סגירה שלילית בת"א: מניית טבע צללה ביותר מ-8%

ת"א 90 איבד 0.5% ומדד הבנקים השיל 0.9% • בזק זינקה 4% על רקע הדיווח לפיו דוד פורר יהיה השותף הישראלי של קרן סרצ'לייט במסגרת רכישת השליטה בחברה

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:00

המסחר בתל אביב ננעל בירידות בהובלת טבע שצנחה ביותר מ-8%, ברקע לנפילת המניה בוול סטריט. מדד ת"א 35 איבד 0.7%, ת"א 90 ירד ב-0.5% ומדד הבנקים איבד 0.9%.

טבע איבדה גובה בצל הדיווח לפיו בית המשפט באוקלהומה מתעכב באישור הסדר הפשרה שנחתם במסגרת פרשת משככי הכאבים.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע, שנפתח ביום ב' בשל חג שבועות, מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מאותתים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת כשברקע למסחר, אחרי רגיעה מסוימת ברף חששות המשקיעים בנוגע להשלכות מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין, שהתרחבה גם למקסיקו בשבוע שעבר וכבר התפוגגה בחזית זו, כעת אותן חששות חוזרים לעלות.

טרם הירידות היום, מוקדם יותר השבוע העריכו בבית ההשקעות אופנהיימר בסקירתם השבועית כי "מהלך העליות האחרון עשוי להימשך, לאור השיפור ביחס בין אופציות 'פוט' ו'קול', נסיגה במדד הפחד (VIX) - המעידה על ירידה בתפיסת הסיכון בקרב המשקיעים והצפי לשיפור במחזור הכלכלי ארוך הטווח".

ההערכה באופנהיימר היא כי "הרמה הנוכחית של תשואות אג"ח ארוכות של ממשלת ארה"ב משקפת מצב 'מכירת יתר' שעשוי להתהפך ובכך לתמוך בתיזת השקעה באפיקים מחזוריים".

באופנהיימר עדכון את המלצותיהם לגבי השקעות בענפים שונים במשק האמריקאי, ובמסגרת זו העלו את ההמלצה על מגזר השירותים הפיננסיים, ומנגד הורידו את ההמלצה על מגזר התרופות.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי המניות הדואליות של טאואר , לייבפרסון  ואופקו הלת'  נחלשות בכ-2%-4%. עוד בין הדואליות, נייס  וטבע  יורדות בכ-1.5%-2% וירידות דומות רושמות הבינלאומי  והפניקס .

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית בזק  מתחזקת בכ-2%-3%. ברקע למסחר, היום נודע כי איש העסקים דוד פורר יהיה השותף הישראלי של הקרן הזרה סרצ'לייט המתקדמת לקראת רכישת השליטה בקבוצת התקשורת. מניות בעלות השליטה בבזק, בי קומיונקיישנס  ואינטרנט זהב, מטפסות בכ-4%-6%. היום קיימו מחזיקי האג"ח של בי קומיוניקיישנס דיון בנושא, ומחר (ה') צפוי דיון של מחזיקי אג"ח אינטרנט זהב.

בלאומי שוקי הון פרסמו עדכון המלצה על מניית שטראוס  שם סבורים כי תמחור המניה מלא, ובהתאם מותירים את המלצתם עליה על "משקל שוק". מניית שטראוס נסחרה היום בשינויים קלים.

עוד במסחר, מניית כלכלית ירושלים  (שבעל המניות הגדול בה הוא פורר) מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בהמשך למחזור גדול שריכזה גם אתמול, ללא דיווח מצד החברה.

מניית איידיאו  מתאוששת אחרי צניחה תלת-יומית של כ-17% שנרשמה על רקע חששות מהרעה בתנאי שוק השכירות לדיור בברלין, שוק פעילותה. בדיסקונט ברוקראז' ציינו היום כי "המחיר הנוכחי של איידיאו משקף את התממשות התרחיש החמור ביותר בו שכר הדירה יוקפא על פני תקופה של חמש שנים, בעוד מחירה של מניית החברה הבת (איידיאו פרופרטיז) הנסחרת בבורסת פרנקפורט משקף הסתברות של 60% להתממשות תרחיש זה".

חברת פנינסולה  דיווחה על תוצאות הנפקת מניות ואופציות שביצעה, מנייתה מטפסת בכ-4%-5%.

עוד בצד השלילי, בין "מניות הקאנביס", אלה של יוניבו , טוגדר  ואינטרקיור  נחלשות בכ-4%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

13:10

בזק מטפסת על רקע הדיווח לפיו דוד פורר יהיה השותף הישראלי של קרן סרצ'לייט במסגרת רכישת השליטה בחברה. פורר, בעלי חברת התרופות ניאופרם, ישקיע 97 מיליון שקל ויקבל 20% ממניות החברה הפרטית שתחזיק בשליטה בבי קומיוניקיישנס, החברה האם של בזק.

מנייתה של שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים), האחראית על מערכת תשתית התשלומים בישראל, מאבדת כ-3% ביומה הראשון למסחר בבורסה בתל אביב. בסטף החודש שעבר במסגרת המכרז המוסדי בהנפקה נמכרו לציבור 43.6% ממניות החברה על-ידי שלושה בנקים שהיו חייבים לרדת להחזקה של עד 10% מהחברה, וזאת לפי שווי של כ-296 מיליון שקל לשב"א.

מניית איידיאו  מאוששת במסחר לאחר נפילות חדות בימים האחרונים בצל החשש מהקפאת שכר הדירה בברלין. בדיסקונט ברוקראז' סבורים כי המחיר הנוכחי של מנית חברת האם (איידיאו גרופ), משקף את התממשות התרחיש החמור ביותר בו שכר הדירה יוקפא על פני תקופה של חמש שנים, בעוד מחירה של מניית הבת הנסחרת בפרנקפורט משקף הסתברות של 60% להתממשות תרחיש זה. לטענת ישי ששון, רו"ח ואנליסט בכיר בדיסקונט ברוקראז': "התממשות התרחיש של הקפאת שכ"ד על פני חמש שנים, והעלאה מתונה של שכר הדירה בתקופה שלאחר מכן, עשויה להעלות את שיעורי ההיוון של הנכסים, ובעקבות זאת לפגוע בשוויין הכלכלי של מנית חברת הבת והאם". 

לדברי ששון, היה ויתממש התרחיש המחמיר, בו שכ"ד יוקפא על פני התקופה האמורה, שיעורי ההיוון בשנים 2024-2020 יעלו לכדי 4.75% (חלף 2.8% היום) ומשנת 2025 ואילך יעמדו על 3.1%. בהתאם לכך, נכסי חברת הבת עשויים לרשום ירידת ערך של 16.2% בהשוואה לערכם הנוכחי בדוחות החברה".

ששון מציין כי מחירה של מניית האם העומד על 62 שקל, משקף למעשה התממשות מלאה של תרחיש חמור זה, בעוד מחירה של מנית הבת (42.04 יורו) משקף הסתברות של 60% להתממשות תרחיש זה. ששון סבור כי סיכויי התממשות תרחיש מחמיר זה אינם מלאים, ומשכך לדעתו מניית האם "נענשה" יתר על המידה. בנסיבות אלו ממליץ ששון להעדיף החזקה בחברת האם על פני חברת הבת.

אפולו פאוור , המפתחת פאנלים סולאריים גמישים, הודיעה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת "סיאל אנד טירר" החברה המובילה בעולם בתחום מערכות סולאריות צפות למאגרי מים, במסגרתה יותאמו יריעות וסלאריות גמישות כפתרון סולארי צף העדיף על הפתרונות הסטנדרטיים בשוק.

12:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 35 יורד ב-0.7%, ת"א 90 מאבד 0.3% ומדד הבנקים משיל 0.77%. 

מניית פועלים  יורדת בכ-1% במחזור הגבוה בבורסה, אחריה כלכלית ירושלים  מטפסת ב-0.5%, מליסרון  יורדת 0.6% במחזור השלישי בת"א, ומניית בזק  עולה ביותר מ-2% על רקע הדיווח לפיו איש העסקים דוד פורר, מבעלי רשת ניאופארם, יהיה השותף הישראלי של קרן סרצ'לייט במסגרת רכישת השליטה בחברה. 

מניית ננו דיימנשן  מזנקת בכ-20% על רקע הדיווח על שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת HENSOLDT, חברת אלקטרוניקה בינלאומית מובילה בתחום הביטחון. במסגרת שיתוף הפעולה, צוות המהנדסים של HENSOLDT יעבוד בצמוד למהנדסים של ננו דיימנשן על מנת לפתח אפליקציות חדשניות לתעשיית הביטחון ב-HENSOLDT.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-266 מיליון שקל.

11:30

חברת ביטפארמס , הפועלת בתחום כריית הביטקוין, דיווחה הבוקר כי החל מהיום יופסק המסחר במניותיה עד להשלמת מחיקתן מבורסת ת"א.

11:20

נמשכות הירידות בבורסה בת"א. מדד ת"א-35  יורד ב-0.7%, ת"א-125  יורד בכ-0.5%.

מדד הבנקים  יורד בכ-0.8%, כשמניות הבנקים פועלים , מזרחי טפחות , דיסקונט , לאומי  והבינלאומי  רושמות ירידות של עד 1.2%.

אופקו הלת'  יורדת בכ-4%. בזק  עולה ב-1.2%.

10:00

פתיחה שלילית בבורסה בת"א; מדדי ת"א-35 , ת"א-125  ות"א-90  נפתחו בירידות של עד 0.6%.

בזק  עולה ב-2%, טבע  יורדת ב-1.7%. בי קומיונקיישנס  עולה בכ-3.4%.

מדד הבנקים  יורד כשמניות הבנקים לאומי , פועלים , מזרחי טפחות , בינלאומי  ודיסקונט  צבועות אדום.

מודיעין יהש  עולה בלמעלה מ-3% לאחר הדיווח על כי בקידוח North Chardonnay, בו דיווחה בחודש פברואר על סימני פטרוליום משמעותיים, הסתיימו מבחני ההפקה. תוצאות המבחנים מאשרות כי הבאר שנקדחה הינה מסחרית, והיא תהפוך לבאר השלישית בפרויקט Grapevine ממנה מפיקה מודיעין נפט. 

במהלך מבחני ההפקה בקידוח הפיתוח הופקו בממוצע ליום 157 חביות נפט.

07:00

המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר לאחר נעילה יציבה אתמול בבורסות וול סטריט, כאשר המדדים המובילים ננעלו ללא שינוי.

מדד ת"א 35 איבד אתמול 0.4%, מדד ת"א 90 ירד ב-0.6%, ומדד הבנקים איבד 0.5%. 

טבע  איבדה 1.5% בצל הורדת מחיר יעד מצד ברקליס. החברה לישראל  ירדה ב-2.6%, לייבפרסון  ירדה ב-3.7%, אופקו הלת'  וכיל  איבדו 1.5% כל אחת.

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

שוקי סין רושמים ירידות חדות הבוקר. כך, בורסת הונג-קונג יורדת בלמעלה מ-1.5%, בורסת שנחאי רושמת ירידות של כ-0.6%, ובורסת טוקיו שומרת על יציבות.

איש העסקים דוד פורר, מבעלי רשת ניאופארם, יהיה השותף הישראלי של קרן סרצ'לייט במסגרת רכישת השליטה בחברת בזק .

חברת ברק קפיטל נמצאת לקראת כניסה לתחום עשיית השוק לקרנות סל, כשהיא צפויה לחבור לשיתוף-פעולה בשירותי עשיית שוק בקרנות הסל של פסגות, שבניהולו של ברק סורני. ל"גלובס" נודע כי פסגות וברק קפיטל נמצאים בימים אלה במגעים מתקדמים למינוי ברק קפיטל כעושה שוק רשמי של קרנות הסל בפסגות. לצורך כך צפויה להיות מוקמת זרוע חדשה בתוך ברק קפיטל, אשר תתמחה במוצרי מדדים. המהלך נעשה על רקע פרישתו הצפויה של מי שהיה אחראי על עשיית השוק בקרנות הסל של פסגות, איתי בלושטיין, ששב לברק קפיטל, בה החל את דרכו בשוק ההון.

חברת השקעות הנדל"ן הכשרת הישוב , שבשליטת משפחת נמרודי, עושה צעד משמעותי לקראת הנפקת הון בבורסה, לאחר פרק זמן של כמעט 30 שנה, במהלכו, עקב הוראות חוק ניירות ערך, הייתה מנועה מביצוע הנפקות הון כלשהן.

אתמול פרסמה הכשרת הישוב זימון לאסיפה כללית, שתתקיים בחודש הבא, שתתבקש לאשר מהלך, במסגרתו תוותר בעלת השליטה בחברה, חברה בבעלות יעקב נמרודי, על זכויות הצבעה עודפות שמוקנות למניות היסוד של הכשרת הישוב הנמצאות בבעלותה. זאת תמורת כתבי אופציה בלתי סחירים שיוקצו לה, למימוש למניות החברה, אשר נועדו לשמר את שליטתה של משפחת נמרודי בחברה גם בעתיד.

פערי ארביטראז' שליליים ילחצו את הבורסה בפתיחה. אופקו חוזרת עם פער שלילי של 2.8%, טאואר  עם פער שלילי של 2.3%, וטבע עם פער ארביטראז' שלילי של 1.65%. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988