הבורסה בת"א | סיקור שוטף

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-5.2%

מדד ת"א 35 איבד 0.36%, מנגד ת"א 90 עלה ב-0.37% • בנק לאומי הכריז על מינויו של חנן פרידמן למנכ"ל במקומה של רקפת רוסק-עמינח • טבע איבדה כ-2% לאחר שעלתה מוקדם יותר בפתיחה • מניות הקנאביס בלטו בעליות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר


סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום במגמה מעורבת, כשברקע המדדים בוול סטריט מטפסים ב-0.5%. מדד ת"א 35 איבד 0.36%, ת"א 90 עלה ב-0.4%, ומדד הבנקים נפל ב-0.77%.

בנק לאומי  הכריז על מינויו של חנן פרידמן למנכ"ל במקומה של רקפת רוסק-עמינח.

מניות הקנאביס בלטו בעליות, בהובלת אינטרקיור  וטוגדר  שעלו בשיעור דו-ספרתי. 

מניית טבע  ננעלה בירידות של 1.8% לאחר שעלתה לאורך היום בהמשך לדיווח על הסדר של ג'ונסון אנד ג'ונסון במסגרת פרשת האופיואידים. 

דלק קבוצה  זינקה ב-4.2%, ודלק קידוחים יהש  עלתה ב-2.5%. כיל  טיפסה ב-2%, ומנגד מניית מזרחי טפחות  איבדה 1.7%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל.

15:15

המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות כאשר המדדים המובילים נסחרים ללא שינוי מהותי, ומדד הבנקים מאבד 0.65%. 

מניית פמס  מזנקת 17% לאחר שהחברה פרסמה היום דוחות טובים לרבעון השני של השנה, טוגדר  מזנקת בכ-20%, אינטרקיור  עולה ב-11.5%.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי, מציין לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל מחר, כי מאז החלטת הריבית האחרונה בתחילת יולי חלו שינויים משמעותיים בסביבה המקומית והגלובלית. "מהבחינה המקומית הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בירידה חדה בקצב האינפלציה השנתית, מ-1.5% במועד החלטת הריבית ביולי (לאחר פרסום מדד חודש מאי) ל-0.5% בלבד כיום (לאחר פרסום מדד יולי). אמנם אחד האינדיקטורים המובילים לבחינת האינפלציה הבסיסית - המדד בניכוי סעיפי האנרגיה והפירות והירקות - התמתן בשיעור מתון יותר מ-1.1% ל-0.9%, אך עדיין מדובר ברמה שנושקת לגבול התחתון של היעד ומאפשרת הותרת הריבית ברמה נמוכה לפרק זמן ממושך".

שינוי מהותי נוסף, הוא כותב, נרשם בגזרת שער החליפין. מאז החלטת הריבית חל ייסוף מהיר בשער השקל, בפרט מול סל המטבעות. כתגובה לכך העלה בנק ישראל את הרטוריקה בכל הנוגע לשער החליפין, אך בהתחשב בהתפתחויות הגלובליות הוא יתקשה להסתפק בכך. מכיוון שלהערכת הבנק ההתחזקות המהירה של השקל בחודשים האחרונים לוותה גם בעלייה בהיקף הפעילות הספקולטיבית, ההסתברות להתערבות בשוק המט"ח גבוהה יותר. "החשיבות של התערבות בתקופה הקרובה גברה, שכן היא תמנע התבססות של השקל ברמות הנוכחיות, שאם תתממש תהיה בעלת השפעות שליליות על היצוא והשפעה משמעותית יותר לירידה בסביבת האינפלציה".

לכן, לדעת גוזלן, בנק ישראל צפוי להותיר השבוע את הריבית ללא שינוי ברמתה הנוכחית 0.25%. עם זאת, "ההתפתחויות האחרונות, הן המקומיות והן הגלובליות, צפויות להוביל לטון יוני יותר ולשינוי בהכוונה העתידית, כלומר יישור קו עם ההודעה שנמסרה בסוף יולי".

מניית טבע  בולטת בעלייה של 6.6%, לאחר שבית משפט באוקלוהומה חייב את חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם סכום נמוך יחסית במסגרת פרשת משככי הכאבים בארה"ב, פסיקה שעשויה להשפיע לחיוב גם על התביעות כנגד טבע בפרשה.

עוד בלטו בעליות של עד 4% מניות בית שמש , אנרג'יקס , כיל , אורמת  ולייבפרסון .

מנגד, בירידות של עד 4% בולטות מניות בזק , עזריא לי , סאמיט , אנלייט  ודמרי .

גם מניות הבנקים בלטו לשלילה, בהובלת מזרחי טפחות  שאיבדה 1.7% מערכה.

בקרב המניות הקטנות בולטות מניות הקנאביס אינטרקיור  וטוגדר  בעליות של 12% ו-16% בהתאמה, במחזורים ערים.

מנגד, אראסאל  צונחת ב-18% במחזור ער, לאחר שהחברה דיווחה על ירידה בהכנסות בחצי הראשון של השנה ומכירת המבנה שממנו היא פועלת באזור התעשייה במגדל העמק.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-680 מיליון שקל.

12:20

המסחר בתל אביב מתנהל בנטייה לירידות, כאשר ת"א 35 מאבד 0.45%, ת"א 90 משיל 0.1% ומדד הבנקים נופל בכ-1%.

עזריאלי  מאבדת 2.6%, אלביט מערכות  יורדת ב-1.6%, טאואר  יורדת ב-1.5%, שיכון ובינוי  מאבדת שיעור דומה, מניית אלוני חץ  מאבדת 1.88%.

רשת ויקטורי  פרסמה דוחות לפיהם הרווח הנקי ברבעון השני של 2019 ירד ל-8.42 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 8.56 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד. זאת, למרות עלייה של 6.5% במכירות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הפדיון הממוצע למ"ר ברבעון השני ירד מ-8.3 אלף שקל ל-8.2 אלף שקל ברבעון השני. בששת החודשים הראשונים של השנה הרווח הנקי הסתכם ב-11.3 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 15.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

11:11

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל ביציבות לאחר עליות בפתיחה. המדדים המובילים נסחרים ללא שינוי מהותי.

מניית בית שמש  משלימה זינוק של כ-30% בשבוע, מניות הקנאביס יוניבו , טוגדר אינטרקיור  , מדיקל , קנביט  ואינטליקנה  בולטות בעליות.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-185 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות בהמשך לסנטימנט החיובי בוול סטריט אתמול, ועל רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השני של 2019. מדד ת"א 35 עולה ב-0.3%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים ללא שינוי. 

טבע  מזנקת ב-5.5% לאחר שזינקה אתמול בוול סטריט. ברקע דווח על הסכם פשרה של ג'ונסון אנד ג'ונסון במסגרת פרשת משככי הכאבים. 

פרטנר  פרסמה דוחות לפיהם החברה סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של 3 מיליון שקל. החברה שיפרה את תזרים המזומנים ל-31 מיליון שקל אחרי שני רבעונים של תזרים שלילי.

מניית אלקטרה צריכה  מזנקת לאחר הדוחות. החברה רשמה עלייה של 8.8% בהכנסות לעומת הרבעון השני אשתקד. הרווח הנקי הסתכם ב-25.6 מיליון שקל.

גב ים  דיווחה על עלייה של 10.5% בהכנסות ברבעון השני של השנה ל-126 מיליון שקל. ה-NOI עלה ב-11% ל-121 מיליון שקל וה-EBITDA עלתה מ-102 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד ל-112 מיליון שקל השנה.

חנן פרידמן ייבחר היום למנכ"ל הבא של בנק לאומי , כך על פי ההערכות. דירקטוריון בנק לאומי יתכנס בתוך זמן קצר על-מנת להכריע בנוגע להמלצתה של ועדת האיתור שבראשות יו"ר הבנק סאמר חאג' יחיא, אשר המליצה על פרדימן.

קרן התשתיות והאנרגיה, ג'נריישן קפיטל, בניהולו של ארז בלשה, וקבוצת אלקטרה  דיווחו הבוקר על חתימת הסכם לפיו, הקרן תרכוש את פעילות הגז הטבעי של אלקטרה תמורת כ-135 מיליון שקל.

עופר קורן, משנה למנכ"ל בנק הפועלים  ו-CFO הודיע על פרישתו לאחר כ-7 שנים בבנק.

06:50

המסחר בבורסה בתל אביב ייפתח על רקע הסנטימנט החיובי העולמי.

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל אתמול (ב') בעליות, כאשר ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 90 עלה ב-0.7%, ומדד הבנקים זינק ב-1.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.08 מיליארד שקל.

אמש, המסחר בוול סטריט ננעל בעליות חדות: נאסד"ק זינק ב-1.3%, S&P 500 הוסיף 1.1%, ודאו ג'ונס עלה ב-1%.

בשעה זו המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית מובהקת. כך, בורסת טוקיו מתרוממת ב1.2%, מובלת על-ידי מניית סופטבנק שקופצת בכ-3%, בורסת שנחאי עולה ב-1.8%, ובורסת הונג קונג רושמת עליות של כ-0.3%.

לאחר ההחרפה שנרשמה במהלך סוף השבוע במלחמת הסחר והתדרדרות נוספת ביחסי ארה"ב-סין, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצר אתמול בלבול נוסף בשווקים, שהעביר את וול סטריט לעליות. טראמפ אמר אתמול כי סין יצרה קשר עם משלחת הסחר האמריקאית בשתי שיחות טלפון במהלך הלילה, בבקשה לחזור לשולחן הדיונים, וזאת לאחר הטלת מכסים הדדית בשישי.

"נציגיה של סין התקשרו אמש לאנשי הסחר הבכירים שלנו ואמרו 'בואו נחזור לשולחן'", אמר טראמפ. "אז אנחנו נחזור לשולחן, ואני חושב שהם רוצים לעשות משהו. הם נפגעו מאוד קשה, אבל הם מבינים שזה הדבר הנכון לעשות, ויש לי כבוד גדול לזה. זו התפתחות חיובית מאוד עבור העולם", הוסיף טראמפ.

חברת פרטנר צפויה לפרסם היום את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. טבע חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 2%.

מניית איידיאו נפלה אתמול בכ-10% בצל ההצעה להגביל את שכר הדירה בברלין לכ-8 דולר למ"ר. מניית גולף זינקה אתמול לאחר שפרסמה את תוצאותיה לרבעון השני, לפיהם החברה רשמה עלייה בהכנסות על רקע עיתוי חג הפסח שנפל בשנה שעברה על הרבעון הראשון. 

המכרז לרכישת הבעלות על חברת אפריקה ישראל עובר לסיבוב השני: מספירת קולות המצביעים באסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עלה אמש כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את מרב הקולות, הן אלה שהגישו חברת הבנייה י.ח דמרי, שנמצאת בשליטת יגאל דמרי; וחברת ההחזקות לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, השולטת בין השאר ביבואנית מכשירי הסלולר סאני תקשורת. בעקבות התוצאות האלה תיערך הצבעה נוספת שבה יתמודדו שתי החברות "ראש בראש" על רכישת אפריקה ישראל.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988