מרוקו | ניתוח

ברבאט נבנה המגדל הגבוה ביותר באפריקה: כמה עולה לגור בבירת העסקים של מרוקו?

לכבוד חידוש היחסים עם מרוקו, הכירו את אחד הפרויקטים המעניינים במדינה - מגדל בנק אוף אפריקה • כמה תעלה דירה במרכז העסקים החדש של רבאט, ואיך ישתלב המגדל בסביבה? • מדור אדריכלות

מגדל בנק אוף אפריקה, רבאט / הדמיה: BEXIS
מגדל בנק אוף אפריקה, רבאט / הדמיה: BEXIS

לפני שבועות אחרים הכריזו ישראל ומרוקו על כינון יחסים דיפלומטיים ביניהן, וניתן להניח ששוק משקיעי הנדל"ן המקומי יגלה אף הוא עניין במדינה המתפתחת. שטחה גדול בערך פי 20 מזה של מדינת ישראל, והיא משוועת להשקעות זרות.

עוד בסדרהלכל הכתבות

הצג עוד

אחד הפרויקטים המעניינים שנבנה בימים אלה בעיר רבאט הוא מגדל בנק אוף אפריקה, שיתנשא לגובה של 55 קומות (250 מטר), ויישא את תואר המגדל הגבוה ביותר באפריקה.

בנק אפריקה, BMCE Bank, פחות מוכר לציבור הישראלי, ואולם, מדובר בקונגלומרט בנקאות פאן אפריקאי, עם פעילות בלא פחות מ-18 מדינות ביבשת. רק במרוקו יש לבנק כ-700 סניפים בערים השונות. נכון לשנת 2019 הסתכם שווי נכסי הקבוצה ב-8 מיליארד דולר.

הסביבה:

בשנת 2006 הכריז המלך מוחמד השישי על פרויקט התחדשות סביבתית וכלכלית עצום בשפך הנהר בו רגרג, בין הערים רבאט וסלא. המתחם הזה אמור להפוך למרכז העסקים החדש של מטרופולין העיר רבאט, היא בירת מרוקו, המונה כ-1.2 מיליון תושבים.

אתר הבנייה ברבאט. שליש מהחזיתות עם לוחות פוטו וולטאיים / צילום: Shutterstock
 אתר הבנייה ברבאט. שליש מהחזיתות עם לוחות פוטו וולטאיים / צילום: Shutterstock

הפרויקט היומרני כולל את חיסול משכנות הסלאמס הרבים, שיפור של אמצעי התחבורה, כולל רכבת קלה, שימור מבני מורשת ומלאכות עתיקות, הקמת תשתית סביבתית והקמת מרכז עסקים.

גולת הכותרת של המרחב החדש הוא מגדל בנק אוף אפריקה, שאמור לכלול מרכז עסקים, בית מלון ודירות יוקרה. ב-2018 התחילה הבנייה ועל פי הצפי הוא ייפתח ב-2022.

הבניין:

אדריכלי המגדל הם Rafael de la Hoz הספרדי והבינלאומי, ו-Hakim Benjelloun המקומי. החברה הבונה היא BEXIS הבלגית. לפחות על פי ההדמיות, האדריכלות פשוטה למדי למראה וכוללת מגדל שנראה כמו ניצן סגור של פרח, גבוה מאוד בתוך סביבה נמוכה.

כשליש מחזיתות המבנה אמורות להיות מחופות בלוחות פוטו וולטאיים, מה שיקנה למבנה ציון גבוה במיוחד בתקני הבנייה הירוקה. העלות המוערכת של הפרויקט, כך לפי ה-CNN, היא 314 מיליון דולר.

המחירים:

למתעניינים ברכישת נדל"ן למגורים בעיר רבאט מציע אתר הנדל"ן mubawab.ma כמה אפשרויות. ב-Avenue Annakhil מוצעת וילה "אגדית" בשטח של כ-500 מ"ר, עם ארבעה חדרי שינה, במחיר של 2.4 מיליון שקל. דירה בשטח 145 מ"ר ב-Avenue Fal Ould Ouemir מוצעת למכירה במחיר של 950 אלף שקל. בית עם חצר (ריאד) מסורתית, בשטח של כ-150 מ"ר, לא רחוק מ-Avenue Les Princesses, מוצע למכירה ב-2.4 מיליון שקל.

שנת פתיחה: 2023
עלות מוערכת: 314 מיליון דולר
גובה: 250 מטר, 55 קומות
אדריכלים: Rafael de la Hoz, Hakim Benjelloun