הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% • מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% • ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

המסחר בבורסת תל אביב ננעל בעליות שערים לאחר הססנות מוקדם יותר. מדד ת"א 35 קפץ בכ-1% כאשר בזק זינקה ב-5.4%, וטבע בכ-5%. מדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים עלה ב-0.77%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-2.1 מיליארד שקל.

16:55

המסחר בבורסה בתל אביב עבר לעליות במהלך חד על רקע מחיקת הירידות שנרשמו בוול סטריט בפתיחה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.5% בהובלת טבע  שקופצת ב-4%. פתאל החזקות  בולטת בירידות של 5%.

בבית ההשקעות אופנהיימר התייחסו למצב השוק האמריקאי, וציינו כי "למרות שכעת קיים עדיין פער ניכר בין ביצועי שוק המניות בארה"ב לבין מצב המאקרו בכלכלה האמריקאית, ביצועי שוק המניות מהווים אינדיקציה מוקדמת גם לשיפור בפן המאקרו".

עוד באופנהיימר מזהים "השתתפות רחבה יותר של מניות מדד S&P 500 במגמת העלייה בשוק" וחוזרים על המלצתם להשקעה בחברות מומנטום, עם שני ענפי פעילות בולטים באפיק זה - הטכנולוגיה והבריאות.

בצד השלילי של מדד ת"א 35 ניצבו מניות של כמה חברות נדל"ן, בהן גזית גלוב  , אמות  ומבנה , שנחלשו בכ-3%-4%. מדד הנדל"ן ירד בכ-1.5%. מדד הבנקים נחלש בכ-1%-1.5%, עם ירידות דומות במניות לאומי  והפועלים .

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית בזק  התחזקה בכ-2%-3% ומניית אלביט מערכות  רשמה עליות דומות.

עוד במסחר, חברת אילקס מדיקל  פרסמה הצעת רכש חליפין מלאה למניות החברה הבת מדטכניקה.

מניית רמי לוי  הגיבה לתוצאות הכספיות שפרסמה הרשת לרבעון הראשון של השנה.

חברת מיט-טק  עדכנה על הסכמי השקעה של כ-20 מיליון שקל שגיבשה מול כמה משקיעים, ובהם רמי לוי, ומנייתה קפצה בכ-10%.

14:45

מגמה מעורבת בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.15 מיליארד שקל. 

מניית נאוי  מזנקת לאחר שהחברה עדכנה שהמנכ"ל המשותף דורי נאוי החליט לא לעבור למיאמי. " מר דורי נאוי הודיע לחברה כי לאור פניית הדירקטוריון אליו כאמור, בנסיבות הקיימות, חזר בו מהכוונה להעתקת המגורים וכי ימשיך, בכפוף לכל דין ולכל הסכמה אחרת עם החברה, להמשיך להעניק את שירותיו לחברה, מישראל". 

13:05

נמשכות הירידות הקלות בבורסה, בהובלת מניות הבנקים. מניית ברנמילר  מזנקת לאחר שהחברה עדכנה הבוקרעל פיילוט ראשון מסוגו עבור משרד הביטחון להקמת מערכת לחימום מים באמצעות אגירת חום - פתרון טכנולוגי שיחמם את המים במקלחות חיילי צה"ל במוצבים 24 שעות ביממה . המערכת הראשונה מסוגה הותקנה בימים האחרונים במוצב צה" ל בהר חריף, בפרויקט שהוקם בסיוע מענק מרשות החדשנות. 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי, מציין בסקירתו השבועית כי "המגמה החיובית בשווקים אינה נשענת על שיפור בסביבת המאקרו או בסקרי הציפיות. אלו ממשיכים לשקף צניחה בפעילות תוך ירידה בסביבת האינפלציה. בארה"ב, ההוצאה לצריכה הפרטית צנחה באפריל בשיעור חד של כ-13%, בעוד ההכנסה הפרטית זינקה בשיעור חד של כ-10%. זינוק זה שיקף את ההשפעה של תשלומי ההעברה תוכנית הסיוע הממשלתית, שכן ההכנסה משכר צנחה בחודשיים האחרונים בכ-11%. התפתחות זו מחדדת את חשיבות התמיכה הממשלתית, שכן סיוע זה אמור לפוג בסוף יולי, כך שבמידה ולא תינקט תוכנית נוספת, יוביל הדבר לצניחה בהכנסה הפרטית באוגוסט ואילך. הסמיכות של המשבר הנוכחי לבחירות עלול ליצור ערבוב של שיקולים פוליטיים שיציב קשיים בדרך להעברת תוכנית סיוע נוספת".

11:10

הבורסה עברה לירידות קלות, לאחר פתיחה מעורבת. מניות הבנקים ממשיכות להפגין חולשה, בהובלת הפועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט .

מנגד, עליות בולטות נרשמות במניות שפיר, בזק, בזן, ויקטורי  , אלביט מערכות ואופקו. 

משבר הקורונה פגע בשווי ההשקעות של קבוצת הביטוח הפניקס  שעברה ברבעון הראשון להפסד של כ- 576.7 מיליון שקל. זאת לעומת רווח כולל של 382.3 מיליון שקל שהחברה שבניהולו של אייל בן סימון רשמה ברבעון הראשון אשתקד.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. ישראמקו רושמת עלייה חדה לאחר שהכריזה על חלוקת דיבידנד.

גם הכשרת הישוב  ומזרחי טפחות בולטות בעליות חדות לאחר שפרסמו דוחות טובים לרבעון הראשון של השנה. 

מנגד, מניית הפועלים  ממשיכה לאבד גובה ורושמת ירידה חדה. גם מניית פתאל החזקות  בולטת בחולשתה. 

08:20

ישראמקו  עדכנה הבוקר כי תחלק רווחים בסך של כ-280 מיליון שקל (5.40 אג' ליחידת השתתפות) וזאת בהתאם למדיניות חלוקת הרווחים של השותפות שהוארכה בינואר 2020, על פיה יחולקו כלל הרווחים הראויים לחלוקה לשנים 2020-2022. החלוקה תתבצע למחזיקי יחידות השתתפות ביום 7 ביולי 2020 (המועד הקובע נקבע ליום 23 ביוני 2020).

חברת אילקס מדיקל  המשווקת בדיקות רפואיות ומחזיקה בשליטה (54%) בחברת שיווק הציוד הרפואי מדטכניקה , פרסמה הצעת רכש ליתר מניות מדטכניקה. על פי הצעת הרכש, שפורסמה אחרי סגירת המסחר ביום ראשון , כל בעל מניה של מדטכניקה  יוכל לקבל תמורתה 0.1773 של אילקס השווה על פי מחיר מניית אילקס בעת סגירת המסחר אתמול, כ-17.7 שקל, פרמיה של 7.5% על מחיר מניית מדטכניקה.

06:50

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה ייפתח לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות חדות, על רקע חששות המשקיעים מהתפרצות גל שני של מגפת הקורונה. 

הבוקר ניכרת רגיעה יחסית בזירת הקורונה - אתמול התגלו 59 נדבקים חדשים ומספר הנדבקים הפעילים נמוך מ-2,000. 

בבורסות אסיה נרשמות הבוקר עליות ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמת יציבות. 

בירידות חדות אתמול בלטו מניות פתאל החזקות , מליסרון , דלתא , אמות, עזריאלי מניות הבנקים דיסקונט  ולאומי. 

עונת הדוחות הגיעה אתמול לשיאה, כשמספר חברות גדולות, ביניהן עזריאלי  ורמי לוי, פרסמו דוחות לאחר סיום המסחר. 

בנק מזרחי טפחות  הודיע אתמול כי הרווח הנקי שלו ברבעון הראשון השנה הסתכם בב-357 מיליון שקל, קיטון של כ-11.6% ביחס לרווח של 404 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

דירקטוריון חברת בזן , שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר , החליט אתמול למנות את האלוף במילואים משה קפלינסקי למנכ"ל חברת בזן.

בסיכום חמשת חודשי המסחר הראשונים של 2020 הציגה הבורסה ירידה של כ-15%, בהשפעות התפרצות וירוס הקורונה, שגרר אותה לירידות חדות בחודשים פברואר ומרץ, אף כי לאחריהן הציגה התאוששות שקיזזה חלק ניכר מהן.

כלכלני בנק הפועלים מציינים בסקירתם השבועית כי פתיחת המשק לפעילות הביאה לעלייה במספר הנדבקים אך בינתיים אין נסיגה לאחור במדיניות. ההגבלות שנותרו על התקהלות והחשש של הציבור מהגעה למקומות ציבוריים מגבילים את יכולת ההתאוששות של המשק. "אנו רואים תופעה דומה גם בסין, התעשייה חזרה לעבוד, אך ענפי השירותים מתקשים לחזור לשגרה. גם בשוודיה, שלא חלו בה כמעט הגבלות על האוכלוסייה, הפגיעה בפעילות לא שונה בהרבה ממדינות אירופה אחרות. כלומר, כל עוד החשש מהידבקות מרחף באוויר התוצר לא צפוי לחזור לקדמותו".

"התוצר התכווץ ברבעון הראשון של השנה בשיעור שנתי של 7.1%. בנטרול השפעת המיסים על היבוא הירידה הייתה מתונה יותר - 4.6%. ירידת התוצר הייתה מתונה ביחס למדינות אירופה, בהן הסגר היה דומה לזה שבישראל. הנתונים הרבעוניים הם תנודתיים ולא ניתן להסיק מנתון זה הרבה. הצריכה הפרטית ירדה ברבעון הראשון בשיעור שנתי של כ-20%, והיא אולי משקפת טוב יותר את הפעילות ברבעון זה. התוצר צפוי להתכווץ ברבעון השני של השנה בשיעור חד הרבה יותר". 

עוד מציינים בפועלים כי "הגידול החד במספר המובטלים וחששות הציבור, ימשיכו להשפיע על הביקושים לצריכה, ואנו לא רואים בטווח הנראה לעין את הצריכה שבה לרמה של טרם המשבר". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988