הבורסה בת"א | סיקור שוטף

נעילה ירוקה בתל אביב: מדד ת"א בנקים 5 זינק בכ-4%

מדד ת"א 35 קפץ ב-1.1% ות"א 90 הוסיף לערכו כ-1.4% • הדולר חצה רף של 3.8 שקלים ונחלש חזרה בסוף השבוע • S&P הודיעו על הורדת הדירוג של ישראל מרמה של AA- ל-A+ • הסיכויים להפחתת ריבית בישראל וארה"ב הולכים ומתרחקים • בעוד שבישראל יתקיים שבוע מסחר מקוצר לרגל החג, בוול סטריט יפרסמו דוחות כמה מענקיות הטכנולוגיה המשתייכות לשבע המופלאות

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock
הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

16:00

המדדים המרכזיים ננעלו בעליות חדות. מדד ת"א 35 קפץ ב-1.1% ות"א 90 הוסיף לערכו כ-1.4%. בקרב המדדים הענפיים, ת"א בנקים 5 זינק בכ-4% ות"א קלינטק ננעל בשיעור דומה.

בקרב מניות מדד ת"א 125, דוראל אנרגיה  זינקה בכ-11%. גם נופר אנרג'י , או פי סי אנרגיה , סאמיט  ואנרג'יאן  ננעלו בעליות חדות.

מנגד, קמטק , פריורטק , נובה , ופריון נטוורק  ננעלו בירידות חדות.

בשוק החוב, תשואות האג"ח הממשלתיות ירדו במהלך המסחר. התשואה על אג"ח ישראל ל-10 שנים ירדה ב-5 נקודות בסיס ונסחרה סביב 4.81%, אך עדיין עומדת ברמות שיא מאז שנת 2011. התשואה על אג"ח לשנתיים עמדה על 4.33%.

15:10

מגמה חיובית בתל אביב. ת"א 35 מוסיף לערכו 0.4% ות"א 90 קופץ ב-1.4%. מדד ת"א קלינטק מזנק בכ-5% ות"א בנקים 5 עולה בכ-2.5%.

קבוצת יעקובי  עדכנה לפני זמן קצר כי החברה הבת שלה זכתה במכרז של נתיבי ישראל. מדובר בפרויקט בו החברה תהיה אחראית לביצוע תכנון, אספקה והקמה ואחזקה של מערכת לשקילה בתנועה - מערכת מדידת מימדים, מערכת לזיהוי חריגת גובה לרכבים ומערכת לאכיפת איסור נסיעה בנתיב לכלי רכב כבדים.

13:41

המדדים המרכזיים בתל אביב נסחרים בשעה זו במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 יורד ב-0.2% ות"א 90 עולה ב-0.8%.

בולטות לחיוב מניות דוראל אנרגיה , אנרג'יאן , או פי סי אנרגיה , נופר אנרג'י  וסאמיט .

ישראל קנדה  פרסמה דיווח הבוקר כי חברת כלל תשקיע בפרויקט ורטיקל סיטי של החברה וקבוצת בסר, כ-160 מיליון שקל תמורת הקצאת 24.5% ממניות הפרויקט. 

11:57

המסחר בתל אביב מתנהל בשעה זו בתנודתיות. המדדים המרכזיים נעים בין מגמה מעורבת לעליות שערים קלות.

נכון לשעה זו, מדד ת"א 35 מוסיף לערכו 0.1% ות"א 90 עולה ב-0.7%. בולטים לחיוב מדד ת"א קלינטק ות"א נפט וגז שמזנקים במעל ל-2%.

מניית דוראל אנרגיה  מזנקת בחדות לאחר שהודיעה היום (א') כי חברת הבת האמריקאית, דוראל LLC , חתמה על שיפור משמעותי בתנאי הסכמים עם AEP (American Electric Power). העדכון כולל העלאה של תעריפי מכירת החשמל עבור הפרויקטים אינדיאנה דרום ואינדיאנה מרכז 2 שהספקם הכולל 720 מגה-וואט (כ-360 מגה-וואט כל אחד), לצד התאמת לוחות הזמנים החוזיים.

העלאת התעריפים נאמדת בכ-35% וצפויה להגדיל משמעותית את הכנסות דוראל LLC מפרויקטים אלו. להערכת החברה, סך התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות הצפויים להתקבל מהפרויקטים ב־15 השנים הראשונות, ומכוח ההסכמים בלבד, עומדים על כ-815 מיליון דולר ארה"ב. מדובר בגידול של כ-205 מיליון דולר ארה"ב ביחס לתקבולים שהיו צפויים לאותה תקופה, בהתאם להסכמים טרם חתימת העדכון. תקבולים אלו הינם בנוסף לרכיבי הכנסה משמעותיים אחרים, אשר יתבססו על מחירי שוק חופשי, הן במהלך תקופת ההסכמים והן לאחריה.

בשוק החוב המקומי, הזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות נמשך כאשר התשואה על אג"ח ישראל ל-10 שנים נסחרת סביב רמה של 4.82%, שיא מאז שנת 2011.

10:46

מניית חברת אפולו פאוור , העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לתחום האנרגיה הסולארית, מזנקת בחדות. זאת לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי חתמה על הסכם עם תאגיד צפון אמריקאי, בתעשיית מוצרי הבנייה בעולם, לפיתוח של מוצר סולארי בתחום הבנייה אשר יוטמעו בו התאים הסולאריים של אפולו פאוור.

בהתאם להסכם, התאגיד יממן את פיתוח המוצר בסכום של מיליוני שקלים, על פי היקף עבודה ועד לאישור המוצר על ידי התאגיד, כחלק מעסקה בהיקף של מיליוני דולרים. 

10:10

המדדים המרכזיים בתל אביב נסחרים במגמה חיובית. מדד ת"א 35 עולה ב-0.4% ות"א 90 מוסיף לערכו 0.3%. בולט לחיוב מדד ת"א בנקים 5 שקופץ ב-1.8%.

מניות קמטק  ונובה  צוללות בחדות ואף הובילו לעיכוב בפתיחת המסחר הבוקר.

מנגד, אנרג'יאן , דוראל אנרגיה , ישראל קנדה  ומניבים ריט  נסחרות במגמה חיובית.

08:16

חמישה דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב 

1. שוק המניות

יום המסחר בתל אביב צפוי להיפתח במגמה שלילית לאחר תקיפת ישראל באיראן בסוף השבוע, שהובילה לסנטימנט שלילי בבורסות העולם. גם הפחתת דירוג האשראי של ישראל על ידי חברת S&P צפויה להכביד על המסחר בתל אביב הבוקר.

הידיעה על תקיפת ישראל באיראן הובילה למגמה שלילית של מדדי המניות המרכזיים בסביבה הגלובלית ביום שישי. בורסות אסיה ואירופה ננעלו במגמה אדומה ובוול סטריט המסחר ננעל במגמה מעורבת: הנאסד"ק איבד 2% מערכו, מדד הדאו ג'ונס עלה בכ-0.5%, ה-S&P 500 ירד בכ-0.9% ורשם את השבוע השישי ברציפות של ירידות - ברצף ההפסדים הארוך ביותר שלו מזה למעלה משנה. מאז תחילת חודש אפריל רק בארבעה ימים נרשמה סגירה חיובית במדד ה-S&P 500. כעת הוא רחוק כמעט 5% מהשיא של סוף מרץ, ואף ירד מתחת לרמת ה-5,000 נקודות - רצף הירידות הארוך ביותר מאז 2022. 

הנאסד"ק סגר גם הוא יום שישי ברציפות של ירידות - לראשונה מאז אוקטובר 2022. בסיכום שבועי, מדד ה-S&P500 ירד ב-3%, נאסד"ק ירד ב-5.5% ואילו הדאו-ג'ונס נותר יציב.

במקביל, "שבע המופלאות" איבדו מערכן 400 מיליארד דולר במונחי שווי שוק רק ביום שישי. גם מניות ה-AI נסחרו במגמה שלילית לאחר שחברת סופר מיקרו קומפיוטר  לא פרסמה את הדוח הרבעוני המקדים שלה כפי שעשתה ברבעונים הקודמים לפני פרסום הדוח הרשמי. הדבר הוביל לחשש בקרב מניות תחום הבינה המלאכותית כי החברה עשויה לפספס את התחזיות. בהמשך לכך, מניית אנבידיה   צללה ב-10%. 

יותר מחצי מהתשואה נמחקה: הסיבות לירידות החדות בוול סטריט, ומה קרה לאנבידיה? 

גם נטפליקס  נסחרה בירידות חדות ביום שישי האחרון. ענקית הסטרימינג הכתה אמנם את תחזיות האנליסטים בתוצאות לרבעון האחרון ואף הציגה קפיצה מרשימה במספר המינויים, אך סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון השני עם הכנסות של 9.49 מיליארד דולר, לעומת 9.53 מיליארד דולר שציפו האנליסטים.

אלה הן 10 המניות הכי יקרות בוול סטריט 

בבורסה המקומית, ביום חמישי האחרון המסחר התנהל במגמה חיובית, לאחר שלושה ימי מסחר רצופים של ירידות במדדי המניות המובילים, ת"א 35 ות"א 125. בסיכום שבועי, מדדי ת"א 35 ות"א 90 ירדו השבוע בכ-1.1% ובכ-0.6% בהתאמה. עם זאת, מתחילת השנה מדד ת"א 35 עלה ב-2.5% ות"א 90 טיפס ב-4.4%.

אם תסתכלו על הנתונים האלה תקבלו רושם שונה לחלוטין על מה שעומד לקרות לשווקים 

בקרב המדדים הענפיים, ירידות שערים אפיינו השבוע את מדד ת"א ביומד שירד בכ-7.6%. לירידת המדד תרמו המניות הדואליות הכלולות בו. יוצאי דופן השבוע, מדד ת"א בנייה ומדד ת"א תשתיות אנרגיה שעלו השבוע בכ-1.0% ובכ-0.8%, בהתאמה.

בתום המסחר היום ה-18 באפריל, נקבעו הפרמטרים לעדכון החצי שנתי של הרכב מדדי המניות, ובמסגרתו ב-2 במאי יתווספו למדד ת"א 35 מניות פתאל החזקות  ושופרסל , ויגרעו מהמדד מניות קבוצת אשטרום  ושיכון ובינוי .

מדד הפחד שעלה והגיע לכ-26 נקודות ערב המתקפה, ירד לכ-24 נקודות לאחר
בלימתה וירד לכ-21 נקודות בסוף השבוע.

על רקע העימות מול איראן והמשך המלחמה בעזה וההסלמה בגזרה הצפונית, בחברת דירוג האשראי S&P הודיעו על הורדת הדירוג של ישראל מרמה של AA- ל-A+. בנוסף, תחזית הדירוג נותרה ״שלילית״, כך שבחברה מאותתים כי הציון של ישראל עשוי להיפגע פעם נוספת. 

 מדובר בהודעה שיצאה בהפתעה. המועד הרשמי שבו הייתה צפויה החברה לדווח על החלטתה הוא ה-10 במאי.

לא רק בגלל איראן: S&P קנסו את ישראל גם על סימני השאלה בתקציב הביטחון 

2. שוקי האג"ח

המסחר בשוק החוב המקומי התנהל ביום חמישי במגמה חיובית מתונה, הן במדדי האג"ח הממשלתיות תל גוב והן במדדי התל בונד של האג"ח הקונצרניות.

מתן שטרית, הכלכלן הראשי של קבוצת הפניקס מסביר הבוקר כי "ההסלמה בין ישראל לאיראן מסבכת את הבנקים המרכזיים, ובפרט את בנק ישראל. העלייה באי הוודאות משתקפת באופן ברור דרך פרמיית הסיכון של המשק שעלתה לאחרונה, אם זה מחיר ה-CDS (ל-5 שנים) שזינק לכ-141 נ"ב, ופער התשואות בין אג"ח ממשלת ישראל דולרית לארה"ב לפדיון ב-2033 שזינק לכ-152 נ"ב. בשוק האג"ח המקומי (ממשלתי), התשואות המשיכו לטפס במהלך השבוע החולף, כאשר התשואה ל-10 שנים זינקה בכ-15 נ"ב לרמה של 4.83%. בשווקים כבר לא בטוחים שנראה הפחתת ריבית נוספת עד סוף השנה בישראל, לפחות לא בתנאים של היום, כאשר לפי שוק התלבור מתמחרים לכל היותר הפחתת ריבית אחת סוף השנה בהסתברות של כמעט 60% בלבד (חישוב שלנו)".

בכל הנוגע לארה"ב, שטרית מוסיף: "במהלך השבוע האחרון נאמו מספר חברי פד, כולל יו"ר הפד, ומהמסרים של כולם עולה דבר אחד וזה שהריבית צפויה להישאר גבוהה לפרק זמן ארוך יותר. כפי שכתבנו מספר פעמים, נתוני המאקרו החיוביים לצד ההפתעות כלפי מעלה באינפלציה מתחילת השנה מסירות מהשולחן את הדיון על הפחתות ריבית בשלב זה. בתגובה לכך, תשואות אגרות החוב (הממשלתיות) עלו לכל אורך העקום במהלך השבוע החולף, כאשר התשואה ל-10 שנים עלתה בכ-12 נ"ב לרמה של 4.62% והתשואה לשנתיים עלתה בכ-9 נ"ב לרמה של 4.97%. בשווקים מתמחרים ירידת ריבית של כ-39 נ"ב עד סוף השנה (כ-1.5 הפחתות)".

3. שוקי הסחורות והמטבעות

תנועת השקל בהמשך לתקיפה הישראלית באיראן בסוף השבוע האחרון הייתה מתונה ובסיום המסחר השקל אף התחזק מול המטבעות הזרים כששער הדולר-שקל עמד על 3.76 ושער האירו-שקל עמד על 4 שקלים. 

הדיווחים על תקיפה באיראן הביאו לצלילת השקל, אך לא לאורך זמן 

מחירי הנפט זינקו לזמן קצר לאחר הידיעה על התקיפה הישראלית ביותר מ-3% ביום שישי האחרון, אך בסיום המסחר סיכמו עליות קלות של כ-0.3% ומחיר חבית נפט מסוג ברנט עמד על 87.3 דולר.

בבנק פיקטה ציינו השבוע שהמתיחות במזרח התיכון ממשיכה לתמוך במחירי הסחורות, אך הוסיפו שמחירי הנפט קיבלו תמיכה גם מנתוני יסוד, שכן הביקוש המתמשך מצד כלכלות מתעוררות ומתקדמות גם יחד הביא לגירעון בהיצע הנפט, זה החודש השני ברציפות.

בשוק הקריפטו נראו השבוע ירידות משמעותיות, ואסף אלמליח, אנליסט קריפטו בכיר בבית ההשקעות פרוקסיביט, מקשר זאת למצב הגיאופוליטי וטוען כי "שוק הקריפטו, שמלכתחילה היה אמור להיות ללא קורלציה לנעשה בשווקים, מראה שוב שתיאוריה זו אינה נכונה. המטבעות המרכזיים בהחלט מגיבים לאירועים המשפיעים גם על שוקי ההון המסורתיים".

פעם בארבע שנים: כל מה שכדאי לדעת על האירוע הגדול של הביטקוין 

4. מאקרו

שורה של נתוני מאקרו חשובים יתפרסמו בשבוע הקרוב, רבים מהם בארה"ב. בין אלו ניתן להזכיר את הצמיחה בתמ"ג לרבעון הראשון של השנה, וכן את מדד מנהלי הרכש בארה"ב ובגוש האירו. יפורסמו גם נתונים משוק הנדל"ן האמריקאי - היתרי בנייה ומכירות בתים חדשים, וכן נתון מכירות מוצרים בני קיימא לחודש מרץ, ובהמשך גם נתונים על שוק התעסוקה וכן מדד הליבה של ההוצאה לצריכה פרטית (Core PCE). באוסטרליה יתפרסם מדד המחירים לצרכן; בבורסות באוסטרליה ובניו זילנד שבוע המסחר יהיה מקוצר בשל יום ANZAC (יום זיכרון לאומי לחיילי המדינות הללו). בישראל, שבוע המסחר יהיה מקוצר בשל חג פסח.

5. תחזית

דוחות הרבעון הראשון ממשיכים להתפרסם בוול סטריט, ובשבוע הקרוב יעמדו במוקד דוחות ענקיות הטכנולוגיה. בין המדווחות בשבוע הקרוב נמצאות גוגל, מטא, מיקרוסופט, אמזון, טסלה, ויזה, SAP, ורייזון, IBM ומרק. גם חברת אבטחת הסייבר הישראלית צ'ק פוינט תפרסם דוחות ביום חמישי הקרוב.

בבנק אוף אמריקה אופטימיים לקראת הדוחות של מיקרוסופט ומדגישים כי להערכתם  ענקית הטק תציג צמיחה יפה בהכנסות הרבעון, שיסתכמו לכ-60.5 מיליארד דולר. להערכתם, הגידול בהכנסות יגיע בעיקר מפלטפורמת מחשוב הענן שמיקרוסופט מספקת (Azure) ומיקרוסופט 365. לצד זאת הם מציינים כי במיקרוסופט ממשיכים לעבוד על שיפור פלטפורמות הענן והאבטחה במוצרי החברה.

במקביל, בבנק אוף אמריקה מעלים את מחיר היעד של המניה ל-480 דולר בדירוג קניה ומעריכים כי מוצרי הבינה המלאכותית של החברה, Azure AI ושירותי נתונים כגון Open AI Services, Azure AI ו-Fric, ימשיכו לתמוך בביצועי מנייתה.