נעילה חיובית בתל-אביב; מניות כיל ואופקו עלו ב-3.6%

כל מדדי המניות בת"א ננעלו היום בעליות, למעט מדד הביומד ומדד הבנקים • מניית דיסקונט איבדה היום 1.95% • גם מניות לייבפרסון ומזור רובוטיקה בלטו בירידות • מניות סנו וסייפ-טי גרופ עלו בכ-11% • מחר וביום רביעי לא יתנהל מסחר בבורסת תל אביב בשל יום הכיפורים. הבורסה תחזור למסחר ביום חמישי

הבורסה לניירות ערך בתל-אביב / צילום: שאטרסטוק
הבורסה לניירות ערך בתל-אביב / צילום: שאטרסטוק

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום בעליות. כך, מדדי ת"א-35  ות"א-125  עלו, אבל מדדי ת"א-ביומד  ות"א-בנקים  סיימו את המסחר בירידות.

המניות שבלטו בעליות בת"א-35 הן אופקו , כיל  (שעלתה במחזור מסחר גדול יחסית) וחברה לישראל .

בירידות בלטו מזור רובוטיקה , לייבפרסון  ובנק דיסקונט .

מניית אופקו הלת'  עלתה היום, לאחר שלאחר שרק ביום חמישי האחרון הופסקה השעיית המסחר בה בתל-אביב.  

מניות סנו , סייפ-טי גרופ  ואביליטי  גם בלטו בעליות במסחר. מיי סייז  בלטה בירידות.

מחזור המסחר במניות הסתכם היום ב-1.39 מיליארד שקל, ואילו באג"ח הוא הסתכם ב-5.8 מיליארד שקל.

מחר וביום רביעי לא יתנהל מסחר בבורסת ת"א בשל יום הכיפורים. הבורסה תחזור ליום מסחר אחד ביום חמישי. 

15:45

בשעה זו נמשכת המגמה החיובית במסחר במניות בבורסת תל-אביב. מחזורי מסחר גדולים במיוחד נרשמים במניות כיל  וטבע 

כל מדדי המניות עולים כעת, למעט מדד ת"א בנקים-5 . בין מניות הבנקים, בולטת הירידה במניית דיסקונט.

מדד ת"א ביטוח-פלוס ומדד ת"א-נפט וגז  מטפסים בכ-1.5%. מדד ת"א-125  עולה בכ-0.5%, בהובלת מניות שלאג  ואזורים 

מניית סייפ-טי גרופ  עולה כעת בכ-15%, לאחר שהחברה, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, דיווחה הבוקר על חתימת הסכם הפצה עם החברה הגרמנית esc Aerospace, המייצרת תוכנה וחומרה לתעשיות שונות.

מניית שפיר הנדסה  ממשיכה במסע ההתאוששות המזורז שלה, ועד כה השלימה זינוק של קרוב ל-30% בחודש האחרון.

חברת הנדל"ן המניב להב  אל. אר. מדווחת כי היום הושלמה העסקה להקצאת 50% ממניות החברה הבת "להב הרים ירוקים" לקרן ג'נריישן.

ובינתיים, עובדי הבורסה לניירות ערך מאיימים בנקיטת צעדים ארגוניים אחרי החגים, כחלק מסכסוך העבודה שהכריזו השבוע. 

שער הדולר היציג נקבע היום על 3.583 שקלים, ושער האירו היציג נקבע על 4.1772 שקלים.

13:20

המסחר מתנהל בשעות הצהריים בנטייה חיובית קלה בשני המדדים המובילים, מדד ת"א-35  ומדד ת"א-125 . בין העולות בת"א-35, מניות אלביט מערכות  ומליסרון .

בשל יום הכיפורים, שבוע המסחר הנוכחי כולל שלושה ימי מסחר בלבד, ולאחר חופשה של יומיים תשוב הבורסה בתל-אביב לפעילות ביום חמישי.

בהראל פיננסים התייחסו למצב שוק ההון המקומי וציינו כי שבוע המסחר המקוצר שנרשם בשבוע שעבר, בשל חג ראש השנה "היה אמנם שלילי במדדים המובילים, אך זאת לאחר שבחודש אוגוסט נרשמו בשוק הישראליות עליות מהחדות ביותר בעולם. מתחילת החודש השוק המקומי אמנם ירד, אך זאת לאור מיעוט ימי המסחר שכן הירידות היו רק בשני ימי מסחר - שבהם הירידות באו גם על רקע מימושים בעולם".

עוד הוסיפו בהראל פיננסים כי "מי שהוביל את הירידות מתחילת ספטמבר היו הבנקים, בשל סיבות נקודתיות - לאומי שירד על רקע מימוש אחזקות של המדינה בבנק, פועלים שירד על רקע ההיתר שקיבלה בעלת השליטה בבנק שרי אריסון למכירת החזקותיה".

עוד הוסיפו כי "לפי שעה, מיעוט ימי המסחר החודש, בא לידי ביטוי בתנודתיות מוגברת בשוקי המניות והאג"ח - תנודתיות שבמקרים רבים מקורה בחו"ל בשאר ימי המסחר, כך שלמשקיע הישראלי קשה יותר להגיב".

למרות כל אלה, בהראל פיננסים סבורים כי "התימחור בשוק המקומי ממשיך לתמוך בהקצאת חשיפה גדולה יותר לשוק הישראלי בתיק המניות. גם העובדה שהריבית בישראל לא תעלה בתקופה הקרובה ומצב המאקרו ממשיך להיות מצוין תומכות בחשיפה גדולה יותר אליו".

בין מניות מדד ת"א-35 , בצד החיובי מניית קבוצת דלק  התחזקה בשעות הצהריים. ברקע למסחר, דלק מכרה אתמול נתח נוסף ממניות החברה הבת הפניקס  (תמורת כ-50 מיליון שקל), שעלתה היום בכ-1%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  שבשליטת קבוצת דלק עלו בכ-1%-1.5%.

בין היורדות במדד מניית אופקו . מניית חברת הביומד עמדה בלב המסחר בימים האחרונים וצללה בשיעור דו-ספרתי (שתוקן חלקית בהמשך) אחרי פרסום כתב אישום שהגישה רשות ני"ע האמריקאית (SEC) נגד בעל השליטה בחברה, ד"ר פיליפ פרוסט, ונגד נוספים, בקשר למניפולציה לא חוקית במניות של חברות ביומד קטנות.

באקסלנס ברוקראז' העריכו היום כי "העלייה במחירי האשלג והמומנטום החיובי בתחומי ה-Specialty יתמכו בתוצאות כיל  במחצית השנייה של 2018" והעלו את מחיר היעד למניה מ-18 ל-20 שקלים בהמלצת "החזק". מניית כיל התחזקה בכ-1%-1.5%.

מניות כלל ביטוח  ואזורים  טיפסו גם הן.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על יציבות לקראת פתיחת המסחר שם. 

12:15

בשעה זו נסחרים המדדים העיקריים בבורסת תל-אביב בעליות שערים. מדד ת"א-35  ומדד ת"א-125  מוסיפים לערכם, ומדד ת"א-ביטוח  בולט בעליות.  

מניית סייפ-טי גרופ  מזנקת ביותר מ-20%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת Aerospace esc הגרמנית והזמנה ראשונה למוצר ה-SDP של סייפ-טי בגרמניה. 

10:30

יומו השני של שבוע המסחר הקצר בבורסת תל-אביב, שנפתח ביציבות, מתנהל כעת במגמה מעורבת. במדד הבנקים  ובמדד ת"א-35  נרשמת ירידה קלה.

מדד ת"א-ביטוח  רושם עליות, בהובלת מניות הלמן אלדובי  וכלל ביטוח 

בין מניות מדד ת"א-125  בולטות בעליות מניות ביוטיים , אטראו שוקי הון  ואיסתא . מנגד, בין המניות היורדות בולטת מניית אנרג'יקס .

במסחר הרציף במט"ח, הדולר מתחזק הבוקר מול השקל, בעוד האירו נותר יציב. 

בית ההשקעות הראל פיננסים כותב היום בהמלצות ההשקעה השבועיות שלו, בין השאר: "השבוע שעבר נסגר באווירה חיובית בוול סטריט, עם עלייה שבועית של 1.2% במדד S&P 500 , של 0.9% במדד דאו ג'ונס  ושל 1.3% במדד הנאסד"ק כללי . זאת, בין היתר, לאור נתוני מקרו חיוביים, וכן הידיעות על חידוש המאמצים להגיע להסכם סחר חדש בין ארה"ב לסין.

"גם באירופה היתה המגמה חיובית, כאשר פרט לידיעות על סין וארה"ב, גם העלאות הריבית בטורקיה וברוסיה, וכן מניות חברות הכרייה והרכב משכו את הבורסות למעלה, ומדד המניות הכלל-אירופי סטוקס 600 סיכם את השבוע בעלייה של 1.1%.

"שבוע המסחר המקוצר בישראל היה אמנם שלילי במדדים המובילים, אך זאת לאחר שבחודש אוגוסט נרשמו בשוק הישראלי עליות מהחדות ביותר בעולם. מתחילת החודש השוק המקומי אמנם ירד, אך זאת לאור מיעוט ימי המסחר שכן הירידות היו רק בשני ימי מסחר - שבהם הירידות באו גם על רקע מימושים בעולם. מי שהוביל את הירידות מתחילת ספטמבר היו הבנקים, בשל סיבות נקודתיות: בנק לאומי  שירד על רקע מימוש אחזקות של המדינה בבנק, ובנק הפועלים , שירד על רקע ההיתר שקיבלה בעלת השליטה בבנק שרי אריסון למכירת החזקותיה.

בהראל פיננסים מוסיפים כי "התמחור בשוק המקומי ממשיך לתמוך בהקצאת חשיפה גדולה יותר לשוק הישראלי בתיק המניות. גם העובדה שהריבית בישראל לא תעלה בתקופה הקרובה ומצב המאקרו ממשיך להיות מצוין תומכות בחשיפה גדולה יותר אליו.

"בשווקים המתעוררים נרשמה התאוששות בשבוע האחרון, אך זאת בעיקר היחלשות של הדולר והעלאות הריבית בטורקיה וברוסיה, ואנו ממשיכים להמליץ על חשיפת חסר אליה".

09:45

המסחר בבורסה בת"א נפתח ביציבות. שני המדדים המובילים, מדד ת"א-35  ומדד ת"א-125  שומרים על יציבות עם נטייה לעליות קלות.

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת. הניקיי היפני  רושם עליות, ומדד שנחאי  וההנג סנג  רושמים ירידות.

קרדיט סוויס מעלה מחיר יעד למניית טבע אך נשאר נייטרלי: לאחר שבסוף השבוע נודע כי התרופה אושרה לשיווק בארה"ב, הלילה פרסם קרדיט סוויס עדכון בנושא. ההמלצה אמנם לא עולה שוב, אך מחיר היעד מתעדכן כלפי מעלה, מ-23 דולר ל-26 דולר. מחיר היעד הקודם, לפני הורדת ההמלצה האחרונה, היה 25 דולר.

היום פורסם כי ד”ר יורם טורבוביץ' צפוי לעמוד בראש אחד משני הבנקים הגדולים בישראל אף שבמסמך ששלח הבנק לבורסה טורבוביץ' הודה כי הוא "אינו בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית כהגדרתה". טורבוביץ' יתמנה ליו"ר בנק לאומי 

07:00

המסחר בבורסה בת"א ייפתח היום (ב') על רקע עליות השערים אתמול. מדדי ת"א-35 , ת"א-125  ות"א-בנקים  ננעלו בעליות והוסיפו לערכם כ-1%. ת"א-תקשורת וטכנולוגיות מידע  עלה בכ-3%. המניות הבולטות בעליות במדד ת"א-35 היו טבע , בזק  ואופקו . בירידות בלטו פריגו , מליסרון  ואמות . מדד ת"א-תקשורת עלה בהובלת מניות סלקום  ופרטנר 

מניות נוספות שבלטו במסחר הן מיי סייז , דלק אנרגיה  ויוניטרוניקס 

מחזור המסחר במניות הסתכם ב-595.5 מיליון שקל. בשוק האג"ח הוא עמד על 3.24 מיליארד שקל. 

מחר ומחרתיים (ג'-ד') לא יתקיים מסחר עקב יום הכיפורים.

בשוק ההון מתגברות הציפיות להורדת מס על רווחי ההון בבורסה, לקראת הגשת המלצות המועצה הלאומית לכלכלה. יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון אמר בימים האחרונים כי העבודה בנושא נמצאת לקראת סיום וההמלצות יוגשו לראש הממשלה בנימין נתניהו אחרי חג סוכות.

מניית אופקו  תיקנה מעט את הצניחה בערכה, ולאחר שצללה ביום חמישי האחרון ב-35%, עלתה אתמול המניה של חברת החזקות הביומד בתל-אביב ביותר מ-8%. פרוסט: "המהלך של ה-SEC מטריד לאור הסטייה מגישתה כבר שנים רבות, להודיע לנאשמים עוד לפני הגשת כתב האישום על הכוונה להגישו ולאפשר להם לתת מענה אמיתי לטענות, לפני שהן מתפרסמות".

חברת הנדל"ן הפרטית אלעד קנדה, שבבעלות יצחק תשובה, מתקרבת לאקזיט משמעותי בקנדה. החברה דיווחה אתמול (א') כי קרן השקעות בנדל"ן (REIT) קנדית, בה היא מושקעת, החלה בהליך רשמי של בחינת אפשרויות אסטרטגיות. הליך זה עשוי להוביל למכירה של כל או חלק מהותי של נכסי קרן הריט, או ההחזקות בה, אולם לדברי הקרן היא תתייחס להתקדמות ההליך רק אם וכאשר תאושר עסקה מסוימת. לשם מיצוי ההליך שכרה הקרן את שירותי הבנקאות להשקעות של הבנק הקנדי RBC ושל הבנק האמריקאי וולס פארגו. אלעד קנדה  חזרה בחודש שעבר לבורסה בת"א, לאחר שהשלימה גיוס של 260 מיליון שקל בהנפקה ראשונית של אגרות חוב מסדרה א'.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988