דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

נעילה חיובית בבורסה; האג"ח הממשלתיות טיפסו בעד 0.3% לאחר תחזית בנק ישראל

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והנמיך את תחזית הצמיחה • פסגות: "להערכתנו בנק ישראל יעלה פעמיים עד שלוש פעמים את הריבית ב-2019" • מדד ת"א 35 עולה 0.5%, מדד הבנקים ללא שינוי

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר בבורסה בתל אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:27

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים, כאשר אגרות החוב הממשלתיות טיפסו בעד 0.3% לאחר התחזית שמס בנק ישראל במעמד הריבית. בנק ישראל צופה 4 העלאות ריבית בהמשך להעלאה לפני כחודשיים. האחת, ב-2019 ו-3 העלאות בשנת 2020 עד לרמה של 1.25% בסוף 2020.

בשוק המניות, מדד ת"א 35 טיפס 0.45%, מדד ת"א 90 עלה 0.57% ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי מהותי.

מחזור המסחר, בשוק המניות, הסתכם ב-1.02 מיליארד שקל.

16:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל כעת בעליות לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל. הריבית נותרה ללא שינוי, ובבנק ישראל הנמיכו את תחזית הצמיחה. כמו כן, חטיבת המחקר צופה כי בנק ישראל יעלה את הריבית פעם נוספת ברבעון השלישי של 2019 ל-0.5%; העלאת ריבית שלישית רק בתחילת שנת 2020 ל-0.75%; בסך הכל צפויות 4 העלאות ריבית: אחת ב-2019 ו-3 ב-2020 עד לרמה של 1.25% בסוף 2020. 

איגרות החוב הממשלתיות מגיבות בעליות של כ-0.3% לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל. 

בבית ההשקעות פסגות כתבו בתגובה להודעת בנק ישראל: "להערכתנו החלטת הריבית הייתה "יונית", בעיקר על רקע ההידרדרות בסביבה העולמית, במיוחד הירידות בשווקים הפיננסים והסימנים המתרבים להאטה בפעילות הכלכלית העולמית. פרופ' ירון ציין כי במקרה בו האינפלציה תהיה גבוהה יותר, בנק ישראל יאיץ את תהליך העלאות הריבית שלו. זהו דגש חשוב להערכתנו, שכן הוא נותן פתח להעלאות ריבית רבות יותר, מציפיית חטיבת המחקר בבנק ישראל".

"להערכתנו, סביבת האינפלציה בישראל צפויה להיות גבוהה יותר מהערכת בנק ישראל (תחזית פסגות עומדת כיום על 1.5% ב-12 החודשים הקרובים). בנוסף, הסיכונים לאינפלציה מוטים כלפי מעלה לאור הערכתנו כי לאחר הבחירות משרד האוצר יידרש להעלות את המע"מ (על רקע צפי לעלייה משמעותית בגירעון השנה שידרוש התאמות מצד ההוצאות וצד ההכנסות). עליה של המע"מ צפויה להוביל לעדכון תחזיות האינפלציה ב-0.2-0.3 נ"א".

"בשורה התחתונה", כותבים בפסגות, "להערכתנו בנק ישראל יעלה פעמיים עד שלוש פעמים את הריבית ב-2019. הסיכון המרכזי לתחזית זו הוא הידרדרות משמעותית בתמונת המאקרו העולמית, שעלולה להוביל לייסוף השקל ולהאטה בפעילות הריאלית של המשק הישראלי".

מדד ת"א 35 עולה 0.6%, מדד ת"א 90 מטפס 0.46% ומדד הבנקים עולה בשיעור דומה.

מניית לייבפרסון קופצת 3.5%, גזית גלוב מטפסת 1.9%, שטראוס עולה 1.9%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-650 מיליון שקל.

15:30

המסחר בבורסת ת"א ממשיך להתנהל בעליות. ת"א-35  ות"א-125  עולים בכ-0.4%. 

קרן ההשקעות פימי מנהלת מו"מ בבלעדיות לרכישת מפעל "מיגדה" של טבע  בקריית שמונה. על פי ההערכות צפויה הקרן לקבל את החלטתה בשבועות הקרובים. המפעל בקריית שמונה, ששוויו הוערך בעבר בעשרות מיליוני דולרים, היה אחד האתרים שהעמידה ענקית התרופות למכירה, כחלק מתוכנית ההתייעלות האגרסיבית שהציגה בדצמבר 2017. למרות שחלפה כבר יותר משנה מאז וחרף התעניינות של מספר גורמים ברכישה, המפעל נמצא עדיין בבעלות טבע. 

יגאל אהובי מנסה להתקדם עם מכירת השליטה בחברת הנדל"ן הבורסאית רבד , שהיום עדכנה על הפחתה של היקף התמורה והמניות הנמכרות בעסקה, תוך הורדה של כ-6% במחיר המניה לפיו היא צפויה להתבצע, כמו גם הפחתת שיעור המניות שיעברו ידיים במסגרת העסקה.

14:10

המסחר בבורסת ת"א מתנהל בשעה זו בעליות קלות. ת"א-35 , ת"א-125 , ת"א-90 , ת"א-ביומד , ת"א-טכנולוגיה  ות"א-ביטוח עולים בעד 0.2%.

המניות הבולטות בעליות במדד ת"א-35 הן בזק , גזית גלוב  ושטראוס . בירידות בולטות פתאל , דלק  ומליסרון .

יבואנית ומשווקת המזגנים תדיראן  מצרפת לדירקטוריון שלה את יצחק אהרונוביץ', השר לביטחון פנים לשעבר.

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל הגישו בקשה דחופה לבית המשפט המחוזי בת"א לחילוט פיקדונות על סך של 100 מיליון שקל, שהפקידו חברות בשליטת בן משה לצורך הבטחת קיומו של ההסדר.

11:10

המסחר עבר לירידות: ת"א-35 , ת"א-125   ות"א-בנקים  יורדים. ת"א-90 , ת"א-ביומד  ות"א-טכנולוגיה  נסחרים בעליות.

המניות שבולטות בעליות בת"א-35 הן גזית גלוב , מזרחי טפחות  ושטראוס . בירידות בולטות פז נפט , פתאל החזקות  וחברה לישראל 

הדולר יורד כעת בכ-0.5% מול השקל - קרוב לשפל של חודשיים. 

10:15

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בעליות קלות. ת"א-35 , ת"א-125 , ת"א-90 , ת"א-ביומד , ת"א-טכנולוגיה  ות"א-ביטוח  עולים בעד 0.3%. עם זאת, מדד ת"א-בנקים  נסחר בירידות, בהובלת מניית לאומי 

המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן גזית גלוב , בזק  ואלביט מערכות . בירידות בולטות פתאל החזקות , אופקו הלת'  וישראמקו .

המסחר באירופה נפתח בעליות והמסחר באסיה ננעל בעליות. 

07:30

הבורסה בתל אביב תיפתח הבוקר (ב') לאחר יום של עליות שערים חדות אתמול. העליות בתל אביב המשיכו את מגמת העליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. מחזור המסחר בבורסה בתל אביב הסתכם אתמול ב-540 מיליון שקל בלבד. 

מדד ת"א-35  זינק ב-2.3%, מדד ת"א- 90  עלה 1.2% ות"א-בנקים-5  טיפס 1.9%.

מניית פריגו זינקה בכ-5%, כיל עלתה 2.9%, לאומי עלתה 2.3%, בזק ננעלה ללא שינוי, לייבפרסון זינקה 5.4%, מניית אלביט מערכות קפצה ב-3.6%.

בנק ישראל צפוי להכריז היום בשעה 16:00 אחר הצהריים על גובה הריבית ולקיים מסיבת עיתונאים. אנליסטים צופים כי חטיבת המחקר של בנק ישראל תנמיך את תחזיות הצמיחה של המשק, אך לא תודיע על העלאת ריבית.

אספן גרופ  הודיעה אתמול על השלמת העסקה של החברה הבת למכירת מבנה משרדים בהמבורג, גרמניה. אספן תשאיר בידיה תזרים חופשי לפני מס והוצאות נלוות בגובה 5.2 מיליון אירו (כ-22 מיליון שקל).

חברת ביו ויו  דיווחה אתמול על הסכם הפצה בסין לשיווק ומכירה של מערכות ההדמיה. צופה הכנסות של 70 מיליון שקל ל-5 שנים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות