אדריכלות | פיצ'ר

מגדל העץ הכי גבוה באירופה ייבנה בברלין

המבנה יהיה בעל 29 קומות ובגובה 98 מטר • קומת המסד והקונסטרוקציה יהיו עשויים בטון יצוק, ושאר הבניין מלוחות עץ • מדור אדריכלות

פרויקט WoHo / הדמיה: MAD
פרויקט WoHo / הדמיה: MAD

בסוף חודש ינואר החלה בנייתו של פרויקטWoHo, קיצור של Wohnhochhaus (בניין מגורים גבוה) ברחוב Schönebergerברובע קרויצברג בברלין. המבנה, שגובהו 98 מטר, 29 קומות, ועלות הקמתו מוערכת ב-90 מיליון אירו, יבלוט בהרבה מעל הבנייה הטיפוסית בשכונה, ואולם ייחודו העיקרי הוא שעיקר הבנייה תיעשה בעץ וכך הוא יהפוך למגדל העץ הגבוה ביותר באירופה (ובכך יעקוף את Mjøstårnet בנורבגיה, 85 מטר גובהו).

הבניין הוא יוזמה של חברת UTB, שמצהירה באתר האינטרנט שלה שהיא הציבה לעצמה מטרה לייצר פרויקטים סביבתיים ועכשוויים באזור הערים ברלין, דרזדן, גרייסוואלד וויימאר. חלק מהאג’נדה של החברה הוא שיתופי פעולה עם העיריות, או עם חברות שמתמחות בהשכרת דירות לצורך מימון והפעלת הפרויקטים האלה. היעד הוא יצירת מתחמי מגורים פונקציונליים, אבל גם מגוונים מבחינה חברתית.

עוד בסדרהלכל הכתבות

הצג עוד

התכנון

לצורך בחירת העיצוב לפרויקט מעורב השימושים נערכה תחרות אדריכלים, שבה נבחר המשרד הנורבגי MAD (לא להתבלבל עם משרד אדריכלים סיני באותו השם). הבניין שהציעו מתנשא אמנם לגובה, אך חלקו התחתון מורכב מכמה גושים נמוכים יותר, "מרקמיים", בגובה של שבע קומות, שמתכתבים היטב עם הבנייה הקיימת באזור, וגם מאפשרים ניצול איכותי יותר של המגרש הצר והארוך ומעבר אל הפארק הסמוך.

באתר האינטרנט שלהם מסבירים האדריכלים שהושפעו מהסביבה: "Woho הוא סוג אחר של בניין רב-קומות, כזה שיש לו פרוגרמה מגוונת ופרופיל חברתי. הוא סוג של עיר קטנה. פרויקט שהקיימות החברתית והסביבתית שלו היא בעלת חשיבות רבה. אתר הפרויקט, שנמצא בשכונת קרויצברג, בברלין בירת גרמניה, הוא לא קונבנציונלי ומגוון. המטרה שלנו הייתה לשקף את האיכויות האלה גם בהצעה שלנו. הקונספט שלנו היה לייצר אינטרפרטציה ורטיקלית של הבלוק הקרויצברגי הטיפוסי".

החומרים

קומת המסד, גרעין הבניין והקונסטרוקציה, יהיו עשויים מבטון יצוק. שאר חלקי המבנה והמעטפת מקורות עץ המורכבות מלוחות עץ מודבקים. מההדמיות של חללי הפנים ניתן לראות שגם בהם יהיה שימוש ניכר בעץ, ללא חיפוי טיח או ריצוף קשיח.

עירוב שימושים

נוסף לדירות מגורים יציע הבניין גם שטחי מסחר בקומת הקרקע, ושירותים חברתיים כמו חוגי העשרה לילדים ופעילויות חברתיות שיתקיימו בקומות המסד ובשטחים המגוננים. הקומה העליונה של המגדל תהיה פתוחה לציבור ויהיו בה סאונה, בר ואזור מגונן. ברוח החזון הקואופרטיבי, דיירי הבניין ייהנו משירותי רכב שיתופי, עמדות טעינה לרכבים חשמליים, חניה לאופניים ורק מעט מקומות חניה לכלי רכב ממונעים.

מחירים

כמה עולה לגור באזור קרויצברג-פרידריכשיין? דירת סטודיו בשטח 31 מ"ר, בבניין מסוף המאה ה-19 ב־Friedrichshain, מוצעת למכירה באתר PrimeLocation במחיר של 115 אלף אירו. מחיר של דירה בשטח 118 מ"ר, בפרויקט החדש ב־Johanniterstrasse 3-6 הוא 621 אלף אירו. דירה בשטח 67 מ"ר, בבניין היסטורי ומשופץ בקומפלקס Riehmers Hofgarten, בלב קרויצברג, מוצעת למכירה ב-656 אלף אירו. באתר Tranio מציעים למכירה דירה של 126 מ"ר, בפרויקט חדש בקרויצברג, תמורת כמיליון אירו. 

עלות הקמה: 90 מיליון אירו
גובה: 98 מטר, 29 קומות
אדריכלות: משרד MAD
מיקום: רובע קרויצברג ברלין, גרמניה