיקף ההכנסות הצפוי הינו  610 מיליון שקל.

הכשרת הישוב  דיווחה הבוקר כי חברת-הבת MLP, הנסחרת בבורסה בוורשה שבפולין, ומתמקדת בפעילות השכרה של שטחים ללוגיסטיקה באירופה - גייסה כ-97 מיליון שקל בדרך של הנפקת מניות פרטית. מחיר ההנפקה משקף שווי חברה (לפני ההנפקה) של כ-1.1 מיליארד שקל ל- MLP.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. תל-אביב: צפי ליציבות בפתיחת המסחר

שבוע המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר ביציבות עם נטייה לעליות קלות, וזאת לאחר שיום המסחר האחרון בוול סטריט ננעל בעליות ברקע לעונת הדוחות וציפייה של הסוחרים מהבית הלבן וראשי המפלגה הדמוקרטית להגיע להבנות בנוגע לחבילת תמריצים נוספת למשק האמריקאי. 

יו"ר בית הנבחרים האמריקאי ננסי פלוסי אמרה בשישי שוב שעדיין ישנה אפשרות להגעה להסכמה על תוכנית תמריצים לפני הבחירות ב-3 בנובמבר. פלוסי ציינה שמי שצריך לפעול כעת הוא הנשיא טראמפ, וזה כולל גם לשכנע את חברי הסנאט הרפובליקנים שמסרבים לתמוך בתוכנית.

המניות הדואליות צפויות לתמוך במדד ת"א 35 כאשר הפער המשוכלל עומד על פלוס 0.2%. המניות אופקו , אורמת , ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פערים חיוביים של 1.2%, 4.8% ו-0.8% בהתאמה, מנגד אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 0.5% וטאואר עם פער שלילי דומה.

2. על שולחן הממשלה: הגדלת ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת

היום תדון הממשלה בהצעת משרד האנרגיה להגדלת יעדי ייצור החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת מ-17% כיום ל-30% עד שנת 2030. בנוסף, תדון הממשלה בבקשת משרד האנרגיה לצמצם את מספר תחנות הכוח שיוקמו בשנים הקרובות, באופן שבו תינתן עדיפות להקמתן של תחנות כוח הצמודות לתחנות קיימות, ללא הקמה של תחנות נוספות. ההצעה משפיעה על קידומן של מספר תחנות כוח פרטיות הנדונות במוסדות התכנון.

3. עונת הדוחות: אודיוקודס ולייבפרסון ידווחו בת"א; ענקיות הטכנולוגיה בארה"ב במוקד

עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2020 מעלה הילוך. בשוק המקומי יפרסמו השבוע החברות אודיוקודס, פריון, אופקו הלת', לייבפרסון, פרוטליקס ואורמת טכנולוגיות.

בוול סטריט שבוע עמוס דוחות צפוי להסתיים ביום חמישי עם פרסום הדוחות של אפל, פייסבוק, טוויטר ואמזון לאחר הנעילה של המסחר. ביום שני גוגל (אלפאבית) תפרסם דוחות לאחר הנעילה, ביום שלישי תהיה זו ענקית השבבים AMD לאחר הנעילה של המסחר, בואינג תפרסם ברביעי לפני הפתיחה, ויזה ואי.ביי יפרסמו דוחות לאחר הנעילה ברביעי.

4. הסכם לישראל עם סודאן; אנשי עסקים ממדינות ירוקות יורשו להיכנס ללא צורך בבידוד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע ביום שישי האחרון על השגת הסכם לכינון יחסים בין ישראל לסודאן. בתוך כך, ארה"ב הודיעה על חבילת סיוע הומניטרית מהירה של 81 מיליון דולר לסודאן. בהודעה נאמר כי סודאן סובלת ממשבר כלכלי והומניטארי עמוק הן בשל מספר הפליטים הרב (כ-3 מיליון) שנמלטו מבתיהם בשל מלחמת האזרחים הממושכת, והן בשל בצורת כבדה מחד ושיטפונות מהגדולים בתולדותיה מאידך. מנתוני ארגוני הסיוע בסודאן עולה כי יותר מתשעה מיליון בני אדם סובלים מרעב, מחסור חמור במים, היעדר טיפול רפואי ועוד.

"אתמול היה צעד היסטורי, שלום בין ישראל לסודאן. היא היתה מדינת אויב. השתתפה במלחמה נגד ישראל. היא הכריזה בחרטום על 3 הלוואים", כך אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתייחס גם לקשרי העבר של סודאן עם איראן. "איראן גם השתמשה בסודאן כדי להבריח נשק מסוכן לחמאס. דרך עמק הנילוס וסיני". 

משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם רשות האוכלוסין וההגירה, משרד הבריאות ומשרד החוץ, גיבש נוהל שיאפשר כניסת אנשי עסקים מחו"ל לישראל ממדינות ירוקות ללא צורך בבדיקה או בידוד. נוהל זה מיועד עבור אנשי/נשות עסקים מחו"ל שאינם אזרחי ישראל, המעוניינים להגיע לישראל על-מנת לקיים ביקור עסקי שמשכו קצר מ-7 ימים.

"הכניסה לישראל תתאפשר רק עבור ביקורים שתרומתם לחברות הישראליות או למשק חיונית, ורק במקרים בהם לא ניתן לקיים את המפגש העסקי באופן וירטואלי, זאת על מנת לאפשר את המשך תפקודן התקין של החברות הישראליות ולמנוע פגיעה בהן או במשק בתקופת הקורונה", כך נמסר מהרשויות.

5. מסביב למסחר: ישראכרט תציג את המועמדים לדירקטוריון; ביהמ"ש אישר מכירת מניות השליטה בדסק"ש 

ישראכרט תציג את המועמדים לדירקטוריון. ל"גלובס" נודע כי ברשימת המועמדים לדירקטוריון החברה שללא גרעין שליטה צפויים להיכלל ארז יוסף, תמר יסעור, אמנון דיק, חנה פרי-זן, בני שיזף, שי פלדמן, דני ימין וגם הדירקטורים המכהנים מתי טל ויורם ויסברם - כשכמה מהם מכוונים לתפקיד יו"ר החברה.

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א, השופט חגי ברנר, אישר ביום חמישי באופן עקרוני את בקשת כונסי הנכסים של מניות השליטה (70.2%) בחברת דיסקונט השקעות, לאשר את ההסכם אליו הגיעו עם קבוצת המשקיעים בראשות חברת מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס. עם זאת, האישור לתוקף רק ביום ה-27 באוקטובר, אם עד אז לא תוגש הצעה שוות ערך לזו של מגה אור ובצירוף ערובה זהה לזו שהעמידה מגה אור.

* המירוץ אחר החיסון לקורונה

חברת מודרנה (Moderna) דווחה ביום חמישי כי רשות המזון והתרופות בארה"ב (FDA) תוכל לאשר את השימוש בחיסון שפיתחה כבר במהלך דצמבר, במידה ויתקבלו תוצאות חיוביות מהניסוי רחב ההיקף אותו היא מבצעת. במקביל, נזכיר כי החברות אסטרה זניקה וג'ונסון אנד ג'ונסון צפויות לקבל השבוע אישור לחזור לתהליך הניסוי שנמצא בשלב מתקדם.

צרו איתנו קשר *5988