אדריכלות | פיצ'ר

"מינימום עלות, מקסימום גמישות": כך ייראה משרד העתיד של צ'ק פוינט

בחברה ערכו תחרות אדריכלים לתכנון סביבות עבודה היברידיות • הזוכה, האדריכל אורי הלוי: "כשהבית מפסיק להיות מפלט מרוטינת הפרנסה, המשרד הופך לעוגן מזוקק"

ההצעה של אורבך הלוי אדריכלים, מקום 1 / צילום: אורבך הלוי אדריכלים
ההצעה של אורבך הלוי אדריכלים, מקום 1 / צילום: אורבך הלוי אדריכלים

חברת צ’ק פוינט, העוסקת באבטחת מידע ומעסיקה 5,700 עובדים, יזמה תחרות רעיונות לעיצוב המשרד החדש. המטרה, כך על פי אתר האינטרנט של החברה, היא לעצב את משרדי העתיד ב"אופן שיתאימו למודל העבודה החדש - מודל עבודה משולב (היברידי), המשלב עבודה מהמשרד ומהבית". הכוונה היא ליישם את התובנות שיעלו מהתחרות בסניפי החברה, הפזורים ב-40 מדינות. הם אף העלו לאתר האינטרנט שלהם את כל ההצעות במטרה שחברות אחרות ישאבו השראה.

עוד בסדרהלכל הכתבות

הצג עוד

התחרות

האדריכל פרופ’ ערן נוימן, דיקן הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב, היה חלק מצוות השופטים בתחרות. הוא מאמין שמגמת השינוי של סביבת העבודה תתעצם ותלך: "ברור שהמעבר לפעילות וירטואלית יגדל בעתיד באופן משמעותי. אחרי שנה של הוראה בזום באוניברסיטה אנחנו רואים שרוב הסטודנטים מעדיפים ללמוד באופן מקוון.

"השאלה הגדולה שעומדת בבסיס התחרות הזו היא היחס שבין הנוכחות הפיזית במשרד לבין העבודה מהבית, וכל זה ביחס לתפוקה של העובדים. אני מניח שיהיה יתרון למעבידים חכמים, שימדדו את העובדים שלהם לפי תפוקה. התחרות ניסתה להציע למעסיקים מודלים גמישים שבהם ניתן יהיה לייצר מינונים שונים של נוכחות במשרד. אחד הדברים המעניינים היה הניסיון לייצר מרחב שבו העובדים ירגישו פרטיות למרות שמגיעים אליו רק פעמיים בשבוע. מצד שני, היה רצון לא לבזבז שטח. איך לנצל שטח מוגבל כך שגם אנשים שמגיעים לעתים לא ירגישו שהם חולקים אותו עם אחרים".

הזוכים

במקום הראשון בתחרות זכה משרד האדריכלים הוותיק אורבך הלוי, שכבר עיצב כמה ממשרדי צ'ק פוינט ברחבי העולם. ההצעה שהגישו, לא נראית חדשנית במיוחד, וכוללת חלוקה של חלל מלבני גדול לכמה מתחמים, "איים", שכל אחד מהם מאופיין בצורה קצת שונה ובתצורת ישיבה שונה. בחלק ממערכי הישיבה יש גם אפשרות לתנועה ולהתאמה אישית. על פי התיאור באתר האינטרנט של החברה, היא מציעה: "מינימום עלות, מקסימום גמישות, ותוך שילוב והנגשה של טכנולוגיה בחלל העבודה".

משרד על גלגלים, מקום 2 / צילום: אורי מיליק, עמרי שורץ ועינת לובלינר
 משרד על גלגלים, מקום 2 / צילום: אורי מיליק, עמרי שורץ ועינת לובלינר

האדריכל אורי הלוי ממשרד האדריכלים אורבך הלוי, מסביר: "ניסינו להבין מה זה אומר לעבוד בחברת הייטק, שבמילא יש לה פריסה גלובלית ותשתית דיגיטלית חזקה מאוד, כאשר פועלים בסביבה של אי-ודאות. אנחנו לא יודעים להגיד מי יבוא למשרד ובאיזה יום יגיע. כשהבית מפסיק להיות מפלט מרוטינת הפרנסה, המשרד הופך לעוגן מזוקק. איך מתרגמים ביטוי כזה למקום שאנשים צריכים לעבוד בו? הצענו מספר רב של מרחבים, עם גמישות רבה. מערך גמיש, מזמין ומוגדר. ההנחה היא שאתה בא למשרד כדי לפגוש אנשים ולעשות עבודת צוות, ולכן תכננו סביבה שמאפשרת להתמקד במה שאתה צריך לעשות".

במקום השני בתחרות זכו אורי מיליק, עמרי שורץ ועינת לובלינר, ובמקום השלישי רובי וגל, סטודיו לעיצוב, שהציעו עמדת עבודה ורסטילית שיכולה להתאים את עצמה לפרופיל המשתמש.

עמדה ורסטילית, מקום 3 / צילום: רובי וגל סטודיו לעיצוב
 עמדה ורסטילית, מקום 3 / צילום: רובי וגל סטודיו לעיצוב

היישום

גיל מסינג, מנהל התקשורת התאגידית הגלובלית של צ׳ק פוינט, מסביר שבכוונת החברה להשתמש בתובנות שעלו מההצעות שהוגשו לתחרות: "אם החשיבה המסורתית הייתה על קומה במגדל משרדים, עם חללי אופן ספייס, עמדות ישיבה, חדר כושר וכאלה, אז כיום מתייחסים למשרד אחרת. אנחנו שואלים את עצמנו בשביל מה לבוא למשרד, אם ממילא אפשר לעבוד מהבית. אז למשרד באים בגלל צורך חברתי, צורך בחשיבה עם צוות.
"מכאן ההבנה שצריך לבנות חדרים שמיועדים להרבה אנשים, אבל הם לא בהכרח חדר ישיבות קלאסי.

"במקביל, התחלנו לבנות עמדות זום שקטות ואטומות לרעש שפשוט נמצאות בתוך חלל המסדרון. התחלנו גם ליישם את הקונספט של איך עושים פרסונליזציה בעמדה אישית".