נעילה חיובית בת"א; רבל זינקה ב-16% וקמהדע קפצה ב-18%

קמהדע זינקה בשיעור דו-ספרתי בוול סטריט על רקע רכישת פימי 12% ממניותיה • בנק ישראל יכריז על הריבית מחר: "גברו הסיכויים להורדת ריבית" • מודי'ס לא צופה שינוי הדירוג לישראל למרות חוסר הוודאות הפוליטי • עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום בעליות. ת"א-35 הוסיף 0.1%, ת"א-125 עלה ב- 0.3% ות"א-90 טיפס ב-0.7%. ת"א-ביומד זינק ב-1.4%, בהובלת מניית קמהדע  שעלתה ב-18%. 

המניות שבלטו בעליות בת"א-35 הן IFF , אופקו , אלוני חץ  ושיכון ובינוי . בירידות בלטו טבע , לייבפרסון  ודיסקונט 

רבל  זינקה ב-16%. 

15:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בנטייה חיובית, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים, ובמחזור מסחר נמוך - בדומה להיקפי הפעילות המאפיינים את הבורסה במרבית ימי ראשון של השבוע. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

בצד החיובי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של איי.אפ.אפ  ואופקו הלת'  עולות בכ-1.5%-2.5%, ומולן אלה של טבע  ולייבפרסון  נחלשות בכ-1%-2%.

עוד בין העולות במדד המוביל, מניות שפיר ומליסרון מתחזקות בכ-1.5%-2.5%.

עוד במסחר, מניית סאמיט עולה בכ-3%-4% אחרי שהחברה הודיעה על הגדלת חלקה בחברה הבת סאמיט גרמניה לכ-70%, בהשקעה של 113 מיליון יורו.

מניית קמהדע קופצת בכ-15% אחרי שדיווחה בסוף השבוע על כניסתה של קרן פימי להשקעה בה.

עוד מבין המניות הקשורות לפימי, מניות מנועי בית שמש  ונייר חדרה  נחלשות בכ-3%-4% על רקע פרסום דוחותיהן הכספיים.

מניות נוספות לא מעטות הגיבו לפרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי של השנה, בהן מניות ארד  ודנאל  שמטפסות בכ-3%-5%.

מניית רבל  קופצת בכ-15% במחזור מסחר גדול מהרגיל, על רקע פרסום דוחות כספיים, ומניית מיטרוניקס , שפרסמה את דוחות הרבעון שלה ביום חמישי, איבדה כ-2%-3% אחרי שעלתה ב-4.5% בחמישי.

מניית קבוצת אשטרום  מרכזת מחזור מסחר ער, בו נסחרה בעליות קלות.

חברת אלרון  דיווחה על תוצאות ניתוח ביניים של ניסוי קליני שביצעה חברה בה היא מחזיקה כ-29%, ומנייתה טיפסה בכ-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

ארקו החזקות  דיווחה על תוצאות הרבעון לפיהן הרווח הגולמי של GPM עלה ברבעון השלישי של 2019 בכ-4.4% לכ-176 מיליון דולר; ה-Store level Ebitda של GPM צמח ברבעון בכ-21% לכ-48.6 מיליון דולר.

בזירת המאקרו המקומית, מחר (ב') יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית החודשית שלו, ובבנק דיסקונט העריכו כי זו תרד לשיעור של 0.1%, לעומת 0.25% כיום.

במבט קדימה, בבית ההשקעות פסגות הציגו כמה תרחישים אפשריים לאירועים שיתרחשו בשווקים בשנה הבאה, והעריכו בין היתר כי הפד האמריקאי יגיב להאטה הכלכלית הצפויה ויפחית את הריבית במהלך 2020 ב-50-75 נקודות בסיס נוספות. עם זאת, הוסיפו שם, "במידה ובפד יחליטו להקדים שוב תרופה למכרה ולהפחית את הריבית בחדות ובמהירות כבר ברבעונים הקרובים, המדיניות המוניטארית עשויה לחזור להיות מרחיבה מספיק כדי להאיץ מחדש את הפעילות במשק כבר במהלך השנה הקרובה".

עוד שרטטו בפסגות תרחיש ולפיו הממשל הסיני "יוציא לפועל תכנית תמריצים גרנדיוזית נוספת", והעריכו כי "תרחיש כזה יביא להאצה בפעילות בסין, בסחר העולמי וכתוצאה מכך גם בשורה ארוכה של מדינות אחרות לרבות גרמניה, צרפת וברזיל". לגבי אירופה הציגו בפסגות אפשרות ובה תכניות שיוציאו לפועל המדינות הגדולות בגוש האירו יובילו לגירעונות גבוהים ולזינוק בצמיחה.

בצד הפסימי, במבט קדימה הציגו בפסגות בין היתר תרחיש ולפיו תתגבר "הרטוריקה האגרסיבית של דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, לעבר סין", מה שלפי בית ההשקעות עלול "להוביל לעליית מדרגה במלחמת הסחר במהלך השנה הבאה ולהוביל אותה למקומות שהפגיעה הכלכלית שלהם מורגשת באופן משמעותי יותר מאשר המכסים שהוטלו עד כה".

12:55

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בנטייה לעליות במחזור של 200 מיליון שקל בלבד בשעה זו. מדד ת"א 35 ללא שינוי מהותי, מדד ת"א 90 מטפס ב-0.2%, ומדד הבנקים ללא שינוי. 

מניית רבל  מזנקת בכ-14% לאחר הדוחות, קמהדע  ב-14% לאחר הדיווח בחמישי על השקעתה של פימי בחברה, בית שמש  מאבדת 3.5% לאחר הדוחות הרבעוניים, טבע  מאבדת 1.8%.

הירידה החדשה במחיר גלילי הנייר לקרטון בעולם ממשיכה לפגוע בתוצאות הכספיות של חברת נייר חדרה . ברבעון השלישי 2019 רשמה החברה התעשייתית רווח נקי של 2 מיליון שקל בלבד, וזאת בהשוואה לרווח נקי של 20 מיליון שקל שאותו רשמה ברבעון המקביל אשתקד. נייר חדרה, שבשליטת קרן פימי (כ-60%), היא החברה המובילה בישראלי בתחומים של ייצור נייר להדפסה, ייצור גלילי נייר לקרטון, ייצור קרטונים ו אריזות , וכן איסוף נייר וקרטון למחזור. בתשעת החודשים הראשונים של 2019 רשמה החברה רווח נקי של 22 מיליון שקל, המשקף ירידה של 67% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

09:49

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בטריטוריה החיובית כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-0.25%, ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים עולה ב-0.4%. מנייתה של קמהדע מזנקת ב-15% על רקע כניסתה של קרן פימי להשקעה לפי שווי של 240 מיליון דולר לחברת התרופות. 

איידיאיי  דיווחה היום על תוצאות הרבעון השלישי לפיהם הרווח הכולל הסתכם ב-51 מיליון שקל ברבעון השלישי בהשוואה לרווח של כ-67.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברבעון נובע בעיקרו מירידה בהכנסות מהשקעות, אשר היו נמוכות בכ-15 מיליון שקל בהשוואה לרבעון מקביל אשתקד ומירידה ברווחיות החיתומית בענפי רכוש, אשר קוזזה בחלקה על ידי עליה ברווחיות ברכב חובה. 

רבל  דיווחה כי הרווח הנקי ברבעון השלישי זינק ל-7.4 מיליון אירו, בהשוואה לרווח נקי של 0.9 מיליון אירו ברבעון המקביל אשתקד.

חברת ג'י וואן  דיווחה כי הרווח הכולל ברבעון השלישי הסתכם בכ-11.3 מיליון שקל, עלייה של כ-7.6% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

קופיקס גרופ  דיווחה על הפסד של 300 אלף שקל ברבעון השלישי של השנה לעומת הפסד של 1.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

עדיקה סטייל  מזנקת לאחר פרסום הדוחות. החברה רשמה זינוק של 45% ברווח הגולמי לעומת התקופה המקבילה אשתקד ל-23.1 מיליון שקל. הרווח התפעולי קפץ ב-44% ל-5 מיליון שקל, ובשורה התחתונה הרווח הנקי גדל ביותר מפי 2 לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-2.4 מיליון שקל.

נובולוג  דיווחה על תוצאות הרבעון השלישי שהושפעו מהוצאה חד פעמית בהיקף של כ-7 מיליון שקל שנרשמה בגין רכישת החזקות המיעוט במדיקוויפ. החברה השלימה מהלכים לרכישת החזקות המיעוט באינפומד, טארגט קאר ומדיקוויפ. החברה צופה כי מהלכים אלה יקטינו את ההוצאות לשערוך ההתחייבות לרכישת המיעוט אשר היו צפויות להסתכם בשנת 2019 בכ-6 מיליון שקל בשנה.

מנועי בית שמש  דיווחה על זינוק של 70% בהכנסותיה ברבעון השלישי של השנה לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-41.6 מיליון דולר. הרווח הנקי הסתכם ב-2.6 מיליון דולר ברבעון השלישי, לעומת רווח תפעולי של 2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

06:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, שם מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.4%, הנאסד"ק ב-0.16%, ומדד S&P 500 הוסיף 0.22 לערכו. 

בסוף השבוע האחרון הנשיא טראמפ אמר כי הסכם הסחר מול סין קרוב להגיע, אם כי זו לא הפעם הראשונה שטראמפ מצביע על עסקה קרובה, ללא הועיל. נזכיר כי באמצע דצמבר אמורים להיכנס לתוקפם מכסים נוספים שהטילה ארה"ב על סין, אך בשבוע שעבר צוטטו מקורבים לבית הלבן באומרם כי ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים.

למרות חוסר הוודאות הפוליטית בישראל, ועל רקע החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סוכנות הדירוג מודי'ס מסרה בסוף השבוע האחרון כי אין בכוונתה לשנות את הדירוג לישראל. "התחזית שלנו עשויה להשתנות אם התפתחויות גיאו-פליטיות יערערו את יציבותה של הכלכלה הישראלית, או אם ניווכח כי חלה שחיקה בנחישותה מחויבותה של הממשלה הבאה לצמצם את נטל החוב ובמחויבותה למדיניות של אחריות תקציבית", כתבו במודי'ס.

בנק ישראל צפוי להכריז מחר על גובה הריבית במשק. לפי כלכלני לידר שוקי הון, "מדד המחירים לצרכן הנמוך יחסית באוקטובר והתמתנות באינפלציית הליבה מעלים את הסיכוי להורדת ריבית מחר".

המניות הדואלוית צפויות לספק תמיכה הבוקר בפתיחת המסחר, כך מנייתה של קמהדע חוזרת עם פער ענק של 15% לאחר ההודעה ביום חמישי לאחר המסחר כי קרן פימי רכשה 12% ממניותיה של חברת התרופות תמורת 30 מיליון דולר, מה שמשקף לחברה שווי שוק של 240 מיליון דולר.

מניית נייס חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 0.7%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 2.6%, אורמת עם פער חיובי של 0.5%, פרוטליקס עם פער חיובי של כ-10% ומניית אופקו חוזרת עם פער חיובי של 2.36%. מנגד, טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.7%, כיל עם פער שלילי של 0.95%, אלביט מערכות עם פער שלילי של 0.37%, פרטנר עם פער שלילי של 2.5%. 

עונת הדוחות לרבעון השלישי מגיעה ליישורת האחרונה. היום ידווחו על תוצאותיהן הכספיות החברות איידיאו ביטוח וחברת דנאל. ביום שלישי ידווחו החברות אל על, אפי נכסים, הבורסה לניירות ערך בתל אביב, בנק לאומי, אלביט מערכות ופרטנר. ביום רביעי בנק דיסקונט ידווח על תוצאותיו לרבעון השלישי. סלקום ושופרסל ידווחו ביום חמישי.

יום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, כך ת"א 35 איבד 0.4%, ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.1%.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988