בניין משרדים שמנסה "לפרוץ את מעטפת קירות המסך"

האדריכל שתכנן את הבניין המוקם בפארק העסקים בקיסריה: "בישראל, בשונה מצפון אמריקה, ישנה האופציה התרבותית והאקלימית לפרוץ את המסך הזה"

פארק העסקים בקיסריה / הדמיה: אנטוני פלורס
פארק העסקים בקיסריה / הדמיה: אנטוני פלורס

קומפלקס משרדים חדש שמוקם בימים אלה בפארק העסקים קיסריה הוא דוגמה מעניינת לגישה אדריכלית קצת שונה למבנה נדל"ן מניב. האדריכל גיל אבן צור, שתכנן את המבנה יחד עם ליאור בקר, אומר שלנגד עיניו היה ה"רצון לפרוץ את מעטפת קירות המסך של בנייני משרדים. את אזור הנוחות של החלל הממוזג".

לדבריו, "בישראל, בשונה מצפון אמריקה, ישנה האופציה התרבותית והאקלימית לפרוץ את המסך הזה".

עוד בסדרהלכל הכתבות

הצג עוד

המבנה

הקומפלקס מתוכנן על מגרש ששטחו 13 דונם, שעליו מבנה שהוקם בשנת 2008 שבו פועלת חברת HP. לגלובס נודע כי הבעלות על הקרקע היא של איש העסקים צבי ברק, שהצטרף לאחרונה לקבוצת הביטוח הדיגיטלית הצעירה ווישור גלובלטק.
שני המבנים החדשים, שהשטח הבנוי שלהם הוא 8,500 מ"ר, ייצרו דופן בנויה חדשה שתהפוך את המתחם לקמפוס.

האדריכל אבן צור עבד במשרדו של האדריכל האמריקאי הנודע ריצ’רד מאייר וכעת הוא בעל משרד אדריכלות פרטי בניו יורק.

לדבריו, "הפרוגרמה המקורית הייתה לתכנן שני בניינים, אבל התחושה שלנו בזמן התכנון הסכמטי הייתה שזה קצת צפוף, שהחלל ביניהם קטן. יום אחד ביקרתי בגלריה Dia Beacon בניו יורק וראיתי פסל של האמן סול לויט, שמציג גריד עם מודול קבוע, וכך עלה לי הרעיון למבנה כאן. החלטתי להציע להקים במקום שני בניינים נפרדים, שדה אחד עם משחק של חללי פנים וחללי חוץ, outdoor offices".

לדבריו של אבן צור, המוטיבציה שלו הייתה לפרוץ את מעטפת קירות המסך, הטיפוסית לבניית מבני תעסוקה, בארץ ובעולם: "תכננו את המבנה עוד לפני הקורונה, אבל ברור שזה רלוונטי במיוחד עכשיו. רצינו ליצור סיטואציה שלכל משרד יהיה גם גן, שהעובדים יוכלו לצאת".

התכנון

תכנון המבנה החדש מושתת על מערכת פשוטה וחזרתית של קורות ועמודי בטון טרומי במודול קבוע של 5.40 מטר. אבן צור: "המבנה בנוי עם מודולציה קבועה, שהיא מושלמת לחלל המשרדי. מצד שני, הגריד הבנוי מטיל צל על הבניין וגם מאפשר לצמחים לטפס עליו וכך נוצר חלל שיש בו מיקרו אקלים, שהוא מערך נלווה למשרדים, שמשלים אותו". המודולציה הסטרוקטורלית משפיעה על הגמישות הפונקציונלית: "הבניין יודע לקבל דייר אחד בכל המבנה, או אפילו 16 דיירים בקומה".

העלות

אבן צור מבהיר שהבנייה אינה יקרה יותר מאשר בניין משרדים "רגיל": "כדי ליצור את הקונספט של הבניין בדקנו כמה אפשרויות. בסופו של דבר חזרנו לבנייה הטרומית. כלומר, חלק גדול מהבנייה מיוצר במקומות שונים ומובא לאתר. כך למשל הקורות והעמודים.

"יש עושר בלתי מוגבל של מצבים אדריכליים, אבל פרט חיבור אחד שחוזר על עצמו. מאחר שהכול עובד על מודול קבוע הצלחנו להכין חלק גדול מהמבנה מבעוד מועד: את משקופי הדלתות, החלונות, האדניות. למעשה, חוץ מהגרעין שהוא יציקה במקום, ניתן היה להכין את הכול. זה הפך את הבנייה להרבה יותר מהירה".

המחירים

בפארק העסקים קיסריה 800 אלף מ"ר בנוי שמאוכלסים ברובם הגדול. בפארק יש 230 חברות, מהן 130 הייטק. מחיר חללי משרדים ברמת מעטפת הוא 48-55 שקל למ"ר שכירות לחודש. ככל שמתקרבים לתחנת הרכבת המחיר עולה. המחיר למשרד ברמת גמר הוא 60-65 שקל למ"ר. המחיר למ"ר בחלל לוגיסטי, עד גובה 13 מ', הוא כ-45 שקל. חלל לוגיסטי בגובה של 40 מ' מגיע לעד 70 שקל.

האדריכלים: גיל אבן צור וליאור בקר
השטח: 13 דונם מגרש, שטח בנוי 8,500 מ"ר
שיטת הבנייה: טרומית
מחיר למשרד בפארק: 60־65 שקל למ"ר