נעילה שלילית בבורסה: ת"א-35 נפל 1.5%, מניית טבע צללה 13.3%, בזק צנחה לקראת הדוחות מחר

מניית טבע הקורסת הכבידה על בורסת ת"א, בזמן שבנק לאומי עקף את שוויה של טבע • מניית הפועלים ירדה 3.4%, אל על ירדה 2.2% ואילו שופרסל טיפסה 1.6% אחרי הדוחות הרבעוניים • בזק נפלה 6.5% לקראת פרסום הדוחות מחר • אי.בי.אי: "סביר שבזק תמחוק את נכס המס שלה, והמשמעות היא עוד שנה ללא דיבידנדים, שיחזרו לא לפני 2020"

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock
הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

המסחר בתל אביב ננעל בירידות חדות בצל נפילה של טבע  ובזק  ב-13.3% ו-6.5%, בהתאמה.

טבע איבדה את מקומה לטובת בנק לאומי  מבחינת שווי החברה בבורסה.

בזק צנחה 6.5% לפני פרסום הדוחות מחר, ולפי החשש החברה עשויה לרשום מחיקות נוספות שעלולות לדחות חלוקת דיבידנדים גם ב-2020.

מדד ת"א-35  איבד 1.54%, ת"א-90  ירד 0.6% ומדד הבנקים  ירד 1.4%. 

מחזור המסחר במניות הסתכם היום ב-1.47 מיליארד שקל.

16:57

לקראת סגירה, המסחר בתל אביב מתנהל תחת לחץ ברקע לפתיחה שלילית בוול סטריט. מדד ת"א 35 מאבד 1.6%, טבע נופלת ב-12% ומניית בזק צונחת ב-6.55% בצל החשש מפני מחיקות שתבצע בדוחותיה לרבעון הראשון שיפורסמו מחר.

15:50

המסחר בתל אביב מתנהל תחת לחץ כאשר ת"א-35  מאבד כבר 1.5% בהובלת טבע  ובזק  שצונחות ב-9% ו-8% בהתאמה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת, כשברקע ממשיכות להתגבש חששות המשקיעים בנוגע להשלכות השליליות של מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין על צמיחת הכלכלה הגלובלית, ובהתאם הם מחפשים נכסים בסיכון נמוך יותר מהאפיק המנייתי ומובילים את תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לרמות שפל - במה שנתפס אצל חלק מהאנליסטים כאינדיקטור לחוסר הוודאות המתגבר.

אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, התייחס היום למצב וציין כי "כפי שאנו מבינים את הרטוריקה של מלחמת הסחר, ההתכתשות בין המעצמות לא עתידה להסתיים בקרוב ואנו צפויים לעמוד בפני שוק תנודתי במיוחד, כך שייתכן מאוד כי נראה את האפיק המנייתי זולג מטה".

ברקע לירידות בבזק , שנרשמו לקראת פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה הצפויים להתפרסם מחר (ה'), היו מי שהעריכו בשוק כי בזק עשויה להציג מחיקות נוספות להחזקותיה בדוחות, וכן כי בעלי מניות זרות מממשים נתחים מהחזקותיהם. צמד בעלות השליטה בבזק, בי קומיוניקיינס  ואינטרנט זהב , צונחות בכ-10%-12%.

לירן לובלין, אנליסט התקשורת בבית ההשקעות אי.בי.אי אמר היום בנוגע לבזק כי "מה שנראה הכי סביר הוא שבזק תמחוק את נכס המס שלה - נושא שמרחף כעננה מעל החברה כבר הרבה מאוד זמן, והמשמעות היא עוד שנה ללא דיבידנדים, שיחזרו ב-2022".

עניין נוסף שציין לובלין הוא עדכון מדדי ה-MSCI שבוצע אתמול, במסגרתם מניית בזק יצאה מאחד מהמדדים, ולדבריו, "אתמול כולם היו מוכנים לעדכון, אולם לא מן הנמנע כי יש נותרו עוד "שאריות" של החזקה שצריך להיפרד מהן".

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית שופרסל עולה על רקע פרסום תוצאותיה הכספיות הרבעוניות, אלוני חץ, שפרסמה גם היא את דוחותיה הכספיים, מתחזקת בכ-1%-1.5%, ומניות הראל השקעות  ומזרחי טפחות  בכ-1%, אחרי שבלטו לחיוב גם מוקדם יותר השבוע.

עוד על רקע פרסום דוחות כספיים, מניית קבוצת אשטרום קבוצה  מגיבה לתוצאות בקפיצה של כ-10% וזו של דלק רכב  עולה בכ-5%.

מניית סלקום , שאתמול נחלשה בכ-6% על רקע פרסום דוחותיה הכספיים, ממשיכה לאבד גובה. מניית פרטנר  יורדת בכ-1%-1.5% וזו של אלקטרה צריכה, המחזיקה בגולן טלקום, נחלשת בכ-3%.

חברת אנלייט  דיווחה היום כי חתמה על הסכמים להשקעה והקמת פרויקט אנרגיית רוח בשבדיה בהספק מתוכנן של כ-113 מגה-וואט. לדברי אנלייט, הפרויקט, שיכלול 27 טורבינות, צפוי להניב לחברה הכנסות שנתיות של 10-12 מיליון אירו ב-12 השנים הראשונות, והחל בשנה ה-13 הכנסות של 17-24 מיליון אירו בשנה למשך 18 שנים. הפרויקט השלים את כל תהליכי הפיתוח המהותיים, והוא מוכן לתחילת הקמה, הצפויה עוד השנה.

14:00

המסחר בתל אביב מתנהל תחת לחץ בדומה לסנטימנט מעבר לים, כאשר סין מאיימת להגביל הייצוא של מתכות נדירות. מדד ת"א 35 נופל ב-1.1%, ת"א 90 מאבד 0.4% ומדד הבנקים יורד ב-1.1%. 

טבע  נופלת בכ-8% ובכך סוגרת פער ארביטרז' שלילי שנפתח לאחר התרסקות של 12% אתמול בניו יורק.

מניית בזק  צונחת 7.5%. ברקע: עובדי בזק בינלאומי הפסיקו את המשא-ומתן עם הנהלת החברה על הסכם קיבוצי חדש במסגרת המעבר לאיחוד התפעולי בחברות-בנות בבזק. 

מניית פועלים  יורדת לאחר פרסום הדוחות הכספיים הבוקר. אל על  נסחרת לאחר שרשמה הפסד של 55 מיליון שקל בדוחותיה לרבעון הראשון.

מניית ברן  מאבדת גובה לאחר פרסום הדוחות הכספיים לרבעון הראשון של 2019.

חברות הביטוח הפניקס  וכלל עסקי ביטוח  נסחרות לאחר פרסום הדוחות גם הן.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-760 מיליון שקל.

12:05

נמשכות הירידות בת"א. מדד ת"א-35  יורד ב-1.2%, ת"א-125  יורד בכ-1%. מדד הביומד  צונח 2.4% כאשר מניית טבע צונחת ב-9%, מדד הבנקים  יורד 1.3%, הבלוטק והתקשורת  יורדים גם הם למעלה מ-1%.

סלקום  צונחת בכ-5%. דלק רכב  עולה בכ-6.5%, אשטרום קבוצה  קופצת למעלה מ-7%.

לדברי אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון: "הדוחות הכספיים של החברות בשוק המקומי מצביעים על תמונה כללית חיובית ועשויים לתמוך בהמשך צמיחת המשק. הסקטור הבנקאי המשיך לשדר עוצמה עם תוצאות כספיות טובות של כל הבנקים לרבעון הראשון. בדומה, החברות בענף הנדל"ן המניב המשיכו להראות שיפור ב-NOI וב-FFO והחברות בסקטור האשראי החוץ בנקאי, שאנו ממליצים להיחשף אליו, הציגו גם הן צמיחה חזקה ודוחות מצוינים. אנו צופים כי המגמה החיובית בענף האשראי החוץ בנקאי עשויה להימשך גם בעתיד, במקביל לגידול בתוצר הישראלי.

"במבט כללי, המגמות ברבעון הראשון כפי שמשתקפות מהדוחות ביתר הסקטורים נשארו בהתאם למה שראינו בסוף 2018 - חברות התעשייה מעט נחלשות על אף שהציגו דוחות טובים, חברות התקשורת מציגות חולשה מתמשכת וכך גם חברות האופנה שמאבדות גובה ועלולות לספוג עוד מכה כואבת עם תחילת פעילות אמזון בישראל", אמר שני.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-510 מיליון שקל.

09:45

"פתיחה אנגלית" בבורסה בתל אביב: המסחר נפתח באיחור בצל הנפילה של מניית טבע, לאחר שצנחה במסחר אתמול בוול סטריט בכ-12% לשפל של כשני עשורים, ומתחת למחיר של 10 דולרים למניה. לאחר שטבע שילמה 85 מיליון דולר במסגרת הסכם שחתמה עם מדינת אוקלהומה, המשקיעים בטבע חוששים מפני ההשלכות העתידיות כתוצאה מפרשת משככי הכאבים בארה"ב.

מדד ת"א-35  יורד בלמעלה מ-1%, ת"א-125  רושם ירידות של 0.8%. במקביל: החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בכ-1% לאחר סגירה צורמת אתמול.

מניית אשטרום קבוצה  מזנקת לאחר פרסום הדוחות. החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 98.4 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 17.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההכנסות עלו ל-1.14 מיליארד שקל ברבעון הראשון, לעומת הכנסות של 882.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

בנק ישראל מפרסם הבוקר את נתוני המדד המשולב למצב המשק לחודש אפריל, שעלה ב-0.28%. לדברי הבנק, "קצב גידולו הממוצע של המדד מתחילת השנה מהיר מעט בהשוואה לקצב הממוצע בשנת 2018. המדד הושפע לטובה מעלייה ביבוא התשומות ובשיעור המשרות הפנויות באפריל, ומעלייה במדד הייצור התעשייתי במארס. את קצב עלייתו של המדד מיתנו הירידות ביבוא מוצרי הצריכה וביצוא הסחורות באפריל, והירידה במדדי הפדיון של המסחר הקמעונאי ושל השירותים במארס". 

בנק פועלים  פרסם דוחות הבוקר, לפיהם ברבעון הראשון של 2019 גדל הרווח הנקי בכ-31% לסך של כ-821 מיליון שקל. עם זאת, בנטרול הפרשה שנרשמה ברבעון הראשון ב-2018 בגין החקירה בארה"ב, הרווח הנקי ברבעון הראשון אשתקד היה מסתכם בכ-688 מיליון שקל, כך שבנטרולה הרווח של הבנק גדל ברבעון הראשון השנה בכ-19%. 

אל על  פרסמה דוחות הבוקר ורשמה הפסד של 55 מיליון שקל ברבעון, למרות הירידה במחיר הדלק הסילוני.

שופרסל  פרסמה דוחות גם הן ולפיהם ההכנסות ירדו ב-0.6% על רקע עיתוי חג הפסח, אך בשורה התחתונה רשמה הפסד של 16 מיליון של ברבעון הראשון. מגזר כרטיסי האשראי רשם רווח תפעולי של 9 מיליון שקל ברבעון.

רשת ויקטורי  פרסמה דוחות שהושפעו לשלילה גם הם בשל עיתוי חג הפסח, שתוצאותיו יבואו לידי ביטוי ברבעון הבא. הכנסות החברה ירדו ב-1.2% על אף גידול בשטחי המסחר בשיעור של 6%. המכירות בחנויות זהות ירדו ב-5.1% ונרשמה ירידה בשיעור דומה במכירות למ"ר. בנטרול השפעת חג הפסח, המכירות מחנויות זהות עלו ב-2%. בשורה התחתונה, הרווח הנקי הסתכם ב-2.9 מיליון שקל בלבד, לעומת רווח נקי של 7.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

רשת רמי לוי  רשמה ברבעון הראשון של 2019 ירידה של 2.7% במכירות מחנויות זהות, וירידה של 6% במכירות למ"ר. עם זאת, הרשת הצליחה לרשום עליה של 7% בהכנסות ברבעון הראשון  הודות לפתיחת סניפים וברקע לאיחוד תוצאות קופיקס וגוד פארם. 

08:30

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר לאחר נעילה מעורבת אתמול. מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ומנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.14%.

טבע צנחה אתמול בתל אביב והתרסקה בוול סטריט לאחר הורדת המלצה ומחיר יעד מצד UBS, שיכון ובינוי קפצה ב-5.2%, אנרג'יקס איבדה 4%, מניית הקנאביס אינטרקיור צנחה 6.5%. 

בבורסות אסיה המסחר מתנהל בירידות הבוקר, לאחר נעילה שלילית אמש בבורסות ארה"ב. המדדים המובילים באסיה יורדים עד 1.2%, ואמש בארה"ב המדדים המובילים בניו יורק איבדו גובה לקראת הנעילה בצל החששות מהאטה. ברקע: גובר המתח בין איטליה לאיחוד האירופי בסוגיית התקציב.

מדד הנאסד"ק ירד 0.4%, הדאו ג'ונס איבד 0.9% ומדד הפחד (VIX) קפץ ב-10%.

דוחות אירונאוטיקס שפורסמו אתמול חשפו טעות חשבונאית והמניה צנחה ב-7.3%. בדוחות 2018 דיווחה החברה בטעות כי צבר ההזמנות עבור תחום המערכות האלקטרואופטיות עמד על 46 מיליון דולר, אבל בפועל צבר ההזמנות היה 26 מיליון דולר. טעות זו השליכה על סך ההזמנות (במאוחד) של החברה, כך שהצבר שדווח בטעות עמד על כ-228 מיליון דולר, בעוד שנכון לאותו מועד עמד סך צבר ההזמנות בפועל על כ-205 מיליון דולר. 

היום יפורסמו דוחות אל על, שופרסל, אלוני חץ, הכשרת היישוב, בריינסוויי, המלט, איביאי בית השקעות, ונטו אחזקות.

בנק הפועלים בניהולו של אריק פינטו, פרסם הבוקר את דוחותיו הכספיים לרבעון הראשון של 2019, בו דיווח על רווח נקי של 821 מיליון שקל, בהשוואה ל-628 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-31% ביחס לרבעון המקביל.

הבנק מציין כי ללא ההפרשה בקשר עם חקירת עסקי קבוצת הבנק עם לקוחות אמריקאים, הסתכם הרווח הנקי ברבעון המקביל ב-688 מיליון שקל, והגידול ברווח ברבעון הנוכחי ביחס לרבעון המקביל עמד על כ-19%.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988